Suudi Arabistan İş İlanları – 2023 İŞÇİ ALIMI!

Yazar: Gizem Editör Tarih: 03.04.2023
Suudi Arabistan İş İlanları

Suudi Arabistan’da çalışmak isteyenlere yol gösterici bir yazı hazırladık. Suudi Arabistan iş ilanları 2023 listesi sayesinde ülkeye gitmeden iş bulabilir ve gerekli prosedürleri yerine getirerek ülkeye çalışmaya gidebilirsiniz.

Suudi Arabistan iş başvurusu yaparak dünyanın birçok yerinden ülkeye çalışmaya gelen insanlar var. Siz de onlardan birisi olabilirsiniz. Çalışabileceğiniz firmaları ve daha fazlasını sizlere aktardık. Arabistan iş ilanları ile bu ilanlara başvurabilirsiniz.

Arabistan’a işçi arayan firmalar bu anlamda oldukça önemli. Suudi arabistan iş imkanları hakkında öğrenmeniz gereken tüm bilgileri burada bulacaksınız! 2023 bilgileri için detaylara geçelim.

Suudi Arabistan İş İmkanları 2023

Suudi Arabistan İş İmkanları 2023
Suudi Arabistan İş İmkanları 2023

Suudi Arabistan’da nasıl çalışabilirim diyorsanız birçok sektörden işle karşılaşabileceğinizi söyleyebilirim. Bu işleri Suudi Arabistan iş ilanları sayesinde bulacaksınız. hiç merak etmeyin, sizlere bu ilanlara nasıl ulaşacağınızı yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağız.

Ondan önce konuyla alakalı olarak bilmeniz gerekenler var. Suudi Arabistan’da vasıfsız ve vasıflı işçi olarak gidebilir ve çalışabilirsiniz. Hatta sezonluk olarak Arabistan’a giderek çalışan insanların sayısı da az değil.

Özellikle hac sezonlarında ülkeyi ziyarete gelen birçok yabancı insan oluyor. Haliyle gıda, hizmet gibi sektörlerde daha fazla çalışana ihtiyaç oluyor. Böyle bir imkanı da değerlendirebilirsiniz. Şimdi gelin Arabistan’a işçi alımı yapan sektörler en çok hangileri? Görelim.

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 Emirlikten birisi olan Dubai’de de çalışabilirsiniz. Dubai iş imkanları yazısını okuyun!

Arabistan En Çok İşçi Alımı Yapan Sektörler

Suudi Arabistanda nasıl çalışabilirim
Suudi Arabistanda Nasıl Çalışabilirim

Yukarıda söylediğimiz gibi Suudi Arabistan iş ilanları birçok sektörü kapsıyor. Bunlardan en çok işçi alımı yapanları aşağıya sıraladık. Kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz sektörleri değerlendirebilirsiniz.

 • Enerji Sektörü
 • İnşaat Sektörü
 • Tekstil Sektörü
 • Gıda Sektörü
 • Hizmet Sektörü
 • Turizm Sektörü

Gibi birçok sektörde çalışmak için iş ilanıyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle sezonluk bir iş düşünüyorsanız, hac döneminde gıda sektöründe çalışmak çok olasıdır. Arabistan’daki Türk restoranlarında döner ustası, kebap ustası, garson gibi işlerde çalışabilirsiniz. Yine aynı şekilde hizmet ve turizm sektörü de sezonluk olarak değerlendirebileceğiniz sektörlerden…

Suudi Arabistan’daki Türk Şirketleri

suudi arabistan'daki Türk şirketleri
suudi arabistan’daki Türk şirketleri

Suudi Arabis iş ilanları için Türk firmalarını değerlendirebilirsiniz. Türkiye’den Suudi Arabistan’a Türk şirketleri aracılığıyla giden birçok insan var. Siz de bahsedeceğimiz şirketleri ayrıca takip edebilir ve aktif iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Rixos
 • Tekfen İnşaat
 • Enka İnşaat
 • Gama Holding
 • ETS Tur
 • Dizayn Grup
 • Baytur
 • MAPA
 • Doğuş İnşaat
 • Baytur
 • Yüksel İnşaat
 • MNG Holding

Firmaları bu şekilde daha da uzatmak mümkün. Özellikle Suudi Arabistan’daki Türk şirketleri için inşaat firmalarını takipte kalmalısınız. Türkiye Arabistan’da 400’e yakın proje üstlendi. Birçok Türk firması ile çalışma şansınız bulunuyor. Bu şirketlerin kendi web sitelerinde bulunan “kariyer” sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bonus içerik: Kuveyt İş İlanları

Suudi Arabistan’da Türklerin Yaptığı Meslekler

Suudi Arabistan İş İlanları
Suudi Arabistan İş İlanları

Suudi Arabistan iş ilanları için sizlere hangi sektörlerde iş bulabileceğinizden bahsettik. Bu sektörlerde birçok iş fırsatı bulunuyor. Peki, Suudi Arabistan’a giden Türkler daha çok hangi meslekleri yapıyorlar? En çok hangi mesleklerde fırsat buluyorlar? Bunu aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

 • İnşaat işçisi
 • İnşaat ustası
 • Müteahhit
 • Şoför
 • Yemek şefi
 • Teknisyen
 • Tesisatçı
 • Marangoz
 • Kaynakçı
 • Makine Operatörleri
 • Elektrikçi
 • Fabrika işçisi
 • Temizlikçi
 • Garson
 • Otel çalışanı
 • Mühendis

Listeyi daha uzatmak mümkün. En çok bu mesleklerde Türkler çalışıyor diyebiliriz. Suudi Arabistan’da çalışmak istiyorsanız bu meslekler için iş ilanları aratabilirsiniz. Şimdi gelelim bu meslekleri nasıl ve nerede aratabileceğiniz konusuna…

Suudi Arabistan’ın komşusu Katar’da çalışmayı da düşünebilirsiniz. Sizlere Katar hakkında bilgilendirici yazılar hazırladık. Karşılaştırma yapmanız açısından inceleyebilirsiniz:

Katar iş imkanları

Katar asgari ücret

Suudi Arabistan Meslek Maaşları 2023

Suudi Arabistan meslek maaşları bilgilerine de hâkim olmanız gerekir. Ülkede temel meslekler ve ortalama maaşları şu şekildedir;

MeslekOrtalama Aylık Maaşlar
Muhasebeci2.200 $
Öğretmen1.850 $
Grafik Tasarım1.400 $
Hemşire1.800 $
Suudi Arabistan Doktor Maaşları4.125 $
Suudi Arabistan Meslek Maaşları

Suudi Arabistan İş Başvurusu

Suudi Arabistan İş Başvurusu
Suudi Arabistan İş Başvurusu

Suudi Arabistan iş başvurusu yapmak istiyorsanız, illaki ülkeye giderek iş bulmanız gerekmiyor. Bunun için uygulayabileceğiniz en kolay yöntem iş ilanları sitelerine girmek. Aşağıda bu siteleri sizlere sıraladık. Ayrı olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi Türk firmalarının kariyer sayfalarını takipte kalabilirsiniz.

Bunlar dışında sosyal medya platformlarından Arabistan iş ilanlarını da takipte kalabilirsiniz. İlanlara çevrimiçi olarak kolayca başvuruda bulunabilir ve sürece başlayabiliyorsunuz. Detayları aşağıda inceleyelim.

Suudi Arabistan İş Bulma Siteleri

arabistana işçi alımı
arabistana işçi alımı yapıyor

Suudi Arabistan iş başvurusu için çevirimi platformları değerlendireceğiz. Böylece kolay şekilde başvuru gerçekleştireceksiniz. Suudi Arabistan iş bulma siteleri şöyledir;

Başlıca Arabistan iş ilanları için kullanılan siteler bunlardır. Bu sitelerden sadece birisine üye olup kontrol etmeniz iş bulma sürecinizi yavaşlatır. Kendinize uygun en uygun işi, en hızlı şekilde bulmak için birden fazla iş ilanı sitesini takip etmeniz önemlidir.

Ayrıca tüm bu sitelerin dışında insanların Arabistan’daki iş ilanlarına ulaşmak için kullandığı bir yöntem daha var. Özellikle küçük Türk işletmeleri acil ilanlarını sosyal medya platformlarından yayınlıyorlar. Facebook bunun için çok aktif bir platform. Örneğin Suudi Arabistan iş ilanları için açılmış bu grubu takip edebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

suudi arabistan minimum ücret ne kadar
suudi arabistan minimum ücret ne kadar

Suudi Arabistan iş ilanlarına artık nasıl başvuru gerçekleştireceğinizi biliyorsunuz. Peki Arabistan’da çalışma fırsatı bulan kişiler minimum olarak ne kadar ücret alacaklar? Bu da çok önemli bir konu.

 • Suudi Arabistan’da asgari ücret 4.000 SAR’dır.
 • Bu rakam 1.080 Dolar’a denk geliyor.
 • Türk Lirası olarak 20.000 TL’ye denk gelmektedir.

Ancak gurbetçiler için asgari ücretin belirsiz olduğunu söylemek mümkün. Konuyu tüm detaylarıyla ele aldığımız Suudi Arabistan asgari ücret yazısını okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arabistan’da Türk İşçi Maaşları

Arabistan’da Türk işçi maaşları yapılan mesleğe göre değişiklik göstermektedir. Ülkede asgari ücret 4.000 Suudi Arabistan Riyali olsa da yabancı uyruklu işçiler için belli olan bir asgari ücret yok. Ancak genel olarak 4.000 SAR ve üzeri kazanç sağlanıyor.

Günlük olarak çalışacaksanız ücretlendirmeleriniz saatlik olarak hesaplanıyor. Bunun detaylarını yukarıda yönlendirdiğimiz yazıdan öğrenebilirsiniz. Suudi Arabistan iş ilanlarından sonra size son bir önemli bilgi vereceğiz.

Suudi Arabistan Kefalet Sistemi

Suudi Arabistan iş başvurusu
Suudi Arabistan iş başvurusu

Suudi Arabistan’da çalışmak istiyorum diyenlerin bilmesi gerektiği önemli bir konu var. Suudi Arabistan iş ilanlarına başvurduktan sonra çalışacağınız firmanın bir nevi size kefil olması gerekiyor. Çalışacağınız işletmeyle, firmayla çalışma konusunda net bir karara vardıysanız, karşı tarafın çalışma vizesi için çalışma ofisine başvuruda bulunması gerekiyor.

Vize talebi için Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne talimatlar iletiliyor. Bu sayede çalışma vizesi alarak Suudi Arabistan’a girebiliyorsunuz. Ülkeye girdikten sonra 90 gün içerisinde oturum izni alınması gerek.

Eğer hac ve umre ziyaretlerinin yoğun olduğu dönemlerde iş ilanlarına başvurduysanız, firma ile durumu netleştirdikten hemen sonra vize işlemlerine geçmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Suudi Arabistan iş ilanları hakkında merak ettiğiniz farklı soruları aşağı YORUM olarak bırakabilirsiniz.

1- Suudi Arabistan’a işçi olarak nasıl gidilir?

Ülkede çalışmak isteyen kişiler, çalışma izni almak zorundadır. Bunun için Suudi Arabistan iş ilanları aracılığıyla bulduğunuz ve çalışacağınız firmanın size kefil olması gerekiyor. Tüm başvuruları Çalışma Ofisi’ne yapabilirsiniz.

2- Suudi Arabistan Türklere vize veriyor mu?

Ülkeye yapacağınız ziyaretler vizeye tabidir. Özellikle oturum ve çalışma izniniz olmadan ülkede çalışabilmeniz mümkün değildir.

3- Suudi Arabistan çalışma saatleri nasıldır?

Günde 8 saat olmak üzere haftanın 6 günü çalışılmaktadır. Haftalık toplam 48 saat, aylık ise 192 saat çalışmanız gerekiyor.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Gürcistan Alışveriş Siteleri

Gürcistan Alışveriş Siteleri | En Popüler 15 E-Ticaret Sitesi!

Belçika Asgari Ücret 2023 - Belçika’da LÜKS Yaşam!

Belçika Asgari Ücret 2023 – Belçika’da LÜKS Yaşam!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Fransa Araba Fiyatları

Fransa Araba Fiyatları 2023 | Fransa 2. El Araba – Güncel

Amerika Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Amerika Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Finlandiya Asgari Ücret

Finlandiya Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 Meslek Maaşları!

Daha Fazla Makale

Karadağ Asgari Ücret

Karadağ Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI

Bulgaristan Asgari Ücret

Bulgaristan Asgari Ücret 2023 | Meslek ve Maaş Bilgileri!

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler 2024 – GÜNCEL LİSTE!

Lüksemburg Asgari Ücret

Lüksemburg Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve Maaşları

Estonya Asgari Ücret

Estonya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve İş İlanları

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt İş İlanları 2023 – İşçi Alımı Yapan Firmalar Listesi!

Karadağ Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - En Ucuz Ev Ne Kadar?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Hollanda İş İlanları

2023 Hollanda İş İlanları – İş Bulma Sitelerine Başvur!

X