Norveç Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Kron, Euro?

Yazar: Hacer Tarih: 06.07.2023
Norveç Asgari Ücret

Norveç yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülke olarak birçok ülkeden insanın çalışmak için tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor… Bu yüzden de Norveç asgari ücret ne kadar en çok araştırılan konulardan birisi diyebiliriz.

Norveç’te asgari ücret sektörlere göre değişiklik gösteriyor. Hemen her sektör için detaylı açıklamaları verdik. Ayrıca Norveç saatlik ücret 2023 bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Norveç de asgari ücret 2023 kaç Kron, kaç Euro gibi sorulara da yanıt verdik.

Güncel veriler ile birlikte Noveç’te asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu? Sizler için araştırdık. Norveç’te çalışarak en düşük ne kadar ücret alınacağını öğrenmek için okumaya devam edin. Norveç te asgari ücret ile geçinme konusuna kadar gerekli tüm bilgileri edineceksiniz.

Norveç Hakkında

Norveç Asgari Ücret 2023 Aylık
Norveç Asgari Ücret 2023 Aylık

Norveç, Kuzey Avrupa’daki İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunan bir ülkedir. İsveç, Finlandiya ve Rusya ile komşudur. Başkenti Oslo’dur. Norveç, Avrupa ortalamasının üzerinde bir yaşam standardına sahiptir. Bu ülke petrol rezervleri oldukça zengin, dünya ve Avrupa balıkçılık sektöründe de ilk sıralarda yer almaktadır.

Norveç, Avrupa Birliği’ne üye olmadığı için para birimi Euro değil Norveç Kronu’dur. Norveç’in resmi dili Norveççedir. Bunun yanında Norveç’te, Almanca, Danca, İsveççe ve İngilizce de konuşulmaktadır.

Norveç’in belki de tek ve en önemli sorunu nüfusun az olması ve bu nüfusun çoğunluğunu yaşlı kesimin oluşturmasıdır. Ülkede yaşayan insan sayısı yaklaşık olarak beş milyondur.

Şimdi Norveç’te asgari ücret ne kadar? Öğrenelim.

İş gücü eksikliği çeken bir ülkedir. Bu da yurt dışından işçi alımı yapan ülkelerden birisi yapıyor Norveç’i… Norveç İş İlanları için daha detaylı bilgi almak için ayriyeten hazırlamış olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz.

Norveç Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL

Norveç Asgari Ücret 2023
Norveç Asgari Ücret 2023

Norveç, dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olarak bilinmektedir. Bu yüzden de burada çalışanlara verilen maaşlar yaşam koşullarına uygun olacak şekilde verilmektedir. Norveç’te devlet tarafından belirlenmiş olan net bir asgari ücret bulunmamaktadır. Yani verilen ücret aslında meslekten mesleğe ve deneyime göre değişiklik göstermektedir.

Norveç’te net bir asgari ücret olmasa da bazı sektörlere asgari ücret getirildiği bilinmektedir. İnşaat sektörü, tarım ve bahçecilik sektörü, hizmet sektörü ve temizlik sektörü asgari ücret belirlenen sektörlerden bazılarıdır.

Norveç asgari ücret 2023 bilgileri şu şekildedir:

 • Norveç asgari ücret saatlik olarak 210 NOK’dur.
 • Bu da aylık asgari ücretin 33.600 NOK civarında olduğunu ifade ediyor.
 • Norveç’te asgari ücret aylık olarak yaklaşık 2.890 €’dur.
 • Bu da Türk Lirası ile yaklaşık olarak 81.960 TL yapıyor.
 • Norveç ortalama maaşlar ise 3.500 €‘dur.

Norveç’in komşusu Finlandiya’da Asgari Ücret ne kadar dersiniz? Yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Peki, Norveç asgari ücret saatlik olarak ne kadar? İnceleyelim…

Norveç Saatlik Ücret Ne Kadar? (Asgari)

Norveç Asgari Ücret Kaç Kron?
Norveç Asgari Ücret Kaç Kron?

Norveç asgari ücret konusunda incelendiğinde dünyanın en iyi yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu ülkede yukarıda da belirttiğimiz gibi net bir asgari ücret bulunmamaktadır. Fakat bazı sektörlerde toplu sözleşmeler için bir asgari ücret belirlenmiştir.

Biz de şimdi sizlere bu sektörlerde asgari ücretin kaç Norveç Kronu olduğundan bahsedeceğiz. İşte o sektörler ve aldıkları saatlik asgari ücretler;

 • İnşaat Sektörü Vasıflı İşçiler – 220 NOK
 • İnşaat Sektörü Vasıfsız İşçiler – 210 NOK
 • İnşaat Sektörü 18 Yaş Altı İşçiler – 130 NOK
 • Hizmet Sektörü Saatlik Ücret – 230 NOK

Peki, Norveç asgari ücret ortalama olarak kaç Euro yapıyor? İnceleyelim…

1- Norveç Asgari Ücret Kaç Euro?

Norveç'te Asgari Ücret Kaç Euro?
Norveç’te Asgari Ücret Kaç Euro?
 • Her geçen gün değişmekle beraber 1 Norveç Kronu yaklaşık olarak 0,09 Euro’ya denk gelmektedir. İşte yukarıda bahsettiğimiz bilgilere göre saatlik Norveç asgari ücret en düşük 11,50 € civarında

Öneri içerik: İngiltere Asgari Ücret

Norveç’te Asgari Ücrete Vergi Uygulanıyor Mu?

Hemen hemen her ülkede olduğu gibi Norveç’te de asgari ücrete vergi uygulanmaktadır. Asgari ücrete uygulanan vergi konusunda Avrupa ülkelerine bakıldığında brüt maaş üzerinden %25 vergi kesintisi yapıldığı, Norveç’te ise bu vergi kesintisi oranının %22 olduğu görülmektedir.

Norveç asgari ücret ile geçinmek mümkün mü? Detaylar…

Norveç’te Asgari Ücret İle Geçinmek!

Norveç Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Kron, Euro?

Norveç’e yurt dışı seyahati yapmayı düşünüyorsanız oldukça pahalı bir ülke olduğunun altını çizmemiz gerekmektedir. Burada yaşamayı ve çalışmayı düşünüyorsanız maaşlarınızı Norveç Kronu üzerinden alacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Norveç’te yaşamayı planlıyorsanız öncelikle sizi ilgilendirecek pek çok masrafınız olacaktır. Norveç’te almış olduğunuz maaş sizi idare edebilecek mi? Bunu anlayabilmek için öncelikle ev kiralarından başlamak gerekmektedir.

1- Norveç Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın

Norveç asgari ücret ile geçinmek için hesaplama yapacaksanız sizlere yapacağınız temel masraflardan bahsedeceğiz.

 • Norveç’te şehir merkezinde bir odalı bir apartman dairesi kiralamayı planlıyorsanız ortalama olarak ödeyeceğiniz miktar 10.000 NOK (900 Euro),
 • şehir merkezinde üç odalı bir apartman dairesi kiralamayı planlıyorsanız ortalama olarak ödeyeceğiniz miktar 18.000 NOK (1.620 Euro),
 • şehir merkezi dışında tek odalı bir apartman dairesi kiralamayı planlıyorsanız ortalama olarak ödeyeceğiniz miktar 8.000 NOK (720 Euro)
 • ve şehir merkezi dışında üç odalı bir apartman dairesi kiralamayı planlıyorsanız ortalama olarak ödeyeceğiniz miktar 13.000 NOK (1.170 Euro) olacaktır.
 • Diğer önemli giderleriniz elektrik, su ve ısınmadır. Eğer 85 m²’lik bir dairede yaşıyorsanız faturalara aylık ortalama 1800 NOK (165 Euro) gibi bir miktar ödemeniz gerekecektir.

2- Norveç Market Fiyatları

Norveç Market Fiyatları!
Norveç Market Fiyatları

Norveç’te yaşamayı planlıyorsanız sizi ilgilendirecek olan bir başka önemli şey market fiyatlarıdır.

ÜrünlerFiyatları
500 gr ekmek3,00 €
1 litre süt2,00 €
12’li yumurta5,00 €
1 kg peynir14,00 €
1 kg kırmızı et28,00 €
1 kg tavuk eti15,00 €
1 kg domates4,00 €
1 kg patates2,50 €
1 kg pirinç3,00 €
Norveç Market Fiyatları

Norveç asgari ücret için en önemli gider kalemlerinden birisi market fiyatlarıdır. Bu nedenle oldukça önemli.

Norveç dışında farklı ülkeleri de değerlendirin! Avustralya Asgari Ücret hakkında bilgi sahibi olun.

3- Norveç Ulaşım Fiyatları

Norveç Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Kron, Euro?
 • Norveç’te yaşamaya karar verdiyseniz ulaşım giderlerini de hesaplamanız gerekmektedir. Norveç’te toplu taşıma kullanacaksanız tek yön bilet 40 NOK (3,60 Euro), aylık bilet ise 740 NOK (66,60 Euro)’dur.
 • Eğer ben burada kendi aracım olsun onunla ulaşımı sağlayacağım diyorsanız Norveç’te bir litre benzinin fiyatı 21,57 NOK (1,94 Euro) ve Volkswagen Golf 2022 satış fiyatı 340.000 NOK (30.600 Euro)’dur.

Norveç asgari ücret ve diğer bilgilere değindik. Peki, Norveç’te meslek maaşları ne durumda? Ortalama veriler ile bu konuyu da inceleyebiliriz…

Norveç Maaşları 2023

Norveç Maaşları 2023
Norveç Maaşları 2023

Norveç’teki asgari ücreti öğrendiğinize göre sıra geldi Norveç meslek maaşlarına! Buyurun hep birlikte Norveç aylık ortalama meslek maaşlarına bir bakalım:

 • Norveç doktor maaşı: 10.100 Euro
 • Norveç hemşire maaşı: 5.150 Euro
 • Avukat maaşı: 7.600 Euro
 • Veteriner maaşı: 5.900 Euro
 • Norveç öğretmen maaşı: 4.400 Euro
 • Aşçı maaşı: 2.900 Euro
 • Mühendis maaşı: 5.900 Euro

NOT: Görüldüğü üzere maaşlar, Norveç asgari ücret rakamlarından hayli fazladır.

Norveç’te Ortalama Maaş

 • Norveç, Oslo’daki (Norveç’in başkenti)  ortalama maaş, 2023 itibariyle vergilerden sonra  şu anda ayda 40.000 NOK civarındadır.
 • Bu, ayda yaklaşık 3.500 Euro’ya denk geliyor ve Avrupa başkentleri için en yüksek ortalama maaşlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Norveç’te aylık maaşlar ortalama olarak bu şekilde. Çalışılan sektörden diğer faktörlere kadar pek çok şey bu maaşları etkileyebilir.

Norveç’te Aranan Meslekler

Norveç'te hangi mesleklere talep var?
Norveç’te hangi mesleklere talep var?

İlgili ülkede çalışmak istiyorsanız hangi mesleklere talep olduğunu bilmeniz, büyük fayda sağlayacaktır. Bu nedenle konuyu ayrı bir başlık altında incelemek istedim. Norveç’te aranan meslekler şu şekilde;

 • İnşaat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Bilişim Teknolojileri
 • Biyoteknoloji
 • Öğretmen – Akademisyen

Bu mesleklerin ilgili ülkede iş bulma olasılığı daha fazladır. Özellikle biyoteknoloji alanında oldukça önemli ilerlemeler kaydeden ülke, bu alanda nitelikli iş gücünü arttırmak istiyor.

Norveç asgari ücret 2023 yılı rakamları size cazip gelebilir. Peki, çalışma koşulları nasıl? İnceleyelim…

Norveç Çalışma Koşulları

Norveç’te çalışma koşulları oldukça iyidir. Çalışanların memnuniyetleri ve maaşları Avrupa ortalamasının oldukça üzerindedir. Çalışanlar genel olarak yılda 25 gün izin kullanabilmektedirler.

Norveç’te çalışanlara herhangi bir baskı yapılmamaktadır. Yapıldığı takdirde yasalar sayesinde yapan kişiye ağır cezalar verilmektedir. Norveç’te çalışma saatleri genellikle 08.00 – 17.00 veya 09.00 – 18.00 arasında olmaktadır.

Norveç yaşam şartları çalışma dünyası için bu şekilde…

Öneri içerik: Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Sık Sorulan Sorular

Norveç’te Çalışmak

Norveç asgari ücret için sık sorulan sorulara yer verdik;

1- Norveç hayat pahalı mı?

Ev kiraları başta olmak üzere birçok hizmet ve ürün için fiyatların pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak genel olarak market fiyatları ve ulaşım maliyetleri idealdir.

2- Norveç ekonomisi iyi mi?

Norveç’in ekonomisi oldukça iyidir. Ülke, birçok veriye dayanarak Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden birisi olmuştur.

3- Norveç’te nasıl çalışabilirim?

İlgili ülkede çalışabilmek için öncelikle oturum izni ve sonrasında çalışma izni almanız gerekiyor. Bunun için iş bularak süreci kolaylaştırabilir ve hızlandırabilirsiniz.

4- Norveç’te asgari ücret kaç Kron?

Norveç’te asgari ücret yaklaşık olarak 33.600 Kron’dur.

5- Norveç’te asgari ücret kaç Dolar?

Dolar bazında yaklaşık olarak 3.090 $’dır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

İngiltere İş İlanları

İngiltere İş İlanları 2023 – İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

Amerika'da LYFT Yapmak

Amerika’da Lyft Yapmak ve 2023 Sürücü Gereksinimleri!

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Bulgaristan İş İlanları

Bulgaristan İş İlanları 2023 – İşçi Alımı ve İş Arama Sitesi

Amerika İş İmkanları

Amerika İş İmkanları 2023 – Amerika Maaşları ve Asgari Ücret!

Dubai Asgari Ücret

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar – TL? İşte Yanıtı!

Daha Fazla Makale

Polonya İş İlanları

Polonya İş İlanları 2023 | İşçi Alımı Yapılıyor Mu?

Amerika Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Amerika Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Makedonya Asgari Ücret 2023 - Makedonya Maaşları Ne Kadar?

Makedonya Asgari Ücret 2023 – Makedonya Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler 2023 – GÜNCEL LİSTE!

İspanya Asgari Ücret

İspanya Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL!

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt İş İlanları 2023 – İşçi Alımı Yapan Firmalar Listesi!

Danimarka Asgari Ücret

Danimarka Asgari Ücret 2023 | Kaç Euro, Kron?

Hollanda Asgari Ücret

Hollanda Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Aylık ve Saatlik Ücret!

X