Bağkur Primi Ne Kadar 2023 | En Düşük ve En Yüksek Prim!

Yazar: Hacer Tarih: 08.12.2023
Bağkur Primi Ne Kadar

2023 yılı itibariyle yapılan düzenlemeler sonrasında pek çok kişi Bağkur primi hesaplama ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Temmuz ayı itibariyle Bağkur primi kaç TL? Sizler için açıkladık. Bağkur primi ne kadar sorusuna dair tüm detayları aktarıyoruz!

SGK tarafından her yıl asgari ücretle orantılı olarak sigorta primleri belirlenmektedir. Sigorta primleri, kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesinin yanında emekliliği için de oldukça önemlidir. Biz de sizlere bu yazımızda Bağkur pirim 2023 yılında ne kadar olduğundan bahsedeceğiz. Gelin hep beraber inceleyelim…

Bağkur Primi Nedir?

Bağkur irimi, işletme sahibi olan kişilerin kendileri için ödemiş oldukları sosyal güvenlik primidir. Her yıl asgari ücretle orantılı olarak Bağkur prim ödemeleri değişiklik göstermektedir.

Bağkur prim ödemesi yapan işletme sahipleri, emeklilik ve sağlık hizmetleri gibi haklarını güvence altına almaktadırlar.

2023 Bağkur Primi Ne Kadar?

Bağkur Primi 2023
Bağkur Primi 2023

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her yıl asgari ücretle orantılı olarak sigorta prim miktarları belirlenmektedir. Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zamdan sonra sigorta primlerinde de değişiklik olmuştur. 2023 yılı temmuz zammından sonra Bağkur primi ne kadar oldu diye araştıran kişiler güncel haline aşağıdaki listeden ulaşabilir.

Bağkur primi ne kadar oldu temmuz zammı sonrası? İşte detaylar…

 • İndirimli Bağkur primi: 3.957,17 TL
 • İndirimsiz Bağkur primi: 4.627,87 TL

Önerilen İçerik: Garanti Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri

1- Esnaf Bağkur Primi Ne Kadar?

Esnaf Bağkur primi, 2023 yılının temmuz ayında asgari ücrete yapılan zamma bağlı olarak değişmiştir. Esnaf ve kolları aylık Bağkur prim ödemeleri için %5 indirim hakkı kazanabilmektedirler. İşte esnaf Bağku primi güncel hali şu şekildedir:

 • %5 indirimli Esnaf Bağkur primi: 3.957,28 TL
 • İndirimsiz Esnaf Bağkur primi: 4.628,00 TL

2- Tarım Bağkur Primi Ne Kadar?

Tarımla uğraşanlar için de Bağkur primlerinde bazı değişiklikler meydana gelmiştir. 2023 yılı için tarım Bağkur primlerinin güncel hali şu şekildedir:

 • En düşük tarım Bağkur primi: 4.628,00 TL
 • En yüksek tarım Bağkur primi: 34.710,00 TL

3- İsteğe Bağlı Bağkur Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı Bağkur, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmayanlar, oturum izni olan ve çalışmayan yabancı uyruklu kişiler, yurt dışında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışmayan eşleri ve ev hanımlarının başvuruda bulunabileceği bir Bağkur çeşididir. Son zamlardan sonra isteğe bağlı Bağkur primi şu şekildedir:

 • En düşük isteğe bağlı Bağkur primi: 4.292 TL

En Düşük Bağkur Primi Ne Kadar?

Temmuz ayında asgari ücrete zam gelmesi ile beraber Bağkur primlerinde de değişiklikler olmuştur. Sigorta primlerini Bağkur üzerinden ödeyen kişiler; almış oldukları maaş üzerinden yaklaşık %34,5 oranında Bağkur primi ödemektedirler. 2023 yılında en düşük Bağkur primi tutarı şu şekildedir:

 • En düşük Bağkur primi: 4.262,94 TL

Bağkur primi ne kadar sorusunun tüm yanıtlarını verdik. Peki, Bağkur primi nasıl hesaplanır? İşte detaylar…

Bağkur Primi Nasıl Hesaplanır?

Bağkur Primi 2023
Bağkur Primi 2023

Bağkur ödemesi yapanlar Bağkur primi nasıl hesaplanır diye araştırmaktadırlar. Kişiler, kazançları üzerinden yaklaşık olarak %34,5 oranında Bağkur primi ödemektedirler. Bağkur prim hesaplaması da bu oran üzerinden yapılmaktadır. Hesaplamayı daha iyi anlayabilmeniz için Bağkur prim tablosunu inceleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

Bağkur Prim Hesaplama Tablosu

Aylık kazançları üzerinden yaklaşık olarak %34,5 oranında Bağkur primi ödeyen kişiler için Bağkur prim hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • Kazancınızın aylık 15.000 TL olduğunu varsayalım. 15.000 TL x %34,5 = 5.175 TL

Yukarıdaki hesaplamaya göre aylık geliri 15.000 TL olan bir kişinin 5.175 TL Bağkur primi ödemesi gerekmektedir.

Bağkur’lulara Müjde Son Dakika!

Bağkur’luya müjde son dakika haberi geldi! Son gelen haberlere göre Bağkur ve SSK primleri eşitleneği, 9000 gün olan prim şartı 7200 güne ineceği söylenmektedir. Yani primlere düzenleme geleceği söylenmektedir. Bağkur primlerine bu şekilde bir düzenleme gelirse 1 milyon küçük esnafın 5 yıl erken emekli olabilme şansı olacaktır.

Bağkur primi ne kadar sorusunun cevabını bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz…

Kimler Bağkur’lu Olabilir?

Bağkur, bir emeklilik türüdür. Bağkur’lu olmak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşından büyük olması ve sigortalı bir işte çalışmaması gerekmektedir. Bunun yanında kimler Bağkur’lu olabilir aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz. İşte Bağkur’lu olabilecek kişiler şunlardır:

 • Serbest meslek sahibi olanlar ve bu melekten gelir elde eden kişiler,
 • Kollektif şirketlerin ortakları,
 • Anonim şirketlerin kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi ortakları olan kişiler,
 • Vergi mükellefi olanlar kişiler ve gelir vergisi ödeme zorunluluğu bulunmayan kişiler Bağkur’lu olabilmektedirler.

Bağkur primi ne kadar konusuyla alakalı son olarak Bağkur borç sorgulama işlemlerini anlatalım…

Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Borç Sorgulama
Bağkur Borç Sorgulama

Bğkur primi ne kadar öğrendikten sonra sıra geldi Bağkur prim borcu sorgulama nasıl yapılır konusuna. Bağkur prim borcu sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır. Aşağıda verilen adımları izleyerek kolaylıkla Bağkur prim borcunuzu öğrenebilirsiniz. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 • Öncelikle T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle e-Devlet‘in resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kısmına “4/B Borç Durumu” yazarak Bağkur borcunuza ulaşabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden yapmış olduğunuz bu işlem sayesinde güncel dönem Bağkur borçlarınızı ve geçmiş dönem Bağkur borçlarınızı kolaylıkla öğrenebilir ve borcunuza göre kendinize uygun bir ödeme planı ayarlayabilirsiniz.

Öneri içerik: Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur Primi 2023 Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Bağkur primi ne kadar 2023 yılında diye araştırma yapanların merak ettiği konulardan birisi de Bağkur primi ödeme yöntemlerinin neler olduğudur. Bağkur primini ödemek için üç farklı yöntem bulunmaktadır:

 1. T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle Sosyal Güvenlik Kurumunun web sitesine giriş yaparak borcunuzu sorgulayabilir ve kredi kartınızla borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 2. Bankaya gidip vezne görevlisine T.C. kimlik numaranızı vererek borçlarınızı sorgulayabilir ve ödemenizi banka aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Prim ödemelerinizi yapacağınız bankanın mobil uygulamasına giriş yaparak karşınıza çıkan “Ödemeler” kısmından borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bağkur primi ne kadar sorusuyla alakalı olarak sıkça sorulan diğer sorular şu şekilde:

Yeni Bağkur Primi Ne Kadar?

2023 Bağ-Kur primi ne kadar diye pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Yeni indirimli Bağ-Kur primi 3.957,17 TL iken yeni indirimsiz Bağ-Kur primi 4.627,87 TL‘dir.

Bağkur Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişiler Bağkur prim sorgulamasını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Bağkur primi ne kadar sorgulamak için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:
1. Öncelikle T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle e-Devlet’in resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
2. T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kısmına “4b Ödeme Dökümü” yazın. Bu şekilde Bağkur prim sorgulamanızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket Sahipleri Bağkur Primi Ödemek Zorunda Mı?

Kendine ait şahıs şirketi olanlar, limited şirket ortağı olanlar ve anonim şirkette yönetim kurulu üyesi olarak yer alan kişiler Bağkur primi ödemek zorundadırlar.

Bağkur Primini Ödemezsem Ne Olur?

Bağkur primi ne kadar diye araştıran kişiler Bağkur primini ödemediklerinde ne olacağını merak etmektediler. Bağkur primlerinin ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Ödenmesi gereken Bağkur primleri verilen süresi içerisinde ve tam olarak ödenmezse, primlerin ödenmemiş kısmı sürenin bittiği tarihten itibaren %10 oranında artırılmaktadır.
Bağkur primlerini hiç ödemediğiniz takdirde emekli olamaz ve sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

Bağkur Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Bağkur primlerinin ilgili ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Verilen bu süre zarfında ödeme yapılmazsa, primlerin ödenmeyen kısmı için sürenin bittiği tarihten itibaren gecikme cezası uygulanmaktadır.

10 Yıllık Bağkur Borcu Ne Kadardır?

10 yıllık Bağkur borcu olanlar e-Devlet sistemi üzerinden Bağkur borçlarının güncel haline ulaşabilmektedirler.

Bağkur Prim İndirimi Nedir?

Esnaf Bağkur primi ne kadar konusunda da bahsettiğimiz gibi Bağkur prim indiriminden özellikle esnaf %5 oranında yararlanabilmektedir. Bu prim indirimleri sayesinde kişilerin ödemeleri gereken Bağkur prim tutarları azalmaktadır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Ankara Havaş Saatleri

Ankara Havaş Saatleri 2023 | Güzergah ve Güncel Fiyatlar

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir? 6 İpucu ile Kapsamlı Rehber

7/24 Diş Polikliniği İzmir

7/24 Diş Polikliniği İzmir | 24 Saat Açık Diş Poliklinikleri

KYK Wifi Giriş

2023 KYK Wifi Giriş Nasıl Yapılır? GSB Wifi Giriş Sayfası

Senetle Telefon Satan Yerler

Senetle Telefon Satan Yerler ve Firmalar 2023-UYGUN FİYATLAR

Garanti Bireysel Emeklilik İptali

Garanti Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri: 4 Kolay Yöntem!

Daha Fazla Makale

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler: 7 Finans Tavsiyesi

KYK Wifi Şifre Unuttum

KYK Wifi Şifre Unuttum! 2023 GSB Wifi Şifre Değiştirmek

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir?

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir? Ne Yapılır? Detaylar…

Gaziantep Havaş Saatleri

Gaziantep Havaş Saatleri 2024 – Duraklar, Güzergah ve Ücreti

tayland iphone fiyatları

Tayland iPhone Fiyatları 2023: iPhone 13, iPhone 14 Pro Max…

Bağkur Primi Ne Kadar

Bağkur Primi Ne Kadar 2023 | En Düşük ve En Yüksek Prim!

En İyi Viski Markaları

2023’ün En İyi Viski Markaları: 10 Eşsiz Marka!

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

En İyi Öğrenci Kredi Kartı – AİDATSIZ, EN KARLI 9 KART!

X