Lüksemburg Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve Maaşları

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Lüksemburg Asgari Ücret

Lüksemburg’da çalışmak istiyorum diyenler buraya! Sizi Avrupa’nın en yüksek asgari ücretlerinden biri olan Lüksemburg asgari ücret 2023 rakamlarıyla tanıştıracağım…

Lüksemburg, Avrupa’nın ekonomisi iyi durumda olan ülkelerinden sadece birisi. Bu anlamda birçok kişi Lüksemburg maaşlarını araştırıyor. Aynı zamanda ülkenin yaşam maliyetleri ve çalışma şartları da oldukça önemlidir.

Lüksemburg’da yaşam maliyetleri ve maaş bilgilerinin tamamına yer verdim. O halde Lüksemburg’da asgari ücret ne kadar? Detaylarıyla başlayalım… 😊

Lüksemburg Ekonomisi Hakkında

Lüksemburg Ekonomisi Hakkında
Lüksemburg Ekonomisi Hakkında

Lüksemburg asgari ücret bilgilerini vermeden önce ülke ekonomisi hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Lüksemburg ekonomisi; yaklaşık 60 milyar € GSYİH rakamıyla dünyanın en iyi ekonomilerinden birisidir. İlgili ülkede kişi başına düşen GSYİH ise dünya standartlarının oldukça üzerinde. 2018 yılında 95.600 $ olarak hesaplanmış.

Yani ülkedeki her vatandaş yılda en az 95.000 Dolar kazanıyor. Ülke makine ve demir aksamları başta olmak üzere demir – çelik alanında gelişmiştir. Bu anlamda ihracat sektörü oldukça iyi seviyededir. Ülke genelinde enflasyonun düşük olması ise fiyatların istikrarlı olmasını sağlıyor.

Lüksemburg nüfus bakımından Avrupa’nın en düşük nüfuslu ülkelerinden birisidir. Başkenti kendi adını taşıyan Lüksemburg’tur.

Lüksemburg’a yerleşmek ve burada çalışmak istiyorsanız asgari ücret ve maaş bilgilerini sizler için derledim. İşte detaylar…

Lüksemburg Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL!

Lüksemburg Asgari Ücret 2023
Lüksemburg Asgari Ücret 2023

Lüksemburg asgari ücret, gerek Avrupa’nın gerekse de dünyanın en yüksek ücretlerinden birisi olarak yer alıyor. Enflasyonun düşük olması nedeniyle fiyatların istikrarlı olması, ülkedeki vatandaşların alım gücünün yüksek olmasını sağlıyor.

Lüksemburg’da asgari ücret 2023 bilgileri şu şekildedir;

Para BirimiÜcret
Euro2.387 €
Dolar2.625 $
Türk Lirası68.245 TL
Lüksemburg’da Asgari Ücret 2023

Lüksemburg asgari ücret ne kadar sorusuna 2023 yılı için bu şekilde yanıt verebiliriz. Ücretlere zam geldiğinde içeriğin ilgili kısımları güncellenecektir.

Öneri içerik: Estonya Asgari Ücret

1- Lüksemburg’da Asgari Ücret Kaç TL?

Lüksemburg para birimi Euro olduğundan dolayı asgari ücretler de Euro olarak çalışanlara veriliyor. Euro’nun ülkemizde pahalı olması nedeniyle TL bazında ilgili ülkenin asgari ücreti oldukça yüksek. Euro bazında da değerlendirildiğinde Avrupa’nın en yüksek asgari ücret veren ülkelerinden birisi Lüksemburg’tur.

 • Lüksemburg’da asgari ücret 2.387 € olarak belirlenmiştir.
 • Bu da Türk Lirası’yla yaklaşık olarak 68.245 TL’ye denk geliyor.
 • Ülkede asgari ücretle dâhi iş bulsanız ve belirli bir miktar tasarruf yapsanız, aslında muazzam paralar biriktirebilirsiniz.

Lüksemburg asgari ücret bilgilerini Dolar bazında inceleyelim…

2- Lüksemburg’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Asgari ücret rakamları genel olarak Dolar bazında da incelenir. Dünya çapında sıralamalar Dolar kuru üzerinden yapıldığı için asgari ücreti USD olarak da incelemekte fayda bulunmaktadır.

 • Mevcut EUR/USD kuruna göre Lüksemburg’da asgari ücret yaklaşık olarak 2.625 $’dır.
 • Dolar bazında sıralandığında dünyanın en yüksek asgari ücretlerinden birisini Lüksemburg vermektedir.

Lüksemburg Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

Lüksemburg Asgari Ücretle Çalışan Sayısı
Lüksemburg Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

Lüksemburg asgari ücretle çalışan sayısı oldukça azdır. Ülke genelinde vasıfsız işçiler yaklaşık olarak 2500 € maaş alıyor.

Ülke genelinde yaklaşık olarak 67.000 kişinin asgari ücret ile çalıştığı tahmin edilmektedir. LuxToday’e göre en fazla vasıfsız işçi çalıştırılan sektörler şu şekilde;

 • Otomobil
 • Turizm
 • Sağlık
 • İnşaat
 • Nakliye ve Depolama

Öneri içerik: İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Lüksemburg Asgari Ücret Neden Yüksek?

Lüksemburg'da Asgari Ücret Neden Yüksek?
Lüksemburg’da Asgari Ücret Neden Yüksek?

Lüksemburg’da asgari ücretin yüksek olduğunu ve Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden birisi olduğunu belirtmiştik. Peki, bu ülkede asgari ücret neden yüksek? İsterseniz bu sorunun yanıtlarını verelim…

Lüksemburg asgari ücret neden yüksek? İşte yanıtlar.

 1. Ekonomik Refah Seviyesi: Lüksemburg, yüksek gelir seviyesine ek olarak aynı zamanda güçlü bir ekonomi profili çizmektedir. Yaşam standartlarının yüksek olması asgari ücretin üst seviyede olmasının en büyük destekçisi konumundadır.
 2. İşgücü Koşullarının İyi Olması: Lüksemburg işçi haklarına saygı gösteren bir ülke ve çalışanların adil bir şekilde maaş almasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. İyi çalışma koşulları beraberinde yüksek maaşları getiriyor.
 3. Yüksek Yaşam Maliyetleri: Lüksemburg yaşam maliyeti, diğer Avrupa ve Dünya ülkelerine göre biraz daha yüksektir. Bu süreçte vatandaşların iyi koşullarda yaşayabilmeleri için yüksek asgari ücret rakamları belirlenmiştir.
 4. Sosyal Ekonomik Politikalar: Lüksemburg, gelir eşitsizliği ve sosyal adalet anlamında mükemmel çalışmalar yapıyor. Adil gelir dağılımını arttırıcı, gelir eşitsizliğini azaltıcı ekonomik politikalar, maaşların yüksek olmasını sağlıyor.

Tam da bu noktada şöyle bir soru sorulabiliyor: Lüksemburg zengin mi? Elbette, Avrupa’nın en zengin ülkelerinden birisi Lüksemburg’tur.

Lüksemburg Maaşları 2023 – YÜKSEK MAAŞ SEVİYELERİ!

Lüksemburg Çalışan Maaşları
Lüksemburg Çalışan Maaşları

Lüksemburg asgari ücreti merak eden birçok kişinin farklı bir konuyu daha merak etmesi söz konusu olabilir: Çalışan Maaşları!

Lüksemburg çalışan maaşları da asgari ücrete benzer şekilde oldukça iyi seviyededir. Çalışanlar, temel olarak vasıflı ve vasıfsız olarak ikiye ayrılıyor. Lüksemburg işçi maaşları ise genel olarak vasıfsız işçiler için belirlenmektedir.

 • Lüksemburg ortalama maaşları aylık 4.000 € civarındadır. Avrupa’da ise bu rakam ortalaması 2.800 €’dur. Yani Avrupa’nın çok çok üzerinde bir ortalama maaştan bahsediyoruz.

İlgili ülkede bazı meslek grupları ve maaşları şu şekilde;

MeslekMaaş
Doktor10.000 €
BT Uzmanları7.000 €
Öğretmen5.750 €
Devlet Memurları8.700 €
Satış Danışmanı2.500 €
Garson2.500 €
Lüksemburg Maaşları 2023

Lüksemburg işçi maaşlarını detaylı bir şekilde inceleyelim…

İlginizi çekebilir: İrlanda’da Asgari Ücret

1- Lüksemburg İşçi Maaşları

Lüksemburg’da işçi maaşları vasıflı ve vasıfsız olma durumuna göre değişiyor. Vasıfsız işçiler nitelikli işçilere göre daha az kazansa da yine de maaşlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Güncel maaş bilgileri şu şekilde;

 • Vasıfsız İşçiler: Aylık 2.450 €
 • Vasıflı İşçiler: Aylık 3.000 €

Lüksemburg’da Yaşam Maliyetleri Ne Kadar?

Lüksemburg asgari ücret ve maaş bilgilerini ortalama olarak öğrendik. Peki, ülkede yaşam maliyetleri ne durumda? Biraz da bu konuyu inceleyelim…

Lüksemburg fiyatlarının diğer ülkelere göre biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yani maaşın yüksekse giderin de yüksektir kuralı bu ülkede de geçerli. Ancak detaylı olarak incelemek için ev kiralarına ve fiyat bilgilerine bakalım.

1- Lüksemburg Ev Kiraları

Lüksemburg'da Ev Kiraları
Lüksemburg’da Ev Kiraları

Lüksemburg ev kiralarının diğer ülkelere nazaran yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Tüm maliyetleri Lüksemburg’da öğretmen olmak üzerine kurgulayacağım. Güncel ev kiraları ilgili ülkede şu şekilde;

 • Şehir merkezinde daire kiraları; 1.600 €
 • Merkez dışında daire kiraları; 1.300 €
 • 3 odalı ev kiraları (merkezde); 2.750 €
 • 3 odalı ev kiraları (merkez dışı); 2.200 €

Yani öğretmensiniz ve maaşınızın neredeyse yarısı ev kirasına gitti bile. 😊 Tabii aileler için konuşuyorum. Tek başına yaşayan bir kişi merkez dışında ev kiralayarak çok daha uygun bir maliyet tablosu çizebilir.

Lüksemburg asgari ücret 2023 rakamlarında en büyük giderleriniz market ve ulaşım masrafları olacaktır. İnceleyelim!

2- Lüksemburg Fiyatları (Market, Ulaşım)

Lüksemburg fiyatları marketler ve ulaşım açısından incelenebilir. Market fiyatları şu şekilde;

 • 1 litre süt; 1.30 €
 • 500 gr ekmek; 2.80 €
 • 12’li yumurta; 3.40 €
 • Tavuk fileto 1 kg; 11,30 €
 • 1 kg kırmızı et; 17,70 €

Ulaşım maliyetleriniz ise ayda yaklaşık olarak 50 € civarında gerçekleşecektir.

Lüksemburg’da Çalışmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Lüksemburg asgari ücreti öğrendikten sonra siz de bu ülkede çalışmak istiyorum diyor musunuz? 😊

Lüksemburg’da çalışmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate almakla işe başlayabilirsiniz;

 • İlgili ülkede çalışabilmeniz için öncelikle oturum ve sonrasında çalışma izni almanız gerekiyor.
 • Vize işlemleri için bazı koşulları yerine getirmelisiniz. Örneğin tıbbi kontrollerden geçerek şartları sağlayarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.
 • Lüksemburg’da çalışmak için üç vize türü bulunuyor. Bunlar: C vizesi, D vizesi, AB Mavi Kart vizesi. Bu vizelerden herhangi birisi ülkede çalışmanız için yeterli olacaktır. Ancak çalışma süreleri vize türüne göre değişiklik gösterebilir.
 • Ülkede nitelikli personel alımı yoğun olarak yapılıyor. Buna göre yabancı dil bilmeniz, mesleki deneyime sahip olmanız, mesleğinizde aranan bir kişi olmanız, çalışma şansınızı arttıracaktır.
 • Vasıfsız işçi kategorisinde iş bulmanız ise neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle nitelikli iş gücüne yönelik olarak başvurularda bulunmanız yararlı olacaktır.

Öneri içerik: Belçika Asgari Ücret 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Lüksemburg asgari ücret 2023 bilgileri ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladım. Diğer sorularınız için lütfen YORUM bölümünden bizimle iletişime geçin.

1- Lüksemburg’da asgari ücret kaç dolar?

İlgili ülkede asgari ücret yaklaşık olarak 2.625 Dolar’dır.

2- Lüksemburg pahalı bir ülke mi?

Lüksemburg, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında pahalı bir ülkedir. Ancak tek başına yaşayan bir kişi için asgari ücret dâhi yeterli olmaktadır.

3- Lüksemburg’da Türkler ne iş yapar?

Lüksemburg’da Türkler ağırlık olarak vasıfsız iş sektörlerinde çalışmaktadır. İşçi, garson, turizm sektörü gibi meslek ve sektörlerde yoğunluk olduğunu söyleyebiliriz.

4- Lüksemburg ülke mi?

Evet. Lüksemburg ülke statüsündedir. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birisidir.

5- Lüksemburg hangi ülkede?

Lüksemburg’un kendisi bir ülke olarak Almanya, Fransa ve Belçika ile komşudur. Tarihi 963 yılına kadar uzanmaktadır.

Lüksemburg asgari ücret 2023 rakamları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!😊

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Malta Asgari Ücret

Malta Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 İçin Tüm Detaylar!

Gürcistan Alışveriş Siteleri

Gürcistan Alışveriş Siteleri | En Popüler 15 E-Ticaret Sitesi!

Avustralya Asgari Ücret

Avustralya Asgari Ücret 2024 – Yaşam Masrafları Ne Kadar?

İsviçre İşçi Alımı

İsviçre İşçi Alımı Yapıyor Mu? 2023 Tüm Detaylar!

Karadağ İş İlanları

Karadağ İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

Bulgaristan Asgari Ücret

Bulgaristan Asgari Ücret 2023 | Meslek ve Maaş Bilgileri!

Daha Fazla Makale

Katar İş İmkanları

Katar İş İmkanları 2023 – Katar Personel Alımı Yapıyor!

Karadağ Asgari Ücret

Karadağ Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI

Danimarka Asgari Ücret

Danimarka Asgari Ücret 2023 | Kaç Euro, Kron?

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar 2023 | İş Bulma Süreci!

Avustralya Araba Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - Sıfır / İkinci

Avustralya Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır / İkinci

Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı Yapıyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Finlandiya İş İlanları

2023 Finlandiya İş İlanları – Yabancı İşçi Alımı Yapılıyor!

Dubai Asgari Ücret

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar – TL? İşte Yanıtı!

X