Brezilya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Masrafları ve Maaşlar

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Brezilya Asgari Ücret

Brezilya; canlı kültürü, renkli festivalleri ve muhteşem doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir Güney Amerika ülkesi… Yurtdışında çalışmak istiyorum diyen hemen herkesin aklına gelen ülkelerden sadece birisidir. Peki, Brezilya asgari ücret 2023 yılında ne kadar? Gerçekten burada çalışmak mantıklı mı?

İşte bu soruların yanıtlarını vereceğiz… Ülkenin ekonomik refah seviyesine bağlı olarak maaşlar değişiklik gösteriyor. Brezilya’da çalışmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu yazıda Brezilya’da asgari ücret başta olmak üzere ülkeye genel bir bakış atacağız.

Brezilya’da yaşam masrafları ne durumda? Öğreneceksiniz. O zaman lafı hiç uzatmadan ülkenin çalışma kültürünü ve maaşlarını incelemeye başlayalım… 😊

Brezilya Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

Brezilya Asgari Ücret 2023
Brezilya Asgari Ücret 2023

İlk olarak Brezilya asgari ücret ile başlayalım. Çünkü ülkeye adım attığınızda eğer vasıfsız bir işte çalışacaksanız, muhtemelen karşılaşacağınız ücret bu olacaktır.

Brezilya’da asgari ücret 2023 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

Para BirimiAsgari Ücret
Real1.320,00 R$
Dolar270,90 $
Euro246,95 €
TL7.065 ₺
Brezilya Asgari Ücret 2023

01 Ocak 2023 tarihi itibariyle Brezilya asgari ücret rakamları bu şekildedir. Diğer para birimlerine olan karşılığı belirlenirken güncel kurlar dikkate alınmıştır.

Ülke asgari ücretine yapılabilecek ilk yorumlar şu şekilde olabilir:

 • Dolar ve Euro bazında gerek dünya, gerekse de Avrupa standardının oldukça aşağısında bir asgari ücretin mevcut olduğunu söyleyebiliriz.
 • İlgili ücretlerin TL karşılığı da yetersiz gözükmektedir.
 • Ancak ülke fiyatlarını inceleyerek bu maaşın yeterli olup olmayacağı anlaşılabilecektir.

1- Brezilya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Brezilya asgari ücret kaç dolar şeklinde soru sorulabilir. Güncel kurlara göre ilgili ülkede asgari ücretin dolar bazında yorumu şu şekilde yapılabilir:

 • Brezilya’da asgari ücret 270,90 Dolar’dır.
 • Bu da dünya ülkeleri asgari ücret rakamlarının oldukça aşağısındadır.
 • Bu nedenle yüksek gelir elde etmek için farklı ülkelere yönelmeniz önerilebilir.

2- Brezilya Asgari Ücret Kaç TL?

Ülkedeki asgari ücret rakamının TL karşılığı da yetersiz gözükmektedir. Brezilya’da çalışmak için bulacağınız iş size asgari ücret kazandıracaksa, muhtemelen oraya gitmenizin ekonomik anlamda bir faydasını göremeyeceksiniz.

Ancak ülkede yüksek maaşlı bir iş bulursanız bu, farklı bir sonuca götürebilir. Tüm detayları inceleyeceğiz…

Öneri içerik: Kanada’da Asgari Ücret

Brezilya’da Çalışmak: Çalışma Kültürü ve Özellikler

Brezilya'da Çalışmak
Brezilya’da Çalışmak

Brezilya’da çalışmak konusunda öncelikle ülkenin çalışma kültürüne ve özelliklerine hâkim olmanız gerekir. Ülkede iş hayatı, farklı renkleri bir arada barındırıyor ve çok sayıda etnik çeşitliliğe sahip. Yani farklı geleneklerden gelen insanların bir arada çalıştığını söyleyelim.

Brezilya insanının temel özelliği kolektivizm ve dayanışma duygusunun ön planda oluşudur. Üst düzey ve orta düzey yöneticiler mükemmel derecede İngilizce konuşur. Ancak çalışanların da önemli bir kısmının İngilizce’ye hâkim olduğunu eklemek gerekiyor. Bu da ülkede çalışmak için İngilizce’ye hâkim olmanız anlamına gelir.

Ülke genelinde hükümetin verimsiz çalışması, yasal ya da bürokratik zorluklar, yolsuzluk, aşırı vergi gibi temel sorunlar yer alıyor. Ülke, geniş bir coğrafyaya yayıldığı için bölgeler arasında da farklılıklar ortaya çıkabilir.

Ülke genelinde ağırlıklı olarak 08:00 – 17:00 saat aralığında çalışılır. Ancak çalışma saatinin 09:00 – 18:00 olması da mümkündür. Haftalık çalışma saati ise maksimum 44 saattir. Vardiyalı çalışanlar, gece çalışmalarında %20 ek ücret almaya hak kazanırlar.

Brezilya’da asgari ücret ne kadar diye sorarken bir yandan çalışma kültürüne hâkim olmanız için bu bilgiler önemlidir. Ülkede çalışmaya başlamadan önce kültürel araştırmaları yoğun bir şekilde yapmalısınız.

Brezilya asgari ücret ile ilgili önemli bir konuyla daha devam edelim: Ortalama maaşlar!

Brezilya’da Ortalama Maaşlar

Brezilya'da Ortalama Maaşlar
Brezilya’da Ortalama Maaşlar

Brezilya asgari ücret her ne kadar düşük olarak belirlense de ülke genelinde bu rakamla çalışan sayısı epey az. Bu nedenle ortalama maaşları da incelemek gerekir.

Brezilya’da ortalama maaşlar 2023 yılında 2.100 R$ olarak tespit edilmiştir. Buna göre şu bilgileri verebiliriz:

 • Brezilya vatandaşları ortalama olarak 420 $ kazanmaktadır.
 • Bu da yaklaşık olarak 10.950 TL yapıyor.
 • Ülke genelinde asgari ücret haricinde ortalama bir iş bulduğunuzda şartlarınızın daha da iyileştiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu da ülkeye çalışmak için gitme konusunda bir kez daha düşünmenizi gerek kılar.

NOT: Bu maaşlar mesleğe göre farklılık gösterebiliyor. Seçeceğiniz mesleğin Brezilya’da ne kadar getirisi olduğunu iyi hesaplamanız gerekir.

Brezilya’da İş Fırsatları: Gelişen Sektörler

Brezilya'da Gelişen Sektörler
Brezilya’da Gelişen Sektörler

Brezilya’da iş fırsatları oldukça geniştir. Gelişen sektörleri bu anlamda bilmeniz gerekiyor. Dünya trendlerine uyum sağlayarak Brezilya’da da kolayca iş bulabilirsiniz. Ülke genelinde aşağıdaki mesleklerde çalışanlara olan talep çok fazla:

 • Bilgi Teknolojileri Uzmanı
 • Finansal Analist
 • Cerrah
 • Diş Hekimi
 • Mühendislikler
 • Yazılım

Eğer yukarıdaki sektör ve mesleklere ait bir işiniz varsa, Brezilya’da iş bulmak daha kolay olacaktır. Elbette yabancı dil bilmenizin, alanınızda uzman olmanızın önemi büyüktür. Bu nedenle CV’nizi başarılı bir şekilde oluşturun ve uzmanlığınızı belirtin. Böylece daha kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Brezilya Asgari Ücret ile Çalışma Oranı

Brezilya asgari ücret çalışan oranı yaklaşık olarak %30’dur. Yani işgücü piyasasında yer alan çalışanların %70 kadarı asgari ücretten yüksek maaş almaktadır. Hatta birçoğunun iki – üç asgari ücret tutarında maaş aldığı belirtilmiştir.

Brezilya’da asgari ücretin kişiler açısından geçinmek için düşük olduğunu kabul edersek %30 oranı biraz yüksek gelebilir. Brezilya ekonomisi, bu anlamda gelişmeye devam ediyor ve farklı dinamikleriyle yeni fırsatlara kapı aralıyor.

Brezilya’da Yaşam: Kültür ve Ülke Özellikleri

Brezilya'da Yaşam
Brezilya’da Yaşam

Güney Amerika’nın 200 milyonu aşan nüfusuyla çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan Brezilya’da yaşam deneyimi, oldukça farklı olabilir. Bu çeşitlilik, ülke kültürüne de yansımıştır ve müthiş bir zenginlik doğmuştur.

 • Coğrafi olarak tropikal iklim hâkimdir.
 • Nüfusun yaklaşık olarak %99’u Hıristiyan, %1’i ise Müslüman ve Musevi’dir.
 • Yemek kültüründe de çeşitliliğin etkileri görülür. Genel olarak Portekiz mutfağı hâkimdir.
 • Sanat ve mimaride de Portekiz etkisi net bir şekilde görülür.
 • Brezilya halkı, genel anlamda sıcakkanlı ve misafirperverdir.
 • Festival ve etkinlikler, yoğun olarak düzenlenir.

Brezilya asgari ücret ne kadar konusunda ülkede yaşam özelliklerine de değindik. Peki, Brezilya’da yaşam pahalı mı? Dilerseniz bu konuya da açıklık getirelim…

İlginizi çekebilir: Amerika İş İmkanları

Brezilya’da Yaşam Maliyetleri

Brezilya'da Yaşam Maliyetleri
Brezilya’da Yaşam Maliyetleri

Brezilya asgari ücretin düşük seviyede olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca ülkede çalışanların büyük bir çoğunluğunun asgari ücretten daha fazla maaş aldığını da inceledik. Peki, yaşam maliyetleri ne durumda? Yani alınan bu maaşlar ile Brezilya’da geçinmek mümkün mü?

İnceleyelim…

1- Ev Kiraları

İlk olarak Brezilya’da ev kiraları ne kadar sorusu sorulabilir. Brezilya’da ev kiralarını şu şekilde değerlendirebiliriz:

 • Eğer şehir merkezinde bir odalı daire kiralarsanız yaklaşık olarak 1.600 R$ kira ödersiniz.
 • Aynı özelliklerde merkezin dışındaki bir daire için ise 1.000 R$ kira isteniyor.
 • Şehir merkezinde üç odalı bir daire kiralandığında istenen ücret 3.000 R$ civarındadır.
 • Aynı özelliklerdeki merkezin dışında yer alan bir daire için 2.150 R$ kira istenir.

Brezilya asgari ücret kaç Real sorusundan hareketle alınan asgari ücretin ev kiralarına bile yetmediği net bir şekilde görülüyor. Yani, ülkeye asgari ücret ile çalışmaya gidiyorsanız bir kez daha düşünün. 😊

2- Faturalar

Fatura maliyetleri ise elektrik, su, doğalgaz, internet özelinde değerlendirilebilir. Tüm bunları dâhil ederek ortalama olarak 500 R$ civarında bir fatura maliyetinizin olabileceğini söyleyebiliriz.

Özellikle elektrik ve ısınma giderlerinin ülke genelinde çok yüksek olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle Brezilya’da yaşam masraflarına mutlaka fatura maliyetlerinizi de ekleyin.

3- Ulaşım

Ulaşım masraflarına değinebilmemiz için aylık ulaşım kartlarını dikkate alacağız. Brezilya’da ulaşım kartı için aylık olarak 220 R$ ödersiniz. Bu da önemli bir gider anlamına gelir.

4- Market Fiyatları

Brezilya market fiyatları genel anlamda yüksektir. Bazı ürünler ve fiyatları şu şekilde:

 • 1 litre süt: 5,00 R$
 • 500 gr ekmek: 7,35 R$
 • 12’li yumurta: 9,90 R$
 • 1 kg domates: 7,90 R$
 • 1,5 lt su: 3,35 R$

SON DÜŞÜNCELER

Brezilya Asgari Ücret Ne Kadar
Brezilya Asgari Ücret Ne Kadar

Brezilya’da iyi şartlarda yaşamak için mesleğinizde uzman bir konumda olmanız gerekiyor. Yani özetle yüksek maaşlı bir iş bulmuşsanız, bu fırsatı değerlendirmek için Brezilya’yı seçebilirsiniz.

Ancak yaşam maliyetleri başlığında da gördüğümüz üzere Brezilya asgari ücret ya da ortalama maaşlar ile geçinilebilecek bir ülke değildir. Yaşam şartlarının zor olması, diğer zorlukları da beraberinde getirecektir. Bu nedenle ülkeye gitmeden önce alacağınız maaşı iyi bir şekilde hesaplayın ve yaşam maliyetlerinizi dikkate alarak karar verin.

İlginizi çekebilir: Almanya Asgari Ücret

Sıkça Sorulan Sorular

Brezilya asgari ücret 2023 bilgileri bu şekildeydi. Sıkça sorulan sorularla yazıyı sonlandıralım.

1- Asgari ücret Brezilya’da ne kadar?

Asgari ücret Brezilya’da 1.320 Real’dir.

2- Brezilya’da hayat pahalı mı?

Market ve ev fiyatları gibi temel giderlere baktığımızda Brezilya’da yaşamın pahalı olduğu söylenebilir.

3- Brezilya vizesiz alıyor mu?

Brezilya, vizesiz olarak yabancı kabulü yapmamaktadır. Ülkeye giriş yapmak için vize işlemlerinin tamamlanması gerekir. Özellikle çalışmak için ise oturum ve çalışma izinlerinin alınması gerekiyor.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Bosna Hersek Asgari Ücret

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024 – NE KADAR? Güncel Bilgiler

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Kron, Euro?

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan İş İmkanları 2023 | İş İlanlarına Başvurun!

İsviçre Asgari Ücret

İsviçre Asgari Ücret 2023 | Dünyanın En Yüksek Ücreti!

Karadağ İş İlanları

Karadağ İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

Daha Fazla Makale

Suudi Arabistan İş İlanları

Suudi Arabistan İş İlanları – 2023 İŞÇİ ALIMI!

Japonya Asgari Ücret

Japonya Asgari Ücret 2023 | Kaç YEN? GÜNCEL RAKAMLAR!

Kanada Araba Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları 2024 | Güncel Toronto Araç Fiyatları

Yeni Zelanda İşçi Alımı

Yeni Zelanda İşçi Alımı Yapan Firmalar 2023 Başvurusu

Finlandiya İş İlanları

2023 Finlandiya İş İlanları – Yabancı İşçi Alımı Yapılıyor!

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2024 – Bulgaristan 2. El Araba

Karadağ Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - En Ucuz Ev Ne Kadar?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Çin Asgari Ücret

Çin Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 GÜNCEL MAAŞLAR!

X