Japonya Asgari Ücret 2023 | Kaç YEN? GÜNCEL RAKAMLAR!

Yazar: Gizem Editör Tarih: 08.12.2023
Japonya Asgari Ücret

Japonya, gerek kültürü gerekse de yaşam koşulları bakımından sürekli olarak araştırılan ülkeler arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak Japonya asgari ücret 2023 yılı miktarları da merak ediliyor. Japonya’nın asgari ücret rakamlarını TL, Dolar, Euro bazında sizler için derledim.

Japonya’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz. Ancak genel olarak ülke genelinde belirlenen ücretin üstünde çalışıyor. Yani Japon asgari ücreti ile çalışan sayısı az. Bu nedenle ortalama maaşlar ve meslekler hakkında da bilgiler verdim.

Japonya ortalama maaşları hakkında bilgi sahibi olurken diğer başlıklara da göz atmanızı öneriyorum. O halde Japonya aylık asgari ücret 2023 bilgileri gelsin… 🙂

Japonya Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler

Japonya ekonomisi
Japonya ekonomisi

Japonya asgari ücret bilgilerine geçmeden önce kısaca ilgili ülkenin ekonomisine değinmek istiyorum. Japonya, ekonomik anlamda oldukça gelişmiş bir ülke. Japonya ile ilgili olarak elde ettiğim bilgileri şu şekilde derledim.

 • Nominal olarak dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahiptir.
 • Kişi başına düşen GSYİH bakımından dünyanın 28. büyük ekonomisidir.
 • G7 ülkelerinden biri olarak yer alır.
 • Çeşitli alanlarda patent başvuruları bakımından liderdir.
 • İmalat sanayi optik cihazlar, robotik ve hibrit araçlara dayanmaktadır.
 • GSİYH’e göre en yüksek kamu borcu olan ülkelerden birisidir.

Japonya Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL!

Japonya Asgari Ücret
Japonya Asgari Ücret 2023

Japonya’da asgari ücret miktarları saatlik olarak belirlenir. Son açıklanan verilere göre Japon asgari ücret saatlik 961 YEN olarak belirlenmiştir. Buna göre asgari ücret, güncel kurlarla hesaplandığında aylık olarak Dolar, Euro, TL bazında hesaplanmıştır. İşte detaylar…

Japonya asgari ücret 2023 yılında şu şekildedir:

Para BirimiAsgari Ücret
YEN153.760 JPY
TL27.675 TL
Dolar1.060 $
Euro984 €
Japonya Asgari Ücret

HATIRLATMA: Ülke genelinde haftalık 40 saat çalışılmaktadır. Hesaplamalar buna göre yapılmıştır.

İlgili ülkede ücretler genel olarak bu rakamların üstündedir. Ancak asgari ücret yönünden incelendiğinde ücretlerin dünya standartlarında olduğunu görüyoruz.

NOT: Japonya asgari ücret 2023 için bu şekildedir. Asgari ücrette herhangi bir değişiklik olması durumunda tabloları güncelleyeceğim.

İlginizi çekebilir:Gürcistan’da Asgari Ücret

1- Japonya’da Asgari Ücret Kaç TL?

Japonya asgari ücreti TL bazında şu şekilde değerlendirebiliriz;

 • Hesaplamalar için YEN/TL paritesine bakılmalıdır.
 • Güncel kurlara göre Japonyada asgari ücret, 27.675 TL‘dir.
 • Türkiye standartlarının oldukça üzerinde olan ücretler, yaşam kalitesine direkt olarak etki etmektedir.

2- Japon Asgari Ücret Kaç Dolar/Euro?

Japonya’da asgari ücret için asıl merak edilen Euro ve Dolar para birimleri… İlgili ücretleri Dolar ve Euro bazında hesapladığımızda şu rakamlar ortaya çıkmaktadır;

 • Hesaplama için YEN/Euro ve YEN/Dolar paritesine bakmak gerekir.
 • İlgili ücretler şu an için 984 € ve 1.060 $ seviyesindedir.
 • Kurdaki değişimlere göre bu sonuçlar da farklı çıkacaktır.

Japonya asgari ücret 2023 yılında kaç YEN? Detayları inceleyelim!

3- Japonya Asgari Ücret Kaç YEN?

Japonya’nın asgari ücreti YEN para birimi bazında belirlenir. Ancak genel olarak dolar ve euro para birimleri merak ediliyor. Yine de YEN bazında miktarın belirtilmesi faydalı olabilir;

 • Japonya saatlik asgari ücret 961 YEN olarak belirlenmiştir.
 • Çalışma saatlerine göre alınan aylık asgari ücret eyaletlere göre değişiklik gösterir.

Japon Asgari Ücret 2023 | Yıllara Göre Değişim!

Japon Asgari Ücret
Japon Asgari Ücret

Japon asgari ücret 2023 yılı rakamlarına değindik. Peki, Japonya asgari ücretin yıllara göre değişimi nasıl olmuş? İsterseniz bunu da inceleyelim.

YılAsgari Ücret
2021930 JPY
2020902 JPY
2019901 JPY
2018874 JPY
Japonya Asgari Ücret 2023 | Yıllara Göre Değişimi

Görüldüğü üzere Japonya’da asgari ücret zamları az miktarda gerçekleşiyor. Ancak ülkenin istikrarlı bir ekonomiye sahip olması, enflasyon sorununu çözmüş olmaları, olumsuz etkiyi en aza indirmektedir. Japonya asgari ücret yıllık değişimi bu şekilde.

Eyaletlere Göre Japonya Asgari Ücret 2023

Japonya’da asgari ücret eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Buna göre her bir eyaletin kendi sınırları içerisinde uyguladığı bir minimum ücret rakamı bulunmaktadır. Eyaletlere göre asgari ücretler şu şekilde;

EyaletAsgari Ücret
Hokkaido920 YEN
Aomori853 YEN
Iwate854 YEN
Miyagi883 YEN
Akita853 YEN
Eyaletlere Göre Japonya’da Asgari Ücret

Japonya’da Asgari Ücret ile Çalışan Sayısı | Çalışma Hayatı!

Japonya’da asgari ücretle çalışan sayısı hızla artmaktadır. Bu durumun çalışma hayatını derinden etkilediği biliniyor. Bu makalede, ülkede asgari ücretle çalışanların sayısının neden arttığını, bu trendin çalışma hayatına olan etkilerini ve bu durumun iş gücü dinamiklerini nasıl etkilediğini inceleyeceğiz.

Japonya, dünya çapında bilinen ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olan bir ülkedir. Ancak, son yıllarda Japonya’da asgari ücretle çalışanların sayısında önemli bir artış yaşanmaktadır. İşverenlerin maliyetleri düşürmek amacıyla daha fazla asgari ücretli işçi istihdam etmesi, bu artışın temel nedenlerinden biridir.

Asgari ücretle çalışanların sayısındaki artış, iş gücü piyasasında dengelerin değişmesine neden olmaktadır. Daha fazla insan düşük ücretli işlere yönelirken, daha kalifiye ve yüksek ücretli işlerde çalışan sayısı azalmaktadır. Bu durum, işsizlik oranlarının düşük olmasına rağmen, gelir eşitsizliği ve sosyal adaletsizlik sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

Japonya asgari ücretle çalışanların sayısındaki artış, aynı zamanda çalışma koşullarında da değişikliklere yol açmaktadır. Asgari ücretle çalışanlar genellikle uzun saatler çalışmakta ve sosyal haklardan yeterince faydalanamamaktadır. Bu durum, iş güvenliği, işçi sağlığı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi konuların önemini vurgulamaktadır.

Japonya’da Maaşlar 2023

Japonya Meslek Maaşları
Japonya Meslek Maaşları

Japonya’da asgari ücret kaç YEN sorusuna yanıt verdikten sonra ülke genelinde en fazla kazanan meslekleri ve maaşlarını sıralayalım. Japonya maaşlar 2023 yılında bu anlamda çok önemli. Ülkede maaşları belirleyen dört faktör bulunuyor. Japonya asgari ücrette benzer şekilde bu faktörlerden etkileniyor. Aşağıdaki faktörlere göre ücretler değişiklik gösterebilecektir;

 1. Bölge: Ülke genelinde bölgeden bölgeye göre ücret farklılıkları bulunmaktadır. Birçok büyük şirkete ev sahipliği yaptığı için ve iş piyasası gelişmiş seçeneklere sahip olduğu için başkent Tokyo en yüksek ücreti sunan bölgelerin başında geliyor. Osaka ve Yokohama takip eden bölgeler arasında.
 2. Eğitim Düzeyi: Ortalama maaşlar üzerinde eğitim düzeyi de etkilidir. Eğitim düzeyi arttıkça kazancınız da artar.
 3. Tecrübe: Tecrübeniz arttıkça kazanacağınız ücretlerin de artacağını söyleyebiliriz.
 4. Sektör: Çalışılan sektörlere göre ücret farklılıkları söz konusudur. Tıp ve sağlık sektöründe kazançların oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Buna göre aşağıdaki meslekler yüksek kazanç sağlamaktadır;

MeslekJPYDolar
Dişçi1.290.000 JPY8.900 $
Yönetici1.220.000 JPY8.420 $
Finans Direktörü1.150.000 JPY7.935 $
Avukat1.080.000 JPY7.450 $
Diyetisyen1.020.000 JPY7.040 $
Japonya Maaşları 2023

NOT: Japonyada maaşlar bu şekilde. Ücretler, çalışılan bölge ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Asgari ücretin yüksek olduğu ülkeleri de sizler için yazıyoruz! İsveç Asgari Ücret Ne Kadar? yazısı ilginizi çekecek…

Japonya’da Yaşam Maliyetleri 2023

Japonya'da Yaşam Maliyetleri
Japonya’da Yaşam Maliyetleri

Japonya’da yaşam maliyetlerine değinmeden konu eksik kalacaktır. Çünkü ülke genelinde ücretlerin değerini anlayabilmek için yaşam maliyetlerine de bakılması gerekir.

Aşağıdaki hesaplardan da anlaşılacağı üzere ilgili ülkede rahat bir şekilde yaşayabilmek için aylık olarak en az 250.000 JPY’e ihtiyacınız vardır. Asgari ücret ile çalıştığınız zaman alacağınız ücret aylık masraflarınız için yetersiz kalacaktır.

Japonya ortalama maaş 2023 yılında yaklaşık olarak 350.000 JPY’dir. Ortalama gelir getiren bir işte çalıştığınızda rahatlıkla geçiminizi sağlayabilirsiniz.

 • Ev Kiraları: Ev kiraları, yaşam maliyetlerinin temel giderini oluşturuyor. Ülke genelinde ev kiraları ile ilgili olarak şunları söyleyebiliriz. Şehir merkezinde kiralar evin niteliğine göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak 140.000 JPY olduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezi dışındaki evler ise ortalama olarak 90.000 JPY kiraya sahiptir.
 • Fatura Giderleri: Diğer temel giderlerden birisi de fatura giderleridir. Ortalama olarak aylık fatura gideriniz 25.000 JPY değerinde olacaktır. İhtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir.
 • Market Giderleri: İhtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterecek bir diğer kalem market giderleridir. 50.000 JPY ile market giderlerinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz.
 • Diğer Giderler: Ulaşım, seyahat, tatil, eğlence, restoran gibi diğer giderler için aylık 50.000 JPY ayırmanız yeterli olacaktır.

Japonya asgari ücret bilgilerine yer verdik. Şimdi sıkça sorulan sorulara değinmek istiyorum…

Popüler Yazı: Katar Asgari Ücret

Sık Sorulan Sorular

Japonya’da asgari ücret 2023 konusunda sık sorulan soruları sizler için yanıtladım. Merak ettiğiniz diğer sorular için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Japonya pahalı mı?

Japonya, özellikle Türkiye ile kıyaslandığında pahalı bir ülkedir diyebiliriz. Ancak kazançlar da ideal düzeylerdedir. Asgari ücret Japonya da geçinmek için yetersiz kalabilmektedir. Bölgeden bölgeye göre değişiklikler olabilir.

2- Japonlar Ne Kadar Maaş Alır?

Yapılan araştırmalara göre Japonların almış oldukları ortalama maaşlar 350.000 JPY’dir. Yapılan meslekten çalışılan sektöre kadar birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir.

3- Japonya’da 1 aylık harcama ne kadardır?

Japonya’da aylık harcamalar, ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterir. Yazı içerisinde yaptığımız hesaba göre aylık 250.000 JPY gideriniz olabilir. Rakamı düşürmek ya da yükseltmek sizin elinizdedir.

4- Japonya’da asgari ücret kaç Dolar?

Japonya’da asgari ücret kaç dolar sorusu da sıkça soruluyor. Güncel kurlarla ilgili asgari ücret 1.060 $ değerindedir.

5- 2023 yılında Japonya’da asgari ücret kaç YEN?

Ülkede mevcut asgari ücret saatlik 961 YEN olarak belirlenmiştir. Japonya Başbakanı 2023 yılı için saatlik 1.000 YEN hedefi koyduğunu açıkladı.

Japonya asgari ücret 2023 verileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bize bildirin, yayınlayalım! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Davut - 13/03/2023

  Merhaba bana bir arkadaşım oraya gel dedi şu an orada günlük 18000 yen para kazanıyorum dedi benim meslek mekanik çelik imalat montaj ve proje var kaynak ustasıyım da tahminen oraya gelsem acaba günlük elime yen olarak ne kadar geçer bilgi verebilirmisiniz

Benzer İçerikler

Almanya İş İmkanları

Almanya İş İmkanları | 2023 İşçi Alımı Siteleri – Fırsatları!

Amerika Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Amerika Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Almanya Alışveriş Siteleri

Almanya Alışveriş Siteleri 2023 – En Çok Kullanılan 15 Site!

Sırbistan Asgari Ücret

Sırbistan Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Dinar, Euro, TL!

Bulgaristan İş İlanları

Bulgaristan İş İlanları 2023 – İşçi Alımı ve İş Arama Sitesi

Kanada Asgari Ücret

Kanada Asgari Ücret 2023 – Ne Kadar? Yaşam Maliyeti!

Daha Fazla Makale

İsveç Asgari Ücret

İsveç Asgari Ücret 2023 | Saatlik Ücretler (Kron, TL, Euro)

Malta İş İlanları

Malta İş İlanları | 2023 İçin Malta İşçi Alımı Var Mı?

Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Asgari Ücret ve Maaşlar – 2023 YILI BİLGİLERİ

Lüksemburg Asgari Ücret

Lüksemburg Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve Maaşları

Amerika İş İmkanları

Amerika İş İmkanları 2023 – Amerika Maaşları ve Asgari Ücret!

Fransa İş İlanları

Fransa İş İlanları 2023 – İŞÇİ ALIMI VAR MI?

Katar Asgari Ücret

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Katar’da Yaşam Fiyatları!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

X