Sırbistan Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Dinar, Euro, TL!

Yazar: Hacer Tarih: 08.12.2023
Sırbistan Asgari Ücret

Yurt dışına seyahat etmek veya yurt dışında iş bulup çalışmak isteyen kişiler genel olarak öncelikle Türkiye’ye yakın ülkeleri araştırıyor. Sırbistan da Türkiye’ye yakın olması ve refah seviyesi ile dikkat çekiyor.

Bu yüzden de Türkiye’de yaşayan insanların ilk olarak araştırdıkları ülkeler arasında yer almaktadır. İlgili ülkede çalışmak ile ilgili olarak en çok araştırılan konulardan birisi Sırbistan asgari ücret 2023 yılında ne kadar olduğu konusudur.

Bizler de Sırbistan’da asgari ücret 2023 yılında ne kadar? Detaylarını araştırdık. Yazı içerisinde Sırbistan para birimi ile Euro karşılıklarını ayrı ayrı verdik. Ayrıca meslek maaşlarını da ele aldık. Ek olarak Sırbistan hayat şartları nasıl sorusunun yanıtını alacaksınız. İlgili ülkede asgari ücretin ne kadar olduğunu öğrenmek için haydi yazımıza geçelim.

Sırbistan Ekonomisi ve Ülke Hakkında

Sırbistan Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Dinar, Euro, TL!
Sırbistan Hakkında

Sırbistan asgari ücret bilgilerine geçmeden önce ülke hakkında bilgiler vermek istiyorum…

Sırbistan, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Denize kıyısı yoktur. Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya ve Bulgaristan ile komşudur.

Başkenti Belgrad’dır. Belgrad eskiden de Yugoslavya’ya başkentlik yapmış ve ülkenin turistik açısından bakıldığında en önemli şehirlerinden birisidir. Belgrad’ın turistik bir yer olmasının sebeplerinden en önemlileri Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği ve Avrupai bir mimarisinin olmasıdır. Ülke içerisindeki en yüksek nüfusa sahip şehirdir.

Sırbistan Dili Nedir?

Sırbistan’ın resmi dili Sırpça olsa da resmi dile ek olarak Boşnakça, Rumence, Macarca, Hırvatça ve Slovakça da aktif olarak konuşulmaktadır. Sırbistan para birimi ise Sırp Dinarı’dır.

NOT: Sırp parası, Türk Lirası ve diğer para birimlerine göre oldukça değersizdir.

Sırbistan Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL

Sırbistan Asgari Ücret 2023
Sırbistan Asgari Ücret 2023

Sırbistan’da her yıl asgari ücrete zam yapılmaktadır. 1 Ocak 2023 itibariyle %14,3 oranında zamlanan asgari ücret, Sırp Dinarı olarak çalışanlarına ödeniyor.

 • Sırbistan da asgari ücret üzerinden çalışan bir işçinin aylık maaşı 49.399 Sırp dinarıdır. Sırbistan asgari ücret kaç dinar sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

1- Sırbistan Asgari Ücret Kaç Euro – TL?

Sırbistan’da asgari ücreti öğrendik. Peki, Euro olarak ne kadar?

 • Bu rakamı Euro bazında hesapladığımızda ise 420 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Bu da yaklaşık olarak 11.935 TL yapıyor.

Türklerin çalışmak için en çok tercih ettiği ülkelerden birisi de Macaristan… Peki, Macaristan asgari ücret ne kadar? Detaylarını sizlerle paylaştık.

Sırbistan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Yıllara Göre Değişim!

Sırbistan’da asgari ücret ne kadar sorusunu yanıtladık. Ancak bu rakamın anlamını kavrayabilmek için asgari ücretin yıllara göre değişimini de incelemek gerekebilir.

 • 2018: 253.10 Euro
 • 2019: 308.41 Euro
 • 2020: 344.43 Euro
 • 2021: 401.97 Euro

NOT: Güncel kur değerlerine göre farklı rakamlar söz konusu olabilmektedir. Sırbistan asgari ücret bilgileri değiştiğinde içerik güncellenecektir.

Sırbistan’da İş Olanakları

Sırbistan’da İş Olanakları
Sırbistan’da İş Olanakları

Sırbistan asgari ücretten sonra gelelim iş olanaklarına… Sırbistan’da iş olanakları oldukça geniştir. Türkiye’den Sırbistan’a gelen kişilerin 90 gün boyunca vizesiz bir şekilde Sırbistan’da kalmaya hakları vardır. Bu hak Türkler için avantaj sağlamaktadır.

Sırbistan’da iş olanaklarına bakıldığın da hizmet sektörü başka sektörlere göre daha çok gelişmiştir. Sırbistan’da Türk firmaları da bulunmaktadır. Ülkede iş bulmak için vasıflı ve çok iyi bir şekilde Sırpça bilmek avantaj sağlayacaktır.

Sırbistan otomotiv, maden, tarım, makine ve enerji sektörlerinde önemli ülkelerin başında gelmektedir. Bu sektörlerde bir deneyiminizin olması iş bulmak açısından size oldukça fazla avantaj sağlayacaktır.

Peki, Sırbistan asgari ücret 2023 rakamları ile geçinmek mümkün mü? Ayrıntılar…

Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinmek
Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Sırbistan’da asgari ücret ile geçinmek istiyorsanız mutlaka bir gelir gider hesaplamanız gerekmektedir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için masrafların hesaplanması gerekmektedir. Aylık ne kadar masraf olacağı hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Sırbistan’a yerleşmeye kesin olarak karar verdiyseniz öncelikle ev kiralarına bir göz atmanız gerekecektir. Sırbistan’da asgari ücreti öğrendik, peki yaşam maliyeti? İşte detaylar…

NOT: Sırbistan asgari ücretin yetersiz olduğu düşünülebilir. Ancak ülke genelinde asgari ücretle çalışan sayısının düşük seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Benzer yazı: Norveç Asgari Ücret

Sırbistan’da Çalışmak İçin Vize Gerekir Mi?

Sırbistan’da çalışmak için oturum ve çalışma izni almanız gerekmektedir. Türkiye’den Sırbistan’a gitmek için vize işlemlerini öncelikle tamamlamalısınız. Ardından oturum ve çalışma izni alarak Sırbistan’da çalışmak mümkün hale gelecektir.

Elbette Sırbistan vizesi almak için farklı koşullar olsa da en yakın konsolosluğa başvurarak doğru bilgileri alabilirsiniz.

Sırbistan asgari ücreti ile geçinebilmek mümkün mü, yaşam maliyetleri açısından inceleyelim!

Sırbistan Yaşam Maliyeti

Sırbistan’da asgari ücret ile geçinmeyi düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey masraflarınızı hesaplamak olacaktır. Yaşam maliyeti hesabıyla daha iyi anlaşılabilir. Bizler de bu yazımızda ortalama olarak bir aylık temel masraflarınızın ne kadar olacağı hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Sırbistan yaşam şartları duruma göre ideal düzeylerde olabilir. Sırbistan’da çalışmaya ve burada yaşamaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken kendinize yaşayabileceğiniz bir ev bulmaktır.

Sırbistan’da yaşamaya başladığınızda ilk temel gideriniz elbette ki ev kirası olacaktır. Sırbistan’daki ev kiraları:

 • Şehir merkezinde tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 260 Euro
 • Şehir merkezi dışında tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 170 Euro
 • Şehir merkezinde 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 400 Euro
 • Şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 290 Euro

Sırbistan asgari ücretin en büyük giderlerinden birisi faturalar olacaktır. Fatura maliyetleriniz ise şu şekilde;

1- Fatura Maliyetleri

Yaşayabileceğiniz bir ev tuttuktan sonra diğer en önemli konulardan birisi olan ne kadar fatura ödeyeceğinizdir.

 • Eğer Sırbistan’da 80 metrekarelik bir dairede yaşıyorsanız aylık olarak faturalara (su, doğalgaz ve elektrik faturası) ortalama olarak 130 Euro ödemeniz gerekecektir.
 • İnternet ücreti ise aylık ortalama olarak 20 Euro civarında olacaktır.

En az Sırbistan asgari ücret kadar önemli bir konu var. Market fiyatları…

2- Sırbistan Market Fiyatları 2023 – Belgrad!

Sırbistan Market Fiyatları
Sırbistan Market Fiyatları

Sırbistan’da çalışmayı ve burada yaşamayı düşünüyorsanız en önemli konulardan birisi de market fiyatlarıdır. Gelin hep beraber Sırbistan market fiyatlarına göz atalım.

 • Sırbistan Ekmek Fiyatı 500 gr: 0.45 €
 • 12’li yumurta: 1.60 €
 • 1 kg yerel peynir: 5 €
 • 1 litre süt: 0.82 €
 • 1 kg tavuk göğsü: 4.90 €
 • 1 kg pirinç: 1.20 €
 • 1 kg elma: 0.79 €
 • Sırbistan’da et fiyatları (1 kg): 6.80 €
 • 1 kg marul: 1.60 €
 • 1 kg domates: 1.20 €
 • 1 kg soğan: 0.46 €
 • 1,5 L su: 0.46 €
 • 1 kg portakal: 1.10 €
 • 1 kg muz: 1.10 €
 • 1 kg salatalık: 0.64 €

Sırbistan (Belgrad) fiyatlar 2023 yılında bu şekilde…

Refah seviyesi oldukça yüksek olan Finlandiya’da Asgari Ücret ne kadar? Araştırdık! Sırbistan asgari ücret için devam edelim…

Sırbistan’da Ulaşım Fiyatları!

Sırbistan’da Ulaşım Fiyatları
Sırbistan’da Ulaşım Fiyatları

Sırbistan’da yaşamaya ve Sırbistan’da çalışmaya karar veren kişilerin ulaşım giderlerini de hesaplamaları gerekmektedir. Özellikle de Sırbistan asgari ücret ile yaşayacaksanız… Sırbistan’da ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız bir gidişlik toplu taşıma biletine 1 Euro, aylık olarak 30 Euro vermeniz gerekecektir.

Sırbistan’da ulaşımınızı taksi ile sağlamayı düşünüyorsanız taksi açılış ücretinin 2,50 Euro olduğunu ve 1 saatlik taksi ile yolculuğun ortalama olarak 5 Euro olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Sırbistan yaşam maliyetini bu şekilde aktarabiliriz…

Sırbistan asgari ücret dışında bir de meslek maaşlarına göz atın!

Sırbistan Maaşları 2023 – ORTALAMA

Sırbistan Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Dinar, Euro, TL!
Sırbistan Meslek Maaşları!

Sırbistan’da asgari ücreti ve aylık masraflarımızı öğrendikten sonra sırada Sırbistan’daki meslek maaşları var. Haydi gelin hep beraber Sırbistan meslek maaşlarına bakalım;

MeslekOrtalama Maaşlar
Aşçı50.000 RSD
Sırbistan Mühendis Maaşları70.000 RSD
Temizlik Görevlisi40.000 RSD
Öğretmen60.000 RSD
Doktor85.000 RSD
Yazılım Uzmanı80.000 RSD
Sırbistan Maaşları 2023

Sırbistan asgari ücret ve maaş bilgileri bu şekilde. Doktor, mühendis gibi özel mesleklerde maaş durumlarını detaylı olarak inceleyelim!

1- Sırbistan Doktor Maaşları

 • Sırbistan doktor maaşları ortalama olarak 85.000 RSD civarındadır.
 • Ülke genelinde en yüksek maaş alan meslek gruplarından birisi doktorluktur.

2- Sırbistan Mühendis Maaşları

 • Sırbistan mühendis maaşları ortalama olarak 70.000 RSD‘dir.
 • Deneyim vb. faktörlere göre bu rakam artabilmektedir.

NOT: Sırbistanda asgari ücret rakamlarıyla karşılaştırıldığında bu mesleklerin maaş anlamında belirgin bir farkı bulunmuyor. Mühendis ve doktorların Sırbistan’da dünya ortalamasına göre düşük maaş aldığını söyleyebiliriz.

Buna da göz atın: Karadağ Asgari Ücret

Sırbistan asgari ücret 2023 yılında sizin için yeterli gelmeyebilir. Ancak yüksek maaşlı bir iş bulmuşsanız çalışma koşullarını merak ediyor olabilirsiniz. İşte detaylar…

Sırbistan Çalışma Koşulları

Sırbistan’da çalışmak istiyorsanız, Sırbistan asgari ücret haricinde bir de çalışma koşullarına göz atmanız gerekmekte. Sırbistan çalışma koşulları ise şöyle

 • Sırbistan’da çalışmak isteyen kişiler öncellikle en iyi derecede Sırpça bilmelidirler. Sırpça bilmeyen kişiler en azından iyi derecede İngilizce bilmelidirler.
 • Asgari ücret ile çalışan bir işçinin yıllık ortalama 23 gün tatili vardır. Bunun dışında 7 ocak, 15 ve 16 şubat, günleri resmi tatilleri vardır. Resmî tatillerde çalışmak zorunlu değildir.
 • Resmi tatillerde çalışan işçiler maaşının %110’u kadar mesai ücreti alırlar. Gece vardiyasında ise çalışan işçiler maaşının %26’sı kadar mesai ücreti alırlar.
 • 8 saat çalışan bir işçinin 1 saat dinlenme molası vardır.
 • Asgari ücret ile çalışan bir işçinin günlük çalışma saati 8 saattir. Haftada 40 saati doldurmak zorundadır.
 • Sırbistan’da çalışan bir işçi iseniz ve hastalandıysanız hastalık kaynaklı ilk 30 gün ücretini işveren öder. 30 gün sonrasında ise ücret, Cumhuriyet Sağlık Sigortası Enstitüsü tarafından karşılanır.
 • Sırbistan’da iş yerinde yaralanma, kaza gibi durumlarda hastanın durumuna bağlı ilk 30 günü işveren öder. 30 gün sonra ise Cumhuriyet Sağlık Sigortası Enstitüsü tarafından karşılanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sırbistan’da asgari ücret dinar ve Euro bazında paylaşıldı. Bu içerikten Sırbistan 2023 asgari ücret bilgilerini öğrenebilirsiniz. Son olarak sık sorulan sorulara değinmek istiyorum;

1- Sırbistan’da hayat ucuz mu?

Sırbistan’da yaşam maliyetleri konusunda en büyük gider ev kiraları olacaktır. Ev kiraları haricinde genel anlamda yaşamın ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Sırbistan pahalı mı sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

2- Belgrad asgari ücret 2023 yılında ne kadar?

Ülke genelinde şehirlere göre asgari ücretler değişebilir. Ancak Belgrad için yukarıda belirlenen ücretlerin aynen geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

3- Sırbistan para birimi kaç TL?

Sırp Dinarı güncel kurlar itibariyle 0,24 TL’dir.

Sırbistan asgari ücret 2023 bilgileri bu şekilde! Başka hangi ülkenin asgari ücretini merak ediyorsunuz? Yazın hemen bilgilendirelim!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Romanya Asgari Ücret

Romanya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL RAKAMLAR!

Karadağ İş İlanları

Karadağ İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

Japonya Asgari Ücret

Japonya Asgari Ücret 2023 | Kaç YEN? GÜNCEL RAKAMLAR!

Kanada Ev Fiyatları

Kanada Ev Fiyatları 2023 | Toronto, Montreal Ev Fiyatları

Katar Asgari Ücret

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Katar’da Yaşam Fiyatları!

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Daha Fazla Makale

Finlandiya Asgari Ücret

Finlandiya Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Meslek Maaşları!

Danimarka İş Başvurusu

Danimarka İş Başvurusu 2024 | Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret 2023 | Batum, Tiflis Maaşları!

Avustralya Asgari Ücret

Avustralya Asgari Ücret 2024 – Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Katar İş İmkanları

Katar İş İmkanları 2023 – Katar Personel Alımı Yapıyor!

Malta İş İlanları

Malta İş İlanları | 2023 İçin Malta İşçi Alımı Var Mı?

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2024 – Bulgaristan 2. El Araba

İsveç Asgari Ücret

İsveç Asgari Ücret 2023 | Saatlik Ücretler (Kron, TL, Euro)

X