Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Avusturya Asgari Ücret

Avusturya asgari ücret 2023 bilgisini araştırdığınıza göre bugünlerde Avusturya’ya yerleşme planı yapıyor olabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere tek adresten ulaşmak için doğru yere geldiniz!

Güzel haber: Bu yazıda yalnızca Avusturya’da asgari ücret kaç euro sorusunu cevaplamayacağım. Avusturya yaşam giderleri konusunu da detaylı olarak açıklayacağım. Ayrıca Avusturya’da asgari ücret 2022 ve 2021 bilgisini de sizinle paylaşacağım. Böylece Avusturya da asgari ücret artışını yıllara göre inceleyebilirsiniz.

Pek çok Avrupa ülkesi gibi Avusturya da asgari ücret bakımından çalışanların yüzünü güldürüyor. İşsizliğin %7,6 oranında olduğu bu ülkede iş bulma fırsatınız oldukça fazla. Bu nedenle Avusturya iş imkanlarını ve hatta ilan sitelerini incelemek isterseniz bu yazıda o da var. Hazırsanız, başlayalım!

Avusturya’da Asgari Ücret Nedir?

Avusturya Asgari Ücret 2023
Avusturya Asgari Ücret 2023

Bu konuda öncelikle sizinle ilginç bir detayı paylaşmalıyım: Avusturya asgari ücret rakamları yaşa, yapılan işe, deneyime ve çalışma koluna göre değişiklik gösteriyor. Devlet tarafından belirlenen net bir rakam yok. Bu nedenle Avusturya’da asgari ücret ne kadar sorunuzu cevaplamak için kapsamlı bir araştırma yaptık.

  • Bu ülkede asgari ücret ile çalışanların maaş ortalamasını hesapladık. Avusturya asgari ücret 2023 yılında aylık ortalama 1.800 €.
  • Bu da yaklaşık olarak 51.460 TL yapıyor.

Avusturya’da asgari ücret özellikle yaşa ve deneyime bağlı olarak büyük oranda değişiklik gösterir. Bir ilginç bilgi daha; bu ülkede çalışma saatinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Avusturya saatlik ücret uygulamasından faydalanarak dilerseniz ek olarak birkaç saat daha çalışabilir ve gelirinizi artırabilirsiniz.

Geçmişe doğru gidelim: Avusturya’da asgari ücret 2021 yılında ortalama 1500 €’ydu.

Avusturya Meslek Maaşları – Viyana Asgari Ücret

Avusturya Meslek Maaşları
Avusturya Meslek Maaşları

Avusturya’nın toplam nüfusunun 4’te 1’inin Viyana’da yaşadığını biliyor muydunuz? İşte tam da bu nedenle Viyana asgari ücret maaşları özellikle en çok merak edilen konulardan biri oluyor. Avusturya’nın en gelişmiş ve pahalı kenti olan Viyana’da asgari ücret olarak diğer şehirlere oranla daha yüksek rakamlar belirleniyor. Peki, Avusturya’da asgari ücretle geçinmek mümkün mü? Bu konuya geleceğiz ancak önce farklı mesleklerin gelirlerine göz atalım.

Viyana’da hangi meslek grubu aylık ortalama ne kadar kazanıyor? (Avusturya asgari ücret rakamları açısından oldukça önemlidir.)

MesleklerMaaşlar (Ortalama)
Muhasebe ve finans uzmanları3,900 €
Mühendisler 3,200 €
Çiftçiler ve bağ, bahçe işlerinde çalışanlar2,200 €
Eğitmenler4,020 €
Fabrika işçileri2,590 €
Avusturya Maaşları 2023

Avusturya vasıfsız işçi maaşları da merak edilen konular arasında. Hemen bir örnekle açıklayayım: Avusturya’da McDonald’s gibi bir zincir restoranda kasiyer olarak çalışan bir kişinin saatlik kazancı 11 €’dur. Avusturya asgari ücret saatlik rakamlarının da iş koluna göre değişkenlik göstereceğini hatırlatayım.

Almanya asgari ücret bilgisini öğrenmek için: Almanya Asgari Ücret

Avusturya Yaşam Maliyetleri

Avusturya’da gelirlerin yüksek olması sebebiyle hemen uçuşa hazırlanmak istiyor olabilirsiniz. Harika! Öncesinde sizinle Avusturya yaşam maliyeti konusundaki tüm detayları da paylaşalım ki bütçe planlamanızı eksiksiz olarak yapın. Bu ülkede refah dolu bir yaşamın kapılarını aralayın.

Avusturya asgari ücret 2023 içeriğinde yaşam maliyetleri arasında ev kiraları ile açıklamalara başlayalım…

1- Avusturya Ev Kiraları

Avusturya Ev Kiraları
Avusturya Ev Kiraları

Avusturya’da ev kiralamak isterseniz ortalama bir bölgede, orta segmentte bir ev için yaklaşık 750 € ödeme yapmanız gerekir. Bu rakam evin özelliklerine ve konumuna göre değişkenlik gösterebilir.

2- Avusturya Market Fiyatları

Avusturya’da market fiyatları oldukça uygundur. Gıda masrafları için aylık 300 – 350 € bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Tabii bu soğuk iklimde yetişmeyen pitaya gibi tropik meyveleri satın almak isterseniz market bütçeniz bir hayli yukarıya çıkabilir. Aman dikkat!

3- Avusturya Ulaşım Maliyetleri

Avusturya da yaşam oldukça hızlı akıyor. Bu hızı yakalamak için bazen metro gibi toplu taşıma araçlarını bazen ise taksi kullanmanız gerekecektir. Bu durumda aylık ulaşım maliyetiniz yaklaşık olarak 30 € ile 60 € arasında değişecektir.

4- Avusturya Restoran Fiyatları

Avusturya Restoran Fiyatları
Avusturya Restoran Fiyatları

Avusturya’ya gidip de ülkenin meşhur Gulaş çorbasını denememek olmaz. Bu çorbanın ortalama bir restorandaki fiyatı yaklaşık 7 €. Bir fast food zincirine giderseniz orta boy menü için yaklaşık 10 € ödersiniz. Akşam yemeğini dışarıda yemek isterseniz yaklaşık 14 €’ya bir ziyafet çekebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Avusturya’da Yaşam Maliyetinin Özeti

  • Dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti: 4.112 €
  • Tek kişi için tahmini aylık maliyet: 1.952 €
  • Avusturya’da yaşam maliyeti, Batı Avrupa ülkelerinin %67’sinden daha ucuzdur.

Hollanda asgari ücret ve yaşam masrafları ilginizi çekiyor mu? Hollanda Asgari Ücret

Avusturya İş İmkanları 2023 – İş Fırsatları

Avusturya asgari ücret bilgileri cepte, bu ülkedeki yaşam giderleri de öyle! Şimdi sırada aradığınız o işi bulmak var. Aşağıda sizinle paylaşacağım web siteleri üzerinden Avusturya iş ilanları konusunda detaylı arama yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz şehri ve çalışma alanınızı seçtikten sonra yüzlerce size uygun ilanla karşılaşacaksınız. Hazırsanız adresler gelsin!

Avusturya İş Arama Siteleri

Avusturya İş İlanı Siteleri
Avusturya İş İlanı Siteleri

Size şahane bir haberim var: Bu siteler üzerinden yaparak Avusturya asgari ücret rakamının üzerinde gelir elde edeceğiniz iş fırsatlarına ulaşmanız mümkün. Fırsatlara geç kalmayın. 

Kendinize hemen Avrupa standartlarına uygun şekilde bir CV hazırlayarak Avusturya’da iş bulmak ve çalışmak için ilk adımı atın!

Fransa iş ilanlarına göz atmak isteyebilirsiniz: Fransa İş İlanları

Avusturya Asgari Ücret ve Yaşam – Sık Sorulan Sorular

Avusturya’da asgari ücret ve yaşam ile ilgili sık sorulan soruları yanıtladım…

1- Avusturya yaşam pahalı mı?

Avusturya’da alışveriş yaptığınızda Türkiye’ye göre 2,35 kat daha yüksek bir rakam ödersiniz. Ancak bu ülkede çalıştığınızda euro kazanacağınız için geliriniz de Türkiye’ye oranla çok daha yüksek olacaktır. Avusturyada yaşam gelir ve gider açısından dengelidir.

2- Avusturya’da asgari ücretle geçinilir mi?

Avusturya’da özellikle Viyana gibi büyük şehirlerde yaşam giderleri oldukça yüksektir. Bu nedenle bu bölgelerde asgari ücret ile çalışan kişiler genellikle ek iş yaparak kazançlarını artırma yoluna giderler. Avusturyada maaşlar çalışma süresiyle orantılı olarak ciddi oranda artar.

3- Avusturya asgari ücretle çalışan sayısı kaçtır?

Avusturya’da eğitim imkanlarına ücretsiz olarak erişmek mümkün olduğu için ülkede eğitim oranı oldukça yüksektir. Türkiye’de kayıtlı işçilerin %40’ından fazlası asgari ücretle çalışırken Avusturya’da bu oran Belçika (%0,9) ve İspanya (%0,8) gibi oldukça düşüktür. Bu durum eğitim olanaklarına erişim kolaylığının bir sonucu olarak yorumlanabilir.

Avusturya asgari ücret ve Avusturya’da yaşam hakkında farklı sorularınız mı var?

Cevabınız “Evet” ise sizi bu yazının hemen alt bölümündeki yorumlara davet ediyorum. Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamak ve Avusturya’ya yerleşme hayalinizde yanınızda olmak benim için büyük bir mutluluk!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler 2024 – GÜNCEL LİSTE!

Kuveyt Asgari Ücret

Kuveyt Asgari Ücret 2024 | Maaşlar Ne Kadar? Detaylar!

Lüksemburg Asgari Ücret

Lüksemburg Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve Maaşları

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan İş İmkanları 2023 | İş İlanlarına Başvurun!

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Suudi Arabistan İş İlanları

Suudi Arabistan İş İlanları – 2023 İŞÇİ ALIMI!

Daha Fazla Makale

Hollanda Asgari Ücret

Hollanda Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Aylık ve Saatlik Ücret!

Karadağ Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - En Ucuz Ev Ne Kadar?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar 2023 | İş Bulma Süreci!

Yeni Zelanda İşçi Alımı

Yeni Zelanda İşçi Alımı Yapan Firmalar 2023 Başvurusu

Danimarka İş Başvurusu

Danimarka İş Başvurusu 2024 | Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

İngiltere Araba Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - Sıfır, İkinci El

İngiltere Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır, İkinci El

Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Asgari Ücret ve Maaşlar – 2023 YILI BİLGİLERİ

Macaristan Asgari Ücret

Macaristan Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Güncel Veriler!

X