Malta Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 İçin Tüm Detaylar!

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Malta Asgari Ücret

Malta asgari ücret, yurt dışında çalışmak istiyorum diyen herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Özellikle Malta’da çalışmak hakkında sıklıkla araştırma yapılmasının sebebi elbette bir Avrupa ülkesi olması. Peki, ülkede ücretler ne seviyede? Ülke genelinde asgari ücretle çalışan kişi sayısı ne durumda? Hepsini yanıtladım.

Malta çalışmak için tercih edebileceğiniz ülkelerden birisidir. Malta’da asgari ücret 2023 yılı için güncel rakamları sizlerle paylaşacağım. Ayrıca Malta saatlik ücret 2023 yılı bilgilerine de ulaşacaksınız.

Malta’da yaşam şartları içerisinde maaşlara ve giderlere değindik. O halde Malta da asgari ücret ne kadar? İncelemeye başlayalım! 😊

Malta Hakkında Kısa Bilgi

Malta Asgari Ücret 2023
Malta Asgari Ücret 2023

Malta Cumhuriyeti; güney Avrupa’da ve orta Akdeniz bölgesinde, Sicilya’nın güney kısmında yer alan adalar devletidir. Toplam nüfusu yaklaşık olarak 500.000 civarındadır. Düşük işsizlik ve enflasyon oranıyla Avrupa’nın gözde ülkelerinden birisi olarak görülüyor.

Ülke genelinde 15 milyar dolar seviyesinde milli gelir gerçekleşmiştir. Bu da kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık olarak 30.000 $ seviyesinde olduğunu gösteriyor. Sadece bu veriyle bile ekonomik olarak Türkiye’nin ilerisindedir diyebiliriz.

NOT: Malta iş ilanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Malta Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

Malta Asgari Ücret 2023
Malta Asgari Ücret 2023

Malta asgari ücret miktarı; Avrupa Birliği ülkeleri standartlarının biraz altındadır. Ancak Türkiye’den gidecek işçiler için tasarruf fırsatı ve TL bazında iyi kazançlar sağlamak söz konusu. Malta’da asgari ücret 2023 yılı için aşağıda paylaşıldı. Güncel rakamlar şu şekilde;

Para BirimiAsgari Ücret
Euro835,00 €
Dolar918,50 $
TL23.875,00 TL
Malta Asgari Ücret 2023

Malta’da asgari ücret ne kadar sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. İlgili ülkede asgari ücret hakkında şunları söyleyebiliriz;

 • Diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre minimum ücretler, ortalamanın altında seyrediyor.
 • Euro olarak kazanç sağlamak isteyenler için önemli fırsatlar olabilir.
 • 2023 yılında gelecek zamla birlikte TL bazında güzel kazançlar sağlayabilmek mümkün olacaktır.

İlginizi çekebilir: Fransa Asgari Ücret

Malta Saatlik Asgari Ücret Ne Kadar?

Malta Saatlik Asgari Ücret
Malta Saatlik Asgari Ücret

Malta asgari ücret saatlik bilgilerini inceleyelim…

Malta saatlik asgari ücret 2023 yılında aşağıdaki gibi hesaplanabilir. İlgili ülkede günde 8 saat, haftada ise 40 saat çalışma yapılıyor. Buna göre saatlik, günlük ve haftalık ücretler aşağıdaki gibi olacaktır.

Ücret DilimiEuroDolarTürk Lirası
Saatlik5,20 €5,72 $148,65 TL
Günlük41,75 €45,92 $1.195,00 TL
Haftalık208,75 €229,65 $5.970,00 TL
Malta Saatlik Asgari Ücret 2023

Malta’da saatlik çalışma ücreti bilgileri bu şekilde. Haftalık ve günlük ücret detaylarını tablodan kontrol edebilirsiniz. İlgili ülkede saatlik ücretler hakkında şunları söyleyebiliriz;

 • Saatlik ücretler dünya standartlarına göre oldukça düşük. Ancak ülkemizde Euro’nun değerli olması, Türkiye’den gidecek işçiler için ciddi kazançlar sağlamasına neden olabilir. Bu nedenle ilgili ülkede ortalama bir ücretle çalışsanız bile önemli tasarruflar elde edebilirsiniz.

Malta Ortalama Maaş Bilgileri

Malta Asgari Ücret | Ortalama Maaşlar
Malta Asgari Ücret | Ortalama Maaşlar

Malta ortalama maaş bakımından dünya standartlarına biraz daha yaklaşıyor. Ülke genelinde minimum ücretle çalışan sayısı makul düzeylerde olsa da toplumun ciddi bir kısmı bu rakamın üzerinde maaş alıyor. Ülkede ortalama maaşlar hakkında şunları söyleyebiliriz;

 • Maaşlar 835 Euro ve 20.000 Euro arasında. Çalışan kesimin geneli bu aralıklarda maaş alsa da istisnalar elbette mevcut.
 • Ülke ekonomisi hakkında yapılan istatistiksel çalışmalara göre ortalama maaşlar aylık olarak 4.810 Euro şeklinde tespit edilmiştir.
 • Malta maaşları hakkında %25 ve %75’lik istatistiklere de bakmak gerekebilir. Buna göre toplumun sadece %25’lik kısmı 2.690 Euro’dan az ücret almaktadır. %75’lik kısım için bu ücretin üstünde maaş aldıklarını söyleyebilirim.

Malta’da Meslekler ve Maaşları

Malta Meslekler ve Maaşları
Malta Meslekler ve Maaşları

Malta asgari ücret 2023 rakamlarını inceledik. Peki, meslekler ve maaşları ne kadar? Detaylar!

Malta’da çalışmak istiyorum diyorsanız ülke genelinde popüler meslekleri ve maaşlarını da bilmeniz gerekebilir. Ülkede en çok istihdam hizmet sektöründe gerçekleşiyor. Malta iş ilanları arasında en sık görülen meslekler ve ortalama yıllık maaşları şu şekilde;

MeslekYıllık Ortalama Maaş
Kasiyer10.000 €
Garson10.000 €
Grafik Tasarımcı15.000 €
Muhasebeci20.000 €
Veri Analisti25.000 €
Hemşire30.000 €
Yazılım Mühendisi35.000 €
Mimar40.000 €
Diş Hekimi50.000 €
Doktor70.000 €
Malta’da Meslekler ve Maaşları 2023

İlgili ülkede yıllık ortalama maaşlar dünya standartları düzeyindedir. Yukarıda verilen meslekler başta olmak üzere çoğu meslek çalışanı Malta asgari ücret miktarının üstünde maaş almaktadır. Yalnızca vasıf gerektirmeyen işlerde minimum ücret seviyesinde maaşlar geçerlidir.

Yüksek maaş fırsatıyla yurt dışında çalışmak istiyorum diyorsanız İsviçre Asgari Ücret yazısına da göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Malta Yaşam Maliyetleri

Malta Yaşam Maliyetleri
Malta Yaşam Maliyetleri

Malta yaşam maliyetleri, değinilmesi gereken bir başka konu olarak karşımıza çıkıyor. Malta’da yaşam hakkında fikir sahibi olmak için maliyetlere de odaklanmamız gerekir. Malta yasam maliyetleri hakkında şu bilgileri verebiliriz;

 • Ev Kiraları: Malta ev kiraları 2023 yılında, önceki yıllara göre yüksek seviyede seyrediyor. Yaşam giderlerinizin önemli bir kısmını ev kiraları oluşturacaktır. İlgili ülkede merkezi olmayan yerdeki ortalama büyüklükte bir ev için yaklaşık olarak 700 € kira ücreti ödenir.
 • Faturalar: Fatura gideri olarak 100 € ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Market Masrafı: Ülkede market fiyatları oldukça düşük seviyede. Aylık olarak 200 € ayırmanız yeterli olacaktır.
 • Ulaşım: Aylık toplu ulaşım kartı için ortalama 25 € masrafınız olacaktır.
 • Diğer Giderler: Sinema, konser, gezi, tatil vb. diğer ihtiyaçlarınız için 200 € ayırmanız yeterlidir.
 • Toplam: Yukarıdaki ortalama değerlere göre toplam aylık masrafınız 1.225 € civarında olacaktır.

Görüldüğü üzere ülkede tek başına yaşayan bir kişinin dâhi Malta asgari ücret miktarlarıyla geçinmesi zordur. Bu nedenle ülkede çalışmak istiyorsanız minimum ücretlerin üstünde maaşı olan bir iş bulmanız şart diyebiliriz. Bu ücretleri sadece nitelikli işler yaparak kazanabilirsiniz.

NOT: Konaklama imkânı sağlayan şirketleri tercih edebilirsiniz. Bu durumda en önemli aylık masraf olan ev kirası giderinden kurtulmuş olursunuz. Tasarruf yapmak için en önemli seçeneklerden birisi budur.

İlginizi çekebilir: Danimarka Asgari Ücret

Sık Sorulan Sorular

Malta asgari ücret konusuna dair tüm detayları sizler için aktardım. Konuyla ilgili sık sorulan sorularla yazıyı sonlandırmak istiyorum. Diğer sorularınız için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Malta’da 1 ayda ne kadar harcanır?

Ev kirası başta olmak üzere ilgili ülkede yaşam maliyetleri, alınan ücrete göre yüksek olabilmektedir. Yukarıdaki hesaptan da anlaşılacağı üzere standart bir yaşam için yaklaşık olarak aylık 1.250 € harcamanız olacaktır.

2- Malta’da yaşam pahalı mı?

İlgili ülkede yaşam maliyetleri ortalama düzeylerde. Yani market fiyatları başta olmak üzere birçok ürün ve hizmetin fiyatı oldukça makul. Ancak ev kirası gibi temel giderler noktasında fiyatların yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

3- Malta Türklere vize istiyor mu?

Ülke, Schengen vize sistemine dâhildir. Pasaport sahipleri için ülkeye giriş – çıkışlar vizeye tâbidir. Özel pasaport sahipleri ise 180 günlük süre içerisinde toplam 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftır.

4- Malta’da iş bulmak kolay mı?

Ülkede işsizlik oranları oldukça düşük. 2021 yılı için %3.5’luk bir işsizlik oranı mevcuttu. Güncel hâliyle bu oran giderek düşmektedir. Özellikle finans, hukuk, ilaç, turizm, sağlık gibi sektörlerde bir meslek sahibiyseniz işsiz kalmanız olası değildir.

5- Malta’ya işçi olarak nasıl gidilir?

İlgili ülkede çalışabilmeniz için sırasıyla oturum izni ve çalışma izni almanız gerekiyor. Gereken şartları sağlamanız hâlinde yasal süreçleri takip ederek bu izinleri alabilmeniz ve sonrasında çalışabilmeniz mümkündür.

6- 1 Malta Lirası kaç TL?

Ülke para birimi, 1 Ocak 2008 itibariyle kullanımdan kaldırılmış ve Euro para birimine geçilmiştir. Euro’nun ise güncel kur değeri 28,59 TL’dir.

Malta asgari ücret hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Malta ekonomi şartları içerisinde yeterli mi? Görüşlerinizi bekliyoruz. 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Kuveyt Asgari Ücret

Kuveyt Asgari Ücret 2024 | Maaşlar Ne Kadar? Detaylar!

Avustralya Araba Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - Sıfır / İkinci

Avustralya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır / İkinci

Fransa Araba Fiyatları

Fransa Araba Fiyatları 2023 | Fransa 2. El Araba – Güncel

Romanya Asgari Ücret

Romanya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL RAKAMLAR!

Yunanistan Asgari Ücret

Yunanistan Asgari Ücret 2023 – Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Romanya Araba Fiyatları 2023 - GÜNCEL! Romanya Arabaları Ucuz mu?

Romanya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! Romanya Arabaları Ucuz mu?

Daha Fazla Makale

Karadağ Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - En Ucuz Ev Ne Kadar?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan İş İmkanları 2023 | İş İlanlarına Başvurun!

Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı Yapıyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Katar İş İmkanları

Katar İş İmkanları 2023 – Katar Personel Alımı Yapıyor!

İsviçre'de Maaşlar

İsviçre’de Maaşlar 2023 | Doktor, Hemşire, Yazılımcı Maaşı

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2024 – Bulgaristan 2. El Araba

Çin Asgari Ücret

Çin Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 GÜNCEL MAAŞLAR!

Estonya Asgari Ücret

Estonya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve İş İlanları

X