Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar – TL? İşte Yanıtı!

Yazar: Hacer Tarih: 08.12.2023
Dubai Asgari Ücret

Dubai’da çalışmak ister misiniz? Günümüzde yurt dışında çalışmak isteyen binlerce vatandaş, Dubai’yi yakından inceliyor. Peki, Dubai asgari ücret 2023 yılında ne kadar? İşte tam olarak bu sorunun yanıtını vereceğiz! 🙂

Dubai’de yaşam koşulları bilindiği üzere ülkenin zengin olmasından kaynaklı olarak bir hayli iyi durumda. Bu nedenle kişiler Dubai’de yaşamak ve çalışmak istiyor. Çalışma şartları araştırmasında en çokta Dubai’de asgari ücret merak ediliyor. Bu bilgileri Dolar ve Türk Lirası cinsinden sizlerle paylaşacağız.

Dubai asgari ücret 2023 bilgilerini incelerken aynı zamanda maaşlara da değineceğiz. Dubai maaşları için tablomuzu detaylı olarak inceleyin. Dubai’de asgari ücret kaç Dolar? Hadi incelemeye başlayalım!

Dubai Hakkında

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar - TL? İşte Yanıtı!
Dubai Hakkında

Dubai asgari ücret bilgilerine geçmeden önce ilk olarak emirlik hakkında bilgi verelim.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 emirlikten bir tanesidir. Basra Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır. 2012 yılında hesaplanan verilere göre Dubai, Orta Doğu’da en pahalı kentler sıralamasında birinci, dünyada ise yirmi ikinci şehirdir.

Dubai’de suç oranı oldukça düşüktür ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır.1961 yılına kadar kadar bir liman kasabası olan Dubai, burada petrolün bulunması ile birlikte dünyanın sayılı şehirleri arasında yer almayı başarmıştır.

Dubai’nin resmi dili Arapçadır. Fakat Arapça dışında da pek çok dil konuşulmaktadır. Bengalce, Malayalam, Tamilce, Farsça, Hintçe, Urduca ve İngilizce burada konuşulan diğer dillerden bazılarıdır.

Dubai’nin para birimi Birleşik Arap Emirliği dirhemidir. Birleşik Arap Emirlikleri dirheminin uluslararası para kodu AED şeklinde gösterilmektedir. Dubai asgari ücret detaylarını artık öğrenebiliriz…

Öneri içerik: Katar Asgari Ücret

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dirhem? Dolar ve TL?

Dubai Asgari Ücret 2023
Dubai Asgari Ücret 2023

Dubai asgari ücret 2023 yılında eğitim kademesine göre farklı bir şekilde belirlenmiştir. Çalışanlar tecrübe, bilgi birikimi, eş durumu ve diğer faktörlere göre farklı maaşlar alabiliyorlar. Ancak Dubai’de asgari ücret ortalama olarak şu şekildedir:

Para BirimiAsgari Ücret
Dirhem4.370 Dirhem
Dolar1.180 $
Türk Lirası32.130 TL
Dubai’de Asgari Ücret

Dubai asgari ücret için ortalama olarak bu bilgileri verebiliriz. Ancak bu rakamlar, çalışan kesimin aldığı ortalama minimum ücretleri ifade ediyor. Dubai’de asgari ücret yasal olarak belirlenmez ve kişiler, çeşitli faktörlere göre farklı ücretler alırlar.

Dubai asgari maaşları çalışanların eğitim durumuna göre geçtiğimiz yıl şu şekilde gerçekleşti:

Eğitim – Tecrübe SeviyesiDolar
Üniversite Mezunları3.240 Dolar
Deneyimli İşçiler1.350 Dolar
Teknik Sınıf1.890 Dolar
Eğitim ve Tecrübeye Göre Dubai’de Asgari Ücret

Dubai’de ortalama meslek maaşları ise elbette bu rakamlardan daha yüksek. Geçtiğimiz yıl 5.200 Dolar seviyesinde gerçekleşen bu rakamın 2023 yılında daha da artması bekleniyor.

Dubai Asgari Ücret Saatlik

Dubai’de ödemeler saatlik olarak yapılmaktadır. Bu saatlik ödemeler de işin yoğunluğuna ve niteliğine göre hesaplanmaktadır.

 • Dubai’yi tüm iş grupları bazında incelersek ortalama olarak 120 AED (32,40 Dolar) saatlik ücret vermektedir. Dubai’de saatlik ücretler bu şekilde.

Sizler için Dubai’de iş imkanlarını ayrıca inceledik: Dubai İş İmkanları

Dubai’de Asgari Ücret İle Geçinmek!

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar - TL? İşte Yanıtı!
Dubai’de Asgari Ücret İle Geçinmek!

Dubai asgari ücret rakamlarını öğrendik. Peki, Dubai’de asgari ücret ile geçinmek mümkün mü? Yaşam şartları ekseninde bu konuyu inceleyebiliriz.

Dubai yaşam şartları içerisinde giderleriniz ev kiraları, faturalar, market masrafı ve diğer giderler için şekillenecektir. Dubai’de çalışmak istiyorum diyorsanız elbette yaşam masraflarını da dikkate almanız gerekiyor.

Dubai asgari ücret ile geçinilebilir mi? İnceleyelim…

Dubai Yaşam Maliyeti

Dubai de asgari ücret
Dubai de asgari ücret

Dubai’de çalışmayı düşünüyorsanız öncelikle burada yaşayıp çalışırken yaşam masrafları hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bizler de sizlere yardımcı olmak adına temel giderlerinizin ortalama olarak ne kadar olacağı konusunda size fikir vermeye çalışacağız.

1- Dubai’de Ev Kiraları

Dubai’de yaşamaya başladığınızda ilk temel gideriniz elbette ki ev kirası olacaktır. Dubai’deki ev kiralarına göz attığımızda şu şekilde bir tablo karşımıza çıkmaktadır;

 • Şehir merkezinde tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 1.000 $,
 • Şehir merkezi dışında tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 750 $,
 • Şehir merkezinde 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 1.750 $,
 • Şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 1.400 $.

2- Fatura Maliyeti

Dubai asgari ücret ile geçinebilmek için dikkate alacağınız ikinci önemli gider kalemi fatura maliyetleri olacaktır. Elbette fatura maliyetleri biraz da sizin tasarruf anlayışınıza bağlı olarak değişecektir. Ancak ortalama giderler şu şekilde:

 • Eğer Dubai’de 80 metrekarelik bir dairede yaşıyorsanız aylık olarak faturalara (su, doğalgaz ve elektrik faturası) ortalama olarak 150 Dolar ödemeniz gerekecektir.
 • İnternet ücreti ise aylık ortalama olarak 100 Dolar civarında olacaktır.

3- Dubai Market Fiyatları

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar - TL? İşte Yanıtı!
Dubai Market Fiyatları!

Dubai’de yaşamayı ve burada çalışmayı planlıyorsanız sizi ilgilendirecek bir diğer konu market fiyatları olacaktır. Gelin hep beraber Dubai market fiyatlarına bir göz atalım:

 • Taze beyaz ekmek (500 gr): 1,50 $
 • 12’li yumurta: 3,00 $
 • 1 kg yerel peynir: 12,00 $
 • 1 litre süt: 3,00 $
 • 1 kg tavuk göğsü: 9,00 $
 • 1 kg pirinç: 3,00 $
 • 1 kg elma: 3,00 $
 • 1 kg kırmızı et: 15,00 $
 • 1 kg marul: 1,50 $
 • 1 kg domates: 2,00 $
 • 1 kg soğan: 1,00 $
 • 1,5 L su: 0,75 $
 • 1 kg portakal: 2,00 $
 • 1 kg muz: 2,50 $
 • 1 kg salatalık: 1,00 $

Dubai asgari ücret konusunda yaşam maliyetleri için ulaşım fiyatlarını ayrı olarak inceleyelim!

İlginizi çekebilir: Fransa Asgari Ücret

4- Dubai Ulaşım Fiyatları

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar - TL? İşte Yanıtı!
Dubai Ulaşım Fiyatları!

Dubai’de yaşamaya ve Dubai’de çalışmaya karar veren kişilerin ulaşım giderlerini de hesaplamaları gerekmektedir. Özellikle de Dubai asgari ücret ile yaşayacaksanız bu maliyetler önemlidir.

 • Dubai’de ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız bir gidişlik toplu taşıma biletine 1.50 $, aylık passa 75,00 $ vermeniz gerekecektir.
 • Dubai’de ulaşımınızı taksi ile sağlamayı düşünüyorsanız taksi açılış ücretinin 3.50 $olduğunu ve 1 saatlik taksi ile yolculuğun ortalama olarak 10,00 $ olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Dubai Meslek Maaşları 2023

Dubai asgari ücret rakamlarını ve bu rakamlar ile geçinip geçinemeyeceğinizi inceledik! Şimdi Dubai’de aranan mesleklerin ne kadar maaşı olduğuna göz atalım. Dubai’de meslek maaşları elbette asgari ücretin oldukça üzerinde. Bu önemli bir avantaj.

Dubai maaşları 2023 yılında ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

MeslekDubai Maaşları
Dubai’de Garson Maaşları2.000 $
İşçi2.000 $
Mimar5.400 $
Elektrik mühendisi4.500 $
İnşaat mühendisi4.500 $
Biyomedikal mühendisi4.000 $
Bilgisayar mühendisi5.300 $
Öğretmen3.000 $
Doktor15.000 $
Diş hekimi11.000 $
Aşçı4.000 $
Yazılımcı6.500 $
Avukat6.800 $
Dubai Maaşları 2023

Dubai de maaşlar bazı mesleklere göre bu şekilde. Ancak unutmayın ki yukarı da belirttiğimiz gibi eğitim durumunuz, deneyiminiz gibi durumlar alacağınız maaşı doğrudan etkiliyor. Bu nedenle daha yüksek maaşlara da sahip olabilirsiniz daha az da…

Dubai’de En Çok Kazanan Meslekler

Dubai’de maaşlar konusunda artık bilgi sahibisiniz. Peki, Dubai’de en çok kazanan meslekler hangileri dersiniz? Dubai en çok kazanan meslekleri şu şekildedir:

 • Doktor
 • Avukat
 • Pilot
 • Yazılımcı
 • Pazarlama Müdürleri
 • Finans Direktörleri

Bu mesleklerden birisine sahipseniz, Dubai asgari ücret rakamlarıyla ilgilenmeniz gerekmez. Maaşınız bu rakamların çok daha üzerinde olacaktır. 🙂

Dubai Çalışma Koşulları ve Şartları

Dubai çalışma koşulları ve şartları açısından bakıldığında oldukça avantajlı bir şehir olduğunu görürsünüz. Çünkü burada sürekli gelişen bir iş sirkülasyonu yer almaktadır.

Dubai’de genel olarak günde 8, haftada ise 48 saatten fazla çalışılmamaktadır. Burada haftalık çalışma süresi 40-48 saat arasında değişim göstermektedir. Dubai’de Ramazan ayında çalışma saatlerinin azaltıldığı bilinmektedir.

Dubai’de çalışan kişiler için molalar en az 1 saattir. Bunun yanında işçi 5 saatten fazla aralıksız çalışmamaktadır. Burada çalışan kişiler resmi tatillerde tam ücretli izin hakkına sahiptir.

NOT: Bu yazıyı Birleşik Arap Emirlikleri asgari ücret olarak da değerlendirebilirsiniz. Tüm rakamlar Dubai asgari ücret ile yakındır.

İlginizi çekebilir:Yeni Zelanda İşçi Alımı

Sık Sorulan Sorular

Dubai asgari ücret 2023 ile ilgili olarak sık sorulan alakalı sorulara değindim.

Dubai’de hayat pahalı mı?

İlgili ülkede kazancınız her ne kadar yüksek olsa da yaşam maliyetlerinin yukarıda olduğunu söyleyebiliriz. Ev kiraları başta olmak üzere pek çok ürün ve hizmet yüksek fiyatlıdır.

Dubai’de hangi dil konuşuluyor?

Ülkede resmi dil Arapça’dır ve nüfusun büyük bir çoğunluğu bu dili konuşmaktadır. İkinci dil ise İngilizce olarak belirlenmiştir.

Dubai’de çalışmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Dubai’de çalışmak için oturum ve çalışma izni almanız gerekiyor. Bu süreci iş bularak hızlandırabilirsiniz. Ülke genelinde hemen her sektör gelişmiştir. Nitelikli bir mesleğiniz varsa ve yabancı dil biliyorsanız kolayca iş bulabilirsiniz. Diğer vasıfsız işler için şansınız düşük olsa da Dubai asgari ücret rakamlarını kazanabilirsiniz.

Dubai asgari ücret 2023 verileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bize bildirin, yayınlayalım! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2024 - GÜNCEL - İşçi Maaşları

Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2024 – GÜNCEL – İşçi Maaşları

Ukrayna Asgari Ücret

Ukrayna Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Yaşam Maliyeti!

Filipinler Asgari Ücret

Filipinler Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? Kaç Dolar?

Kanada İş İlanları

Kanada İş İlanları 2023 – İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika'da LYFT Yapmak

Amerika’da Lyft Yapmak ve 2023 Sürücü Gereksinimleri!

Daha Fazla Makale

Belçika Asgari Ücret 2023 - Belçika’da LÜKS Yaşam!

Belçika Asgari Ücret 2023 – Belçika’da LÜKS Yaşam!

Dubai İş İmkanları

Dubai İş İmkanları 2023 – İş İlanları Sitelerine Başvurun!

Kanada Asgari Ücret

Kanada Asgari Ücret 2023 – Ne Kadar? Yaşam Maliyeti!

İran Asgari Ücret

İran Asgari Ücret Ne Kadar? – 2024 MESLEK MAAŞLARI!

İngiltere İş İlanları

İngiltere İş İlanları 2023 – İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

Rusya İş İlanları

Rusya İş İlanları 2023 | İşçi Arayan Türk Firmaları!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Kuveyt Asgari Ücret

Kuveyt Asgari Ücret 2024 | Maaşlar Ne Kadar? Detaylar!

X