Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Karadağ Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI

Hacer tarafından yazıldı.
Karadağ Asgari Ücret

Balkan ülkelerinden biri olan Karadağ tatil için pek çok kişinin tercih ettiği bir yerdir. Özellikle yazları pek çok turisti ağırlamaktadır. Hal böyle olunca Karadağ’da çalışan ihtiyacı da artmaktadır. Böyle turistik bir yerde asgari ücretin ne kadar olduğu da epey merak edilen konular arasındadır. Pek çok kişi Karadağ asgari ücret konusunu bu ülkeye gelmeden önce araştırıyor

Son verilere göre Karadağ asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu? Herkes tarafından merak edilen bu konuyu sizler için araştırdık. Bu yazımızda Karadağ’da asgari ücret ne kadar? son verilere göre değineceğiz. Bunun yanında Karadağ meslek maaşlarını da aktaracağız.

Karadağ’da asgari ücret ile geçinmek mümkün mü? Pek çok konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bunun için yazımızı okumaya devam etmeniz yeterli!

Karadağ Hakkında

karadağ asgari ücret
Karadağ Hakkında

Karadağ, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Balkanların Adriyatik kıyısındaki bir ülkedir. Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek ve Arnavutluk ile komşudur. Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır.

Podgorica, Karadağ’ın %10,4’lük kısmını ve ülke nüfusunun %29,9’luk kısmını kapsamaktadır. 2009 yılında yapılmış olan nüfus sayımına göre Karadağ’ın nüfusu 690 binden fazladır. Çok fazla göç almayan bir ülkedir. Para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır. Karadağ’ın resmi dili Karadağcadır.

Karadağ iş ilanları için bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ayrıca hazırlamış olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz.

Karadağ Asgari Ücret 2023

Karadağ Asgari Ücret 2023
Karadağ Asgari Ücret 2023
 • Karadağ’da asgari ücret 2023 yılı için henüz açıklanmadı.
 • Güncel rakam 532,00 € şeklinde belirlenmiş.
 • Fakat bu ücretle çalışan kişi sayısı oldukça azdır. Karadağ’da asgari ücret düşük olsa da alım gücü yüksek olan bir ülkedir.
 • Karadağ saatlik ücret rakamları, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla biraz daha düşük. Yönetim, Montenegro asgari ücret iyileştirmesi için yoğun olarak çalışmaktadır.

Karadağ asgari ücret konusunda diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine göre daha az para vermektedir. Genellikle bu ülkede çalışan kişiler asgari ücretin yanında ek işler yaparak geçimini sağlamaktadırlar.

Yıllara Göre Karadağ’da Asgari Ücret

Karadağ’da asgari ücret yıllara göre büyük değişiklik göstermiyordu. Ancak 2022 yılında, enflasyon nedeniyle diğer yıllara oranla büyük artış gerçekleşti. Aşağıdaki tabloda Karadağ Ulusal Asgari Ücretinin ilerlemesini gösteriyoruz.

YılKaradağ Asgari Ücret
2023Açıklanmadı
2022532 Euro
2021332 Euro
2020331 Euro
2019288 Euro
2018288 Euro
Karadağ Asgari Ücret 2023
 • Buna göre Karadağ’da ulusal asgari ücret, bir önceki yıla göre (2021) aylık 200 Euro, yani %60 oranında artırıldığını görüyoruz. 
 • Karadağ için 2023 asgari ücret oranları açıklandığında yazıyı güncelleyeğim.

Son zamanlarda Kazakistan’da çalışan Türk sayısı gittikçe artıyor. Kazakistan asgari ücret ne kadar? Öğrenmek için yazıyı okuyabilirsiniz.

Karadağ’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Karadağ’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Karadağ’da asgari ücret ile geçinmek alım gücü yüksek olduğu için o kadar da zor değildir. Yani Karadağ’da asgari ücret ile ortalama bir hayat yaşamak mümkündür. Yaptığınızın işin yanında ek işler yaparak ek gelir de elde edebilirsiniz.

Eğer Karadağ’da yaşamayı planlıyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey gelir giderinizi hesaplamaktır. Karadağ’da almış olduğunuz asgari ücret sizi idare edebilecek mi? Öncelikle bunu öğrenmek için yaşayacağınız yer konusunda bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Öneri: Yunanistan asgari ücret

Karadağ Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın!

Karadağ Asgari Ücret 2023
Karadağ Asgari Ücret 2023

Karadağ asgari ücret ile geçinmeyi düşünüyorsanız öncelikle yapacağınız masrafları hesaplamanız gerekmektedir. Biz sizlere bu yazımızda yapacağınız temel masrafın ne kadar olacağı konusunda size bilgi vermeye çalışacağız.

Karadağ’da yaşamaya ve çalışmaya karar verdiyseniz öncelikle yaşayacağınız yeri bulmanız gerekmektedir. Bunun için ilk olarak araştırmanız gereken konu Karadağ ev kiraları olmalıdır.

Karadağ’daki ev kiraları diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur. Karadağ’da ev kiraları yaşamak istediğiniz şehre göre değişiklik göstermektedir.

 • Budva şehrinde 1+1, deniz manzaralı ve eşyalı bir evde yaşamayı düşünüyorsanız ortalama olarak ödeyeceğiniz fiyat 1.000 Euro olacaktır.
 • Karadağ’ın başkenti olan Podgorica şehrinde yaşamayı düşünüyorsanız en uygun kiraların bu şehirde olduğunu söyleyebiliriz. 2+1, eşyalı ve 60 metrekare bir ev için kira ortalama olarak 350 Euro civarındadır.
 • Kotor’da yaşamayı düşünenler varsa buradaki ev kiraları büyük değişiklik gösterebilmekte. Örneğin; 1+1, eşyalı ve 50 metrekare bir evin kirası ortalama olarak 500 Euro civarındadır.
 • Eğer Karadağ’ın bir başka şehri olan Tivat’ta yaşamayı planlıyorsanız burada denize yakın, eşyalı, 1+1 ve 50 metrekare bir eve ortalama olarak 250 Euro kira ödemeniz gerekecektir.

Fatura Maliyetleri

Yaşayacağınız evi tuttuktan sonra sıra geldi faturalar ne kadar geldi diye hesaplama konusuna. Eğer Karadağ’da 80 metrekare bir evde yaşıyorsanız gelecek fatura (elektrik, su, doğalgaz) ortalama olarak 100 € civarında olacaktır. İnternet ücreti olarak ise aylık 25 € gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Karadağ Market Fiyatları!

Karadağ Market Fiyatları!

Karadağ’da yaşamayı ve burada çalışmayı planlıyorsanız sizi ilgilendirecek bir diğer konu market fiyatlarıdır. Karadağ’da;

ÜrünFiyatları
Elma (1 kg)0,99 €
Ekmek (250 gr)0,30 €
Yumurta (12’li)1,50 €
Süt (1 litre)0,85 €
Tavuk Kanadı (1 kg)6,00 €
Soğan (1 kg)0,75 €
Peynir (1 kg)5,00 €
Patates (1 kg)0,50 €
Karadağ Market Fiyatları 2023

Eğer dışarıda yemek yemek istiyorsanız tek kişi ucuz bir restoranda ortalama olarak 7,5 Euro, iyi bir restoranda iki kişi yemek yiyecekseniz ortalama olarak 25 Euro gibi bir para ödemeniz gerekecektir.

Türkiye’nin komşusu Bulgaristan, yurt dışında çalışmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir ülke. Bulgaristan asgari ücret detaylarını yazıda bulabilirsiniz.

Karadağ Ulaşım Fiyatları!

Karadağ Ulaşım Fiyatları!

Karadağ’da yaşamaya ve burada çalışmaya karar verdiyseniz ulaşım giderlerini de hesaplamanız gerekmektedir. Karadağ’da ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlayacaksanız ortalama olarak şu şekilde bir masrafınız olacaktır:

 • Bir gidişlik toplu taşıma bileti 0,9 Euro ve aylık toplu taşıma kartı ücreti 27,3 Euro’dur.
 • Ulaşımınızı taksi kullanarak sağlamayı düşünüyorsanız o zaman bu fiyatları da bilmeniz gerekmektedir.
 • Taksi açılış ücreti 1 Euro ve taksi ile yapacağınız bir saatlik yolculuk 6 Euro’dur.

Karadağ Diğer İhtiyaçlar!

Karadağ’a yerleşip temel ihtiyaçlarınızı hallettikten sonra şimdi de sıra geldi diğer ihtiyaçlarınıza. Diğer ihtiyaçlarınızın en başında giyim gelmektedir. Karadağ’da bir çift kunduranın fiyatı 99 Euro, bir kot pantolonun fiyatı 75 Euro, kadınlar için yazlık bir elbisenin fiyatı 45 Euro, bir çift Nike spor ayakkabının fiyatı ise 90 Euro’dur.

Karadağ’da sinemaya gitmek istiyorsanız sinema biletine vereceğiniz ücret 6 Euro olacaktır. Ben spor yapmayı seviyorum, bir spor salonuna yazılayım diyorsanız ise aylık ortalama olarak 30 Euro gibi bir üyelik ücreti ödemeniz gerekecektir.

Karadağ Meslek Maaşları!

Karadağ Meslek Maaşları!

Karadağ’da asgari ücret ne kadar öğrendiğimize göre sıra geldi Karadağ meslek maaşlarına. Buyurun hep beraber Karadağ meslek maaşlarına bir bakalım;

MesleklerOrtalama Aylık Maaşları
Doktor3.000 €
Hemşire1.000 €
İnşaat Mühendisi2.000 €
Yazılım Mühendisi2.500 €
Bilgisayar Mühendisi2.500 €
Mimar1.750 €
Karadağ Aşçı Maaşları1.000 €
Karadağ Maaşları 2023

Karadağ’da en çok kazandıran meslekler görüldüğü üzere doktorluk, yazılım mühendisliğidir. Bilişim sektöründeki mesleklerin Karadağ’da en çok kazandıran meslekler arasında olduğu biliniyor. Ayrıca diğer mühendislikler de Karadağ’da yüksek meblağlar kazanabiliyor.

karadağ asgari ücret
Karadağ Asgari Ücret 2023

Karadağ Çalışma Koşulları

Karadağ’da çalışma koşulları oldukça iyidir. Haftalık ortalama olarak çalışma süresi 40 saattir. Karadağ’da çalışanlar 08.00 – 16.00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Eğer çalışanlar ek mesaiye kalırlarsa onlara ek mesai ücreti de verilmektedir. Hafta sonu yasal olarak tatildir.

Karadağ’da çalışan her kişinin için yıllık 20 iş günü izin hakkı bulunmaktadır. Ayrıca bu ülkede çalışan kadınlara 365 gün doğum izni kullanma hakkı da verilmektedir.

Karadağ asgari ücret hakkında tüm bilmeniz gerekenler hakkında artık bilgi sahibisiniz! Merak ettiklerinizi yorum olarak bırakın, cevaplayalım.

Sık Sorulan Sorular

Karadağ asgari ücret için sık sorulan soruları sizlere yanıtladım. Diğer sorularınız için YORUM bölümünü kullanabilirsiniz.

1- Karadağ’da ne iş yapılır?

Ülke, yoğun olarak nitelikli iş gücü alımı yapıyor. Yani dışarıdan gelen yabancı vatandaşlar için “nitelikli meslek” ayrımına göre çalışma izni veriyor. Ülkede teknoloji, sağlık ve finans sektörlerinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

2- Karadağ’da hayat ucuz mu?

Ülkede hayat, diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak maaşınızdan yapacağınız tasarruflarla iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

3- Karadağ’da hangi dil konuşuluyor?

Ülkede Güney Slav dillerinden olan Karadağca konuşulmaktadır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt İş İlanları 2023 – İşçi Alımı Yapan Firmalar Listesi!

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2023 – Bulgaristan 2. El Araba

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Güncel Veriler!

İtalya iPhone Fiyatları 2023 – 14 PRO MAX, 13, 12, 11 – Ucuz

İngiltere Asgari Ücret

İngiltere Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Saatlik Ücret Bilgisi

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Daha Fazla Makale

Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı 2023 | Güncel İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka Asgari Ücret

Danimarka Asgari Ücret 2023 | Tüm Detaylar!

Katar İş İmkanları

Katar İş İmkanları – 2023 Katar İş İlanları Başvurusu!

Suudi Arabistan İş İlanları

Suudi Arabistan İş İlanları – 2023 İŞÇİ ALIMI!

Hollanda İş İlanları

2023 Hollanda İş İlanları – İş Bulma Sitelerine Başvur!

Almanya Asgari Ücret

Almanya Asgari Ücret 2023 | Kaç Euro, Ne Kadar? GÜNCEL!

Almanya Fırsat Kartı

2023 Almanya Fırsat Kartı Nasıl Alınır? BAŞVURU ŞARTLARI

Kanada Araba Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları 2023 | Güncel Toronto Araç Fiyatları

X