Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

İran Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI!

Hacer tarafından yazıldı.
İran Asgari Ücret

Bugün sizlerle geniş petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olan bir ülkeden bahsedeceğiz. Bu ülke herkesin de bildiği gibi İran’dır. İran asgari ücret 2023 için bilgileri araştırdık. İran da asgari ücret oldukça tartışılıyor ve tepki çekiyor. Peki neden?

İran meslek maaşlarını ele alarak sizlere en güncel ücretleri aktardık. Asgari ücretle geçinilir mi? Bundan da bahsedeceğiz. İran’da asgari ücret ne kadar? Öğrenmek için vakit kaybetmeden hemen yazımıza geçelim!

İran Hakkında

İran Hakkında

İran, resmi adı ile İran İslam Cumhuriyeti Asya’nın güneybatısında yer alan bir ülkedir. Pers Körfezi, Umman Körfezi ve Hazar Denizi ile çevrilidir. Azerbaycan, Irak, Türkiye, Pakistan, Ermenistan, Türkmenistan ve Afganistan ile komşudur. Başkenti Tahran’dır. Diğer önemli şehirleri; Yezd, Tebriz, Meşhed ve İsfahan’dır.

Ülkenin resmi dini İslam’dır. Resmi dili Farsça olarak bilinmektedir. Farsçanın yanında Azerice, Türkçe, Kürtçe ve Arapça da konuşulmaktadır. İran’ın ekonomisinin büyük bir kısmını turizm, tarım ve doğalgaz-petrol ihracatı oluşturmaktadır.

Peki, İran’da asgari ücret ne kadar? Öğrenelim.

Almanya fırsat kartı ile dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip Almanya’da çalışabilirsiniz! Detaylar yazımızda…

İran Asgari Ücret 2023

İran Asgari Ücret 2023
İran Asgari Ücret 2023

İran asgari ücret miktarı pek çok ülkeye göre geride kalmıştır. Peki İran’da asgari ücret kaç riyal? İran’da asgari ücret 2023 yılında 26.554.950 İran Riyali olmuştur.

İran halkı elbette ki bu asgari ücretten memnun değildir. Bu yüzden ülkede bu konuda sık sık eylemler yapılmaktadır. İran halkının büyük bir kısmı asgari ücret aldıkları için asgari ücretle geçinemediklerini sık sık dile getirmektedirler.

İran’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

İran’da asgari ücretin 26.554.950 İran Riyalidir. Riyal ne kadar diyecek olursanız, 1 İran Riyali 0,000024 Dolara denk gelmektedir. Bu anlamda İran asgari ücret olan 4.179.000,00 İran Riyali, yaklaşık olarak 637,31 Dolar yapmaktadır.

İran’da Asgari Ücret Kaç Tümen?

İran Tümen’i İran’da kullanılan gayrı resmi para birimidir. İran’da asgari ücret 2.655.495 Tümen’dir. Resmi para birimi İran Riyali’dir.

İran’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

İran'da Asgari Ücret İle Geçinmek
İran’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

İran’da asgari ücret ne kadar olduğunu öğrendiğimize göre sıra geldi İran’da asgari ücret ile geçinmek konusuna. İran ekonomisinin oldukça kötü olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ekonomi kötü olduğu için bu ülkede asgari ücret ile geçinmek de bir hayli zordur. Bu yüzden pek çok kişi birden fazla işte çalışmaktadır.

Eğer İran’da yaşamayı ve burada çalışmayı planlıyorsanız geçinebilmeniz için iki iş birden yapmanız gerekebilir. Bunun yanında temel giderlerinizi de hesaplamanız gerekmektedir.

İran asgari ücret ile neler alabilirsiniz, temel giderlerinizin ne kadarını karşılayabilirsiniz gelin hep beraber bir bakalım!

Benzer yazı: Bulgaristan Asgari Ücret

İran Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın!

İran Yaşam Maliyeti
İran Yaşam Maliyeti

İran’da asgari ücret ile geçinmeyi planlıyorsanız öncelikle temel giderlerinizi hesaplamanız gerekmektedir. Bizler de asgari ücret ile bu temel giderlerin ne kadarını karşılayabileceğinizden bahsedeceğiz.

İran’da yaşamaya ve çalışmaya karar verdiyseniz öncelikle kalacağınız evi bulmanız gerekmektedir. İran’da yaşanan en büyük sorunlardan birisi ev sorunudur.

Bu yüzden araştırmaya ilk olarak İran ev kiralarından başlamanız gerekmektedir. Haydi gelin hep beraber İran’da ev kiraları ne kadarmış bir bakalım:

 • Şehir merkezinde 1+0 ev: 1.400.000 tümen yani 336 dolar
 • Şehir merkezinde 2+1 ev: 1.600.000 tümen yani 384 dolar
 • Şehir merkezinden uzak 1+0 ev: 1.100.000 tümen yani 264 dolar
 • Şehir merkezinden uzak 2+1 ev: 1.200.000 tümen yani 288 Dolar

Fatura Maliyetleri

İran’da insanlar en çok kira ve gıdaya para harcamaktadır. Faturalar ise en az harcanılan giderlerden diyebiliriz. Özellikle ülkede doğalgaz, elektrik, toplu taşıma ve su çok ucuzdur. Bunlara toplamda harcayacağınız tutar maksimum 100 Dolar olacaktır. Telefon faturası, internet gibi faturalarla bu tutar 150 Dolar’a kadar çıkabilir.

İran Market Fiyatları!

İran Market Fiyatları
İran Market Fiyatları!

İran asgari ücret ile geçinirken en önemli konulardan biri market fiyatlarıdır. İran’da halk temel gıdaya ulaşmakta büyük zorluk çekmektedir. İşte İran market fiyatları;

 • 1 litre süt: 1,50 $
 • 500 gr beyaz ekmek: 0,75 $
 • 12’li yumurta: 1,50 $
 • 1 kg yerli peynir: 5,00 $
 • 1,5 litre su: 0,50 $
 • 1 kg tavuk göğsü: 4,50 $
 • 1 kg elma: 1,50 $
 • 1 kg portakal: 1,00 $
 • 1 kg patates: 0,50 $
 • 1 kg soğan: 0,50 $
 • 1 kg süzme peynir: 4,50 $

İran’da enflasyonun son yıllarla aşırı yükselmesi, gıdalara sürekli zam gelmesine neden oluyor. Bu nedenle İran’da insanların en çok para harcadığı giderlerden birisi de gıda oluyor.

Son yıllarda Azerbaycan’da çalışan Türk sayısı arttı! Peki, Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar? Öğrenin…

İran Ulaşım Fiyatları!

İran asgari ücret
İran asgari ücret

İran’da yaşamaya ve burada İran asgari ücret ile çalışmaya karar verdiyseniz düşünmeniz gereken bir diğer konu ulaşım fiyatlarıdır. İran’da ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız oldukça uyguna seyahat edeceğinizi bilmelisiniz. Özellikle petrol fiyatlarının ülkede düşük olmasıyla birlikte ulaşım araçları da çok düşük ücretli aylık 4 dolara çok rahat ulaşımınızı sağlayabilirsiniz!

İran Meslek Maaşları!

iran meslek maaşları
iran meslek maaşları

İran‘da asgari ücretin ne kadar olduğunu öğrendiğimize göre sıra geldi İran meslek maaşlarına! Buyurun hep beraber İran’da meslek maaşları ne kadarmış bir bakalım;

MesleklerMaaşlar
Öğretmen1.500 $
Doktor5,000 $
Muhasebeci1,250 $
Mimar1,250 $
Çocuk Bakıcısı750 $
Garson750 $
İnşaat Ustası700 $
Diş Hekimi5,000 $
İran Meslek Maaşları 2023

İran’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

İran İstatistik Merkezi’ne göre İran’da ortalama aylık maaş 62.226.824 riyaldir. Bu da 1.493 Dolar’a karşılık gelmektedir. Bu maaşlar mesleğe ve çalışılan bölgeye bağlı olarak değişmektedir. Özellikle başken Tahran’da maaşlar daha yüksektir.

Öneri: Dubai Asgari Ücret

İran Çalışma Koşulları!

İran’da ciddi bir enflasyon ve işsizlik sorunu bulunmaktadır. İran’ın yaklaşık olarak %11’lik kısmı ne yazık ki işsizdir. Bunun en büyük nedeni ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik krizdir.

İran’da haftalık mesai saati 44 saattir. İran’da haftalık çalışma günleri cumartesiden çarşambaya kadardır. Perşembe ve cuma günleri tatildir. Mesai saati İran sınırları içerisinde 08.30 – 16.30 arasındadır.

Çalışanların Ramazan Bayramı’nda iki gün, kurban bayramında ise bir günlük izin hakkı bulunmaktadır. Bu ülkede çalışan kişilerin yıllık 25 gün izin hakları bulunmaktadır.

İran asgari ücret yazısından sonra YURT DIŞI İŞ İMKANLARI kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Kazakistan İş İlanları

Kazakistan İş İlanları 2023 – Kazakistan’da İşçi Olarak Çalışmak

Portekiz Asgari Ücret

Portekiz Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyetleri Ne Kadar?

Kazakistan Asgari Ücret

Kazakistan Asgari Ücret 2023’de Ne Kadar? – YENİ MAAŞLAR!

Fransa İş İlanları

Fransa İş İlanları 2023 – İŞÇİ ALIMI VAR MI?

Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı 2023 | Güncel İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karadağ İş İlanları

Karadağ İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

Daha Fazla Makale

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Güncel Veriler!

Danimarka Asgari Ücret

Danimarka Asgari Ücret 2023 | Tüm Detaylar!

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Katar Asgari Ücret

Katar Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Katar’da Yaşam Fiyatları!

Makedonya Asgari Ücret 2023 – Makedonya Maaşları Ne Kadar?

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Kanada Ev Fiyatları

Kanada Ev Fiyatları 2023 | Toronto, Montreal Ev Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları 2023 | Güncel Toronto Araç Fiyatları

X