Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!

Yazar: Hacer Tarih: 14.02.2023
Yurt Dışı Para Transferi

Ailenizde yurt dışında yaşayan herhangi birisi var ve yurt dışına nasıl para transferi yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu yazımızda yurt dışı para transferi konusunda merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Bu yazıda yurtdışına para gönderme yolları ve ücretlerini öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde yurtdışından para gönderme işlemleri için de süreç aynen geçerlidir. Yurt dışından para transferi nasıl yapılır diyorsanız içerikte güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Yurt dışından para transferi nasıl yapılır? Yurt dışından para gönderme hakkında da bilgi vereceğiz. Yurtdışı para gönderme yolları için en ucuz ve hızlı seçenekleri ele aldık. SWIFT, Wise, Western Union para gönderme ve daha fazlası burada! O zaman sizleri yurtdışından para transferi için daha fazla merakta bırakmayalım ve hemen yazımıza geçelim!

Yurt Dışı Para Transferi Nedir?

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!
Yurt Dışı Para Transferi Nedir?

Yurt dışı para transferi, yurt dışında yaşayan bir kişiye veya şirkete para gönderme işlemlerini içermektedir. Yani yurt dışı para transferi bireysel olabildiği gibi kurumsal da olabilmektedir.

Yurtdışı para gönderme yolları için birden fazla seçenek olduğunu söylemek mümkün. Size en uygun olan hizmeti seçmeniz için aşağıda yurt dışı para yollama hizmetlerini anlattık. Yurt dışından Türkiye’ye para transferi ve Türkiye’den yurtdışına para gönderme en ucuz yollar burada!

Yurt Dışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!
Yurt Dışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt dışından para transferi nasıl yapılır bilmiyorsanız mutlaka yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Sizlere bu yazımızda yurt dışından para transferi nasıl yapılacağı konusunda bütün bilgileri vermeye çalışacağız. İşte yurt dışından Türkiye’ye para gönderme yöntemleri…

Yurt Dışından Türkiye’ye Para Transferi

Yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapabilmek için öncelikle göndereceğiniz kişinin IBAN numarası, adı ve soyadı gerekmektedir.

Bunları öğrendikten sonra geriye hangi transfer hizmetini kullanacağınız ve para transferi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular kalmaktadır.

Yurt Dışı Para Transferi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yurt dışı para transferi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar döviz kuru, güvenlik ve maliyettir.

 • Döviz kuru: Yurt dışı para transferi yaparken ülkelerin para birimlerinin arasındaki döviz kuru büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden transfer yapmadan önce döviz kurunu araştırmanız gerekmektedir.
 • Güvenlik: Özellikle para ve kişisel bilgilerin güvenliği konusu yurt dışı para transfer hizmetlerini kullanmak isteyenler tarafından tereddüt edici bir konu olabilmektedir. Bu yüzden yurt dışı para transferi yaparken kullanacağınız transfer hizmetini iyice araştırmanız gerekmektedir.
 • Maliyet: Döviz kurunun yanında transfer esnasında ödenen ücretler ve yapılan masraflar da önemli bir konudur. Bu yüzden yurt dışı para transfer hizmetleri arasında para gönderimi yapmadan önce bir kıyaslama yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yurt dışı para transferi yapabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız, geçerli bir kimlik kartınızın olması ve alıcıysanız Para Transferi Kontrol Numarası’na (MTCN) sahip olmanız gerekmektedir.

NOT: Yurtdışına para transferi limiti 2023 yılında şirketlere göre değişiklik gösterebiliyor. Çalışacağınız kurumun politikalarına göre hareket etmeyi ihmal etmeyiniz. Aynı durum yurtdışından para transferi limiti için de geçerlidir.

Yurt Dışı Para Transferi İçin Kullanabileceğiniz Hizmetler

Yurt dışı para transferi yapmak isteyenler için birkaç yurt dışı transfer hizmetinden, bu hizmetleri kullanabileceğiniz bankalardan ve transfer ücretlerinden sizlere bahsedeceğiz.

Bu sayede hangi hizmeti kullanacağınıza dair karar vermeniz daha kolay olacaktır. En hızlı, ucuz ve kolay olanları sıraladık. Bu hizmetler Western Union, Wise, PeP ve SWIFT’tir. İşte yurtdışı para gönderme yolları:

Western Union Para Gönderme

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!
Western Union Para Gönderme

Western Union, 200’den fazla ülkede ve bölgede yaklaşık olarak 150 yıldır hizmet veren bir para transfer sistemidir. Western Union hizmeti ile isme para gönderme, hesaba para gönderme ve para alma işlemleri yapılabilmektedir.

Yurt dışı para transfer hizmeti için Western Union’u (internet bankacılığı aracılığı ile) kullanacak kişiler için uygulama adımları şu şekildedir:

 1. Öncelikle İlgili Western Union temsilcisi bankanın aktif internet bankacılığı hesabınızda oturumu açmanız gerekmektedir.
 2. Daha sonrasında tranfer bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız (alıcının adını, alıcının bulunduğu ülkeyi ve göndereceğiniz para miktarını),
 3. Son olarak da Para Transferi Kontrol Numaranızı (MTCN)2 alıcınızla paylaşmanız gerekmektedir.

Western Union Kullanan Bankalar

Wester Union para transferi yapmak istiyorsanız, Western Union kullanan bankaları tercih edin:

 • Albaraka,
 • Akbank,
 • Garanti BBVA,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Şekerbank,
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası’dır.

Ek Yazı: Worldpuan Geçen Yerler

Western Union Transfer Ücretleri

Western Union ile yurt dışı para gönderimi için transfer ücreti ödemeniz gerekiyor. Euro üzerinden yapacaksanız Euro üzerinden Western Union transfer ücretleri şu şekilde olmaktadır:

 • 0.01 – 100.00 Euro arası transfer ücreti: 10 Euro
 • 100.01 – 300.00 Euro arası transfer ücreti: 30 Euro
 • 300.01 – 400.00 Euro arası transfer ücreti: 35 Euro
 • 400.01 – 750.00 Euro arası transfer ücreti: 50 Euro
 • 750.01 – 1,000.00 Euro arası transfer ücreti: 65 Euro
 • 1,000.01 – 5,500.00 Euro arası transfer ücreti: 75 – 220 Euro

Western Union ile yurt dışı para gönderimini Türk Lirası üzerinden yapacaksanız Türk Lirası üzerinden transfer ücretleri şu şekilde olmaktadır:

 • 0.01 – 600.00 TL arası transfer ücreti: 30 – 60 TL
 • 600.01 – 1,500.00 TL arası transfer ücreti: 70 – 95 TL
 • 1,500.01 – 2,000.00 TL arası transfer ücreti: 105 TL
 • 2,000.01 – 4,000.00 TL arası transfer ücreti: 125 – 175 TL
 • 4,000.00 – 5,000.00 TL arası transfer ücreti: 200 TL
 • 5,000.01 – 25,000.00 TL arası transfer ücreti: 225 TL

Bankacılık işlemlerinizi yerine getirirken para kazanabilirsiniz! Nays ile Para Kazanma yazısı tam size göre…

Wise Para Gönderme

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!
Wise Para Gönderme

Wise, yurt dışı para transferi hizmetlerinden birisidir. Yurt dışı para transferi için Wise hizmetini kullanmak isteyen kişilerin şu adımları izlemesi gerekmektedir:

 • Öncelikle Wise’a kaydolmanız gerekmektedir. (E-posta adresiniz ve şifre ile kaydolabildiğiniz gibi Google hesabınızla veya Facebook hesabınızla da kaydolabilirsiniz.)
 • Kaydolduktan sonra transfer yapacağınız paranın miktarını girmeniz gerekmektedir.
 • Para miktarını girdikten sonra ne tür bir transfer yapacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. (Kurumsal transfer mi yapacaksınız yoksa bireysel transfer mi yapacaksınız?)
 • Daha sonrasında kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir.
 • Kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra parayı kime göndereceğinizi belirtmeniz ve alıcının bilgilerini yazmanız gerekmektedir.
 • Son olarak transfer bilgilerinizi inceleyip artık transfer türünüzü ve ödeme bilgilerinizi de seçtikten sonra transfer işlemini tamamlamış olacaksınız.

Wise ile yurt dışı para transferi Türkiye’de yer alan herhangi bir bankadan yapılabilmektedir. Bu da size oldukça kolaylıkla sağlamaktadır. Aynı zamanda Wise ile para transferi yaptığınızda ne kadar transfer ücreti ödeyeceğinizi Wise Güncel Transfer Ücretleri sayfasına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

PeP Para Gönderme

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!
PeP Para Gönderme

PeP hizmeti aracılığı ile yurt dışına para transferi yapmak istiyorsanız öncelikle bir PeP hesabı açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında banka hesaplarınızı veya banka ATM’lerini kullanarak PeP hesabınıza para yüklemeniz gerekmektedir.

Para transferi yapacağınız PeP hesabını, para transferi yapacağınız ülkeyi, alıcıya ait bilgileri ve göndereceğiniz para miktarını belirterek işleminizi onaylayabilirsiniz.

PeP hizmetini kullanarak yurt dışına para transferi yaptığınızda ne kadar transfer ücreti ödeyeceğinizi PeP İşlem Ücretleri sayfasına tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

SWIFT Para Gönderme

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!
SWIFT Para Gönderme

SWIFT, yurt dışı para gönderimi hizmetlerinden en çok bilinenidir. Bu hizmet bir zamanlar çok fazla tercih edilen bir işlemdir. Bu transfer işlemi bankalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

SWIFT ile yurt dışı para transferi yapabilmek için öncelikle para transferi yapılacağı bankanın SWIFT kodu ya da alıcı olan bankanın bulunduğu ülke, şehir ve bankanın resmi adını bilmek gerekmektedir.

Daha sonrasında alıcının bilgilerini ve transferin yapılacağı tarihi de girerek transfer işleminizi tamamlamış olursunuz.

SWIFT işlemi için transfer ücretleri transfer yapılan bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. İşlem ücreti hem alıcıdan hem de göndericiden talep edilmektedir.

Yurt Dışı Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurt dışı para transferi yapacak kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de yurt dışı para transferinin kaç gün süreceğidir. Yurt dışı para transferi ortalama olarak 1 – 3 gün civarında sürmektedir.

Yurt Dışı Para Transferlerinde Hangi Para Birimleri Kullanılabilmektedir?

Yurt dışına para transferi yapacak kişiler para birimi olarak sadece USD, Euro ve TL’yi kullanabilmektedirler.

Yurt Dışı Para Transferinde En Üst Limit Nedir?

Yurt dışına para transferi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken şeylerden biri de transfer edebilecek en yüksek para miktarıdır. Türkiye’den yurt dışına para transferinde en üst limit 7.500 USD’dir. Bu miktarın Euro ve TL karşılığı kadar para transferi yapabilirsiniz. Hangi hizmeti kullanacağınıza göre değişebilmekte.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Ankara Havaş Saatleri

Ankara Havaş Saatleri 2023 | Güzergah ve Güncel Fiyatlar

7/24 Diş Polikliniği İzmir

7/24 Diş Polikliniği İzmir | 24 Saat Açık Diş Poliklinikleri

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir? 6 İpucu ile Kapsamlı Rehber

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler: 7 Finans Tavsiyesi

tayland iphone fiyatları

Tayland iPhone Fiyatları 2023: iPhone 13, iPhone 14 Pro Max…

Garanti Bireysel Emeklilik İptali

Garanti Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri: 4 Kolay Yöntem!

Daha Fazla Makale

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir?

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir? Ne Yapılır? Detaylar…

Fransa Alışveriş Siteleri

Fransa Alışveriş Siteleri 2024: En Popüler 24 Site!

Gaziantep Havaş Saatleri

Gaziantep Havaş Saatleri 2024 – Duraklar, Güzergah ve Ücreti

Senetle Telefon Satan Yerler

Senetle Telefon Satan Yerler ve Firmalar 2023-UYGUN FİYATLAR

KYK Wifi Şifre Unuttum

KYK Wifi Şifre Unuttum! 2023 GSB Wifi Şifre Değiştirmek

İzmir Havaş Saatleri

İzmir Havaş Saatleri 2024 | GÜNCEL Havaş Hareket Saatleri

Bağkur Primi Ne Kadar

Bağkur Primi Ne Kadar 2023 | En Düşük ve En Yüksek Prim!

Mersin Havaş Saatleri

Mersin Havaş Saatleri 2023 | Ücret ve Güzergah Bilgileri!

X