2023’ün En İyi Viski Markaları: 10 Eşsiz Marka!

Yazar: Aykut Tarih: 13.05.2023
En İyi Viski Markaları

Dünyanın en popüler alkollü içeceği hangisi desek muhtemelen viski yanıtını alırız. Dünyada sıkça tüketildiği gibi Türkiye’de de viski severlerin sayısı oldukça fazla olduğu için sıkça tüketiliyor. Zaman zaman dünyanın en iyi viski markaları araştırılıyor. Biz de bu markaları sıralama gereksinimi duyduk…

Viski isimleri markalara göre değişse de bazı markalar var ki bunları hepimiz biliyoruz. Popülaritesi o derece yaygındır. En iyi viski çeşitleri arasında seçim yaparken kullanabileceğiniz bazı önemli tavsiyelere de yer verdim.

Bu listede en kaliteli viski markalarını bulacaksınız! Elbette birçoğu dünyanın en pahalı viski markaları arasında. Bu listenin kesin olmadığını ve kişiden kişiye göre değişebileceğini daha en başında söylemek istiyorum. O halde en iyi 10 viski sıralamasına başlayalım…

Dünyanın 10 En İyi Viski Markası – GÜNCEL

Dünyanın En İyi Viski Markası
Dünyanın En İyi Viski Markası

Dünyanın en iyi 10 viski markası sıralanırken bazı kriterler dikkate alınıyor. Tadım özellikleri, kalitesi, üretim teknikleri vb. unsurlara göre bu sıralama belirleniyor.

Viski severler, ilgili içeceğin tadı kadar ruhunun da olduğuna inandığından dolayı bu liste istediğiniz gibi değiştirilebilir ve uzatılabilir. Biz sadece en iyi sıralamasını yapmaya çalıştık.

Listemizdeki en iyi viski markaları şu şekilde:

 1. The Macallan
 2. Lagavulin
 3. Suntory
 4. Talisker
 5. Evan Williams
 6. Elijah Craig
 7. Crown Royal
 8. Whistle Pig
 9. George Dickel
 10. Blanton’s

Dünyanın en iyi viskisini merak ediyorsanız, incelemeye başlayalım… 🙂

10- Blanton’s

Blanton's Viski
Blanton’s Viski

Blanton’s, bourbon geleneğinden gelen bir viski markasıdır. Merkezi ABD’dedir. Tadı ise tahıl yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor. Single Malt özellikleriyle karakteristik bir lezzet sunması onu farklı kılıyor. Dünyada ise el yapımı fıçı viskilerin ilk üreticilerinden olarak biliniyor.

En iyi viski markaları arasında yer almasının sebebi ise kullanıcılar tarafından oldukça sevilen premium özellikler taşımasıdır. Tadım olarak tüm çeşitlerinde vanilya, meşe ve bal tonlarını yer alıyor.

Ayrıca düşük tonda baharat lezzetleri ve meyvemsi tatlara sahiptir. Yüksek oranda mısır içerdiği için genel olarak tatlı ve hafif yapılı olarak tanımlanıyor.

Öneri içerik: Güncel Viski Fiyatları

9- George Dickel

GeorgeDickel Viski
GeorgeDickel Viski

Tennessee viski markaları arasında kendine özel yer edinen bir seçenek ile devam edelim. George Dickel…

Uzun geçmişi olmasına rağmen ilk olarak 1964 yılında tanıtılmıştır. 2013 yılında ise satış rakamları onu Tennessee sınırları içerisinde en fazla satış yapan ikinci içki markası konumuna getirmiştir.

Klasik tarzda viski sevenlerin en iyi seçeneklerinden birisidir. Yüksek mısır oranı ile dikkat çekse de farklı aromatik yapıları mevcuttur. En iyi viski markaları arasında yer alan George Dickel, üretim sürecinde ekstra bir filtreleme tekniği uygular. Bu da daha yumuşak ve temiz bir tada sahip olmasını sağlıyor.

Tadım özelliklerinde güçlü bir vanilya, karamel ve Hindistan cevizi faktörü vardır. Bourbon seçenekler ise tatlı viski sevenler için idealdir.

8- Whistle Pig

Whistle Pig
Whistle Pig

En iyi viski markaları ve fiyatları araştırıyorsanız Whistle Pig markasına da denk gelmişsinizdir. Viski çeşitleri içerisinde diğerlerine kıyasla henüz daha bebek konumunda olan bu marka, kısa sürede listede kendine yer bulmayı başardı.

Kuruluş tarihi 2007 olsa da elbette daha uzun bir geçmişe sahip. Diğerlerinden farkı, üretim aşamasında tahıla ek olarak çavdar kullanmasıdır. Bu anlamda en ünlü viskiler arasında farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Ürün seçenekleri de diğer markalara benzer şekilde 12, 15, 18 yıl olacak şekilde hazırlanmış. Aynı zamana İskoç viskisi geleneğinde de seçenekler sunmaktadır. Tadı en güzel viskiyi bulmak için ideal özellikler taşıyor. Baharatlı ve karamelimsi bir tonu vardır. Aynı zamanda vanilya tadını alabilmekte mümkündür.

7- Crown Royal

Crown Royal
Crown Royal

Crown Royal, en iyi viski markaları arasında karakteristik özellikleriyle yer alıyor. Kanada merkezli bir viski üreticisidir. İlk olarak 1939 yılında Kraliyet Ailesi’nin Kanada ziyareti sırasında hediye olarak sunulmuştur. O zamandan beri ise popülaritesini arttırmıştır.

Dünyanın en iyi viski markaları arasında yer almasının nedeni ise özel karışım içermesidir. Kral ve Kraliçe’ye sunulmadan önce yaklaşık 600 farklı tadım yapılarak en iyi 50 viskinin karışımından oluşturulmuştur. O günden bu güne giderek yayılmıştır.

İçeriğinde baharat, meyve, vanilya ve karamel notaları bulabilirsiniz. Genel olarak hafif bir tadı vardır ve pürüzsüz bir viski olarak tanımlanır. Bu anlamda en yumuşak viski çeşitleri içerisindedir.

6- Elijah Craig

Elijah Craig
Elijah Craig

En güzel viski hangisi diye soruyorsanız, yanıtlar yavaş yavaş belirmeye başlamıştır. Şimdi sırada Elijah Craig var. Birçok otorite tarafından dünyanın en iyi viski markaları arasında gösteriliyor.

En iyi bourbon viski markalarını araştırsanız bu işin babası olarak muhtemelen Elijah Craig gösterilecektir. Genel olarak %47 alkol oranına sahiptir. Özel olarak seçilen beyaz meşe fıçılarında üretim gerçekleştirilir.

Marka, hemen hemen tüm çeşitlerini 75 cl şişelerde oluşturmaktadır. Ancak daha küçük ya da büyük şişeler de mevcuttur. 2010 yılında San Francisco World Spirits Competition’da 18 yıllık viski çeşidi en iyi bourbon ödülüne layık görülmüştür.

Tadım unsurlarında bal, karamel, meşe, baharat ve vanilya özelliklerini görüyoruz.

Öneri içerik: Migros Viski Fiyatları

5- Evan Williams

Evan Williams
Evan Williams

En iyi viski markası nedir deseniz bana göre Evan Williams derim. Bu sorunun yanıtı olmayı fazlasıyla hak ediyor. Tarihi 1783’lere kadar uzanan marka, farklı karakteristik özelliklere sahip viskiler üretiyor.

Viski isimleri arasında köklü geçmişiyle kendine yer edinen Evan Williams, Heaven Hill şirketine aittir. Belki en ucuz viski arasında bizim ülkemiz açısından yer almıyor fakat, hala dünyanın önde gelen viskilerinden birisidir.

Ağırlıklı olarak %43 alkol oranına sahiptir. Tadım profili vanilya ve baharat seçeneklerinden oluşsa da meşe rengini yoğun olarak hissediyorsunuz.

En iyi viski markaları listesine devam edelim…

4- Talisker

Talisker Viski
Talisker Viski

2007 yılında dünyanın en iyi single malt viskileri arasında gösterilmiş ve bu ödülü kazanmış bir markadan bahsedeceğim. Talisker… Otoritelerce en iyi viski markaları arasında 1. sırada gösteriliyor. Fakat ulaştığımız kaynaklar daha iyi viskilerin olduğu yönünde görüşe sahipler.

Yine de en iyi viski Türkiye listesinde kendisine yer buluyor. İskoç viski markaları arasında Talisker, köklü bir geçmişe sahip.

Single Malt viski denildiğinde akla ilk olarak bu marka geliyor. Onu özel kılan ise turba ateşinde kurutulmuş arpa maltından üretimi gerçekleştirmesi ve karakteristik tat profili. İlk olarak tuzlu deniz havası tadını alırsınız, sonrasında turba, baharat ve meyvemsi profil ile buluşarak bambaşka bir boyutta sonlanır.

3- Suntory

Suntory Viski
Suntory Viski

En kaliteli viski hangisi sorunuzu yanıtlamaya devam ediyoruz. Sırada bir Japon viski markası var. Suntory…

Japon viskisi, son yıllarda giderek popüler hale geldi ve bu alanda hakikaten iyi iş çıkarıyorlar. Suntory’de Japonya’nın en ünlü viski üreticisi konumundadır. Bünyesinde farklı viski çeşitleri yer alıyor. Bunlar şu şekilde;

 • The Yamazaki: Meyve ve Mizunara aromaları içerir. Japon viskilerinin doğum yeri olarak biliniyor. Çok katmanlı tadı onu özel kılan seçenekler arasında.
 • Hakushu: Tadını Japon Alplerinin el değmemiş ormanlarından, berrak sularından ve dağlarından alır. Single Malt viski markaları arasında kendisine özel bir yeri bulunur.
 • Hibiki: Malt ve tahıl karışımlı bir viskidir. En ağır viski çeşitleri arasında gösterilebilir.
 • Toki: Tadım özellikleri burunda fesleğen, bal ve yeşil elma tadı bırakır. Damakta ise yoğun olarak greyfurt, nane, kekik, yeşil üzüm tadı alırsınız. Vanilya, zencefil ve baharatlı tadım özellikleri de görülmektedir.

Dünyanın en iyi viski markaları listesinin sonuna yaklaşıyoruz…

2- Lagavulin

Lagavulin Whisky
Lagavulin Whisky

Turba özellikleri taşıyan başka bir viski markası ile devam edelim. Lagavulin… Gerek köklü geçmişi, gerekse de karakteristik yapısı nedeniyle birçok kişi tarafından dünyanın en iyi viskisi olarak tanımlanıyor.

Genel olarak %43 alkol oranına sahip olsa da farklı özellikleri de bünyesinde barındırır. Dünyanın en iyi viski markası olarak gösterilmesinin nedeni yoğun olarak turba tadını içermesidir. Ek olarak baharatlı yoğun bir tadının olması da kullanıcılar tarafından fazlasıyla seviliyor.

Dünyanın en iyi viski markalarını öğrendik. Sırada en iyi viski markası var…

1- The Macallan

The Macallan Whisky
The Macallan Whisky

Dünyanın en iyi viski markaları arasında 1. sırada The Macallan gösteriliyor. Macallan, İskoç viskisi seçeneklerinden sadece birisi. Viskilerde kalite arttıkça üretim yerinin İskoçya’ya doğru kaydığını görüyoruz.

En iyi viski hangisi sorusunun yanıtı birçoğuna göre Macallan’dır. 1824’te kurulan marka, İskoçya’nın ilk yasal ruhsata sahip içki fabrikalarından birine sahiptir. Single Malt viski çeşitleri içerisinde özel bir yeri bulunuyor.

Tadım profili olarak tatlı, meyvemsi ve baharatlı bir yapısı vardır. Özellikle Sherry fıçılarında olgunlaşan viskileri oldukça popülerdir. Aynı zamanda kuru meyve ve çikolata tadı da alabilirsiniz.

Ayrıca dünyanın en pahalı viskisi olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatları görünce çok şaşıracaksınız…

İlginizi çekebilir: Macallan Viski Fiyatı

Tercih Edebileceğiniz Diğer Viski Markaları

En iyi viski markaları listesini oluşturduğumuza göre tercih edebileceğiniz diğer markalara değinmek istiyorum. Viski çeşitleri, markalar özelinde oluşturulduğunda temel olarak aşağıdaki gibi gruplanacaktır.

1- İskoç Viski Markaları

Johnnie Walker
Johnnie Walker

En kaliteli viskiler, İskoçya’dan çıkar! Uygulamada da bu sözü doğrulayan pek çok faktör gördük. Peki, bu liste haricinde diğer İskoç viski markaları nelerdir? İnceleyelim…

 • Johnnie Walker
 • Highland Park
 • Ardbeg
 • SpringBank
 • Balvenie

NOT: En iyi viski markaları arasında İskoçya menşeili markaların önemi büyüktür.

2- Bourbon Viski Markaları

Woodford Reserve Viski
Woodford Reserve Viski

Bourbon viski, ABD ve Kentucky ile özdeşleşen, malt çavdar ya da arpadan yapılan bir viski türüdür. Özetle Amerikan viskisi şeklinde açıklanabilir. Bu çeşidin önemli markaları şu şekilde;

 • Woodford Reserve
 • Knob Creek
 • Jim Beam
 • Buffalo Trace
 • Four Roses

3- Japon Viskileri

Nikka Whisky
Nikka Whisky

Japon viskileri, son yıllarda yükselişte. Zaten en iyi viski markaları listemizde de 3. sırada bir Japon markasını görmüştük. Peki, en popüler Japon viskileri nelerdir?

 • Nikka
 • Yoichi
 • Miyagikyo
 • Mars
 • Akashi

4- Single Malt Viskiler

Balvenie Viski
Balvenie Viski

Single Malt viskiler, sadece su ve arpa maltı kullanılarak üretilen, üretimin ise tek bir damıtımevinde gerçekleştiği çeşitleri ifade ediyor. Bu kategoride üretim yapan birçok viski markası bulabilirsiniz;

 • Balvenie
 • Glenmorangie
 • Bruichladdich
 • Glenfiddich
 • The Macallan

En iyi viski markalarını listeledik. Özet bilgileri sunalım…

Dünyanın En İyi Viskisi Hangisi?

Dünyanın en iyi viskisi araştırmaları sıkça yapılır. Ancak net bir yanıt alınamaz. Çünkü iyi, güzel ve kaliteli gibi kelimelerin anlamı, kişiden kişiye göre değişir. Hele ki söz konusu viskilerse…

En iyi viski markaları listesinde 1 numara olarak The Macallan Whisky markasına yer verdik. Ancak bu kişiden kişiye göre değişecektir. Genel olarak İskoç viskilerinin dünyada ön plana çıktığını görüyoruz. Bu anlamda İskoç viski markalarının en iyi olmaya aday olduğunu biliyoruz.

Japon viskilerinin de son yıllarda atak yaptığını söyleyebilirim. Hatta Japon viskisinin birçok otorite ve yarışma tarafından birinci seçildiğini biliyor musunuz? Gelecekle Japon viski markaları ön planda olabilir.

Bu nedenle dünyanın en iyi viskisi şimdilik The Macallan diyebiliriz. Bize göre… 🙂

Viski Seçimi Nasıl Yapılır? İşte Tavsiyeler!

Viski Seçimi Nasıl Yapılır?
Viski Seçimi Nasıl Yapılır?

Görüldüğü gibi en iyi viski markaları çok fazla ve aralarından tercihte bulunmak oldukça zor. Bu noktada viski seçimi nasıl yapılır sorusu gündeme geliyor. Bu konuyla ilgili olarak sizlere birkaç tavsiye vermek istiyorum;

 1. Damak zevkinize uygun bir viski seçmeniz gerekir. Viskiler, geniş lezzet yelpazesi sunduğu için işiniz biraz zor. Temel olarak viskilerin tadı tatlı ve meyvemsi ya da baharatlı şeklinde sınıflandırılıyor.
 2. Fiyatlar, en önemli unsurların başındadır. Viski, pahalı bir içki ve tercihte yanlış yapma lüksünüz yok. Satın almadan önce mutlaka bir fiyat araştırması yapın.
 3. Yeni lezzetlere açık olun. Sevdiğiniz bir viski markası olabilir fakat farklı markaları da mutlaka deneyin. Yeni başlayanlar için İskoç markaları harika bir başlangıç olabilir!
 4. Hangi viskiyi istiyorsunuz? Buna karar verin. Bourbon, Single Malt, Double Cask gibi çeşitler mevcut. Her biri hakkında fikir sahibi olun.

İlginizi çekebilir: Savoy Viski Fiyatı

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi viski markaları hakkında değerlendirmeler yaptık. Sıkça sorulan sorular ise şu şekilde;

1- En iyi viski markası hangisi?

En iyi viski markası The Macallan Whisky’dir. Ancak bu görüş, kişiden kişiye göre değişebilir. Birçok otorite Macallan’ı en iyi viski olarak seçti.

2- En iyi Single Malt viski hangisi?

En iyi Single Malt viski olarak Talisker markasını söyleyebiliriz. Yine Macallan’ın da Single Malt kategorisinde birçok ürünü bulunmaktadır.

3- En ağır viski çeşitleri nelerdir?

En ağır viski çeşitleri genel olarak yüksek alkol oranına sahip olan İskoç viskileridir. Ardbeg, Laphroaig, Lagavulin gibi markalar ağır viskiler olarak kabul  edilebilir.

4- En yumuşak viski çeşitleri nelerdir?

Blended viski çeşitleri genelde en yumuşak viskiler olarak tanımlanır. Chivas Regal, Johnnie Walker ve Ballantine’s, bu viskilere örnek olarak verilebilir.

En iyi viski markaları listesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Mersin Havaş Saatleri

Mersin Havaş Saatleri 2023 | Ücret ve Güzergah Bilgileri!

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir?

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir? Ne Yapılır? Detaylar…

Garanti Bireysel Emeklilik İptali

Garanti Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri: 4 Kolay Yöntem!

Senetle Telefon Satan Yerler

Senetle Telefon Satan Yerler ve Firmalar 2023-UYGUN FİYATLAR

En İyi Viski Markaları

2023’ün En İyi Viski Markaları: 10 Eşsiz Marka!

Bağkur Primi Ne Kadar

Bağkur Primi Ne Kadar 2023 | En Düşük ve En Yüksek Prim!

Daha Fazla Makale

7/24 Diş Polikliniği İzmir

7/24 Diş Polikliniği İzmir | 24 Saat Açık Diş Poliklinikleri

KYK Wifi Şifre Unuttum

KYK Wifi Şifre Unuttum! 2023 GSB Wifi Şifre Değiştirmek

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler: 7 Finans Tavsiyesi

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

En İyi Öğrenci Kredi Kartı – AİDATSIZ, EN KARLI 9 KART!

İzmir Havaş Saatleri

İzmir Havaş Saatleri 2024 | GÜNCEL Havaş Hareket Saatleri

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir? 6 İpucu ile Kapsamlı Rehber

Yurt Dışı Para Transferi

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!

KYK Wifi Giriş

2023 KYK Wifi Giriş Nasıl Yapılır? GSB Wifi Giriş Sayfası

X