Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Avusturya Asgari Ücret

Avusturya asgari ücret 2023 bilgisini araştırdığınıza göre bugünlerde Avusturya’ya yerleşme planı yapıyor olabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere tek adresten ulaşmak için doğru yere geldiniz!

Güzel haber: Bu yazıda yalnızca Avusturya’da asgari ücret kaç euro sorusunu cevaplamayacağım. Avusturya yaşam giderleri konusunu da detaylı olarak açıklayacağım. Ayrıca Avusturya’da asgari ücret 2022 ve 2021 bilgisini de sizinle paylaşacağım. Böylece Avusturya da asgari ücret artışını yıllara göre inceleyebilirsiniz.

Pek çok Avrupa ülkesi gibi Avusturya da asgari ücret bakımından çalışanların yüzünü güldürüyor. İşsizliğin %7,6 oranında olduğu bu ülkede iş bulma fırsatınız oldukça fazla. Bu nedenle Avusturya iş imkanlarını ve hatta ilan sitelerini incelemek isterseniz bu yazıda o da var. Hazırsanız, başlayalım!

Avusturya’da Asgari Ücret Nedir?

Avusturya Asgari Ücret 2023
Avusturya Asgari Ücret 2023

Bu konuda öncelikle sizinle ilginç bir detayı paylaşmalıyım: Avusturya asgari ücret rakamları yaşa, yapılan işe, deneyime ve çalışma koluna göre değişiklik gösteriyor. Devlet tarafından belirlenen net bir rakam yok. Bu nedenle Avusturya’da asgari ücret ne kadar sorunuzu cevaplamak için kapsamlı bir araştırma yaptık.

  • Bu ülkede asgari ücret ile çalışanların maaş ortalamasını hesapladık. Avusturya asgari ücret 2023 yılında aylık ortalama 1.800 €.
  • Bu da yaklaşık olarak 51.460 TL yapıyor.

Avusturya’da asgari ücret özellikle yaşa ve deneyime bağlı olarak büyük oranda değişiklik gösterir. Bir ilginç bilgi daha; bu ülkede çalışma saatinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Avusturya saatlik ücret uygulamasından faydalanarak dilerseniz ek olarak birkaç saat daha çalışabilir ve gelirinizi artırabilirsiniz.

Geçmişe doğru gidelim: Avusturya’da asgari ücret 2021 yılında ortalama 1500 €’ydu.

Avusturya Meslek Maaşları – Viyana Asgari Ücret

Avusturya Meslek Maaşları
Avusturya Meslek Maaşları

Avusturya’nın toplam nüfusunun 4’te 1’inin Viyana’da yaşadığını biliyor muydunuz? İşte tam da bu nedenle Viyana asgari ücret maaşları özellikle en çok merak edilen konulardan biri oluyor. Avusturya’nın en gelişmiş ve pahalı kenti olan Viyana’da asgari ücret olarak diğer şehirlere oranla daha yüksek rakamlar belirleniyor. Peki, Avusturya’da asgari ücretle geçinmek mümkün mü? Bu konuya geleceğiz ancak önce farklı mesleklerin gelirlerine göz atalım.

Viyana’da hangi meslek grubu aylık ortalama ne kadar kazanıyor? (Avusturya asgari ücret rakamları açısından oldukça önemlidir.)

MesleklerMaaşlar (Ortalama)
Muhasebe ve finans uzmanları3,900 €
Mühendisler 3,200 €
Çiftçiler ve bağ, bahçe işlerinde çalışanlar2,200 €
Eğitmenler4,020 €
Fabrika işçileri2,590 €
Avusturya Maaşları 2023

Avusturya vasıfsız işçi maaşları da merak edilen konular arasında. Hemen bir örnekle açıklayayım: Avusturya’da McDonald’s gibi bir zincir restoranda kasiyer olarak çalışan bir kişinin saatlik kazancı 11 €’dur. Avusturya asgari ücret saatlik rakamlarının da iş koluna göre değişkenlik göstereceğini hatırlatayım.

Almanya asgari ücret bilgisini öğrenmek için: Almanya Asgari Ücret

Avusturya Yaşam Maliyetleri

Avusturya’da gelirlerin yüksek olması sebebiyle hemen uçuşa hazırlanmak istiyor olabilirsiniz. Harika! Öncesinde sizinle Avusturya yaşam maliyeti konusundaki tüm detayları da paylaşalım ki bütçe planlamanızı eksiksiz olarak yapın. Bu ülkede refah dolu bir yaşamın kapılarını aralayın.

Avusturya asgari ücret 2023 içeriğinde yaşam maliyetleri arasında ev kiraları ile açıklamalara başlayalım…

1- Avusturya Ev Kiraları

Avusturya Ev Kiraları
Avusturya Ev Kiraları

Avusturya’da ev kiralamak isterseniz ortalama bir bölgede, orta segmentte bir ev için yaklaşık 750 € ödeme yapmanız gerekir. Bu rakam evin özelliklerine ve konumuna göre değişkenlik gösterebilir.

2- Avusturya Market Fiyatları

Avusturya’da market fiyatları oldukça uygundur. Gıda masrafları için aylık 300 – 350 € bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Tabii bu soğuk iklimde yetişmeyen pitaya gibi tropik meyveleri satın almak isterseniz market bütçeniz bir hayli yukarıya çıkabilir. Aman dikkat!

3- Avusturya Ulaşım Maliyetleri

Avusturya da yaşam oldukça hızlı akıyor. Bu hızı yakalamak için bazen metro gibi toplu taşıma araçlarını bazen ise taksi kullanmanız gerekecektir. Bu durumda aylık ulaşım maliyetiniz yaklaşık olarak 30 € ile 60 € arasında değişecektir.

4- Avusturya Restoran Fiyatları

Avusturya Restoran Fiyatları
Avusturya Restoran Fiyatları

Avusturya’ya gidip de ülkenin meşhur Gulaş çorbasını denememek olmaz. Bu çorbanın ortalama bir restorandaki fiyatı yaklaşık 7 €. Bir fast food zincirine giderseniz orta boy menü için yaklaşık 10 € ödersiniz. Akşam yemeğini dışarıda yemek isterseniz yaklaşık 14 €’ya bir ziyafet çekebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Avusturya’da Yaşam Maliyetinin Özeti

  • Dört kişilik ailenin tahmini aylık maliyeti: 4.112 €
  • Tek kişi için tahmini aylık maliyet: 1.952 €
  • Avusturya’da yaşam maliyeti, Batı Avrupa ülkelerinin %67’sinden daha ucuzdur.

Hollanda asgari ücret ve yaşam masrafları ilginizi çekiyor mu? Hollanda Asgari Ücret

Avusturya İş İmkanları 2023 – İş Fırsatları

Avusturya asgari ücret bilgileri cepte, bu ülkedeki yaşam giderleri de öyle! Şimdi sırada aradığınız o işi bulmak var. Aşağıda sizinle paylaşacağım web siteleri üzerinden Avusturya iş ilanları konusunda detaylı arama yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz şehri ve çalışma alanınızı seçtikten sonra yüzlerce size uygun ilanla karşılaşacaksınız. Hazırsanız adresler gelsin!

Avusturya İş Arama Siteleri

Avusturya İş İlanı Siteleri
Avusturya İş İlanı Siteleri

Size şahane bir haberim var: Bu siteler üzerinden yaparak Avusturya asgari ücret rakamının üzerinde gelir elde edeceğiniz iş fırsatlarına ulaşmanız mümkün. Fırsatlara geç kalmayın. 

Kendinize hemen Avrupa standartlarına uygun şekilde bir CV hazırlayarak Avusturya’da iş bulmak ve çalışmak için ilk adımı atın!

Fransa iş ilanlarına göz atmak isteyebilirsiniz: Fransa İş İlanları

Avusturya Asgari Ücret ve Yaşam – Sık Sorulan Sorular

Avusturya’da asgari ücret ve yaşam ile ilgili sık sorulan soruları yanıtladım…

1- Avusturya yaşam pahalı mı?

Avusturya’da alışveriş yaptığınızda Türkiye’ye göre 2,35 kat daha yüksek bir rakam ödersiniz. Ancak bu ülkede çalıştığınızda euro kazanacağınız için geliriniz de Türkiye’ye oranla çok daha yüksek olacaktır. Avusturyada yaşam gelir ve gider açısından dengelidir.

2- Avusturya’da asgari ücretle geçinilir mi?

Avusturya’da özellikle Viyana gibi büyük şehirlerde yaşam giderleri oldukça yüksektir. Bu nedenle bu bölgelerde asgari ücret ile çalışan kişiler genellikle ek iş yaparak kazançlarını artırma yoluna giderler. Avusturyada maaşlar çalışma süresiyle orantılı olarak ciddi oranda artar.

3- Avusturya asgari ücretle çalışan sayısı kaçtır?

Avusturya’da eğitim imkanlarına ücretsiz olarak erişmek mümkün olduğu için ülkede eğitim oranı oldukça yüksektir. Türkiye’de kayıtlı işçilerin %40’ından fazlası asgari ücretle çalışırken Avusturya’da bu oran Belçika (%0,9) ve İspanya (%0,8) gibi oldukça düşüktür. Bu durum eğitim olanaklarına erişim kolaylığının bir sonucu olarak yorumlanabilir.

Avusturya asgari ücret ve Avusturya’da yaşam hakkında farklı sorularınız mı var?

Cevabınız “Evet” ise sizi bu yazının hemen alt bölümündeki yorumlara davet ediyorum. Merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamak ve Avusturya’ya yerleşme hayalinizde yanınızda olmak benim için büyük bir mutluluk!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Hollanda İş İlanları

2023 Hollanda İş İlanları – İş Bulma Sitelerine Başvur!

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Yaşam Maliyeti!

İsveç İş İlanları

2023 İsveç İş İlanları ve İş Bulma Siteleri – BAŞVURUN!

Almanya Alışveriş Siteleri

Almanya Alışveriş Siteleri 2023 – En Çok Kullanılan 15 Site!

Makedonya Asgari Ücret 2023 - Makedonya Maaşları Ne Kadar?

Makedonya Asgari Ücret 2023 – Makedonya Maaşları Ne Kadar?

Almanya Asgari Ücret

Almanya Asgari Ücret 2023 | Kaç Euro, Ne Kadar? GÜNCEL!

Daha Fazla Makale

Malta İş İlanları

Malta İş İlanları | 2023 İçin Malta İşçi Alımı Var Mı?

Rusya Asgari Ücret

Rusya Asgari Ücret 2023 | Ruble, TL, Dolar, Euro Bazında!

İngiltere Asgari Ücret

İngiltere Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Saatlik Ücret Bilgisi

İsveç Asgari Ücret

İsveç Asgari Ücret 2023 | Saatlik Ücretler (Kron, TL, Euro)

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Kanada İş İlanları

Kanada İş İlanları 2023 – İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Ev Fiyatları 2023 - İngiltere Evleri Ne Kadar?

İngiltere Ev Fiyatları 2023 – İngiltere Evleri Ne Kadar?

İsviçre'de Maaşlar

İsviçre’de Maaşlar 2023 | Doktor, Hemşire, Yazılımcı Maaşı

X