1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir? Ne Yapılır? Detaylar…

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir?

Paratik olarak paranızı akıllıca değerlendirebilmenizin yollarını inceliyoruz… Bu konuda bizlere çokça gelen soruyu yanıtlayacağız. 1 milyon TL nasıl değerlendirilir? Sorunun ön plana çıkan tüm yanıtlarını sizlere sunuyoruz…

Bir milyon TL ile neye yatırım yapmalı diye soruyorsanız, aradığınız yanıt bu içerikte olabilir. İçeriğin, paramı nereye yatırmalıyım diyenlere rehber olmasını istiyoruz. 1 milyon TL ile ne yapılır? İşte yanıtı…

NOT: Burada yer alan yatırım araçları ve açıklamalar, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Açıklamalar, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmeden “bilgi sağlama” amacıyla yapılmıştır.

1 Milyon TL ile Neye Yatırım Yapmalı?

Eğer bir milyon TL’niz varsa, neye yatırım yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Elbette günümüzde gerek döviz fiyatlarının artması gerekse de enflasyon nedeniyle Türk Lirası’nın değer kaybetmesi sonucunda 1 milyon TL’nin artık yüksek bir miktar olmadığını söyleyebiliriz.

Ancak bazı kişiler için hala büyük para ve kişiler 1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunu sorabiliyor. Paranızı değerlendirebilmek için çeşitli yatırım araçları mevcuttur. Ancak burada popüler yatırım araçlarını tanıtacağız…

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir? 10 Öneri!

1 Milyon TL ile Ne Yapılır?
1 Milyon TL ile Ne Yapılır?

Günümüzde bir milyon TL ile yapılabilecek pek çok alternatif iş ve yatırım var. Bu içerikte 1 milyon TL ile yatırım araçlarına odaklanacağız. Eğer bir milyon TL nasıl değerlendirilir diyorsanız, sizler için 10 öneri sunduk.

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusu aşağıdaki yatırım araçlarıyla yanıtlanabilmektedir:

 • Faiz
 • Altın
 • Gayrimenkul
 • Araba
 • Döviz
 • İş Kurmak
 • Pasif Gelir
 • Borsa
 • Fon
 • Yatırım Portföyü

O halde 1 milyon TL para nereye yatırılır? İşte detaylar…

Öneri içerik: Finansal Okuryazarlık Nedir?

1- Faiz Getirisi

Faiz Getirisi
Faiz Getirisi

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunun en risksiz yanıtı faiz getirisi olacaktır. Gerek özel gerekse de kamu bankalarında vadeli faiz hesabı açarak hiçbir şey yapmadan para kazanabilirsiniz. Güncel faiz oranları her ne kadar çok yüksek olmasa da enflasyon oranı ile kıyaslayarak yatırımınızı yapabilirsiniz.

Eğer 1 milyon TL param var diyorsanız, faiz seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Enflasyona göre getirisi her ne kadar düşük olsa da paranızın değer kaybetmesini önlemek gibi önemli bir avantajı vardır.

 • Avantaj: Faiz oranları belli olduğundan dolayı yatırım getirisi önceden bilinir. Vade dolduğunda ilgili tutara sahip olunur.
 • Dezavantaj: Enflasyon riskine karşı yüksek getiri sunmaz. Vade süresince parayı kullanamazsınız.

2- Altın Yatırımı Yapmak

Altın Yatırımı
Altın Yatırımı

Altın yatırımı, genel olarak ekonomik dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olarak görülür. Özellikle savaş, ekonomik kriz gibi risk durumlarında fiziki altın yatırımı çokça yapılır. 1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunun yanıtlarından birisi de bu nedenle altın oluyor.

Eğer 1 milyon TL ile ne alınır diye soruyorsanız, altın almak mantıklı bir karar olabilir. 2022 yılında altının %40,22 değer kazandığını biliyor muydunuz? Piyasaları takip ederek iyi bir altın yatırımcısı olabilirsiniz.

 • Avantaj: Altının geçmiş verilerine baktığımızda sürekli değer artışı olduğunu görürüz. Bu da güvenli bir liman olarak kazanç potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor.
 • Dezavantaj: Faiz üretmemesi, değer kaybı riski, depolama masrafı, ekonomik büyüme ile ters korelasyon gibi riskleri bulunmaktadır.

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunu yanıtlamaya devam edelim…

3- Gayrimenkul Satın Almak

Gayrimenkul Yatırımı
Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul satın almak, 1 milyon TL ile günümüz Türkiye’sinde çok mümkün görünmüyor. Ancak basit gayrimenkullerle başlangıç yaparak sermayenizi arttırabilir, sonrasında gayrimenkul alım satımına başlayabilirsiniz. 1 milyon nasıl değerlendirilir sorusunun bir yanıtı da bu nedenle gayrimenkul yatırımıdır.

1 milyon TL nasıl değerlendirilir diyorsanız yatırım türünü tanıyalım. Gayrimenkul yatırımı, konut, arazi ya da ticari bina gibi mülklere yapılan yatırımlardır. Kira geliri elde edebileceğiniz gibi değer artışından da yararlanabilirsiniz. Türkiye’de emlak piyasasının hareketlenmesi, son dönemde bu alana yapılan yatırımları da arttırdı.

 • Avantaj: Gayrimenkul sizdeyken kira geliri elde edebilir, ayrıca mülkünüzün değer artışından da faydalanabilirsiniz. Bu da çift yönlü gelir elde etmenizi sağlar.
 • Dezavantaj: Diğer varlıklara göre likiditesi düşüktür. Satış ya da kiralama işlemleri zaman alabilir. Bakım maliyeti yüksektir ve ek vergiler çıkabilir.

4- Araba Almak

Araba Almak
Araba Almak

1 milyon TL ile ne iş yapılır sorusunda günümüzde üst model arabalara yönelemeseniz de başlangıç olarak orta segment bir araba alabilir, araba alım satımına başlayabilirsiniz. Son dönemde ikinci el araba piyasasının dahi yükselmesi, bu alana olan talebi arttırdı. Bu nedenle 1 milyon TL nasıl değerlendirilir diye soruyorsanız, araba almak en mantıklı çözümlerden birisi olacaktır.

Araba yatırımı, ekonomik dalgalanmalardan etkilenmesi nedeniyle riskli karşılanabilir. Ancak genel olarak sürekli değer kazanan bir varlıktan bahsediyoruz. Hemen avantaj ve dezavantajlarını sıralayalım.

 • Avantaj: Araç alım satımı canlı bir piyasa olduğu için ciddi kazanç potansiyeli vardır. Özellikle Türkiye gibi araba talebinin fazla olduğu ülkelerde fiyatlar sürekli artış eğilimindedir.
 • Dezavantaj: Araba alım ve satım süreci uzun sürebilir. Enflasyonist ekonomiye sahip ülkelerde zarar etme potansiyeli de bulunmaktadır.

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunun en önemli yanıtına gelelim: Döviz yatırımı…

Öneri içerik: Para Nasıl Değerlendirilir?

5- Döviz Yatırımı Yapmak

Döviz Yatırımı Yapmak
Döviz Yatırımı Yapmak

Son dönemde Dolar ve Euro’nun yükselmesi, döviz yatırımcılarının sayısının artmasını sağlıyor. Türkiye’de son yıllarda döviz yatırımı oldukça yüksek gelirler sağlamaktadır. 2022 yılında sadece Euro’nun %32,92 kazandırması, ciddi gelirler elde edebileceğinizin göstergesidir.

1 milyon TL ile çalışmadan yaşamak belki mümkün değil, ancak döviz yatırımı ile bu sürece adım atabilirsiniz! 😊Dolar, Euro, Sterlin gibi değerli para birimlerinden portföy oluşturarak daha fazla kazanabilirsiniz. 1 milyon TL nasıl değerlendirilir diyorsanız döviz yatırımının avantaj ve dezavantajlarını listeleyelim…

 • Avantaj: Ekonomik gidişattan ilk olarak etkilenen dövizlerdir. Özellikle enflasyon faiz problemi yaşayan ülkelerde döviz artışı, ciddi kazanç potansiyeli sağlayabilir. Ayrıca likiditesinin olması, yatırım getirisine hemen ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.
 • Dezavantaj: Döviz piyasası, genel anlamda yüksek volatilite içerir. Yani fiyatlar çok hızlı yükselip düşebilir. Bu da doğru hamle yapma olasılığını düşürüyor. Kaldıraç riski, dünya piyasa saatleriyle uyumsuzluk gibi bazı riskler de içerebilmektedir.

Bir milyon TL nasıl değerlendirilir? Soruyu yanıtlamaya devam edelim…

6- Kendi İşinizi Kurun

Kendi İşini Kurmak
Kendi İşini Kurmak

Yatırımı daha çok girişimcilik alanında yapmak istiyorsanız muhtemelen şu soruyu soruyorsunuz: 1 milyon TL sermaye ile ne iş yapılır? Kendi işinizi kurmak bir çözüm olsa da diğer yatırım türlerinde olduğu gibi burada da dikkatli olmanız gerekiyor.

1 milyon TL nasıl değerlendirilir yanıtlarından birisi kendi işinizin patronu olmaktır. Ancak yatırım sektörü, girişimcilik becerileriniz ve piyasa analizi gibi önemli konuları geliştirmeniz gerekiyor. Sermaye biraz düşük olabilir, ancak 1 milyon TL’ye kurulacak işler çok daha fazla.

 • Avantaj: Kendi işinizin patronu olmak en önemli avantajdır. Ancak yatırım yapılan sektöre göre eğer kazançlı bir alan seçerseniz, muhteşem gelirler elde edebilirsiniz.
 • Dezavantaj: Yeteri kadar bilgi sahibi olmadan bir işe girdiğinizde zarar etme olasılığınız yüksektir. Ayrıca ekonomik dalgalanmaların direkt olarak iş piyasasını etkilemesi gibi bir riski de içerisinde barındırmaktadır.

Bir milyon TL ile ne iş yapılır? Farklı bir önerimiz daha var: Pasif gelir yaratın!

Öneri: İş Fikirleri kategorisinde sizin için birçok fikri detaylarıyla inceledik.

7- Pasif Gelir Yaratmak

Pasif Gelir
Pasif Gelir

Pasif gelir, yapacağınız tek bir mantıklı yatırımla uzunca süreler hiçbir şey yapmadan para kazanmak üzerine kurulu bir sistemdir. 1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunun bir yanıtı da bu nedenle pasif gelir yaratmak oluyor. Eğer çalışmadan para kazanmak istiyorsanız, bizce bu konuyu araştırın! 😊

1 milyon TL ile pasif gelir yaratmak kolaydır, ancak mantıklı tercihlerde bulunmanız gerekiyor. Buraya kadar bahsettiğimiz bazı yatırım türleri de kazanç sağlayabileceğiniz pasif gelir kaynakları arasındadır. Örneğin döviz, gayrimenkul, iş kurmak, borsa yatırımı gibi…

 • Avantaj: Pasif gelir kaynağınızı sağlam temeller üzerine kurduğunuzda hiçbir çaba göstermeden sürekli para kazanmanız mümkündür.
 • Dezavantaj: Trendler değişebilir. Bugün popüler olan ve tercih edilen bir yatırım aracı, sonrasında negatife dönebilir. Sürekliliğinin olması, pasif gelirin en önemli dezavantajını oluşturuyor.

Öneri içerik: Pasif Gelir Kaynakları

8- Borsa Yatırımı Yapmak

Borsa Yatırımı Yapmak
Borsa Yatırımı Yapmak

1 milyon TL nasıl değerlendirilir konumuzda tanıtacağımız bir yatırım aracı daha var: Borsa! Borsa yatırımı, Türkiye’de yine son yıllarda oldukça popüler ve kişiler yüksek kazanç elde ediyor. BIST 100 gibi önemli bir endeksin artış eğiliminde olması, borsanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Borsa yatırımı, yüksek gelir potansiyeli sağladığı kadar riskli de bir yatırım aracıdır. Temel ve teknik analiz konularına hakim olmadan “duyumlara” dayalı olarak hisse satın alımı yapılmamalıdır.

 • Avantaj: Hisse senetleri başta olmak üzere borsadaki diğer yatırım araçları yüksek getiri potansiyeli sunar. Aynı zamanda bunlar likiditesi yüksek varlıklardır.
 • Dezavantaj: Borsa piyasası yüksek volatiliteye sahiptir. Yani değerler çok oynaktır ve bu da başarı için uzmanlık gerektiriyor. Risk yönetimi ise sahip olmanız gereken başka bir beceridir.

Öneri içerik: Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

9- Fon Yatırımı Yapmak

Fon Yatırımı Yapmak
Fon Yatırımı Yapmak

Fonlar, belirli yatırım araçlarından oluşturulmuş portföylerdir. Fon yatırımı, özellikle bankalar aracılığıyla çokça yapılıyor. Türkiye’de ise özellikle geçmiş yıllarda BES gibi yatırım fonlarının %226’lara varan kazançlar sağlaması, bu yatırım aracına olan ilgiyi yükseltiyor.

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunun diğer bir yanıtı olan fon yatırımının avantaj ve dezavantajları şu şekildedir:

 • Avantaj: Profesyonel bir yönetim ile en yüksek getiriyi sağlayabileceğiniz yatırım aracıdır. Likidite, yüksek getiri gibi önemli avantajları bulunuyor.
 • Dezavantaj: Yönetim süreci genellikle aracı kurumlar tarafından ücrete tâbi tutuluyor. Ayrıca gelirler üzerinden alınan vergiler de dezavantajlardan birisidir.

10- Yatırım Portföyü Oluşturmak

Portföy Yatırımı Yapmak
Portföy Yatırımı Yapmak

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunun son yanıtına gelelim… Elbette burada sunduğumuz 10 öneriyle sınırlı değilsiniz. Alternatif yatırım araçlarına da yönelebilirsiniz.

Yatırım portföyü, birden fazla yatırım aracını aynı anda tercih etmekle eş değerdir. Buna bağlı olarak hisse senedinden dövize kadar pek çok aracı aynı anda değerlendirebiliyorsunuz. Profesyonel bir yönetim gerektirdiğinden dolayı çok fazla talep edilmiyor. Ancak doğru kullanıldığında kazancınızı katlayabilmeniz mümkün.

Yatırım portföylerinin avantaj ve dezavantajları şu şekildedir:

 • Avantaj: Profesyonel olarak yönetildiğinde her bir yatırım aracının getirisi sağlanabilir. Bu da parayı katlamak anlamına geliyor.
 • Dezavantaj: Yönetim ücreti, vergilendirme, piyasa riski, likidite azlığı ve uzmanlık gerektirmesi gibi önemli riskler bulunmaktadır.

1 milyon TL ile ne iş kurulur dâhil olmak üzere pek çok soruya yanıt verdik. Bu öneriler gerek yatırım yapmak gerekse de iş kurmak anlamında rehber niteliğinde size sunulmuştur. Yatırım tavsiyesi amacı bulunmamaktadır.

Öneri içerik: Ne Dükkanı Açabilirim?

1 Milyon TL ile Yatırım İpuçları

1 milyon TL nasıl değerlendirilir, artık biliyorsunuz! Yatırım ipuçlarıyla dikkat etmeniz gereken noktaları sizlere sunmak istiyoruz. 1 milyon TL ile yatırım yaparken dikkate almanız gereken ipuçları şu şekildedir:

 • Çeşitlendirme: Yatırım yaparken sadece getiriye odaklanmak, sizi hataya sürükleyebilir. Yatırım araçlarının risk içerdiğini unutmayın. Yatırımınızı çeşitlendirerek riski dağıtmayı ve en az düzeye indirmeyi hedeflemelisiniz.
 • Uzun Vadeli Plan: Bir milyon TL, uzun vadeli bir plan ile değerlenebilecektir. Kısa vadeli yatırım araçları, yüksek getiri sağlayabilir ancak daha fazla risk barındırır.
 • Eğitim – Araştırma: Yatırım yapmadan önce piyasaları araştırın ve analiz edin. Finansal eğitim alarak başarı şansınızı arttırabilirsiniz.
 • Risk Yönetimi: En güvenli yatırım aracı bile bir miktar risk içermektedir. Özellikle borsa ya da döviz gibi kısa süreli yatırımlarda, risk yönetimi becerinizi aktif olarak kullanabiliyor olmalısınız.
 • Profesyonel Destek: Yüksek miktarlı bir yatırım, profesyonel destek gerektirebilir. Maliyetlerinizi hesaplayarak gerektiğinde profesyonel uzman desteği almaktan kaçınmayın.

1 Milyon TL ile Ne İş Yapılır?

1 milyon TL nasıl değerlendirilir konusunda yatırım araçlarını ve kurabileceğiniz işleri tanıttık. Eğer yatırımınızı iş kurmak şeklinde değerlendirecekseniz, bazı iş fikirlerini örnek olması açısından sizlerle paylaşacağız.

1 milyon TL ile ne iş yapılır? Merak ediyorsanız aşağıdaki önerilerimizi değerlendirebilirsiniz:

 • Trendyol’da Mağaza Açmak
 • Temizlik Şirketi Kurmak
 • Oyun Evi Açmak
 • Tavuk Çiftliği Kurmak
 • Güzellik Merkezi Açmak

Paramı Nereye Yatırmalıyım Diyenlere Tavsiyeler

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir
1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusunu merak eden kişilere ek olarak başka tavsiyelerde de bulunalım. Yatırım süreci, getiriden vergilendirmeye kadar pek çok detayı dikkate almanız gereken bir süreçtir. Bu nedenle ipuçlarına ve tavsiyelere ihtiyacınız olabilir.

Paramı nereye yatırmalıyım? İşte size önemli tavsiyeler:

 • Ne derece risk alabileceğinizi belirleyin. Örneğin risk almayı seviyorsanız borsa, döviz gibi yatırım araçlarından kısa vadeli kazanımlar elde edebilirsiniz.
 • Yatırım süresini belirlemek, en önemli aşamadır. Uzun vadeli yatırımlar daha az kazandırırken risk düzeyi de düşüktür. Kısa vadeli yatırımlar ise yüksek getiri potansiyeline sahip olsa da risk düzeyi de yüksektir.
 • Mali hedef belirlemek, bu yolculukta bilinçli gitmenin anahtarıdır. Ulaşılabilir hedefler belirleyerek yatırımınızı çeşitlendirebilirsiniz.
 • Ülke ve dünya ekonomisini detaylı olarak analiz edin. Kendinizi bu alanlarda geliştirerek daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

BONUS: 1 Milyon TL Kaç Euro, Faiz, Dolar?

Bir milyon TL ile ilgili bonus başlığımız gelsin… Günümüzde 1 milyon TL faiz getirisi ne kadar? Kaç Dolar ve Euro? Aşağıdaki tablodan güncel durumu inceleyebilirsiniz.

YatırımMiktar
1 Milyon TL Faiz Getirisi (32 Gün)30.000 TL – 35.000 TL
1 Milyon TL Kaç Euro?32.765 Euro
1 Milyon TL Kaç Dolar?35.056 Dolar

Son olarak sıkça sorulan soruları yanıtlayalım…

Sıkça Sorulan Sorular

1 milyon TL nasıl değerlendirilir sorusuna benzer şekilde sıkça sorulan sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir:

Bir milyon TL sermaye ile ne iş yapabilirim?

Bir milyon TL ile yapılacak işler sektöre göre ve kazanç potansiyeline göre değişiklik gösterebilir. Hizmet sektörü, Türkiye’de kazançlı sektörler arasında yer almaktadır. İş fikirleri içerisinde de hizmet sektörüne ağırlık verebilirsiniz.

1 Milyon TL ile pasif gelir mümkün mü?

Bir milyon TL’niz varsa pasif gelir yaratmak çok daha kolaydır. Döviz yatırımları ya da dijital ürün üretimi gibi farklı alanlara yönelebilir ve pasif gelir kaynağı yaratabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Yurt Dışı Para Transferi

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!

KYK Wifi Şifre Unuttum

KYK Wifi Şifre Unuttum! 2023 GSB Wifi Şifre Değiştirmek

Senetle Telefon Satan Yerler

Senetle Telefon Satan Yerler ve Firmalar 2023-UYGUN FİYATLAR

Fransa Alışveriş Siteleri

Fransa Alışveriş Siteleri 2024: En Popüler 24 Site!

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir? 6 İpucu ile Kapsamlı Rehber

Ankara Havaş Saatleri

Ankara Havaş Saatleri 2023 | Güzergah ve Güncel Fiyatlar

Daha Fazla Makale

KYK Wifi Giriş

2023 KYK Wifi Giriş Nasıl Yapılır? GSB Wifi Giriş Sayfası

Bağkur Primi Ne Kadar

Bağkur Primi Ne Kadar 2023 | En Düşük ve En Yüksek Prim!

En İyi Viski Markaları

2023’ün En İyi Viski Markaları: 10 Eşsiz Marka!

Gaziantep Havaş Saatleri

Gaziantep Havaş Saatleri 2024 – Duraklar, Güzergah ve Ücreti

Garanti Bireysel Emeklilik İptali

Garanti Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri: 4 Kolay Yöntem!

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

En İyi Öğrenci Kredi Kartı – AİDATSIZ, EN KARLI 9 KART!

7/24 Diş Polikliniği İzmir

7/24 Diş Polikliniği İzmir | 24 Saat Açık Diş Poliklinikleri

tayland iphone fiyatları

Tayland iPhone Fiyatları 2023: iPhone 13, iPhone 14 Pro Max…

X