Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Kuveyt Asgari Ücret ve Maaşları Ne Kadar? (2023 GÜNCEL)

Gizem Editör tarafından yazıldı.
Kuveyt Asgari Ücret

Yurt dışında çalışmak isteyen insanlar için Kuveyt birçok kişinin dikkatini çekiyor. Yüksek maaş oranlarıyla sadece Türkiye’den değil, birçok ülkeden insanın tercih ettiği bir ülke. Peki, Kuveyt’te çalışarak ne kadar kazanabilirsiniz? Kuveyt asgari ücret 2023 yılında ne kadar? Sizlere anlattık.

Kuveyt’te asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt verdik ve detayları aktardık. Özellikle Kuveyt işçi maaşları 2023 konusuna dikkat çekmek istiyorum. İlgili başlığı siz de dikkatle okuyunuz.

Asgari ücret dışında ortalama Kuveyt meslek maaşlarına da değineceğiz. Böylelikle Kuveyt’te ne kadar gelir elde edebileceğiniz konusunda tüm bilgilere sahip olacaksınız. Kuveyt’te asgari ücret kaç Dinar? Ne Kadar? Bu ücretle geçinmek mümkün mü? Ayrıntılara göz atalım.

2023 Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar?

Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar ?
Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar ?

Kuveyt’te çalışarak para kazanmak isteyen bir kişinin yasalara göre en düşük alacağı maaş bellidir.

 • Kuveyt asgari ücret 2023 yılı için 320 Kuveyt Dinarı,
 • Dolar bazında ise 1.046,40 Dolar‘dır.
 • Bu da 19.651,39 TL‘ye denk geliyor.

Kuveyt asgari ücret kaç Dinar sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. Ayrıca Dolar ve TL bazında da inceleyebilirsiniz.

Kuveyt’te gurbetçi işçiler için belirlenen asgari ücret ise farklı olabilmekte. Kuveyt bünyesinde çok fazla yabancı işçi barındıran bir ülke. Bu nedenle ülke yabancı işçilerin ne kadar maaş alması gerektiğini belirliyorlar. Aylık maaşın 150 Kuveyt Dinar’ından az olması yasak. Bu miktarın mesleğin türüne ve uzmanlığına göre artacağını da belirtelim.

Kuveyt asgari ücret kaç dinar? Artık biliyorsunuz. Şimdi saatlik asgari ücrete göz atalım.

İlginizi çekebilir: Fransa Asgari Ücret 2023

Kuveyt’te çalışmak isteyenlerin izleyebileceği bir video;

KUVEYT ASGARİ ÜCRET

Kuveyt’te Ortalama Saatlik Ücret

Kuveyt’te ortalama saatlik ücret 7 Kuveyt Dinarı’dır . Bu, Kuveyt’teki ortalama bir kişinin çalıştığı her saat için yaklaşık 7 KWD kazandığı anlamına geliyor. Kuveyt saatlik ücret bilgilerinden sonra şuna değinmek istiyorum. İlgili ülkede işler genellikle iki kategoriye ayrılır;

 1. Maaşlı işler
 2. Saatlik işler

Maaşlı işler, çalışılan saatlere bakılmaksızın sabit bir miktar öder. Saatlik işler, çalışılan saat başına ödeme yapar. Maaşlı çalışanlar ile saatlik ücretli çalışanlar arasındaki önemli bir fark, fazla mesaidir. Maaşlı çalışanlar, saatlik ücretli personelin aksine, genellikle fazla mesai yapamazlar.

Sizlere ayrı olarak Kuveyt iş ilanları yazısına yönlendirmek istiyoruz. Kuveyt’te çalışmak için tüm bilgileri bu yazıda topladık.

Kuveyt Ortalama Maaşlar

Kuveyt Ortalama Maaş
Kuveyt Ortalama Maaş
 • Kuveyt’te çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 1.320 Kuveyt Dinarı kazanır. 
 • Maaşlar 320 Kuveyt Dinarı ile 5.640 Kuveyt Dinarı arasında değişmektedir.
 • Dolar olarak bakacak olursak 1.000 dolar ile 18.000 dolar arasında maaş söz konusudur.
 • Ortalama maaş ayda 1.320 Kuveyt Dinarı yani 4.316,40 dolar civarındadır. bu da nüfusun yarısının (%50) 4.316,40 Dolar’dan az, diğer yarısının ise bu rakamdan fazla kazandığı anlamına gelir. 
 • Kuveyt asgari ücret 2023 yılında dünya standartlarının üzerinde seyretmektedir.

  Maaşlar, farklı kariyerler arasında büyük ölçüde değişmektedir. Belirli bir işin maaşıyla ilgileniyorsanız, iş unvanlarının maaşları için aşağıya bakın.

  Karşılaştırın: Azerbaycan Asgari Ücret

  Kuveyt Meslek Maaşları

  Kuveyt Meslek Maaşları
  Kuveyt Meslek Maaşları

  Kuveyt asgari ücret ile çalışanların sayısı bir hayli az. Çünkü aslında birçok kişi yaptığı mesleğe, kıdeme, deneyimine göre maaş alıyor. O nedenle Kuveyt meslek maaşları hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacak.

  MesleklerMaaşlar
  Kuveyt Doktor Maaşları5.500 $
  Öğretmen1.500 $
  Mühendis4.000 $
  Mimar3.500 $
  Aşçı1.500 $
  İnşaat Ustası1.250 $
  Tesisatçı1.250 $
  Boyacı1.250 $
  Güvenlik Görevlisi1.250 $
  Garson1.100 $
  Bulaşıkçı1.050 $
  Temizlikçi1.050 $
  Otel Çalışanı1.300 $
  Şoför1.500 $
  Döner & Kebap Ustaları1.500 $
  Kuveyt Maaşları 2023

  Bu maaşların ortalama olarak altını çizelim. Çalışılan firmaya tecrübeye, donanıma göre alacağınız maaşlar farklı olabilmektedir.

  Kuveyt İşçi Maaşları Ne Kadar?

  Kuveyt’te işçi maaşları çalışılan firmaya göre farklılık gösterebiliyor. Ancak asgari olarak bir tutardan bahsetmek mümkün. Kuveyt işçi maaşları en düşük 320 Kuveyt Dinarıdır. Bu da 1.046,40 Dolar’a karşılık gelmekte.

  Kuveyt Cinsiyete Göre Maaşlar Değişir mi?

  Cinsiyetin ücret üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen gerçekte durumlar bu şekilde değil. Peki kim daha fazla para alıyor: erkekler mi kadınlar mı? Kuveyt’teki erkek çalışanlar, tüm sektörlerde ortalama olarak kadın meslektaşlarından %8 daha fazla kazanıyor.

  Kuveyt Asgari Ücret
  Kuveyt Asgari Ücret

  Kuveyt’te Ortalama Yıllık Maaş Artış Yüzdesi

  Kuveyt’te yıllık maaş artışları ne kadar? Çalışanlar ne sıklıkla maaş zammı alıyor? Kuveyt’teki çalışanların her 29 ayda bir yaklaşık %4’lük bir maaş artışı gözlemlemesi muhtemeldir. Sektörlere göre yıllık artışın farklı olduğunu söyleyebiliriz.

  • Bankacılık: %7
  • Enerji: % 5
  • Bilgi Teknolojisi: %3
  • İnşaat: %6
  • Eğitim: %4
  • Sağlık: %1

  Katar asgari ücret ile Kuveyt’i karşılaştırın! Tüm bilgileri yazımızda sizlere aktardık.

  Kuveyt’te Asgari Ücret İle Geçinmek Mümkün mü?

  Kuveyt'te Asgari Ücret
  Kuveyt’te Asgari Ücret

  Kuveyt’te asgari ücret hakkında artık bilgi sahibisiniz. Peki Kuveyt te asgari ücret ile geçinmek mümkün mü? Oldukça zor bir geçim olacağını söyleyebilirim.

  Kuveyt asgari ücreti yukarıda sizlere verdik. Eğer girdiğiniz işte asgari ücret alacaksanız bu ücret ile geçinmek ancak tek bir kişi için mümkündür. Bakmakla sorumlu olduğunuz başka kişiler varsa asgari ücret yeterli gelmeyebilir.

  Kuveyt te asgari ücret ile geçinip geçinemeyeceğiniz konusunda daha da emin olmak için gelin en önemli giderleri hesaplayalım.

  Kuveyt’te Ev Kiraları

  Kuveyt de asgari ücret ile geçinip geçinemeyeceğiniz konusunda maliyet hesaplaması yaparken en önemli giderlerden birisi kiradır. Kuveyt’te kiralar biraz yüksek diyebiliriz.

  Kuveyt’te en büyük gideriniz kiranız olacaktır. Uygun fiyatlı bir ev kiralayabilirseniz geri kalan paranız işe rahatlıkla geçinebilirsiniz. Ortalama olarak Kuveyt ev kiraları şöyle;

  • Şehir merkezinde 1+1 ev ev kirası: 900 $
  • Şehir merkezinde 2+1 ev kirası: 1.200 $
  • Şehre uzak 1+1 ev kirası: 750 $
  • şehre uzak 2+1 kirası: 900 $

  Kuveyt Market Fiyatları

  Kuveyt’te gıda için ne kadar harcama yapacağınız konusunda fikir sahibi olmak için marketteki fiyatlara bakacağız. Kuveyt market fiyatları ortalama olarak şöyle;

  • 1 L süt: 1,50 $
  • Ekmek: 0,85 $
  • Bir düzine yumurta: 1,90 $
  • 1 kg Peynir: 2,70 $
  • 1 kg Beyaz et: 4,50 $
  • 1 kg Kırmızı et: 8,20 $
  • 1 kg Muz: 1,45 $
  • 1 kg Elma: 1,35 $
  • 1 kg Patates: 1,70 $
  • 1 kg Soğan: 1 $
  • Sigara: 2 – 4 $

  Kuveyt Ulaşım Ücretleri

  Kuveyt asgari ücret ile geçinirken harcamaya yapılacak diğer bir konu da ulaşımdır. Ulaşım için tek yönlü bilet ya da aylık bilet alabilirsiniz. Aylık biletin çok daha uygun fiyata geldiğini söyleyebilirim. Kuveyt ulaşım ücretleri:

  • Tek yön bilet: 0,80 $
  • Aylık bilet: 45 $

  Diğer Giderler

  Kuveyt asgari ücret yazımın sonuna yaklaşırken diğer giderlerden de bahsedeyim. Isınma, elektrik, su, internet, GSM gibi giderler bir kişi için ortalama 150 $ olacaktır.

  Kuveyt İşçi Hakları

  Kuveyt İşçi Maaşları
  Kuveyt İşçi Maaşları

  Şimdi Kuveyt asgari ücret ve maaşlarından sonra kısaca işçi haklarından bahsedeceğiz. Kuveyt’te çalışan her kişi için geçerli işçi hakları vardır. Kuveyt işçi haklarından bazıları aşağıdadır;

  • İşveren, gerekli olması ve yazılı bir sözleşme veya emri olması kaydıyla, çalışanlarından fazla mesai yapılmasını isteyebilir.
  • Resmi olarak haftalık çalışma saati 48 saattir.
  • Fazla mesai sadece günde 2 saat, haftada 6 saat ve yılda 180 saat ile sınırlıdır ve yılda 90 günü geçmemelidir. Her çalışanın fazla mesai yapmayı reddetme hakkı vardır.
  • Normal iş günlerinde çalışılan fazla saatler için %125, haftalık izin günlerinde çalışılan tüm saatler için %150, Resmi tatillerde çalışılan tüm saatler için temel saatlik ücretin iki katı ödeme yapılır.
  • İşçiler işe girecekleri zaman iş veren ile sözleşme yapmalıdır. İşin tanımı, ödenecek maaş, saatlik mi yoksa aylık maaş mı ödenecek? hizmet süresi gibi konular belirlenir.
  • İşveren çalışanına sağlık sigortası yapmalı.
  • Kuveyt’e vize ile giriş yapabilirsiniz. Ancak sonrasında oturma izni almalısınız. Oturma izni ile ülkede yaşayabilir ve çalışabilirsiniz.
  • Tüm işçiler mevcut sendikalara katılabilir, ancak yabancı uyrukluların geçerli bir çalışma iznine sahip olmaları ve beş yıldan fazla Kuveyt iş deneyimine sahip olmaları gerekir.

  Kuveyt Çalışma Saatleri Nasıldır?

  Kuveyt’te çalışma saatleri haftalık olarak 48 saattir. Kamuda çalışan kişiler için çalışma saati genel olarak 08:00 – 17:00 şeklindedir. Özel sektörde bu saatler değişiklik gösterebilmektedir. Kamuda ek mesai şansı bulunmuyorken, özel sektörde mesai yapabilir ve ek ücret alabilirsiniz.

  Kuveyt asgari ücret hakkında bilgiler hakkında artık bilgi sahibisiniz. Daha fazla YURTDIŞI İŞ İMKANLARI için bilgi almak istiyorsanız, yazı kategorimizi inceleyebilir ve size en uygun ülkenin iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

  Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
  Paylaş

  Yorum Bırak

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer İçerikler

  Almanya Ev Kiraları

  Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

  Gürcistan Asgari Ücret

  2023 Gürcistan Asgari Ücret Ne Kadar? YAŞAM MALİYETLERİ!

  İtalya iPhone Fiyatları 2023 – 14 PRO MAX, 13, 12, 11 – Ucuz

  Karadağ İş İlanları

  Karadağ İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

  Karadağ Asgari Ücret

  Karadağ Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI

  İrlanda Asgari Ücret 2023 – Yüksek Yaşam Standardı!

  Daha Fazla Makale

  Avustralya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır / İkinci

  Azerbaycan İş İmkanları

  Azerbaycan İş İmkanları – 2023 İŞ İLANLARINA BAŞVUR!

  dubai asgari ücret

  Dubai Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Dubai Maaşlar!

  Hollanda Asgari Ücret

  Hollanda Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Aylık ve Saatlik Ücret!

  İran Asgari Ücret

  İran Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI!

  Bulgaristan Asgari Ücret

  2023 Bulgaristan Asgari Ücret ve Meslek Maaşları Bilgileri!

  Azerbaycan Asgari Ücret

  Azerbaycan Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 YAŞAM GİDERLERİ!

  Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2023 – GÜNCEL – İşçi Maaşları

  X