Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Bilgileri! Ne kadar? GÜNCEL!

Hacer tarafından yazıldı.
Sırbistan Asgari Ücret

Yurt dışına seyahat etmek veya yurt dışında iş bulup çalışmak isteyen kişiler genel olarak öncelikle Türkiye’ye yakın ülkeleri araştırıyor. Sırbistan da Türkiye’ye yakın olması ve refah seviyesi ile dikkat çekiyor.

Bu yüzden de Türkiye’de yaşayan insanların ilk olarak araştırdıkları ülkeler arasında yer almaktadır. İlgili ülkede çalışmak ile ilgili olarak en çok araştırılan konulardan birisi Sırbistan asgari ücret 2023 yılında ne kadar olduğu konusudur.

Bizler de Sırbistan’da asgari ücret 2023 detaylarını araştırdık. Yazı içerisinde Sırbistan para birimi ile Euro karşılıklarını ayrı ayrı verdik. Ayrıca meslek maaşlarını da ele aldık. Sırbistan’da asgari ücretin ne kadar olduğunu öğrenmek için haydi yazımıza geçelim.

Sırbistan Hakkında

Sırbistan Hakkında

Sırbistan, Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Denize kıyısı yoktur. Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya ve Bulgaristan ile komşudur.

Başkenti Belgrad’dır. Belgrad eskiden de Yugoslavya’ya başkentlik yapmış ve ülkenin turistik açısından bakıldığında en önemli şehirlerinden birisidir. Belgrad’ın turistik bir yer olmasının sebeplerinden en önemlileri Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği ve Avrupai bir mimarisinin olmasıdır. Ülke içerisindeki en yüksek nüfusa sahip şehirdir.

Resmi para birimi olarak Sırp Dinarı kullanmaktadırlar. Sırbistan’ın resmi dili Sırpçadır. Sırpçanın yanında Boşnakça, Rumence, Macarca, Slovakça ve Hırvatça da ülke içerisinde kullanılmaktadır.

Sırbistan Asgari Ücret 2023

Sırbistan Asgari Ücret 2023
Sırbistan Asgari Ücret 2023

Sırbistan’da her yıl asgari ücrete zam yapılmaktadır. 1 Ocak 2023 itibariyle %14,3 oranında zamlanan asgari ücret, Sırp Dinarı olarak çalışanlarına ödeniyor. Sırbistan’da asgari ücret üzerinden çalışan bir işçinin aylık maaşı 40.020 Sırp dinarıdır. Sırbistan asgari ücret kaç dinar sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

Sırbistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Sırbistan Asgari ücret 40.020 Sırp dinarıdır. Bu rakamı Euro bazında hesapladığımızda ise 340 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türklerin çalışmak için en çok tercih ettiği ülkelerden birisi de Macaristan… Peki, Macaristan asgari ücret ne kadar? Detaylarını sizlerle paylaştık.

Sırbistan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Yıllara Göre Değişim!

Sırbistan’da asgari ücret ne kadar sorusunu yanıtladık. Ancak bu rakamın anlamını kavrayabilmek için asgari ücretin yıllara göre değişimini de incelemek gerekebilir.

 • 2018: 253.10 Euro
 • 2019: 308.41 Euro
 • 2020: 344.43 Euro
 • 2021: 401.97 Euro

NOT: Güncel kur değerlerine göre farklı rakamlar söz konusu olabilmektedir.

Sırbistan’da İş Olanakları

Sırbistan’da İş Olanakları
Sırbistan’da İş Olanakları

Sırbistan asgari ücretten sonra gelelim iş olanaklarına… Sırbistan’da iş olanakları oldukça geniştir. Türkiye’den Sırbistan’a gelen kişilerin 90 gün boyunca vizesiz bir şekilde Sırbistan’da kalmaya hakları vardır. Bu hak Türkler için avantaj sağlamaktadır.

Sırbistan’da iş olanaklarına bakıldığın da hizmet sektörü başka sektörlere göre daha çok gelişmiştir. Sırbistan’da Türk firmaları da bulunmaktadır. Ülkede iş bulmak için vasıflı ve çok iyi bir şekilde Sırpça bilmek avantaj sağlayacaktır.

Sırbistan otomotiv, maden, tarım, makine ve enerji sektörlerinde önemli ülkelerin başında gelmektedir. Bu sektörlerde bir deneyiminizin olması iş bulmak açısından size oldukça fazla avantaj sağlayacaktır.

Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinmek
Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Sırbistan’da asgari ücret ile geçinmek istiyorsanız mutlaka bir gelir gider hesaplamanız gerekmektedir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için masrafların hesaplanması gerekmektedir. Aylık ne kadar masraf olacağı hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Sırbistan’a yerleşmeye kesin olarak karar verdiyseniz öncelikle ev kiralarına bir göz atmanız gerekecektir.

Benzer yazı: Norveç Asgari Ücret

Sırbistan Yaşam Maliyeti!

Sırbistan’da asgari ücret ile geçinmeyi düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey masraflarınızı hesaplamak olacaktır. Yaşam maliyeti hesabıyla daha iyi anlaşılabilir. Bizler de bu yazımızda ortalama olarak bir aylık temel masraflarınızın ne kadar olacağı hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Sırbistan’da çalışmaya ve burada yaşamaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken kendinize yaşayabileceğiniz bir ev bulmaktır.

Sırbistan’da yaşamaya başladığınızda ilk temel gideriniz elbette ki ev kirası olacaktır. Sırbistan’daki ev kiraları:

 • Şehir merkezinde tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 260 Euro
 • Şehir merkezi dışında tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 170 Euro
 • Şehir merkezinde 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 400 Euro
 • Şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 290 Euro

Fatura Maliyetleri

Yaşayabileceğiniz bir ev tuttuktan sonra diğer en önemli konulardan birisi olan ne kadar fatura ödeyeceğinizdir.

 • Eğer Sırbistan’da 80 metrekarelik bir dairede yaşıyorsanız aylık olarak faturalara (su, doğalgaz ve elektrik faturası) ortalama olarak 130 Euro ödemeniz gerekecektir.
 • İnternet ücreti ise aylık ortalama olarak 20 Euro civarında olacaktır.

Sırbistan Market Fiyatları 2023

Sırbistan Market Fiyatları
Sırbistan Market Fiyatları

Sırbistan’da çalışmayı ve burada yaşamayı düşünüyorsanız en önemli konulardan birisi de market fiyatlarıdır. Gelin hep beraber Sırbistan market fiyatlarına göz atalım.

 • Taze beyaz ekmek (500 gr): 0.45 €
 • 12’li yumurta: 1.60 €
 • 1 kg yerel peynir: 5 €
 • 1 litre süt: 0.82 €
 • 1 kg tavuk göğsü: 4.90 €
 • 1 kg pirinç: 1.20 €
 • 1 kg elma: 0.79 €
 • 1 kg kırmızı et: 6.80 €
 • 1 kg marul: 1.60 €
 • 1 kg domates: 1.20 €
 • 1 kg soğan: 0.46 €
 • 1,5 L su: 0.46 €
 • 1 kg portakal: 1.10 €
 • 1 kg muz: 1.10 €
 • 1 kg salatalık: 0.64 €

Refah seviyesi oldukça yüksek olan Finlandiya’da Asgari Ücret ne kadar? Araştırdık! Sırbistan asgari ücret için devam edelim…

Sırbistan’da Ulaşım Fiyatları!

Sırbistan’da Ulaşım Fiyatları
Sırbistan’da Ulaşım Fiyatları

Sırbistan’da yaşamaya ve Sırbistan’da çalışmaya karar veren kişilerin ulaşım giderlerini de hesaplamaları gerekmektedir. Özellikle de Sırbistan asgari ücret ile yaşayacaksanız… Sırbistan’da ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız bir gidişlik toplu taşıma biletine 1 Euro, aylık olarak 30 Euro vermeniz gerekecektir.

Sırbistan’da ulaşımınızı taksi ile sağlamayı düşünüyorsanız taksi açılış ücretinin 2,50 Euro olduğunu ve 1 saatlik taksi ile yolculuğun ortalama olarak 5 Euro olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Sırbistan asgari ücret dışında bir de meslek maaşlarına göz atın!

Sırbistan Meslek Maaşları!

Sırbistan Meslek Maaşları!

Sırbistan’da asgari ücreti ve aylık masraflarımızı öğrendikten sonra sırada Sırbistan’daki meslek maaşları var. Haydi gelin hep beraber Sırbistan meslek maaşlarına bakalım;

MeslekOrtalama Maaşlar
Aşçı50.000 RSD
Mühendis70.000 RSD
Temizlik Görevlisi40.000 RSD
Öğretmen60.000 RSD
Doktor85.000 RSD
Yazılım Uzmanı80.000 RSD
Sırbistan Maaşları 2023

Sırbistan Doktor Maaşları

 • Sırbistan doktor maaşları ortalama olarak 85.000 RSD civarındadır.
 • Ülke genelinde en yüksek maaş alan meslek gruplarından birisi doktorluktur.

Sırbistan Mühendis Maaşları

 • Sırbistan mühendis maaşları ortalama olarak 70.000 RSD‘dir.
 • Deneyim vb. faktörlere göre bu rakam artabilmektedir.

NOT: Sırbistanda asgari ücret rakamlarıyla karşılaştırıldığında bu mesleklerin maaş anlamında belirgin bir farkı bulunmuyor. Mühendis ve doktorların Sırbistan’da dünya ortalamasına göre düşük maaş aldığını söyleyebiliriz.

Buna da göz atın: Karadağ Asgari Ücret

Sırbistan Çalışma Koşulları

Sırbistan’da çalışmak istiyorsanız, Sırbistan asgari ücret haricinde bir de çalışma koşullarına göz atmanız gerekmekte. Sırbistan çalışma koşulları ise şöyle

 • Sırbistan’da çalışmak isteyen kişiler öncellikle en iyi derecede Sırpça bilmelidirler. Sırpça bilmeyen kişiler en azından iyi derecede İngilizce bilmelidirler.
 • Asgari ücret ile çalışan bir işçinin yıllık ortalama 23 gün tatili vardır. Bunun dışında 7 ocak, 15 ve 16 şubat, günleri resmi tatilleri vardır. Resmî tatillerde çalışmak zorunlu değildir.
 • Resmi tatillerde çalışan işçiler maaşının %110’u kadar mesai ücreti alırlar. Gece vardiyasında ise çalışan işçiler maaşının %26’sı kadar mesai ücreti alırlar.
 • 8 saat çalışan bir işçinin 1 saat dinlenme molası vardır.
 • Asgari ücret ile çalışan bir işçinin günlük çalışma saati 8 saattir. Haftada 40 saati doldurmak zorundadır.
 • Sırbistan’da çalışan bir işçi iseniz ve hastalandıysanız hastalık kaynaklı ilk 30 gün ücretini işveren öder. 30 gün sonrasında ise ücret, Cumhuriyet Sağlık Sigortası Enstitüsü tarafından karşılanır.
 • Sırbistan’da iş yerinde yaralanma, kaza gibi durumlarda hastanın durumuna bağlı ilk 30 günü işveren öder. 30 gün sonra ise Cumhuriyet Sağlık Sigortası Enstitüsü tarafından karşılanır.

Sırbistan asgari ücret dinar ve Euro bazında paylaşıldı. Bu içerikten Sırbistan 2023 asgari ücret bilgilerini öğrenebilirsiniz. Son olarak sık sorulan sorulara değinmek istiyorum;

1- Sırbistan’da hayat ucuz mu?

Sırbistan’da yaşam maliyetleri konusunda en büyük gider ev kiraları olacaktır. Ev kiraları haricinde genel anlamda yaşamın ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

2- Belgrad asgari ücret 2023 yılında ne kadar?

Ülke genelinde şehirlere göre asgari ücretler değişebilir. Ancak Belgrad için yukarıda belirlenen ücretlerin aynen geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Sırbistan asgari ücret 2023 bilgileri bu şekilde! Başka hangi ülkenin asgari ücretini merak ediyorsunuz? Yazın hemen bilgilendirelim!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Amerika Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

İsviçre İşçi Alımı

İsviçre İşçi Alımı Yapıyor Mu? 2023 Tüm Detaylar!

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Güncel Veriler!

isveç asgari ücret

İsveç Asgari Ücret 2023’de Ne Kadar? Saatlik Ücretler…

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt İş İlanları 2023 – İşçi Alımı Yapan Firmalar Listesi!

Kuveyt Asgari Ücret

Kuveyt Asgari Ücret ve Maaşları Ne Kadar? (2023 GÜNCEL)

Daha Fazla Makale

Malta Asgari Ücret

Malta Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 İçin Tüm Detaylar!

İngiltere Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır, İkinci El

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar 2023 – İŞ BAŞVURUSU!

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Amerika'da LYFT Yapmak

Amerika’da Lyft Yapmak ve 2023 Sürücü Gereksinimleri!

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2023 – Bulgaristan 2. El Araba

Avustralya Asgari Ücret

Avustralya Asgari Ücret 2023 – Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Fransa Asgari Ücret

Fransa Asgari Ücret 2023 | NE KADAR? Güncel Bilgiler!

X