Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

İngiltere Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Saatlik Ücret Bilgisi

Hacer tarafından yazıldı.
İngiltere Asgari Ücret

Son dönemde bazı ülkelerde mevcut asgari ücretler çok fazla araştırılıyor. Dünyanın en çok ilgi gören ülkelerinden biri olan İngiltere de en çok merak edilen ve araştırılan ülkeler arasında yer almaya başladı. İngiltere’de çalışarak en düşük ne kadar ücret alacağınızı bu yazıda tüm ayrıntılarıyla öğreneceksiniz.

İngiltere’de asgari ücret 2023 yılında çeşitli yaş gruplarına göre belirleniyor. Dolayısıyla İngiltere’de asgari ücret ne kadar sorusunun yanıtı da bu doğrultuda değişebiliyor. Merak etmeyin, hepsine yer verdik! Aynı zamanda saatlik ücret bilgilerini de öğrenebileceksiniz.

İngiltere asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu? Meslek maaşları ne kadar? Sırasıyla anlattık. Refah seviyesi bir hayli yüksek olan İngiltere’de ne kadar kazanç sağlayabileceğiniz konusunda net bilgiye erişebileceksiniz.

İngiltere Hakkında

İngiltere Asgari Ücret
İngiltere Asgari Ücret

İngiltere, Birleşik Krallık’ın meydana getirilmesinde rol oynayan dört ülkeden birisidir. İskoçya ve Galler ile komşudur. İngiltere, bir ada ülkesi olması sebebiyle kışları ılık, yazları ise kurak iklime sahip yerlere göre daha serin geçmektedir. İngiltere nüfusu 2021 yılında 67.330.000 olarak hesaplanmıştır.

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. Londra, İngiltere’nin en büyük ve en gelişmiş şehri olarak bilinmektedir. İngiltere’nin para birimi İngiliz sterlinidir. Resmi dili İngilizce olmasının yanı sıra farklı bölgelerde İrlandaca, Galce ve Kernevek dilleri de konuşulmaktadır.

İngilizler eğitime oldukça fazla önem vermektedir. Newton, Dalton, Faraday, Watson ve Hawking gibi ünlü bilim adamları bu ülkede yetişmiştir.

İngiltere’de çalışan nüfusunun %40’ını sanayi kolundaki çalışanlar oluşturmaktadır. Sanayi Devrimi’ni Avrupa’da gerçekleştiren ilk ülke İngiltere’dir. Gelirin en önemli kısmını ise ticaretten sağlamaktadır.

İngiltere’de çalışmak isteyenler için İngiltere iş ilanları hakkında yazı hazırlamıştık! Şimdi okuyup, bilgi sahibi olun…

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023

ingiltere asgari ücret
İngiltere Asgari Ücret

İngiltere’de asgari ücret aylık olarak net şekilde belli değildir. Türkiye’den farklı olarak saatlik asgari ücret uygulaması vardır. İngiltere’de çalışmak İngiltere asgari ücret 2023 itibari ile;

  • 23 yaşının üzerindeki kişiler için saatlik 10,42 €,
  • 20-22 yaş arasındaki kişiler için saatlik 10,18 €,
  • 17-20 yaş arasındaki kişiler için saatlik 7,49 €,
  • 16-17 yaş arasındaki kişiler için ise saatlik 5,28 € olarak belirlenmiştir.

İngiltere asgari ücret aylık olarak ise şu şekildedir;

  • 23 yaş üzeri için 1.667,20 €,
  • 20-22 yaş aralığı için 1.628,80 €,
  • 17-20 yaş aralığı için 1.198,40 €,
  • 16-17 yaş aralığı için 844,80 €’dur.

HATIRLATMA: İngiltere’de asgari ücretler her yılın Nisan ayında değişiyor. Bu nedenle yukarıdaki rakamların 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağını söyleyebiliriz.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de verilen asgari ücret en yüksek yedinci asgari ücret olarak belirlenmiştir.

İngiltere Yıllara Göre Saatlik Asgari Ücret

İngiltere'de Asgari Ücret Ne Kadar 2023
İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar 2023

İngiltere’de saatlik ücret yıllara göre ufak yükselmeler yaşadı. Ülkedeki enflasyonun az olmasından kaynaklı saatlik ücretlerde büyük farklılıklar olmadığını göreceksiniz. Size yol göstermesi açısından yıllara göre saatlik asgari ücreti aşağıya bırakıyoruz.

YılAsgari Ücret
202310,42 €
20229,50 €
20218,91 €
20208,72 €
20198,21 €
İngiltere’de Asgari Ücret 2023

İngiltere’de Kaç Kişi Asgari Ücret İle Çalışmaktadır?

2023 yılı itibari ile İngiltere asgari ücret ile çalışan sayısı iki milyon olmuştur. İngiltere, Avrupa’daki asgari ücret ile çalışma oranı konusunda orta sıralarda yer almaktadır.

İngiltere dışında farklı alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. İsveç asgari ücret ilginizi çekebilir.

İngiltere Asgari Ücretten Vergi Kesiliyor Mu?

İngiltere’de yıllık olarak maaş miktarı 12.500 İngiliz sterlininin altındaysa maaştan vergi alınmamaktadır. Alınan yıllık maaş miktarı 12.500-50.000 İngiliz sterlini arasındaysa %20 vergi alınmaktadır. İngiltere asgari ücret ile çalışan bir kişinin maaşı yıllık olarak hesaplandığında bu maaştan %20 vergi kesildiği görülmektedir.

İngiltere’de Asgari Ücret ile Geçinmek!

İngiltere’nin para birimi olan İngiliz sterlini her ne kadar pek çok para birimine göre daha değerli olsa da ne yazık ki ülkedeki emlak fiyatları oldukça fazladır. Masrafların yüksek olabileceğini söylemek mümkün. Bu nedenle İngiltere’de asgari ücret ile geçinmek ne yazık ki diğer ülkelere göre daha zordur.

Ancak tek kişiyseniz ve uygun bir konaklama yeri bulabilirseniz ilk etapta asgari ücret bir kişi için yeterli olabilmektedir. Part time işler yaparak kazancınızı artırabilmeniz mümkün olacaktır. Ülkede yarı zamanlı birkaç işte çalışan sayısı yadsınamayacak kadar fazla.

İngiltere Meslek Maaşları!

İngiltere Maaşları 2023
İngiltere Maaşları 2023

İngiltere asgari ücret alan kişilerin maaşlarını öğrendiğimize göre sıra meslek maaşlarına geldi. Buyurun hep İngiltere meslek maaşlarına bakalım!

MesleklerOrtalama Aylık Maaşlar
İngiltere Öğretmen Maaşı4.000 €
İngiltere Doktor Maaşı8.500 €
Avukat4.500 €
Hemşire3.000 €
Polis4.250 €
İngiltere’de Aşçı Maaşları4.000 €
Bankacı4.500 €
Mimar5.000 €
Psikolog6.500 €
İngiltere Maaşları 2023

İngiltere maaşları bu şekilde ancak elbette çalışılan kuruma ve kişinin donanıma göre alacağı maaş farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle yukarıdaki bahsettiğimiz ücretlerin değişebildiğini unutmayın.

İngiltere’de En Çok Para Kazanan Meslekler Hangileri?

  • İngiltere’de en çok para kazanan meslekler üst düzey yöneticiler (yıllık 81.102 İngiliz sterlini), pazarlama ve satış müdürleri (69.779 İngiliz sterlini), Hukuk uzmanlarıdır (69.514 İngiliz sterlini).

Öneri içerik: Avustralya asgari ücret

İngiltere’de Çalışma Koşulları

İngiltere'de Asgari Ücret Ne Kadar 2023
İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar 2023

İngiltere’de çalışma hayalini hepimiz kurmuşuzdur. Peki İngiltere’de nasıl çalışabilirim, İngiltere’de çalışma koşulları nelerdir diye merak ediyorsanız, sorularınıza hemen yanıt bulacağınız bir yerdesiniz! Hiç vakit kaybetmeyin ve yazımızı okumaya devam edin!

İngiltere, ABD’den sonra en çok yabancıya istihdam sağlayan ülkedir. En çok inşaat, enerji ve üretim sektörlerinde yabancı işçi alımı yapılmaktadır. Günümüzde İngiltere’de çalışan 500 bin Türk işçi bulunmaktadır. Türk vatandaşlarının İngiltere’de çalışabilmesi için öncelikle İngiltere çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

İngiltere’de çalışma koşulları pek çok ülkeye göre daha yüksektir. Bu ülke, çalışanlarının haklarını koruyan ve oldukça uygun çalışma saatlerine sahip bir ülke olarak bilinmektedir. İngiltere’de haftalık çalışma saati 40 saattir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere asgari ücret hakkında sıkça sorulan sorular şöyle;

1- İngiltere’de 1 aylık asgari ücret ne kadar?

Çeşitli yaş gruplarına göre değişiklik gösterse de şu an için 1.667,20 € diyebiliriz. İlgili ücret, Nisan 2023 itibariyle yürürlüğe girecektir.

2- İngiltere ev kiraları ne kadar?

Ülke genelinde ev kiraları pahalı olduğu için kişiler bazı zamanlarda zorluklar yaşayabilmektedir. Ortalama olarak ev kiraları 1.500 € civarındadır. Ancak evin özelliklerine göre bu rakam değişiklik gösterebilir.

3- İngiltere’de hayat pahalı mı?

Ürün ve hizmet fiyatları genel anlamda ideal seviyededir. Ev kiralarının da bazı bölgelerde uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Yunanistan Asgari Ücret

Yunanistan Asgari Ücret 2023 – Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Norveç İş İlanları

Norveç İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Portekiz Asgari Ücret

Portekiz Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyetleri Ne Kadar?

Sırbistan Asgari Ücret

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Bilgileri! Ne kadar? GÜNCEL!

Gürcistan İş İmkanları

2023 Gürcistan İş İmkanları – İŞ İLANLARINA BAŞVUR!

Daha Fazla Makale

dubai asgari ücret

Dubai Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Dubai Maaşlar!

Kanada Ev Fiyatları

Kanada Ev Fiyatları 2023 | Toronto, Montreal Ev Fiyatları

Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2023 – GÜNCEL – İşçi Maaşları

Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Asgari Ücret ve Maaşlar – 2023 YILI BİLGİLERİ

Almanya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Araba Siteleri – Ucuz!

İngiltere Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır, İkinci El

Finlandiya Asgari Ücret

Finlandiya Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Meslek Maaşları!

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Güncel Veriler!

X