Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!

Yazar: Hacer Tarih: 08.12.2023
Güney Kore Asgari Ücret

Her ülkenin kendine özgü bir bütçesi, çalışanlara vermiş olduğu bir asgari ücreti bulunmaktadır. Pek çok insan günümüzde geçimini asgari ücret ile sağlamaya çalışmaktadır. Yurtdışında çalışmak isteyenler ise ağırlıklı olarak Güney Kore asgari ücret 2023 bilgilerini merak ediyor.

Bizler bu sitede pek çok ülkenin asgari ücreti hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Şimdi de Başkanlık sistemi ile yönetilen bir ülkeye, yani Güney Kore’ye gidiyoruz. Kore’de asgari ücret dâhil tüm bilgileri aktaracağız. Ayrıca Güney Kore’de asgari ücret kaç Won sorusuna da yanıt vereceğiz.

Kore’de asgari ücret konusu pek çok kişi tarafından oldukça fazla araştırılıyor. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen yazımıza geçelim!

Güney Kore Hakkında

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!
Güney Kore Hakkında

Güney Kore asgari ücret bilgilerine geçmeden önce ülke hakkında bilgi vermek istiyorum.

Güney Kore, Kuzey Kore ile sınırı olan bir ülkedir. Güney Kore oldukça gelişmiş bir ülkedir. Nominal GSYİH’ya göre dünyanın en büyük 10. ekonomisine sahiptir.

 • Bu ülke Kuzeydoğu Asya bölümünde yer almaktadır. Kore Yarımada’sının %45’ini oluşturan Güney Kore; Çin, Kuzey Kore, Japonya, Doğu Denizi ve Sarı Deniz ile komşudur.
 • Güney Kore’nin başkenti Seul şehridir. Seul şehri hem toprak bakımından hem de nüfus açısından, dünyanın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır.
 • Güney Kore’nin diğer bir önemli şehri olan Busan şehri, Güney Kore’nin ikinci önemli şehri ve liman kentidir. Güney Kore 16 idari birim ile yönetilmektedir.
 • Güney Kore’nin para birimi Güney Kore Wonudur. Ülkenin resmi dili Korece’dir. Ama bunun yanında eğitimli kesim İngilizce de bilmektedir.

Yurt dışında çalışmak mı istiyorsunuz? Almanya İş İmkanları ile son zamanlarda sıkça işçi alımı gerçekleştiriyor… Detaylar yazıda!

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Won, TL, Dolar

Güney Kore Asgari Ücret 2023
Güney Kore Asgari Ücret 2023

Güney Kore’de yer alan hükümet 31 Aralık 1986 tarihinde Asgari Ücret Yasası’nı yürürlüğe koymuştur. Güney Kore’de asgari ücret 2023 yılında aylık olarak değil, saatlik olarak hesaplanmaktadır.

Bu ülkede çalışma koşulları, yapılan iş ve çalışılan saat miktarına göre alınan asgari ücret de değişiklik göstermektedir. Korede asgari ücret ile ilgili olarak şu bilgileri verebiliriz;

Para BirimiAsgari Ücret
Güney Kore Won’u1.539.200 Won
Dolar1.185 $
TL30.825 TL
 • Güney Kore asgari ücret aylık 1.185 $ civarındadır.
 • Bu rakam çalışma saatine göre değişiklik gösterir.

1- Güney Kore Asgari Ücret Kaç Won?

Güney Kore’nin resmi para birimi Güney Kore wonudur. Asgari ücret de Won üzerinden verilmektedir.

 • Saatlik olarak Güney Kore asgari ücret 2023 yılı itibari ile 9.620 Güney Kore Won‘u olmuştur.
 • 40 saat çalışan bir işçinin aylık alacağı asgari ücret 1.539.200 Güney Kore Won‘u olacaktır.
 • Güney Kore’de asgari ücret konusunda dünya sıralamasında, asgari ücreti en yüksek olan 13. ülkedir.

Güney Kore Asgari Ücret Kaç Dolar?

Güney Kore’de asgari ücret won üzerinden verilmektedir. Güney Kore’de verilen asgari ücreti dolar cinsinden hesapladığımızda yaklaşık olarak 7.40 Dolar’a denk gelmektedir. Bu Güney Kore’de saatlik olarak verilen asgari ücrettir.

Öneri içerik: Çin Asgari Ücret Ne Kadar?

Güney Kore’de Asgari Ücret İle Geçinmek!

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!
Güney Kore’de Asgari Ücret İle Geçinmek!

Güney Kore asgari ücret ne kadar olduğunu öğrendiğimize göre sıra geldi ülkede asgari ücret ile geçinmek konusuna… Güney Kore’de asgari ücret ile geçinmek, yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınızla alakalı bir konudur. Bu nedenle sizlere fikir olması amacıyla Güney Kore’de yaşamak için ne kadar gider yapacağınızı örnek olarak açıklayacağız.

Güney Kore’de yaşadığınızda aldığınız asgari ücret sizin geçinmenize yetecek mi? Gibi kafanızda oluşan bu gibi sorulara bu yazıda cevaplar vermeye çalışacağız. Güney Kore’ye yerleşmeye kesin olarak karar verdiyseniz öncelikle ev kiralarına bir göz atmanız gerekecektir.

Refah seviyesi yüksek olan Hollanda’da Asgari Ücret ne kadar? Öğrenebilirsiniz… Güney Kore asgari ücret 2023 için diğer detaylara bakalım.

Güney Kore Yaşam Maliyeti!

Güney Kore’de çalışmayı düşünen kişilerin öncelikle burada yaşayıp çalışırken ne kadar masrafı olacağı konusunda bir araştırma yapması gerekmektedir. Bizler de sizlere yardımcı olmak adına temel giderlerinizin ortalama olarak ne kadar olacağı konusunda size fikir vermeye çalışacağız.

Bu ülkede yaşamaya başladığınızda ilk temel gideriniz elbette ki ev kirası olacaktır. Güney Kore’deki ev kiralarına göz attığımızda şu şekilde bir tablo karşımıza çıkmaktadır:

 • Şehir merkezinde tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 500 €
 • Şehir merkezi dışında tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 400 €
 • Şehir merkezinde 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 1.250 €
 • Şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 750 €

Güney Kore asgari ücret ile ev kiraları karşılaştırıldığında yaşam maliyetlerinin yüksek olduğunu anlayabiliriz.

1- Fatura Maliyetleri

Yaşayacağınız evi tuttuktan sonra sıra geldi fatura maliyetleri konusuna. Eğer 80 metrekare bir evde yaşıyorsanız aylık fatura ödemeniz (elektrik, su, doğalgaz) ortalama olarak 150 € civarında olacaktır. Aylık internet faturanız ise ortalama olarak 25 € civarında gelecektir.

Karşılaştırın! Finlandiya Asgari Ücret

2- Güney Kore Market Fiyatları!

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!
Güney Kore Market Fiyatları!

Güney Kore asgari ücret ile geçinirken en önemli konulardan biri de market fiyatlarıdır. Güney Kore’de market fiyatları şu şekildedir;

 • Taze beyaz ekmek (500 gr): 2,50 €
 • 12’li yumurta: 3,00 €
 • 1 kg yerel peynir: 15,00 €
 • 1 kg süt: 2,50 €
 • 1 kg tavuk göğsü: 10,00 €
 • 1 kg pirinç: 4,00 €
 • 1 kg elma: 4,00 €
 • 1 kg kırmızı et: 30,00 €
 • 1 kg marul: 2,00 €
 • 1 kg domates: 5,00 €
 • 1 kg soğan: 2,50 €
 • 1,5 L su: 1,00 €
 • 1 kg portakal: 5,00 €
 • 1 kg muz: 3,50 €
 • 1 kg salatalık: 3,00 €

İlginizi çekebilir: Romanya Asgari Ücret

3- Güney Kore Ulaşım Fiyatları!

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!
Güney Kore Ulaşım Fiyatları!

Güney Kore asgari ücret 2023 rakamlarıyla geçinme noktasında en önemli giderlerinizden birisi de ulaşım fiyatları olacaktır.

Güney Kore’de yaşamaya ve burada çalışmaya karar veren kişilerin ulaşım giderlerini de hesaplamaları gerekmektedir. Özellikle Güney Kore’de asgari ücret ile yaşayacaksanız…

 • Güney Kore’de ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız bir gidişlik toplu taşıma biletine 1,50 €, aylık pass bilete 40,00 €vermeniz gerekmektedir.
 • Çin’de ulaşımınızı taksi ile sağlamayı düşünüyorsanız taksi açılış ücretinin 2,50 € ve ve 1 saatlik taksi ile yolculuğun ortalama olarak 10,00 € olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

4- Güney Kore Diğer İhtiyaçlar!

Güney Kore’ye yerleşip buradaki temel ihtiyaçlarınızı hallettikten sonra şimdi de sıra geldi diğer ihtiyaçlarınıza! Diğer ihtiyaçlarınızın en başında giyim konusu gelmektedir.

 • Güney Kore’de 1 çift kot pantolon (Levis 501 veya benzer) 60,00 €, 1 yazlık elbise bir zincir mağaza (Zara, H&M…) 40,00 €, 1 çift Nike koşu ayakkabısı 75,00 €ve 1 çift erkek deri iş ayakkabısı 100,00 €civarındadır.
 • Güney Kore’de sinemaya gitmek istiyorsanız bir sinema biletine 10,00 € ödemeniz gerekmektedir. Ben spor yapmayı çok seviyorum, bir spor salonuna yazılsam çok iyi olacak diye düşünüyorsanız Güney Kore’de aylık spor salonu üyeliğinin 50,00 € olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Güney Kore asgari ücret 2023 bilgilerini öğrendik. Peki, meslek maaşları ortalama olarak ne kadar? Şimdi de bu bilgileri inceleyelim…

Öneri içerik: Japonya Asgari Ücret

Güney Kore Meslek Maaşları!

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!
Güney Kore Maaşları!

Güney Kore asgari ücret ne kadar öğrendiğimize göre sıra geldi Güney Kore meslek maaşlarına! Haydi gelin hep beraber Güney Kore meslek maaşları ne kadarmış bir bakalım:

MeslekDolar
Doktor10.000 $
Hemşire3.500 $
İşçi1.750 $
Mühendis4.000 $
Öğretmen3.500 $
Güney Kore Maaşları 2023

#Dipnot

Güney Kore’de ortalama maaşlar yaklaşık olarak 4.000.000 Güney Kore Won‘udur. Bu da yaklaşık olarak 3.080 Dolar yapıyor.

Güney Kore’de En Çok Aranan Meslekler Nelerdir?

Kore Meslek Maaşları 2023
Kore Meslek Maaşları 2023

Güney Kore’de en çok aranan meslek grupları daha çok; teknoloji, elektronik ve otomotiv sektörlerinden olmaktadır. Güney Kore bilindiği üzere bir teknoloji ülkesidir. Bu ülke özellikle robotik teknoloji ve otomotiv alanında da pek çok başarıya sahip olması ile bilinmektedir.

Bu yüzden de yazılım mühendisleri, bilgisayar mühendisleri ve makine mühendisleri için Güney Kore’de iş imkanları oldukça fazladır.

Güney Kore bir okyanus ülkesi olması sebebiyle denizcilik ve buna bağlı olarak gıda sektörleri de oldukça fazla iş yapmakta ve bu alanda çok fazla personel açığı bulunmaktadır.

Güney Kore asgari ücret bilgileri bu şekilde. Peki, çalışma şartları nasıl? İnceleyelim…

Güney Kore Çalışma Koşulları

Güney Kore Çalışma Şartları
Güney Kore Çalışma Şartları

Güney Kore’de mesai saatleri 09.00-18.00 saatleri arasındadır. Güney Kore’deki çalışanlar genel olarak mesai yapmazlar, sadece 8 saatlik çalışma zamanını tamamlamakla yükümlüdürler.

Güney Kore’de çalışmak; çalışma koşulları, yaşam masrafları, masrafların karşılanması, sahip olunan yasal haklar, ülkenin alt yapısı, düşük vergiler, eğitimli halk gibi açılardan size oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.

Güney Kore asgari ücret cazip geldiyse nasıl iş başvurusu yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Biz sizler için açıkladık! 🙂

Güney Kore İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güney Kore’de iş bulmak için farklı birçok alternatif yollarınız mevcut. Ancak genel olarak başvuruların internet üzerinden yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

İnternet üzerinden Güney Kore’deki şirketlere direkt olarak başvuru yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kariyer siteleri aracılığıyla da başvuru yapabilirsiniz.

Ben sizlere LinkedIn platformunu öneriyorum. Güçlü bir özgeçmiş ile iyi bir iş bulabilir, Güney Kore’de çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Güney Kore asgari ücret 2023 bilgileri ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları sizler için derledik:

1- Güney Kore asgari ücret kaç TL?

Güncel kurlar itibariyle Güney Kore’de asgari ücret TL bazlı olarak 30.825 ₺‘dir.

2- Güney Kore 1 ekmek kaç Won?

Güney Kore’de 1 ekmek yaklaşık olarak 3.500 Won’dur.

3- Güney Kore hayat pahalı mı?

Güney Kore’de hayat, alınan maaşlara göre nispeten pahalı sayılabilir. Ancak yüksek maaşlı bir iş bulursanız geçinmeniz kolay olacaktır.

Güney Kore asgari ücret hakkında ve diğer konuyla alakalı bilmeniz gerekenleri sizlere aktardık! Merak ettiklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Kazakistan İş İlanları

Kazakistan İş İlanları 2023 – Kazakistan’da İşçi Olarak Çalışmak

Bosna Hersek Asgari Ücret

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024 – NE KADAR? Güncel Bilgiler

Amerika'da Doordash ile Para Kazanmak

Amerika’da Doordash ile Para Kazanmak – 2023 KAZANÇLARI!

Kanada İş İlanları

Kanada İş İlanları 2023 – İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç Asgari Ücret

İsveç Asgari Ücret 2023 | Saatlik Ücretler (Kron, TL, Euro)

Polonya İş İlanları

Polonya İş İlanları 2023 | İşçi Alımı Yapılıyor Mu?

Daha Fazla Makale

Amerika Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

Amerika Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL Amerika Evleri Kaç Dolar?

İtalya iPhone Fiyatları 2023 - 14 PRO MAX, 13, 12, 11 - Ucuz

İtalya iPhone Fiyatları 2023 – 14 PRO MAX, 13, 12, 11 – Ucuz

Gürcistan Alışveriş Siteleri

Gürcistan Alışveriş Siteleri | En Popüler 15 E-Ticaret Sitesi!

Danimarka İş Başvurusu

Danimarka İş Başvurusu 2024 | Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

Katar Asgari Ücret

Katar Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Katar’da Yaşam Fiyatları!

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Kron, Euro?

Dubai Asgari Ücret

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar – TL? İşte Yanıtı!

Norveç İş İlanları

Norveç İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

X