İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
İtalya Asgari Ücret

İtalya asgari ücret rakamları yükselişte, euro yükselişte, e tabii doğal olarak bu konudaki bilgi arayışı da 2023 yılında zirvede! Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya da maaşlar konusunda diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi euro üzerinden ödeme yapıyor. Bu durumun sonucu olarak İtalya hem kültürel olarak Türkiye’ye yakınlığıyla hem de yaşam şartlarının iyi olması özelliğiyle dikkat çekiyor.

Bu yazıda size güncel rakamların yanı sıra İtalya’da asgari ücret 2022 ve 2021 bilgisini de vereceğim. Böylece yıllık İtalya’da asgari ücret artışı konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Bitmedi! İtalya’da ev kiraları konusuna kısaca değinirken yaşam masraflarını da sizinle paylaşacağım. Böylece İtalya asgari maaş bilgisinin yanı sıra bu ülkede yaşam giderlerinizi yaklaşık olarak hesaplayabileceksiniz.

Tıpkı ABD gibi Avrupa’da asgari ücret konusunda mercek altında! Bu yazıda kısaca diğer ülkelerin de maaş bilgilerini sizinle paylaşacağım. Kimbilir belki de İtalya da asgari ücret ne kadar diye sorarak çıktığınız bu yolculuk bambaşka bir Avrupa ülkesinde yaşama kararıyla sonuçlanır! Haydi, sizinle İtalya’ya doğru bir tura çıkalım ve bu yolculukta Avrupa asgari ücret konusuna da göz atalım.

Yıllara Göre İtalya Asgari Ücret 2023 – 2022 – 2021

İtalya Asgari Ücret 2023
İtalya Asgari Ücret 2023

İtalya asgari ücret bilgisinin devlet tarafından belirlenmediğini ve yapılan işe göre değişiklik gösterdiğini biliyor muydunuz? 

İtalya maaşlar konusunda oldukça çalışan dostu bir ülke! Rakamlar işin yoğunluğu ve çalışanın nitelikleri göz önünde bulundurularak belirleniyor. Bu süreçte çalışanın ve ailesinin geçimini sağlayacak ortalama bütçe göz önünde bulunduruluyor. 

Ek olarak aynı sektörde ve pozisyonda çalışan diğer kişilerin maaş ortalaması alınıyor. Bu durumda İtalya maaşlar konusunda çalışanları memnun ediyor demek mümkün!

Şimdi yıllara göre İtalya’da asgari ücret ne kadar sorusunun cevabına birlikte bakalım:

YılOrtalama Asgari Ücret
20231.550 €
20221.370 €
2021875 €
İtalya Asgari Ücret 2023

NOT: İtalya’da asgari ücretin TL karşılığı güncel olarak 44.315 TL’dir.

İtalya Maaşlar – Sektöre Göre Aylık Ortalama Ücretler

İtalya Maaşları 2023
İtalya Maaşları 2023

Her yıl 60 milyonu aşkın sayıda turist İtalya’yı ziyaret ediyor. Tüm dünyayı kendine hayran bırakan bu masalsı ülkede yaşama fikri elbette oldukça ilgi çekici. Bu noktada tabii ki en çok merak edilen konulardan biri İtalya’da en çok kazanan meslekler ve maaşları oluyor.

İtalya’da en düşük maaş 930 euro, çok kazandıran mesleklerin maaşı ise yaklaşık 16,300 euro. Yani aylık ortalama 3,650 euro ile İtalya maaşlar konusunda cömert bir ülke!

Tıpkı Portekiz gibi İtalya da asgari ücret konusunda devlet tarafından belirlenmiş net bir rakam sunmuyor. Maaşlar çalışma kollarına göre  farklılık gösteriyor. Aşağıdaki tablodan faydalanarak İtalya’da elde edebileceğiniz aylık ortalama kazancı öğrenebilirsiniz.

İtalya Asgari Ücret Kaç Euro?

İtalya’da Yapılacak MesleklerÜcret (Aylık/Ortalama)
Ev işleri ve bakıcılık2,700 €
Tarım işleri2,200 €
İnşaat sektörü2,150 €
Gıda, konaklama, turizm2,430 €
Bankacılık sektörü3,970 €
İtalya Ortalama Maaşlar

İtalya’da Maaşlar – Kazancı En Çok Merak Edilen 3 Meslek

İtalya’da doktor, mühendis ve avukat maaşları en çok merak edilen konulardan biri. Şimdi bu üç meslek grubunun yaklaşık aylık gelirine göz atalım:

 • İtalya doktor maaşları: 5,450 € (Bu rakam uzmanlık alanı ve deneyime göre 16,000  €’ya kadar çıkabilir.)
 • İtalya mühendis maaşları: 3,850 € 
 • İtalya avukat maaşları: 7,280 €

Almanya’da ortalama maaş açısından çalışanları memnun eden ülkelerden biri, o nedenle bu içeriğimize mutlaka göz atmalısınız: Almanya Asgari Ücret

İtalya Maaşlar Konusunda Çalışanlara Hakkını Veriyor! – Zam Oranları

Bir meslekte kazancınızı artırmanızı sağlayan en önemli faktör deneyiminizdir. İtalya’da 5 yıl ve üzeri deneyimli çalışanlar yeni başlayanlara oranla %35 fazla kazanır. 10 yıl ve üzeri deneyime sahip çalışanlar ise başlangıç maaşına oranla %100 fazla kazanç elde ederler. 

İtalya asgari ücret konusuna iş bulma siteleri ile devam edelim…

İtalya İş Bulma Siteleri

İtalya İş Bulma Siteleri
İtalya İş Bulma Siteleri

İtalya iş fırsatları konusunda pek çok seçenek sunuyor. Özellikle sanayinin yoğun olduğu kuzey şehirlerinde pek çok İtalya iş imkanları bulunuyor. İtalya işsizlik oranı ülke geneline bakıldığında %8.2. Bu oranın Türkiye’ye göre çok daha düşük olduğunu söylemek mümkün.

Şimdi sizinle paylaşacağım sitelerde uzmanlık alanınıza göre iş ilanı araması yapabilirsiniz. Hatta başvurulara hemen başlayarak geç kalmadan İtalya yolculuğunuzun ilk adımını atabilirsiniz.

Unutmayın, bu siteler İtalyada iş bulmak için size pek çok seçenek sunar ama sizin de CV’nizi doğru ve etkili şekilde oluşturmanız şart! Böylece İtalya asgari ücret rakamının üzerinde bir gelir elde edebilir ve bu özel ülkede daha konforlu bir yaşam sürebilirsiniz.

İtalya İş İlanları İçin En İyi 5 Site

Aşağıdaki tabloda hem İtalya’da iş bulma siteleri hem de bu sitelerin işlevini anlattım. Size bir sır; hedefiniz İtalya asgari ücret oranının üzerine çıkmak olsun. Kendinize güvenin ve yeteneklerinizin değerini siz belirleyin. Şimdi ilgili adreslerle devam edelim.

İtalya iş fırsatları için adreslerUzmanlık
The Local
Bu site İtalya’da İngilizce bilgisini kullanarak çalışmak isteyenler için. Eğitim, pazarlama gibi alanlarda çalışmak isteyenler buraya!
Cliccalavoro
Bu platformda her ay 3 milyondan fazla kişi iş arıyor. Bu nedenle Cliccalavoro İtalya’da iş ilanları konusunda lider sitelerden biri. 
CarrieralN
Özellikle genç mezunlar buraya! Bu platform genç yetenekleri kurumsal markalar ile bir araya getiriyor.
xPatJobs
Finanstan sağlığa, turizmden gıdaya İtalya’da asgari ücret oranının üzerinde kazanç sağlayabileceğiniz ilanlar burada!
Monster
Yalnızca İtalya’dan değil, farklı ülkelerden yüzlerce iş ilanının yer aldığı bir site.
İtalya İş İlanları

Öneri İçerik: Avusturya Asgari Ücret 2023

İtalya Yaşam Maliyetleri

İtalya Yaşam Maliyetleri
İtalya Yaşam Maliyetleri

Farklı bir ülkede yaşamaya karar verdiyseniz bu ülkedeki yaşam giderlerini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Yani market masrafları, faturalar, ulaşım giderleri, ev kiraları gibi temel giderler… O halde hemen açıklayalım!

İşte İtalya asgari ücret 2023 rakamlarında yapacağınız en yüksek gider kalemleri…

1- İtalya’da Ev Kiraları: 

İtalya’da ev kiraları bölgeye göre büyük oranda değişiklik gösterir. Tabii ki Venedik’teki bir daire ile İtalya’nın güneyindeki kasabalarda bulunan bir evin fiyatı bir değil. Örneğin; Milano’da stüdyo daire kiralamanın aylık bedeli yaklaşık 990 €. Bu rakam daha küçük bir şehir olan Torino’da 719 €.

2- İtalya’da Market Giderleri:

İtalya’da asgari ücret çalışma alanınıza göre, yaşam maliyetleri ise yaşadığınız bölgeye göre değişir. Ancak market fiyatlarından bazı örnekler verelim:

 • 1 litre süt: 1,50 € (Ortalama)
 • Pizza restoranında bir öğün: 32 € (Ortalama)
 • 1 paket sigara: 6 € (Ortalama)
 • 1 haftalık orta-üst segment konaklama: 750 € (Ortalama)

3- İtalya’da Ulaşım Maliyetleri:

 • Roma’da tek kişilik toplu taşıma bileti: 1,5 €
 • Roma’da aylık kart: 35 €
 • Gaz 1L: 1,76 €

İlginizi çekebilir: Fransa Asgari Ücret

Sık Sorulan Sorular

İtalya asgari ücret hakkında sıkça sorulan soruları yanıtladım. Diğer sorularınız için YORUM bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

1- İtalya işçi alımı var mı? İtalya işçi ücretleri ne kadar?

İtalya’da işçi olarak her zaman iş bulmak mümkün. Gelirler aylık ortalama 2000 euro bandında. 

2- İtalya asgari ücret ile geçinmek mümkün mü?

İtalyada asgari ücret rakamları yapılan işe göre değişiklik gösterir. Tabii ki hayat pahalılığı da. O nedenle maaşınız ve yaşayacağınız bölge özelinde bir araştırma yapmalısınız.

3- İtalya’da ne iş yapabilirim?

İtalya’da turizmden sağlığa, eğitimden kimya ve finansa pek çok sektörde eleman açığı bulunmaktadır. Uzmanlık alanınıza göre seçim yapabilirsiniz.

4- İtalya çalışma şartları nasıl?

Avrupa asgari ücret oranları düşünüldüğünde İtalya yaşam maliyetleri ve gelir oranı açısından oldukça avantajlıdır. İtalya’da haftalık çalışma süresi 40 saattir.

5- İtalya turist olarak çalışmak mümkün mü?

Cevabım hayır. İtalya’da kaçak çalışmak ise doğru değil. Bu yolla İtalya asgari ücret oranına dahi ulaşmanız oldukça zor. Üstelik ceza alma riskiniz var. Yasal yollardan şaşmayın. Tarihi ve doğal güzellikleriyle tüm dünyayı kendine hayran bırakan bu ülke ile aranızı açmayın!

İtalya asgari ücret ve yaşam giderleri konusunda bilgilendiniz mi?

İtalya’da yaşama hayalinizi sizinle paylaşmak ve bu süreçte sizin yanınızda olmak bizim için büyük bir mutluluk. Bu konuda farklı sorularınız varsa bizimle aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmayı unutmayın!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • aslan - 24/11/2023

  Bazı şeyler dogru yansıtılmamış mesela ev kiraları ekmek
  işçi maaşı italyancası olmayan zor yaşar zor iş bulur
  25 yıl kaldım 1953 dogumluyum 2005 te döndüm halen emeklilik aylıgımı baglamadılar. anlatıldıgı gibi bonker degiller dürüstleri az
  razizmonun hortladıgı ülke diyebilirim

  • nur - 04/12/2023

   merhabalar ben tıp okumak için gidip doktorluğumu da italyada yapmak istiyorum önerir misiniz

Benzer İçerikler

Hollanda İş İlanları

2023 Hollanda İş İlanları – İş Bulma Sitelerine Başvur!

Rusya Asgari Ücret

Rusya Asgari Ücret 2023 | Ruble, TL, Dolar, Euro Bazında!

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt İş İlanları 2023 – İşçi Alımı Yapan Firmalar Listesi!

Filipinler Asgari Ücret

Filipinler Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? Kaç Dolar?

Malta İş İlanları

Malta İş İlanları | 2023 İçin Malta İşçi Alımı Var Mı?

Kanada Araba Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları 2024 | Güncel Toronto Araç Fiyatları

Daha Fazla Makale

Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? (Dolar, Manat)

Malta Asgari Ücret

Malta Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 İçin Tüm Detaylar!

Almanya İş İmkanları

Almanya İş İmkanları | 2023 İşçi Alımı Siteleri – Fırsatları!

Portekiz Asgari Ücret

Portekiz Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyetleri Ne Kadar?

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Asgari Ücret ve Maaşlar – 2023 YILI BİLGİLERİ

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Danimarka Asgari Ücret

Danimarka Asgari Ücret 2023 | Kaç Euro, Kron?

X