Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Kore’de Asgari Ücret GÜNCEL

Hacer tarafından yazıldı.
Güney Kore Asgari Ücret

Her ülkenin kendine özgü bir bütçesi, çalışanlara vermiş olduğu bir asgari ücreti bulunmaktadır. Pek çok insan günümüzde geçimini asgari ücret ile sağlamaya çalışmaktadır.

Bizler bu sitede pek çok ülkenin asgari ücreti hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Şimdi de Başkanlık sistemi ile yönetilen bir ülkeye, yani Güney Kore’ye gidiyoruz. Kore’de asgari ücret dâhil tüm bilgileri aktaracağız. Ayrıca Güney Kore asgari ücret kaç Won sorusuna da yanıt vereceğiz.

Güney Kore asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu konusu pek çok kişi tarafından oldukça fazla araştırılmaya başlandı. Bizler de bu yazımızda Güney Kore asgari ücret ne kadar ve meslek maaşları hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen yazımıza geçelim!

Güney Kore Hakkında

Güney Kore Hakkında

Güney Kore, Kuzey Kore ile sınırı olan bir ülkedir. Güney Kore oldukça gelişmiş bir ülkedir. Nominal GSYİH’ya göre dünyanın en büyük 10. ekonomisine sahiptir.

 • Bu ülke Kuzeydoğu Asya bölümünde yer almaktadır. Kore Yarımada’sının %45’ini oluşturan Güney Kore; Çin, Kuzey Kore, Japonya, Doğu Denizi ve Sarı Deniz ile komşudur.
 • Güney Kore’nin başkenti Seul şehridir. Seul şehri hem toprak bakımından hem de nüfus açısından, dünyanın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır.
 • Güney Kore’nin diğer bir önemli şehri olan Busan şehri, Güney Kore’nin ikinci önemli şehri ve liman kentidir. Güney Kore 16 idari birim ile yönetilmektedir.
 • Güney Kore’nin para birimi Güney Kore Wonudur. Ülkenin resmi dili Korece’dir. Ama bunun yanında eğitimli kesim İngilizce de bilmektedir.

Yurt dışında çalışmak mı istiyorsunuz? Almanya iş imkanları ile son zamanlarda sıkça işçi alımı gerçekleştiriyor… Detaylar yazıda!

Güney Kore Asgari Ücret 2023

Güney Kore Asgari Ücret 2023
Güney Kore Asgari Ücret 2023

Güney Kore’de yer alan hükümet 31 Aralık 1986 tarihinde Asgari Ücret Yasası’nı yürürlüğe koymuştur. Güney Kore’de asgari ücret 2023 yılında aylık olarak değil, saatlik olarak hesaplanmaktadır.

Bu ülkede çalışma koşulları, yapılan iş ve çalışılan saat miktarına göre alınan asgari ücret de değişiklik göstermektedir. Korede asgari ücret ile ilgili olarak şu bilgileri verebiliriz;

 • Güney Kore asgari ücret aylık 1.500 $ civarındadır. Bu rakam çalışma saatine göre değişiklik gösterir.

Güney Kore Asgari Ücret Kaç Won?

Güney Kore’nin resmi para birimi Güney Kore wonudur. Asgari ücret de Won üzerinden verilmektedir.

 • Saatlik olarak Güney Kore asgari ücret 2023 yılı itibari ile 9.620 Güney Kore Wonu olmuştur.
 • Güney Kore asgari ücret konusunda dünya sıralamasında, asgari ücreti en yüksek olan 13. ülkedir.

Güney Kore Asgari Ücret Kaç Dolar?

Güney Kore’de asgari ücret won üzerinden verilmektedir. Güney Kore’de verilen asgari ücreti dolar cinsinden hesapladığımızda yaklaşık olarak 7,69 Dolar’a denk gelmektedir. Bu Güney Kore’de saatlik olarak verilen asgari ücrettir.

Karşılaştırın! Finlandiya asgari ücret

Güney Kore’de Asgari Ücret İle Geçinmek!

Güney Kore’de Asgari Ücret İle Geçinmek!

Güney Kore’de asgari ücret ne kadar olduğunu öğrendiğimize göre sıra geldi Güney Kore’de asgari ücret ile geçinmek konusuna… Güney Kore’de yaşamaya ve burada çalışmaya karar verdiyseniz öncelikle giderinizin ne kadar olduğunu hesaplamanız gerekecektir.

Bizler de sizlere fikir olsun diye Güney Kore’de yaşadığınızda giderinizin ne kadar olacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Güney Kore’de yaşadığınızda aldığınız asgari ücret sizin geçinmenize yetecek mi? Gibi kafanızda oluşan bu gibi sorulara bu yazıda cevaplar vermeye çalışacağız. Güney Kore’ye yerleşmeye kesin olarak karar verdiyseniz öncelikle ev kiralarına bir göz atmanız gerekecektir.

Refah seviyesi yüksek olan Hollanda’da asgari ücret ne kadar? Öğrenebilirsiniz… Güney Kore asgari ücret için diğer detaylara bakalım.

Güney Kore Yaşam Maliyeti!

Güney Kore’de çalışmayı düşünen kişilerin öncelikle burada yaşayıp çalışırken ne kadar masrafı olacağı konusunda bir araştırma yapması gerekmektedir. Bizler de sizlere yardımcı olmak adına temel giderlerinizin ortalama olarak ne kadar olacağı konusunda size fikir vermeye çalışacağız.

Bu ülkede yaşamaya başladığınızda ilk temel gideriniz elbette ki ev kirası olacaktır. Güney Kore’deki ev kiralarına göz attığımızda şu şekilde bir tablo karşımıza çıkmaktadır:

 • Şehir merkezinde tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 500 €
 • Şehir merkezi dışında tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 400 €
 • Şehir merkezinde 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 1.250 €
 • Şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 750 €

Fatura Maliyetleri

Yaşayacağınız evi tuttuktan sonra sıra geldi fatura maliyetleri konusuna. Eğer 80 metrekare bir evde yaşıyorsanız aylık fatura ödemeniz (elektrik, su, doğalgaz) ortalama olarak 150 € civarında olacaktır. Aylık internet faturanız ise ortalama olarak 25 € civarında gelecektir.

Güney Kore Market Fiyatları!

Güney Kore Market Fiyatları!

Güney Kore asgari ücret ile geçinirken en önemli konulardan biri de market fiyatlarıdır. Güney Kore’de market fiyatları şu şekildedir;

 • Taze beyaz ekmek (500 gr): 2,50 €
 • 12’li yumurta: 3,00 €
 • 1 kg yerel peynir: 15,00 €
 • 1 kg süt: 2,50 €
 • 1 kg tavuk göğsü: 10,00 €
 • 1 kg pirinç: 4,00 €
 • 1 kg elma: 4,00 €
 • 1 kg kırmızı et: 30,00 €
 • 1 kg marul: 2,00 €
 • 1 kg domates: 5,00 €
 • 1 kg soğan: 2,50 €
 • 1,5 L su: 1,00 €
 • 1 kg portakal: 5,00 €
 • 1 kg muz: 3,50 €
 • 1 kg salatalık: 3,00 €

İlginizi çekebilir: Romanya Asgari Ücret

Güney Kore Ulaşım Fiyatları!

Güney Kore Ulaşım Fiyatları!

Güney Kore’de yaşamaya ve burada çalışmaya karar veren kişilerin ulaşım giderlerini de hesaplamaları gerekmektedir. Özellikle Güney Kore’de asgari ücret ile yaşayacaksanız…

 • Güney Kore’de ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız bir gidişlik toplu taşıma biletine 1,50 €, aylık pass bilete 40,00 €vermeniz gerekmektedir.
 • Çin’de ulaşımınızı taksi ile sağlamayı düşünüyorsanız taksi açılış ücretinin 2,50 € ve ve 1 saatlik taksi ile yolculuğun ortalama olarak 10,00 € olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Güney Kore Diğer İhtiyaçlar!

Güney Kore’ye yerleşip buradaki temel ihtiyaçlarınızı hallettikten sonra şimdi de sıra geldi diğer ihtiyaçlarınıza! Diğer ihtiyaçlarınızın en başında giyim konusu gelmektedir.

Güney Kore’de 1 çift kot pantolon (Levis 501 veya benzer) 60,00 €, 1 yazlık elbise bir zincir mağaza (Zara, H&M…) 40,00 €, 1 çift Nike koşu ayakkabısı 75,00 €ve 1 çift erkek deri iş ayakkabısı 100,00 €civarındadır.

Güney Kore’de sinemaya gitmek istiyorsanız bir sinema biletine 10,00 € ödemeniz gerekmektedir. Ben spor yapmayı çok seviyorum, bir spor salonuna yazılsam çok iyi olacak diye düşünüyorsanız Güney Kore’de aylık spor salonu üyeliğinin 50,00 € olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Güney Kore Meslek Maaşları!

Güney Kore Maaşları!

Güney Kore asgari ücret ne kadar öğrendiğimize göre sıra geldi Güney Kore meslek maaşlarına! Haydi gelin hep beraber Güney Kore meslek maaşları ne kadarmış bir bakalım:

MeslekDolar
Doktor10.000 $
Hemşire3.500 $
İşçi1.750 $
Mühendis4.000 $
Öğretmen3.500 $
Güney Kore Maaşları 2023

Güney Kore’de En Çok Aranan Meslekler Nelerdir?

Kore Meslek Maaşları 2023
Kore Meslek Maaşları 2023

Güney Kore’de en çok aranan meslek grupları daha çok; teknoloji, elektronik ve otomotiv sektörlerinden olmaktadır. Güney Kore bilindiği üzere bir teknoloji ülkesidir. Bu ülke özellikle robotik teknoloji ve otomotiv alanında da pek çok başarıya sahip olması ile bilinmektedir.

Bu yüzden de yazılım mühendisleri, bilgisayar mühendisleri ve makine mühendisleri için Güney Kore’de iş imkanları oldukça fazladır.

Güney Kore bir okyanus ülkesi olması sebebiyle denizcilik ve buna bağlı olarak gıda sektörleri de oldukça fazla iş yapmakta ve bu alanda çok fazla personel açığı bulunmaktadır.

Güney Kore Çalışma Koşulları

Güney Kore’de mesai saatleri 09.00-18.00 saatleri arasındadır. Güney Kore’deki çalışanlar genel olarak mesai yapmazlar, sadece 8 saatlik çalışma zamanını tamamlamakla yükümlüdürler.

Güney Kore’de çalışmak; çalışma koşulları, yaşam masrafları, masrafların karşılanması, sahip olunan yasal haklar, ülkenin alt yapısı, düşük vergiler, eğitimli halk gibi açılardan size oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.

Güney Kore asgari ücret hakkında ve diğer konuyla alakalı bilmeniz gerekenleri sizlere aktardık! Merak ettiklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı 2023 | Güncel İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta Asgari Ücret

Malta Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 İçin Tüm Detaylar!

Avustralya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır / İkinci

Fransa Araba Fiyatları

Fransa Araba Fiyatları 2023 | Fransa 2. El Araba – Güncel

Kazakistan Asgari Ücret

Kazakistan Asgari Ücret 2023’de Ne Kadar? – YENİ MAAŞLAR!

Kanada Araba Fiyatları

Kanada Araba Fiyatları 2023 | Güncel Toronto Araç Fiyatları

Daha Fazla Makale

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Macaristan Asgari Ücret

Macaristan Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Güncel Veriler!

Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2023 – GÜNCEL – İşçi Maaşları

Dubai İş İmkanları

Dubai İş İmkanları 2023 – İş İlanları Sitelerine Başvurun!

Kanada İş İlanları

Kanada İş İlanları – 2023 İÇİN İŞ BAŞVURUSU YAPIN!

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

İngiltere Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır, İkinci El

Fransa İş İlanları

Fransa İş İlanları 2023 – İŞÇİ ALIMI VAR MI?

X