Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Katar Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Katar’da Yaşam Fiyatları!

Gizem Editör tarafından yazıldı.
Katar Asgari Ücret

Katar’da çalışmak konusu son zamanlarda çok fazla araştırılıyor. Sizlere bu konuyu temel alan Katar iş imkanları hakkında bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımızda ise Katar asgari ücret 2023 rakamlarını ele alarak; Katar’da yaşamı, yaşam fiyatlarını sizlere sunacağız.

Katar’da çalışma ücretleri yapılan işe göre değişiklik gösteriyor. Temel kıstas elbette asgari ücret rakamları. Merak etmeyin, Katar da asgari ücret 2023 yılı güncel rakamlarına değineceğiz.

Ülke hükümeti Katar’da gurbetçiler için yeni bir asgari ücret yasasını onayladı! Katar’da çalıştığınız zaman minimum olarak ne kadar kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Ardından bu ücret ile geçiminizi sağlamak mümkün mü? Anlamak için yazının devamına ilerleyin! O halde Katar’da asgari ücret ne kadar? İşte detaylar!

Katar Asgari Ücret 2023

Katar Asgari Ücret 2023
Katar Asgari Ücret 2023

Göçmen işçiler için yeni asgari ücret, ülkenin emek reformlarının bir parçası olarak Katar’da yürürlüğe girdi. 2023 başında Katar hükümeti, bir dizi yeni yasa çıkarmıştı. Bunlardan birisi de Katar’daki gurbetçileri kapsıyor.

Gurbetçilerin, yani ülke dışından gelen işçilerin açıklanan reformla birlikte en düşük alacağı ücrete karar verildi. Ayrıca asgari ücretin yanı sıra işçi ücretlerine ek olarak barınma ve beslenme için de ödemeler gerçekleştiriliyor.

Katar, Arap ülkeleri içerisinde en fazla gurbetçiyi bünyesinde bulunduran ülkelerden birisi… Hatta işgücünün %95’i gurbetçilerden oluşuyor. Bu da demek oluyor ki 2 milyondan fazla insan Katar’da gurbetçi olarak çalışıyor. Bu nedenle Katar hükümeti devreye girdi.

Yazının devamında sizlere tüm bunların detaylarını aktaracağız.

1- Katar para birimi nedir?

Katar’ın kullandığı para birimi Katar Riyali’dir. Ülkedeki maaş ödemeleri, alışverişler Katar Riyali ile gerçekleştiriliyor.

Öneri Yazı! Katar İş İlanları ve İmkanları

Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar? Çalışma Ücretleri!

Katar’da asgari ücret 2023 yılında şu şekildedir.

 • 2023 Katar asgari ücret 1.000 Katar Riyali‘dir.
 • Dolar cinsinden ise 1.000 Katar Riyali 270 Dolara karşılık gelmektedir.

Katar’da asgari ücret dolar ve riyal bilgileri bu şekilde. 2017’den 2019’a kadar en düşük ücretin 750 Katar Riyali olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde ise bu rakam artmıştır.

Ülkede asgari ücretle çalışanların sayısı çok az. Yani çalıştığınız zaman yüksek ihtimalle asgariden yukarı kazanacaksınızdır. Suiistimal edilmemesi için devlet tarafından asgari ücret belirlenmiştir.

Katar Maaşları 2023

Katar Maaşları 2023
Katar Maaşları 2023

Katar’da asgari ücret 2023 bilgilerine yer verdikten sonra mesleklerin ortalama maaşlarına da değinmek gerekir. Bazı sektör ve mesleklerde ki ortalama maaşlar oldukça iyi durumda. Katar’da maaşlar 2023 yılında ortalama olarak şu şekilde;

Meslek & SektörOrtalama Maaşlar (Aylık)
Hostes2.000 $
Mühendislik3.000 $
Katar İşçi Maaşları1.000 $
Muhasebe – Finansman3.000 $
Garson1.000 $
Tekniker2.000 $
Eğitim3.000 $
Katar Maaşları 2023

Birçok kişi Katar asgari ücret ne kadar sorgusuyla asgari ücret rakamlarını merak ediyor. Bu konuda ortalama maaşların, yani ülke genelinde çalışanların asgari ücretten yüksek ücret aldıklarını söyleyebiliriz.

İsveç Asgari Ücret 2023 rakamlarını biliyor musunuz?

Katar’da Ücretler için İş Kanunu

Katar'da Asgari Ücret Ne Kadar?
Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Katar asgari ücret dışında bilmeniz gereken çok önemli bir konu var! Katar hükümeti gurbetçilere ayrı olarak işveren tarafından gıda ve barınma ücreti ödenmesini zorunlu kılıyor.

 • Gıda için ayda 300 Katar Riyali, barınma için ise 500 Katar Riyali verilmekte. Yani ayrıca 800 Katar Riyali verilir. Bu da 216 Dolar anlamına geliyor.

İdari kalkınma, Çalışma ve Sosyal İşler Dairesi, zaten işveren barınma ve yiyecek çalışanına sağlıyorsa, barınma ve gıda için ek 800 Katar Riyali verilmesinin zorunlu olmadığını aktardı. Yeni asgari ücretle birlikte bu kanun ev işçileri de dahil olmak üzere bütün sektördeki işçileri kapsıyor.

Katar Çalışma Saatleri

Katar Çalışma Saatleri
Katar Çalışma Saatleri

Katar asgari ücret alarak çalışacaksanız, hangi koşullarda çalışacağınızı da merak ettiğinizi biliyoruz. Katar’da çok fazla gurbetçi işçi olduğu için belirgin yasa ve kanunlarla ücretler, koşullar ve saatler net bir şekilde belirlenmiştir. Katar’da çalışma koşulları temel olarak şöyle;

 • Katar’da resmi kurumların çalışma saatleri: Pazar – Perşembe 07:00 – 14:00
 • Bankaların çalışma saatleri: Pazar – Perşembe 07:30 – 13:30
 • Özel sektörde çalışma saatleri: Cumartesi Perşembe: 08:00 – 13:00 ve 15:30 – 18:30

Katar’da çalışma saatleri bu şekildedir. Kamu ve bankalar için saatler serbest olsa da özel sektör için kimi zaman bu saatlerde farklılıklar olabilmektedir.

Öneri:Bulgaristan İş İlanları

Katar’da Yaşamak için Bunları Bilin!

Katar'da Yaşam
Katar’da Yaşam

Katar asgari ücret 2023 bilgilerinden sonra ilgili ülekde yaşamak konusunda sizlere kısa bilgiler aktarmak isterim.

 • Katar’ın başkenti Doha şehridir. 7 belediyeden oluşur: d Doha, Al Rayyan, Umm Salal, Al Khor, Al Wakrah, Al Daayen ve Al Shamal.
 • Katar’ın iklimi oldukça sıcaktır. Yazlar sıcak ve ısının en yüksek olduğu aylar Mayıs – Eylül’dür. Hava derecesi 45 dereceyi bulabilmektedir.
 • Kış ayları ılık geçer. Aralık ve Mart ayları en serin denilebilecek aylardır. Hava derecesi 10 – 25 arasında değişir.
 • Katar ile Türkiye arasında saat farkı yoktur.
 • Katar’da resmi dil Arapçadır. Yabancı dil olarak İngilizce kullanılır.
 • Katar’da ulaşım genel olarak otobüs, metro ve taksilerden oluşuyor. Şehirde rahatlıkla araba kiralanabiliyor.
 • Katar ekonomisinin büyük bir bölümünü petrol ve doğal gaz rezervleri oluşturuyor. Petrol, doğalgaz, enerji sektörleri de buna bağlı olarak en çok gelişen sektörler arasında.
 • Ayrıca inşaat ve bankacılık da ülkenin ekonomisine katkıda bulunan sektörlerdendir.

Yukarıdaki bilgiler en az Katar asgari ücret bilgileri kadar önemlidir.

Katar’da Yaşam Fiyatları

Katar Asgari Ücret 2023
Katar Asgari Ücret 2023

Katar’da yaşamak hakkında düşünüyorsanız sizlere Katar’da yaşam fiyatlarından bahsedeceğiz. Katar asgari ücret 2023 yılında yeterli mi? Merak ediliyor. En başta şunu söyleyelim ki sadece asgari ücret alan birisinin barınma, gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını eksiksiz tamamlaması mümkün değildir.

Ancak Katar hükümeti’nin İş Kanunu sayesinde barınma ve gıda ücretinin ayrı olarak verilmesi bu durumu rahatlatıyor. En temel iki ihtiyacın giderilmesi için verilen ücret ile asgari ücret alarak geçinmek mümkün.

Öneri içerik:Kanada İş İmkanı

Katar Market Fiyatları

Katar'da Yaşam Fiyatları
Katar’da Yaşam Fiyatları

Katar’da market fiyatları Türkiye ile benzer olsa da şu anki fiyat kıyaslamasına göre Katar’ın daha ucuz olduğunu söylemek mümkün. Genel olarak Katar market fiyatları şöyle:

 • 1,5 kg deterjan fiyatı: 7 dolar
 • 1 kg yoğurt: 4 dolar
 • 1 L süt: 2 dolar
 • 1 kg bulgur fiyatı: 2,5 dolar
 • Makarna: 1,5 dolar
 • 730 ml ay çiçek yağı: 15 dolar
 • Meyve – sebze fiyatları: 3 – 10 dolar arasında değişmektedir. (1 kg.)

Ayrıca büyük marketlere gittiğiniz zaman Türkiye’ye kıyasla çok daha fazla marka ve ürün çeşidiyle karşılaşacaksınız. Bunun sebebi de ülkede çok fazla göçmen olması. Örneğin bir markete gittiğinizde Türk markalarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Fiyatlarda Türkiye fiyatlarıyla neredeyse aynı. Tek kişi bir haftalık 100 Katar Riyali harcayarak market alışverişi gerçekleştirebilir.

Katar asgari ücret ve ilgili ülkede yaşam ile alakalı olarak şu videoyu izlemek isteyebilirsiniz!

Katar’da Yaşamak

Katar Kiralık Ev Fiyatları

Katar’da ev kiralarının özellikle merkezi yerlerde yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak merkezden biraz uzak ve lüks olmayan apartman dairelerinden stüdyo daireler seçerseniz 1.500 – 2.000 Katar Riyali‘ne evler bulmak mümkün.

İlginizi Çekebilir: Arabistan Asgari Ücret

Katar’da Nasıl İş Bulunur? Özel Tavsiyeler!

Katar asgari ücret bilgilerini ve yaşam maliyetlerini verdik. Şimdi ise ilgili ülkede iş bulmanız için bazı ipuçlarını listelemek istiyorum. Katar’da iş bulmak için neler yapılabilir? Hangi yöntemler var? Açıkladım!

Katar’da iş bulmak için birkaç farklı seçenek var. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak Katar’da çalışma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Online İş Arama Sitelerine Üye Olun: Gerek yerel, gerekse de ulusal birçok online iş arama sitesi bulunmaktadır. Bu platformlara üye olarak güçlü bir CV ile firmalara başvuru yapabilirsiniz. LinkedIn bunun için önemli bir kaynaktır!
 • Sosyal Medya: Sosyal medya, iş bulma sürecinizi hızlandırabilir. Katar’da iş bulmak için Facebook, Instagram gibi sosyal medya araçlarını etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • İş Başvuru Merkezleri: Katar’da birçok iş başvuru merkezi yer alıyor. İnternet üzerinden gerekli araştırmayı yaparak bu yerlerle iletişime geçebilir ve başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.
 • İŞKUR: Katar asgari ücret size cazip geldiyse ve ülkede çalışmayı düşünüyorsanız iş bulmak için İŞKUR’a da bakın. İŞKUR’un yurt dışı ilan sayfasında ilgili ülkede iş ilanına rastlamak mümkün olabilir!

Katar asgari ücret 2023 rakamlarını nasıl buldunuz? Görüş, düşünce ve sorularınızı YORUMLAR bölümünden bizimle paylaşabilir, iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

İngiltere Ev Fiyatları 2023 – İngiltere Evleri Ne Kadar?

Amerika'da LYFT Yapmak

Amerika’da Lyft Yapmak ve 2023 Sürücü Gereksinimleri!

Katar Asgari Ücret

Katar Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Katar’da Yaşam Fiyatları!

Almanya Asgari Ücret

Almanya Asgari Ücret 2023 | Kaç Euro, Ne Kadar? GÜNCEL!

Avustralya Asgari Ücret

Avustralya Asgari Ücret 2023 – Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler 2023 – GÜNCEL LİSTE!

Daha Fazla Makale

Amerika'da Doordash ile Para Kazanmak

Amerika’da Doordash ile Para Kazanmak – 2023 KAZANÇLARI!

İsviçre Asgari Ücret

İsviçre Asgari Ücret 2023 | Yüksek Maaşlar!

Kanada Ev Fiyatları

Kanada Ev Fiyatları 2023 | Toronto, Montreal Ev Fiyatları

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Karadağ İş İlanları

Karadağ İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

Almanya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Araba Siteleri – Ucuz!

Fransa İş İlanları

Fransa İş İlanları 2023 – İŞÇİ ALIMI VAR MI?

X