Hollanda Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Aylık ve Saatlik Ücret!

Yazar: Hacer Tarih: 08.12.2023
Hollanda Asgari Ücret

Bu yıl en çok araştırılan konulardan birisi olan Hollanda asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu? Asgari ücret ve Hollanda saatlik ücret konusu sadece orada yaşayan kişileri ilgilendirmenin yanında, oraya gidip çalışmayı düşünen kişileri de ilgilendiren bir konu…

Hollanda’da asgari ücret ne kadar sorusu da sıklıkla soruluyor. Konu hakkında detaylı bir içerik hazırladım. Hollanda iş ilanları için araştırma yaparken bu bilgileri de aklınızda bulundurun. Hollanda’da asgari ücret 2023 bilgileri için detaylıca yazımızı inceleyin!

Bu yazımızda Hollanda 2023 asgari ücret ne kadar sorusunu yanıtladım! Ayrıca Hollanda’da saatlik ücretler hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. O halde daha fazla vakit kaybetmeden bu bilgilendirici yazımıza hızlı bir geçiş yapalım!

Hollanda Hakkında

Hollanda Asgari Ücret 2023
Hollanda Asgari Ücret 2023

Hollanda, Batı Avrupa’da kısmen de Karayipler’de yer alan bir ülkedir. Hollanda Krallığı’nı oluşturan dört ülkeden birisidir ve bu dört ülkenin en büyüğüdür. Almanya, Belçika, Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adaları ile komşudur. NATO, Avrupa Birliği ve OECD üyesidir.

Hollanda’nın resmi dili Hollandacadır. Bunun yanında Flemenkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca da konuşulduğu görülmektedir.

Hollanda’nın eski para birimi Hollanda guldeni olsa da 2002 yılından itibaren para birimi olarak Euro’yu kullanmaya başlamışlardır. Peki, Hollanda iş ilanlarında yer alan asgari ücret seviyesi ne durumda? Öğrenelim!

Öneri içerik: Hollanda iPhone Fiyatları

Hollanda Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL

Hollanda Asgari Ücret 2023
Hollanda Asgari Ücret 2023

Hollanda’da asgari ücret 2023 yılında Eurostat’a göre Avrupa’da üst sıralarda yer almaktadır. Bunun yanında Hollanda Dünya iş yaşam dengesi açısından da ilk sıralarda yer alıyor.

 • Hollanda asgari ücret 1 Temmuz 2023 tarihi itibari ile 21 yaş üzeri çalışanlar için 1.995 Euro‘ya yükselmiştir.

Hollanda’da çalışma düşüncesine sahipseniz, sizler için hazırladığımız Hollanda İş İlanları Siteleri yazısını okuyabilirsiniz.

1- Hollanda Asgari Ücret Kaç TL / Dolar?

Hollanda’da asgari ücreti Dolar bazında araştıranlar da olabilir. Güncel kurlara göre ilgili ücreti Dolar bazında şu şekilde verebiliriz;

 • Hollanda’da asgari ücret 2023 yılında ortalama olarak 2.194,50 Dolar‘dır.
 • Türk Lirası olarak ise yaklaşık olarak 57.035 TL yapıyor.

2- Hollanda Saatlik Ücret 2023

Hollanda’da saatlik çalışma ücretleri bir başka merak konusu. Konuyla ilgili bu başlık altında detaylı bilgiler vereceğim.

Hollanda asgari ücret saatlik rakamları, çalışanların yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. 1 Temmuz 2023 tarihi itibari ile Hollanda saatlik ücret şu şekilde olmuştur;

 • Hollanda’da saatlik asgari ücret çeşitli yaş gruplarına ve çalışma sürelerine göre değişiklik gösteriyor.
 • Ancak 21 yaş üzeri bir kişinin saatlik ücreti ortalama olarak 12,50 € şeklindedir.

NOT: Hollanda saatlik asgari ücret 2023 yılı verileri bu şekildedir. Bazı kriterlere göre bu rakamlarda değişmeler meydana gelebilir.

3- Amsterdam Asgari Ücret 2023

Hollanda’da asgari ücretler şehirlere ve o bölgenin yönetimine göre değişiklik gösterebilir. Ancak Amsterdam asgari ücret için de yukarıdaki rakamlar söz konusudur. Yani Hollanda için belirlenen asgari ücret rakamıyla Amsterdam’daki en düşük maaş seviyeleri aynıdır.

Doğal olarak Hollanda’da saatlik çalışma ücretleri arasında da Amsterdam şehri için herhangi bir fark bulunmamaktadır. Hollanda asgari ücret saatlik ve maaş bilgileri bu şekilde!

Hollanda'da Saatlik Ücret
Hollanda’da Saatlik Ücret

Hollanda’da asgari ücrete uygulanan vergi ne kadar?

Hollanda’da yaşıyor, orada çalışıyor ve 20.000 Euro’ya kadar bir maaş alıyorsanız aldığınız bu maaş üzerinden %36.65 oranında vergi kesintisi olmaktadır.

Hollanda’da Asgari Ücret İle Geçinmek!

Hollanda, Avrupa ülkeleri arasında yaşam kalitesi en yüksek olan ülkelerden birisidir. Buradaki yaşam maliyetleri diğer ülkelere göre orta seviyededir. Peki, Hollanda asgari ücretle geçinmek mümkün mü? İsterseniz bu konuyu inceleyelim.

 • Hollanda’da sadece asgari ücret alarak refah seviyesi yüksek bir yaşama ne yazık ki sahip olamazsınız ama almış olduğunuz asgari ücret sizi geçindirmeye yetecektir.
 • Hollanda’ya yerleşmeyi ve burada çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka bir gelir gider hesaplamanızı yapmanız gerekmektedir. Acaba asgari ücret seviyesi size yeterli gelecek mi?
 • Öncelikle bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız için tüm masraflarınızı hesaplamanız gerekmektedir. Bizler de sizlere yardımcı olmak amacıyla ortalama olarak ne kadar gideriniz olacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Dünyada refah seviyesi en yüksek olan Finlandiya’da Asgari Ücret ne kadar? Öğrenin!

Hollanda Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın!

Hollanda Yaşam Maliyeti
Hollanda Yaşam Maliyeti

Hollanda’da asgari ücret ile geçinmeyi düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey ne kadar masrafınız olacağı konusunda küçük bir hesaplama yapmaktır. Biz de bu yazımızda sizlere ortalama olarak temel masraflarınızın ne kadar olacağı konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Hollanda’da yaşamaya ve burada çalışmaya karar verdiyseniz öncelikle yaşayabileceğiniz bir ev bulmanız gerekmektedir. Bunun için araştırmanız gereken ilk konu Hollanda ev kiraları olmalıdır. Hollanda’da ev kiraları şu şekildedir;

 • Stüdyo dairelerin ortalama aylık kirası: 1.250 € civarındadır.
 • Şehir merkezinde tek yatak odalı bir daire: 1.500 €
 • Şehir merkezinde üç yatak odalı bir daire: 2.500 €
 • Şehir merkezinin dışında tek yatak odalı bir daire: 1.300 €
 • Şehir merkezinin dışında üç yatak odalı bir daire: 1.850 €

NOT: Görüldüğü üzere Hollanda’da asgari ücret ile geçinmeniz biraz zor. Asgari ücret üstü maaşı olan bir iş bulmanız gerekiyor.

Hollanda asgari ücret 2023 rakamlarının en büyük gideri fatura maliyetleri noktasında gerçekleşecektir. İnceleyelim…

1- Fatura Maliyetleri

Yaşayacağınız evi tuttuktan sonra sıra geldi ne kadar fatura ödeyeceğiniz konusuna.

 • Eğer Hollanda’da 80 metrekare bir evde yaşıyorsanız aylık olarak faturalara (elektrik, su, doğalgaz) ortalama 350 € ödemeniz gerekecektir.
 • İnternet ücreti ise aylık ortalama olarak 60 € civarında olacaktır.

Benzer içerik:Yunanistan Asgari Ücret

2- Hollanda Market Fiyatları 2023

Hollanda Market Fiyatları
Hollanda Market Fiyatları!

Hollanda’da yaşamayı ve burada çalışmayı planlıyorsanız sizi ilgilendirecek bir diğer konu market fiyatları olacaktır. Gelin hep beraber Hollanda market fiyatlarına bir göz atalım:

 • 1 somun ekmek 250 gr: 0,75 €
 • 12’li yumurta: 2,00 €
 • 1 kg peynir: 6,50 €
 • 1 kg süt: 1,50 €
 • 1 kg tavuk kanadı: 4,50 €
 • 1 kg pirinç: 2,50 €
 • 1 kg elma: 3,50 €
 • 1 kg kırmızı et: 25,00 €
 • 1 kg marul: 1,25 €
 • 1 kg domates: 2,50 €
 • 1 kg soğan: 1,25 €
 • 1,5 L su: 0,75 €

Hollanda asgari ücret 2023 içeriğine ulaşım fiyatları ile devam edelim…

3- Hollanda Ulaşım Fiyatları!

Hollanda Ulaşım Fiyatları
Hollanda Ulaşım Fiyatları

Hollanda asgari ücret konusunda en önemli detaylardan birisi de ulaşım fiyatlarıdır. Hollanda’da yaşamaya ve burada çalışmaya karar veren kişilerin ulaşım giderlerini de hesaplamaları gerekmektedir.

 • Hollanda’da ulaşımınızı toplu taşıma ile sağlamayı düşünüyorsanız bir gidişlik toplu taşıma biletine 1,50 € vermeniz gerekecektir.
 • Hollanda’da ulaşımınızı taksi ile sağlamayı düşünüyorsanız taksi açılış ücretinin 15,00 € olduğunu ve 1 saatlik taksi ile yolculuğun ortalama olarak 35,00 €‘ya denk geleceğini bilmeniz gerekmektedir.

4- Diğer İhtiyaçlar!

Hollanda’ya yerleşip buradaki temel ihtiyaçlarınızı hallettikten sonra şimdi de sıra geldi diğer ihtiyaçlarınıza! Diğer ihtiyaçlarınızın en başında giyim konusu gelmektedir. Hollanda’da bir çift deri kundura 59,99 Euro, bir kot pantolon 29,99 Euro, kadınlar için yazlık bir elbise 79,99 Euro ve bir çift Nike spor ayakkabı 69,99 Euro civarındadır.

Hollanda’da sinemaya gitmek istiyorsanız bir sinema biletine 9,99 Euro ödemeniz gerekmektedir. Ben spor yapmayı çok seviyorum, bir spor salonuna yazılsam çok iyi olacak diye düşünüyorsanız Hollanda’da aylık spor salonu üyeliğinin 69,99 Euro olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Hollanda Meslek Maaşları | Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Hollanda Meslek Maaşları!
Hollanda Meslek Maaşları

Hollanda asgari ücret ne kadar öğrendiğimize göre sıra geldi Hollanda meslek maaşlarına! Haydi gelin hep beraber Hollanda’da meslek maaşları ne kadarmış bir bakalım:

 • İşçi; 2.000 €
 • Otomobil Tamircisi; 3.000 €
 • Mühendis; 4.500 €
 • Aşçı; 3.500 €
 • Yazılım; 4.500 €
 • Çocuk Bakıcısı; 2.250 €
 • Hollanda Doktor Maaşları; 7.000 €

1- Hollanda Ortalama Maaşlar (Şehirlere Göre)

Hollanda’da ortalama maaşlar şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Ulaşılan istatistiki verilere göre aşağıdaki tabloyu sizlere sunabiliriz;

ŞehirOrtalama Maaş
Lahey3.500 €
Amsterdam3.300 €
Utrecht3.300 €
Eindhoven3.000 €
Loosdrecht4.400 €
Hollanda Ortalama Maaşlar

Hollanda Çalışma Koşulları!

Hollanda’da haftalık çalışma süresi 36 saat ile 40 saat arasındadır. Günlük en fazla 12 saat, haftalık en fazla 60 saat çalışabilmek mümkündür. Hollanda’da çalışan kişiler yılda haftalık çalışma gününün dört katı kadar ücretli izin hakkına sahiptirler.

Tam zamanlı çalışanlar, Hollanda resmi tatilleri dışında 25 gün izin hakkına sahiptirler. Hollanda’da Eşit Muamele Yasası bulunmaktadır. Bu yasa sayesinde Hollanda’da iş ortamında herkes eşit bir muamele uygulanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda asgari ücret 2023 yılı rakamlarıyla ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde;

1- Hollanda’da ne kadar maaş yeter?

Hollanda’da normal bir yaşantı için 3.000 € civarındaki bir maaş fazlasıyla yetecektir.

2- Hollanda’da bir ekmek kaç Euro?

Hollanda ekmek fiyatı 0,75 – 1,00 € arasında değişmektedir. Genel anlamda 1 € civarındadır diyebiliriz.

3- Hollanda saatlik asgari ücret kaç TL?

İlgili saatlik ücretin Türk Lirası karşılığı 357,35 TL‘dir.

Hollanda asgari ücret hakkında tüm yeni bilgileri sizlere aktardık! Hangi ülkenin asgari ücretini merak ediyorsunuz? YORUM olarak bırakabilirsiniz!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Fransa Araba Fiyatları

Fransa Araba Fiyatları 2023 | Fransa 2. El Araba – Güncel

Polonya Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? Güncel Maaş Bilgileri!

Belçika Asgari Ücret 2023 - Belçika’da LÜKS Yaşam!

Belçika Asgari Ücret 2023 – Belçika’da LÜKS Yaşam!

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan İş İmkanları 2023 | İş İlanlarına Başvurun!

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret 2023 | Batum, Tiflis Maaşları!

Güney Kore Asgari Ücret

Güney Kore Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? GÜNCEL BİLGİLER!

Daha Fazla Makale

İsveç İş İlanları

2023 İsveç İş İlanları ve İş Bulma Siteleri – BAŞVURUN!

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler

Yurtdışına İşçi Götüren Şirketler 2024 – GÜNCEL LİSTE!

Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan İş İmkanları 2023 – İş İlanlarına Başvurun!

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Bosna Hersek Asgari Ücret

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024 – NE KADAR? Güncel Bilgiler

Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? (Dolar, Manat)

Hollanda İş İlanları

2023 Hollanda İş İlanları – İş Bulma Sitelerine Başvur!

İngiltere Asgari Ücret

İngiltere Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? Saatlik Ücret Bilgisi

X