Hazır Beton Fiyatı 2024 | C25 – C30 Beton Fiyatları

Yazar: Aykut Tarih: 25.01.2024
Hazır Beton Fiyatı

Hazır beton fiyatı 2024 yılında özellikle inşaat sektörü için büyük bir öneme sahip. Çünkü inşaat söz konusu olduğunda en temel ihtiyaçlardan birisi beton oluyor. Günümüzde genel olarak hazır betonlar kullanılmaktadır.

Beton fiyatları; çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Özellikle Türkiye’de şehirler arasında farklılıklar bulunsa da genel anlamda aynı düzeydedir. En çok kullanılan C25, C30 beton fiyatları bu anlamda sıkça takip ediliyor.

Hazır beton fiyatları güncel listesini bu içerikten takip edebilirsiniz. Tüm fiyatlar; beton m3 fiyatını ifade edecek şekilde düzenlenmiştir. O halde güncel beton fiyatları listesine göz atalım…

Hazır Beton Fiyatları 2024

Hazır Beton Fiyatları
Hazır Beton Fiyatları

Beton metreküp fiyatı birçok faktöre göre değişiklik gösterebilse de her yerde aşağı yukarı aynı düzeylerdedir. Ancak hazır beton fiyatını belirleyen çokça faktör bulunuyor. Yazı içerisinde buna da değindik. Beton metreküp fiyatları 2024 güncel şekliyle aşağıdaki gibidir;

Beton ÇeşidiFiyatları
C141.900 TL
C161.950 TL
C202.000 TL
C252.100 TL
C302.200 TL
C352.300 TL
C402.400 TL
C452.500 TL
C502.600 TL
Şap 2502.100 TL
Şap 3002.200 TL
Şap 3502.300 TL
Şap 4002.400 TL
Hazır Beton Fiyatı 2024

NOT: Fiyatlara KDV dâhil değildir. KDV ekleyerek nihai fiyatı bulabilirsiniz. Ek olarak buradaki fiyatlar gösterge amacıyla ortalama değerleri ifade edecek şekilde verilmiştir. Şehirlere ve diğer faktörlere göre ilgili fiyatlar arasında değişiklik görülebilir.

Hazır beton metreküp fiyatı bilgileri bu şekilde. Fiyat seviyeleri, sürekli olarak güncellenmektedir. Tablodaki bilgileri beton fiyatları Adana, Ankara, Bursa, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirler için değerlendirebilirsiniz. Diğer şehirlerde de fiyat ortalamaları ortalama olarak aynı seviyededir.

İlgili içerik: Çimento Fiyatları

Beton Türlerine Göre Güncel Fiyatlar

Hazır beton fiyatı, temel olarak sınıflandırmaya göre belirleniyor diyebiliriz. Özellikle C20, C25, C30, C35 sıkça kullanılan türler arasında. Bu çeşitlere göre fiyat bilgileri aşağıdaki gibidir;

1- C14 Hazır Beton Fiyatı

Hazır Beton Fiyatı
Hazır Beton Fiyatı

Temel atımında zemini düzeltmek ve yalıtım işlemleri için kullanılmaktadır. Genel olarak içerisinde demir bulunmaz. Fiyat bilgileri ise şu şekildedir;

 • C14 hazır beton fiyatları güncel olarak 1.900 TL seviyesindedir.
 • Fiyatlara KDV dâhil değildir.

2- C16 Beton Fiyatları

Bir önceki beton türü ile aynı amaçlar için kullanılır. Temel farklılık ağırlık dayanıklılıklarındadır. Fiyat bilgileri ise şu şekildedir;

 • C16 hazır beton m3 fiyatı ortalama olarak 1.950 TL civarındadır.

3- C20 Beton Fiyatı

Genel olarak bir katlı yapılar için tercih edilmektedir. Bu anlamda bahçe ve bağ evleri, hobi bahçeleri gibi alanlar için kullanıma uygundur. Yeni yapılarda ise bu sınıfa ait yapılar kabul edilmemektedir.

 • C20 hazır beton fiyatı 2024 yılı için ortalama olarak 2.000 TL’dir.

4- C25 Hazır Beton Fiyatları

2000’li yıllar için genellikle yeni yapılarda tercih edilmekteydi. Ancak depreme karşı dayanıklılığı konusunda bazı şüpheler bulunmaktadır. Yeni yönetmeliğe göre yapılarda kullanılabilecek en düşük beton sınıfıdır. 250 kg dayanım kapasitesi bulunan bu çeşidin fiyat bilgileri şu şekildedir;

 • C25 1m3 beton fiyatı ortalama olarak 2.100 TL’dir.
 • Fiyatlar, şehirlere göre değişiklik gösterebilir ancak güncel olarak bu seviyelerdedir.

Traktör Fiyatları listesini incelemek ister misiniz?

5- C30 Beton Fiyatı

Beton m3 Fiyatı
Beton m3 Fiyatı

Hazır beton fiyatı ne kadar sorusuyla sıkça araştırılan bir beton sınıfıdır. Avrupa’da yapılan binalar için standart olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ise deprem bölgelerinde kullanılması şart olan en düşük beton sınıfıdır. Depreme karşı dayanıklıdır. Fiyat bilgileri şu şekilde;

 • C30 hazır beton fiyatı güncel olarak ortalama 2.200 TL’dir.

6- C35 Hazır Beton Fiyatı

Özel yapılarda ve riskli bölgelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Dayanıklılık sınıfı 350 kg/cm2 ‘dir.

 • Fiyatı 2.300 TL’dir.
 • Hazır beton fiyatları çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir.
 • C35 sınıfı için de aynı durum söz konusudur.

7- C40 Beton Fiyatları

Mukavemeti yüksek bir sınıftır. Fazla kat sayısına sahip ve yüksek dayanım isteyen yapılarda tercih edilebilir. Özellikle çevre koşullarının agresif olması durumunda kesinlikle tercih edilmelidir. Ek olarak köprü, viyadük, tünel gibi yapılarda da tercih edilmektedir.

 • C40 hazır beton fiyatı ortalama olarak 2.400 TL’dir.

İlginizi çekebilir: Demirin Tonu Ne Kadar?

8- C45 Beton Fiyatı

Yüksek dayanımlı beton sınıfıdır. İçerisinde basınca dayanıklı birçok malzeme kullanılmaktadır. Agresif çevre koşulları için durabilitesi yüksektir. Daha düşük boşluk oranına sahiptir. Geçirgenliği azdır. Yüksek basınç dayanımı sağlar.

 • C45 hazır beton fiyatı 2.500 TL’dir.

9- C50 Beton Fiyatları

Beton Metreküp Fiyatı
Beton Metreküp Fiyatı

Önyapımlı ve öngerilmeli prefabrik taşıyıcı yapıların yapımında kullanılmaktadır. Örneğin viyadük kirişleri – kolonları gibi elemanlarda bu beton sınıfı kullanılmaktadır. Yüksek mukavemet gerektiren yapılarda da tercih edilebilir.

 • Fiyatı ortalama olarak 2.600 TL’dir.

10- 250 Doz Şap

3 – 8 cm arası yüzey düzgünlüğünü sağlamak için kullanılabilir. Bir metreküp beton karışımı için 250 kg çimento harcanan sınıftır. Temel altı ve saha betonu olarak kullanılabilir.

 • Şap 250 beton m3 fiyatı ortalama 2.100 TL’dir.

Öneri içeirk: Pimapen Fiyatları

11- 300, 350, 400 Doz Şap

Benzer şekilde düzgünlüğü sağlama işlemleri için kullanılabilir. Temel farklılık, karışım içerisinde belirtilen sayı kadar çimento kullanılmasıdır. Örneğin 350 doz şap beton içerisinde 350 kg çimento bulunur.

 • 300 doz şap güncel fiyatı ortalama olarak 2.200 TL’dir.
 • 350 doz şap hazır beton fiyatı 2.300 TL’dir.
 • 400 doz şap için 2.400 TL’lik fiyat geçerlidir.

Beton Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Güncel Beton Fiyatları
Güncel Beton Fiyatları

Hazır beton fiyatı 2024 bilgilerini verdikten sonra fiyat seviyelerini etkileyen faktörlere de değinmek istiyorum. Beton fiyatları neden artar? Gelin detaylandıralım…

 • Hazır beton fiyatları üzerinde birçok faktör etkili olabilir. Bulunduğunuz konumdan alacağınız miktara kadar pek çok unsur söz konusudur.
 • Örneğin İstanbul ve çevresi için daha esnek fiyatlar söz konusu olabilir.
 • Üretim yönünden bakıldığında ise enerji fiyatlarının beton fiyatı üzerinde oldukça etkili olduğunu görüyoruz.
 • Buna bağlı olarak enerji fiyatı seviyelerinin yükselmesi direkt olarak beton fiyatları üzerinde arttırıcı etkiye sahiptir.
 • Aynı şekilde döviz fiyatlarındaki dalgalanmaları da bu unsurlara ekleyebiliriz.
 • Hazır beton üretiminde kullanılan en önemli malzemeler agrega ve çimentodur. Bu malzemelerin birim fiyatları da nihai fiyatlar üzerinde oldukça etkilidir.
 • Bu malzemeleri üretmek için yüksek enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Sektörün enerji ihtiyacı, fiyat seviyelerini belirleyici bir rol üstleniyor.
 • Beton santrallerinde çokça işçi çalışır ve yüksek depolama maliyetleri söz konusudur. Bu nedenle ilgili firmaların giderlerini de hesaba katmak gerekiyor.

Hazır Beton Avantajları Nelerdir?

Hazır Beton Fiyatı
Hazır Beton Fiyatı

Hazır betonlar tamamen müşteri ihtiyacına göre uygun bir şekilde üretilmektedir. Üretim, tamamıyla özel tesislerde gerçekleştirilir. Mevcut projeye en uygun karışım, titizlikle hazırlanır. Peki, inşaat sektörü için hazır betonun avantajları nelerdir? İnceleyelim…

 • Hızlı kullanım özelliklerine sahiptir. Satın aldığınızda direkt olarak kullanıma hazır bir halde gelir. Ürün size teslim edildikten hemen sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 • Toz kirliliğine yol açmaz. Önceden hazırlanıp gelmesi bu konuda etkilidir. Dolayısıyla toz kirliliği hiçbir zaman söz konusu olmayacaktır. Ayrıca tesislerde dâhi toz kirliliği kontrol altına alınarak üretim gerçekleştirilir.
 • Projenize en uygun betonu bulmak için idealdir. Karışımı dilediğiniz gibi hazırlatabilirsiniz. Bunun için üretici ile görüşmeniz ve taleplerinizi sıralamanız yeterli olacaktır.
 • Uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. Üretim, seri bir şekilde gerçekleştiği için fiyat avantajı bulunmaktadır. Karışımı kendinizin hazırlayacağı duruma göre oldukça makul bir fiyatı vardır.
 • Kalite farkı söz konusudur. Hazır beton ürünleri hassas ölçümler sonrasında üretilmektedir. En iyi ürünler kullanılarak çakıl, kum, çimento, agrega gibi malzemelerden karışım hazırlanır.
 • Sıfır atık prensibi söz konusudur. Gereksinimleri sıfır atık sağlayacak şekilde karşılamak oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Antalya Hal Fiyatları

Beton Dökümü İçin Uygun Hava Şartları

En uygun beton dökümü sıcaklık değerinin 15 – 20 C aralığı olduğu kabul edilmektedir. Bu değerlerin altında soğuk hava koşulları için önlemler alınmalıdır. Ayrıca üstü değerler için de sıcak hava koşulları önlemleri alınmalıdır.

1- Soğuk Havada Beton Dökümü

Soğuk Hava Beton Dökümü
Soğuk Hava Beton Dökümü

İlgili işlem esnasında hava sıcaklığının özellikle 5 dereceden düşük olması durumunda bazı önlemlerin alınması gerekir. Soğuk havada ilgili önlemler alınmadan döküm yapıldığında mukavemet değerinin düşmesi söz konusu olabilir. Ayrıca agrega parçalanmaları da görülebilir. Yapılması gerekenler ise şu şekilde;

 • Beton ısısının belirli bir düzeyden aşağıya düşmemesi sağlanmalıdır.
 • Ortamın soğuk olması durumunda don etkisinden korunmalıdır.
 • Standart değerlerin korunması için uygun hava koşulları beklenebilir.

2- Sıcak Havada Beton Dökümü

Beton dökümü için en uygunsuz ortamın sıcak, kuru ve rüzgarlı havalar olduğu kabul ediliyor. Yeni yerleştirilen betonda aşırı sıcağın olması durumunda suyun buharlaşması söz konusu olur. Bu da su kaybına yol açar. Bunun sonucunda priz hızlanması, çökme kaybı, hava boşlukları gibi durumlar meydana gelebilir.

Alınacak önlemler ise şu şekildedir;

 • Çimento ve kullanılan diğer malzemeler olabildiğince soğuk olmalıdır.
 • Gelen ürün bekletilmeden yerleştirilmeli ve vibrasyon işlemleri sağlanmalıdır.
 • Döküm gecikirse priz geciktirici kimyasallar kullanılabilir.
 • Döküm işlemi gece yapılabilir.
 • Döküm sırasında kalıp ve tabanlara su püskürtülmesi, su kaybının yaşanmaması açısından önemlidir.

Hazır beton fiyatı araştırmasında bu bilgileri de mutlaka kontrol edin.

İlginizi çekebilir: Güncel Tüp Fiyatları

BONUS: 1 Mikser Beton Fiyatları 2024

İnşaat faaliyetlerinde genellikle beton ihtiyacı, mikserler dâhilinde görülür. Bu nedenle inşaat maliyetleri açısından esas olan 1 mikser beton fiyatlarıdır. 1 mikser beton yaklaşık olarak 10 metreküpe denk gelse de bu rakam değişiklik gösterebiliyor. Özellikle kapsamlı inşaat faaliyetlerinde daha fazla ihtiyaç duyulabilir.

1 mikser beton fiyatı 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Mikser kapasitesini 10 metreküp olarak ele alırsak C14 mikser beton fiyatı 19.000 TL olacaktır.
 • Mikser kapasitesi arttıkça bu fiyatlar da artış gösterir. Genellikle fiyatlar ortalama olarak 23.000 TL civarındadır.
 • Bu fiyatlara KDV dâhil olmadığından en az 3.000 TL üstünü hesaplamalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Hazır beton fiyatı konusunda bu bilgileri verebiliriz. Konu hakkında sıkça sorulan sorular şu şekildedir;

1- 1 mikser beton kaç m3?

Mikserin türüne ve kullanım amacına göre değişmektedir. Boyutuna göre 3 – 16 m3 kapasiteli mikserler bulunuyor. Bu nedenle kapasite miktarının önceden belirlenmesi önemlidir.

2- 1 metreküp beton kaç metrekare yer kaplar?

Burada betonun kaç cm kalınlığında döküleceğinin önemi büyüktür. Örneğin 5 cm kalınlık için 1 metreküp beton; yaklaşık olarak 20 metrekare alanı kaplayacaktır. Buradan hareketle 10 cm kalınlık için aynı betonun 10 metrekare alanı kaplayacağını söyleyebiliriz.

3- 1 metreküp beton kaç para?

Fiyatlar değişmektedir. Güncel olarak 1.900 TL ile 2.600 TL arasındadır.

4- İnşaatta hangi beton kullanılır?

Ülkemizde yapılar için ağırlıklı olarak C30 sınıfı tercih ediliyor. Ancak daha yüksek katlı yapılar için üst sınıfların tercih edilmesi mecburidir. Örneğin gökdelenler için C50 – C60 sınıfları söz konusudur.

5- 1 mikser beton fiyatı ne kadar?

1 mikser beton fiyatı, mikserin kapasitesine göre değişiklik gösterir. 10 m3 kapasiteli bir mikserin beton fiyatı yaklaşık olarak 19.000 TL ile 26.000 TL arasında olacaktır.

Hazır beton fiyatı 2024 konusunda aktaracaklarımız bu kadar. Soru, görüş ve düşüncelerinizi YORUM olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Çimento Fiyatları

Çimento Fiyatları 2023 | 25 KG – 50 KG Çimento Fiyatı

Beton Direk Fiyatları

Beton Direk Fiyatları 2023 | Bahçe Beton Çit Direği

Demirin Tonu Ne Kadar

Demirin Tonu Ne Kadar? | Güncel Demir Fiyatları 2024

Hazır Beton Fiyatı

Hazır Beton Fiyatı 2024 | C25 – C30 Beton Fiyatları

Daha Fazla Makale

X