Danimarka İş Başvurusu 2024 | Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

Yazar: Aykut Tarih: 07.12.2023
Danimarka İş Başvurusu

Danimarka’ya iş başvurusu konusunda çokça araştırma yapılıyor. İlgili ülkede çalışmak isteyen binlerce kişi, mevcut iş ilanlarını ve başvurunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Ben sizler için Danimarka iş başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtladım.

Yazı içerisinde ek olarak Danimarka Konsolosluğu iş başvurusu hakkında da bilgiler bulacaksınız. Özellikle Türk işçi alımı konusundaki bilgilere yoğunlaşmanız gerekiyor. Danimarka iş ilanlarına nasıl başvuru yapacağınızı da açıklayacağım.

O halde ülkeye iş başvurusu yapmak için gerekenler neler? Beraber inceleyelim 🙂

Danimarka İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
Danimarka İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka iş başvurusu nasıl yapılır sorusunu detaylı olarak irdeleyerek konuya başlayalım. İlgili ülkede iş başvurusu yapmak için belirli yöntemler bulunmaktadır. Bunu, ülkeye giriş yapmadan tamamen internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İş başvurusu yapmak için öncelikle Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar ve iş ilanları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu noktada Danimarka iş ilanları konusuna da odaklanmanız gerekiyor.

Elbette orada iş bulmak için bazı kriterleri sağlamanız gerekiyor. Dil bilmek, iyi bir eğitim seviyesi, mesleğinde uzman olarak profesyonel bir şekilde çalışmak gibi kriterler mevcut. Bunları sağlamanız halinde Danimarka’da iş bulmak daha kolay olacaktır.

Danimarka iş başvurusu yapmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki süreçleri gerçekleştirmeniz gerekir;

 1. CV Hazırlamak: İş ilanlarına başvururken ilk olarak sağlam bir CV’ye sahip olmanız gerekiyor. Eğitim bilgilerinizden yabancı dil seviyelerine kadar hemen her şeyi doğru bir şekilde CV’nize ekleyin. Yabancı firmalara başvuru yapıyorsanız CV’nizi profesyonel olarak çeviri hizmeti almayı unutmayın!
 2. İş Bulma Siteleri: Danimarka iş bulma siteleri aracılığıyla başvuru yapacaksanız bu platformlara hâkim olmanız gerekiyor. Özellikle LinkedIn gibi dünyaca ünlü platformlarda belirli özellikleri taşımanız gerekir. İlerleyen başlıklarda bu konuya değindim.
 3. Başvuru: Bu aşamada iş ilanlarına başvuru yapmanız ve sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Başvurduğunuz firmaya göre bekleme süreniz yüksek olabilir.
 4. Kabul ve Yasal Prosedürler: İlgili firma tarafından kabul edildiğinizde Danimarka iş başvurusu olumlu sonuçlanarak diğer aşamalara geçmeniz gerekiyor. Yasal prosedürler için çalışma ve oturum izni, vize – pasaport işlemleri vb. süreçlerini tamamlamanız gerekiyor.

Danimarka iş başvurusu nasıl yapabilirim sorusuna genel hatlarıyla bu şekilde yanıt verilebilir. Farklı başvuru çeşitleri olsa da güncel olarak başvurular bu şekilde yapılmaktadır.

Peki, iş başvurusu nereden yapılacak? Bunun için ayrı bir başlık halinde açıklamalarda bulunalım!

Danimarka İş Başvurusu Nereden Yapılır?

Danimarka İş Başvurusu Nereden Yapılır?
Danimarka İş Başvurusu Nereden Yapılır?

Danimarka iş başvurusu nereden yapılır sorusu da yoğun bir şekilde soruluyor. İş başvurusunu resmi kurumlar üzerinden maalesef yapamıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim özel yollar ile başvurularınızı tamamlayabilir ve ilgili ülkede çalışmaya başlayabilirsiniz.

Başvurularınızı yapmak için kariyer sitelerini kullanabileceğiniz gibi bu yönde hizmet veren danışmanlık firmaları da bulunmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında bu firmalarla anlaşarak niteliklerinize uygun olan işi bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Danimarka İş Başvurusu Şartları Nelerdir?

Danimarka İş Başvuru Şartları
Danimarka İş Başvuru Şartları

Danimarka iş başvurusu şartları; başvuru yaptığınız firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak firmalar, işçi alımı yaparken genel olarak aşağıdaki şartları aramaktadır;

 • Dil Bilgisi: Hemen her iş için İngilizce bilmeniz şart diyebiliriz. Ancak firmalar, bazı durumlarda başka dilleri biliyor olmanızı da şart koşabilir. Bu koşullara uygunluk sağlamak, başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.
 • Çalışma İzni ve Vize Şartları: Çalışma ve oturum izni almak için gerekli şartları sağlıyor olmanız beklenecektir. Buna bağlı olarak vize – pasaport işlemlerini de gerçekleştirebiliyor olmanız gerekir. Eğer uzaktan çalışma prensibiyle hareket etmiyorsanız ülke sınırları içerisinde çalışabilmenizin temel koşulu budur.
 • Firma Şartlarını Taşımak: Firmalar, genel koşullar haricinde kendilerine özgü birtakım unsurları şart koşabilir. İlgili firma tarafından kabul edilmek için bu koşulları da sağlamanız gerekiyor.
 • Referans: Birçok firma, özgeçmişinizin referans bölümünü dikkatli bir şekilde inceliyor. Bazı firmalar ise sağlam referansı olan kişilere öncelik veriyor. Şartlar arasına referansı da dâhil edebiliriz.
 • Sağlık: Şirketler, yurt dışı işçi alımı yaparken belirli sağlık koşullarının yerine getirilmesini isteyebilir. 

İlginizi çekebilir: Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Danimarka İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Danimarka İşçi Alımı
Danimarka İşçi Alımı

Danimarka iş başvurusu 2024 bilgilerine devam ediyorum. Başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlara özen göstermeniz halinde emin olun başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali artacaktır.

 • İlk olarak tüm iş ilanlarını inceleyin. Danimarka’da iş bulmak için sürecin tamamında iş ilanları aktif bir rol oynayacaktır. Size uygun ilanlardan başlayarak olumlu sonuçlanma potansiyeli olan tüm işlere başvurun. Bu, başarı şansınızı arttıracaktır.
 • Başvuru sürecinde şartları sağladığınızdan emin olun. Herhangi bir koşulun sağlanmaması, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.
 • CV’nizi özenli bir şekilde hazırlayın. Eğer tecrübeleriniz, eğitim ve dil bilgisi seviyeniz Danimarka’da çalışmak için yeterliyse, özensiz bir CV ile potansiyeli olan bir işi kaçırmak istemezsiniz. 
 • Referans edinmeye çalışın. Başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasında referansların büyük etkisi vardır. Kendi Network’ünüzü geliştirerek bu aşamayı tamamlayabilirsiniz.
 • Son olarak kültürel farklılıklar bilgiler edinin. Özellikle yurt dışından çalışmaya gelen kişilerin hızlı bir şekilde adapte olması açısından bu çok önemlidir. 

NOT: Danimarka iş başvurusu formu doldururken ve tüm süreçte bu unsurlara dikkat etmeniz, kabul şansınızı arttıracaktır.

Danimarka Konsolosluğu İş Başvurusu

Danimarka Konsolosluğu iş başvurusu hakkında da çokça sorular geliyor. İş başvuruları, konsolosluk üzerinden yapılmamaktadır. Bu anlamda ülkede çalışmak konusunda bilgi almak için dâhi olsa konsolosluklara gitmenin herhangi bir faydası olmayacaktır.

Konsolosluklar üzerinden ancak başvurunuz kabul edildikten sonra vize, pasaport, oturum ve çalışma izni aşamalarını tamamlayabilirsiniz. 

Danimarka İş İlanları

Başvuruların yoğun olarak iş ilanları üzerinden yapılacağından bahsetmiştim. Peki, Danimarka iş bulma siteleri hangileri? Hangi sitelerde daha fazla ilan var? Türk kariyer sitelerinden başvuru yapılabilir mi? Bu soruların yanıtlarını arayalım.

1- Danimarka İş Bulma Siteleri

Danimarka İş Bulma Siteleri
Danimarka İş Bulma Siteleri

Danimarka iş bulma siteleri oldukça fazladır. Bunun için yerel ve global iş bulma sitelerine yönelebilirsiniz. En önemli siteleri aşağıda sizler için listeledim;

 • LinkedIn: Danimarka’da iş bulmak için global sitelerin başında LinkedIn geliyor. Bağlantı üzerinden iş ilanlarına ulaşabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. LinkedIn, aynı zamanda sosyal medya platformu olarak da değerlendirilebilir. Tüm dünya ülkeleri iş başvuruları için değerlendirebilirsiniz.
 • Indeed: Kariyer sitelerinden en önemlileri arasında Indeed de yer alıyor. İlgili sitede gerekli aramaları yaparak iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. 
 • JobIndex.dk: JobIndex, Danimarka’nın en popüler ve fazla iş ilanı olan kariyer sitelerinden birisidir. Bağlantı üzerinden iş ilanlarını takip edebilir, gerekli aramaları yaparak size uygun ilanlara ulaşabilirsiniz.
 • CareerDenmark.dk: Danimarka kariyer siteleri içerisinde CareerDenmark.dk da sayılabilir. İlgili sitede ülkede iş bulabilmeniz için birçok ilan yer alıyor.

Danimarka iş başvurusu için bu sitelerden faydalanabilirsiniz.

2- Kariyer.net Danimarka İş İlanları

Kariyer.net Danimarka iş ilanları konusunda çok etkin bir site değildir. Çünkü Kariyer.net, Türkiye ilanlarının daha fazla olduğu bir platformdur. Ancak yurt dışı seçeneklerinin yer aldığını söyleyebilirim.

Her ne kadar yurt dışı iş ilanları çok olmasa da size uygun ilanlara rastlayabilmeniz mümkün. Site içerisinde gerekli aramaları yapıp filtreler uygulayarak ilanlara ulaşabilirsiniz. 

Danimarka Çalışma Vizesi

Danimarka çalışma vizesi almak, ilgili ülkede çalışmaya başlayabilmenizin ön koşuludur. Bu nedenle oldukça önemli bir konudur. Danimarka iş başvurusu sürecinde de çalışma vizesi almanız gerekecek. Peki, Danimarka’da çalışma vizesi nasıl alınır? Adım adım aşağıdaki süreçleri takip edebilirsiniz;

 • İşveren Bulun: İlgili ülkede çalışmak için öncelikle iş bulmanız gerekiyor. İşverenin size sunacağı iş teklifi, vizeyi alabilmeniz için oldukça önemlidir.
 • Başvuru Formu: Danimarka Göçmenlik Dairesi’nin resmi web sitesinden başvuru formunu doldurmanız gerekir. Danimarka Vize ve Oturum bağlantısıyla daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Gerekli Belgeler: Bu aşamada başvuru formuyla birlikte CV, iş teklif mektubu, pasaport, diploma vb. belgelerin ilgili daireye ulaştırılması gerekir.
 • Başvuru Ücreti: Tüm sürecin tamamlanabilmesi için başvuru ücretinin gerekli kurumlara ödenmesi gerekir.
 • Onay Süreci: Başvurunuz, Göçmenlik Dairesi tarafından incelenecektir. Eğer uygun görülürseniz, onayla ilgili bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır.

1- Danimarka’da Çalışmak İçin Gereken Vize Türleri

Danimarka Çalışma Vizesi
Danimarka Çalışma Vizesi

Danimarka iş başvurusu için yukarıdaki süreçleri tamamlamalısınız. Ayrıca aşağıdaki vize türlerinden herhangi birisine sahip olmanız, ülkede çalışabilmeniz için yeterlidir;

 • Çalışma Vizesi
 • Öğrenci Vizesi
 • Şirket İçi Transfer Vizesi
 • Serbest Çalışma Vizesi
 • Aile Birleşimi Vizesi
 • İşçi Vizesi

Öneri içerik: Norveç Asgari Ücret

Danimarka’da İş İmkanı Yüksek Olan Meslekler ve Sektörler

Danimarka iş başvurusu 2024 içerisinde başarılı olmak için iş imkânının yüksek olduğu meslek ve sektörleri bilmeniz gerekebilir. Ülke genelinde aşağıdaki sektörler gelişmiştir ve bu alanlarda iş bulma şansınız daha yüksektir;

 • Sağlık
 • Bilgi Teknolojileri
 • Mühendislik
 • Finans
 • İnşaat
 • Eğitim
 • Turizm

Bu alanlardan bir meslek ile ilgileniyorsanız iş bulma şansınız daha yüksektir. Ancak diğer sektörlerde de iş bulmanız olasıdır. Dolayısıyla hangi sektörde olursanız olun başvurunuzu yapmanız, şansınızı arttıracaktır.

Aşağıdaki meslek gruplarında profesyonel bir şekilde hizmet veriyorsanız Danimarka’da iş bulmak daha kolay olabilir;

 • Mühendislik
 • Biyoteknoloji
 • Yapay Zeka ve Robotik Kodlama
 • Veri Analisti
 • Hemşire
 • Diş Hekimi
 • Tur Rehberliği
 • Akademik Kadrolar
 • Pazarlama ve İletişim

Danimarka Çalışma Koşulları

Danimarka Çalışma Koşulları
Danimarka Çalışma Koşulları

Danimarka, çalışanların haklarını koruyan hukuk sistemine sahip, ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerden birisidir. Çalışma koşullarının bu bağlamda oldukça iyi seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çalışanlara birçok sosyal hak tanımlanmıştır.

Ülke, Avrupa Birliği üyesidir. Doğal olarak çalışma koşullarının AB standartlarında olduğu söylenebilir. Çalışma saati genel olarak haftalık 37 saat şeklinde olsa da sağlık ve üretim sektörleri başta olmak üzere bazı alanlarda bu rakam değişebilir.

Ayrıca Danimarka’da çalışanlar, ek mesailerle birlikte haftada en fazla 48 saat çalışabilir. Bu rakamın üzerine işçi rızası olmadan çıkılamaz. Yıllık izin hakları ise yasalarca tanımlanmıştır. Ek olarak doğum, tatil, hastalık izni gibi birçok sosyal hakka da sahiptir. İş güvenliği ve sağlığı açısından da birçok sosyal hakkın tanımlandığını söyleyebiliriz.

Ülke genelinde sendikalar, çalışan haklarını korumak için aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Ülke yöneticileri ise sıklıkla sendikal hakları dikkate alırlar. Danimarka iş başvurusu konusunda bu bilgiler oldukça önemlidir ve siz de başvuru yapmadan önce bunları mutlaka dikkate alın.

Danimarka Türk İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Dönem dönem Danimarka Türk işçi alımı yapmaktadır. Ülke genelinde, yabancı işçi alımı için kota sistemi uygulansa da Türklerin’de ilgili ülkede çalıştığını söyleyebiliriz.

Yukarıda belirtilen şartları taşımanız halinde ülke genelinde çalışabilirsiniz. Danimarka iş başvurusu konusunda da Türklerin yoğun olarak başvuru yaptığını söyleyebiliriz.

Danimarka’da İş Bulmak İçin Tavsiyeler!

Danimarka iş başvurusunun olumlu sonuçlanması ve ilgili ülkede iş bulmanız için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyeleri dikkate aldığınızda iş bulma şansınız daha yüksek olacaktır.

1- İngilizce ve Danca Öğrenin

Danca
Danca

Ülke genelinde yoğun olarak Danca ve İngilizce konuşulur. Bu bakımdan İngilizce diline hâkimseniz ek olarak Danca öğrenerek şansınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca iş haricinde günlük yaşamda da bu bilgilerin faydasını mutlaka görürsünüz.

Bazı firmalar işe kabul için Danca bilmeyi şart koşabilmektedir. Dolayısıyla şartları sağlamak için de Danca öğrenmenin faydasını görebilirsiniz.

2- Danimarka Çalışma Kültürünü Araştırın

Danimarka’da çalışma kültürü; işveren – çalışanlar arasında eşit ve saygılı bir çerçevede belirlense de bu konuda araştırmalar yapmanız, hızlı adapte olmanız açısından oldukça önemlidir. Çalışma kültürüne aşina bir şekilde oraya gitmeniz, birçok konu için avantaj sağlayacaktır.

3- Nerede İş Arayacağınızı Öğrenin

Danimarka iş başvurusu yapmadan önce, iş bulmak için nerede iş arayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Danimarka’da iş ilanları, ağırlıklı olarak kariyer sitelerinden paylaşılmaktadır. Size verdiğim siteleri iyi bir şekilde inceleyerek şansınızı arttırabilirsiniz! 🙂

4- Yapılacaklar Listesi

İlgili ülkeye çalışmak için gittiğinizde elinizde yapılacaklar listesinin olması, kolaylık sağlama açısından çok önemlidir. Ben sizler için küçük bir araştırma yaptım. Aşağıdaki işlemleri yapmanız, işlerinizi kolaylaştıracaktır;

 • Danimarka vatandaşlarının kimliği niteliğinde olan CPR numarasını alın.
 • Vergi kartı edinin.
 • Sağlık kartı edinin.
 • CPR numaranızla banka hesabı açın.
 • Ehliyet alın.

İlginizi çekebilir: Finlandiya Asgari Ücret

Sık Sorulan Sorular

Danimarka iş başvurusu nasıl yapılır sorusunu birlikte irdeledik. Son olarak konuyla ilgili sık sorulan sorulara değinmek istiyorum;

1- Danimarka hayat pahalı mı?

Danimarka yaşam maliyetleri, birçok Avrupa ülkesine benzer niteliklere sahiptir. Buna göre ev kiraları ve fiyatları yüksekken diğer yaşam giderleri oldukça ucuzdur.

2- Danimarka çalışma izni kaç günde çıkar?

Çalışma iznini alma süreci genel olarak 1 – 3 ay arasında zaman alabilir. Ancak prosedürlere uyarak daha kısa sürelerde işlerinizi yapabilmeniz mümkündür.

3- Danimarka’da ne iş yapabilirim?

Eğer vasıflı bir mesleğe sahipseniz ilgili ülkede sağlık, finans, eğitim, inşaat gibi birçok sektörde çalışabilirsiniz. Vasıfsız işçi alımı noktasında genel olarak inşaat, restoran, gıda gibi alanlarda iş bulabilirsiniz.

4- Danimarka hangi alanlarda işçi alacak?

Ülke, yabancı işçi alımı noktasında sağlık, bilgi teknolojileri, yazılım gibi sektörlere öncelik vermektedir.

Danimarka iş başvurusu içeriği hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşünceleriniz bizim için önemli ve YORUM bölümünden bizimle iletişime geçebilir, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

İngiltere İş İlanları

İngiltere İş İlanları 2023 – İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - En Ucuz Ev Ne Kadar?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan İş İmkanları 2023 – İş İlanlarına Başvurun!

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2024 – Bulgaristan 2. El Araba

Kanada İş İlanları

Kanada İş İlanları 2023 – İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı Yapıyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Daha Fazla Makale

Kanada Araba Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları 2024 | Güncel Toronto Araç Fiyatları

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Yaşam Maliyeti!

Finlandiya Asgari Ücret

Finlandiya Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Meslek Maaşları!

Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Asgari Ücret ve Maaşlar – 2023 YILI BİLGİLERİ

Brezilya Asgari Ücret

Brezilya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Masrafları ve Maaşlar

Avustralya Asgari Ücret

Avustralya Asgari Ücret 2024 – Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Macaristan Asgari Ücret

Macaristan Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Güncel Veriler!

Polonya Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? Güncel Maaş Bilgileri!

X