Spotify Para Kazanma 2023 – Güncel ve Garanti Yöntemler

Yazar: Tuğba Tarih: 10.03.2023
spotify para kazanma

Günümüzde CD ve kaset çalarlar neredeyse mazi olmuş durumda. Büyük ve görkemli plaklardan dinlediğimiz şarkılar ise artık dijital ortamlarda bulunuyor. Milyonlarca şarkıya tek bir tıkla kolayca ulaşabiliyoruz.

Spotify, dünyanın en büyük müzik dinleme platformlarından bir tanesi. Her yıl tanınmış ya da henüz tanınmayan binlerce müzik üreticisini bir araya getiriyor.

Spotify sayesinde on binlerce müzisyen, kullanıcı ve podcast sunucusu para kazanabiliyor. Hem sanatçılar hem de kullanıcılar bu platform üzerinden gelir elde edebiliyor.

Bu yazımda hem müzisyenlerin hem de kullanıcıların Spotify para kazanma yollarını anlatacağım. Yeni bir müzisyen iseniz Spotify çalma listelerine nasıl dahil olabileceğinizi göstereceğim. Hazırsanız başlayalım.

Spotify Nedir?

Spotify nedir
Spotify nedir

Spotify, 2006 senesinde Daniel Ek ve Martin Lorentzon tarafından İsveç’te kurulmuştur. Dünyanın en büyük müzik dinleme ve podcast yayınlama platformlarından biridir. Milyonlarca müzisyen ve içerik üreticisi bu platformda bir araya gelir.

Spotify’a bilgisayar, telefon, hoparlör, televizyon, araba ya da tabletlerimizden kolayca erişim sağlayabiliyoruz. Çok geniş alanlarda kullanım kolaylığı sağladığı için geçtiğimiz senelerde onlarca rakibini elemiş durumda.

Spotify’ın ücretli ve ücretisz iki farklı versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonunda çoğu özelliği kullanamıyorsunuz. Müzik aralarında devamlı reklam dinlemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra kendi çalma listelerinizi oluşturamıyorsunuz. Bu nedenle milyonlarca insan daha rahat müzik dinlemek için abone olmak durumunda kalıyor.

Milyonlarca müzikseveri bir araya getiren Spotify’da nasıl para kazanılır öğrenmek ister misiniz? O halde Spotify para kazanma yollarını öğrenmeye başlayalım.

Spotify’da Nasıl Para Kazanılır?

Spotify'da Nasıl Para Kazanılır
Spotify para kazanma

Spotify, müzisyenleri, kullanıcıları ve podcast sunucularını bir araya getiriyor demiştik. Bu da demektir ki Spotify’dan farklı şekillerde yararlanabiliriz. Her yıl milyonlarca insanın kullandığı bu platformda para kazanmanız oldukça mümkün.

Spotify para kazanma yolları aslında iki türlüdür. Bunlardan bir tanesi yaptığınız müzikleri ya da podcastleri paylaşmak, bir diğeri ise geniş bir sosyal çevreye sahip olmak. Yani Spotify’da para kazanmak için ya üreten ya da pazarlayan olmalısınız. Bu nedenle para kazanmak için oldukça sıkı çalışmanız gerekir.

Konuyu özetlemek ve anlaşılır kılmak gerekirse Spotify para kazanma için seçenekleriniz şunlardır;

 • Yaptığınız müzikleri paylaşmak
 • Çalma listeleri oluşturmak
 • Podcast yapmak

Yukarıdaki 3 seçenekten sizin için en uygunu hangisi ise seçebilir ve Spotify’dan gelir elde edebilirsiniz! Şimdi bu 3 Spotify para kazanma seçeneği teker teker inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Music Xray İle Para Kazanma

1- Müzik Paylaşmak

müzik paylaşmak
müzik paylaşmak

Spotify para kazanma yolları için bahsedeceğim ilk seçenek yaptığınız müzikleri paylaşmak. Bir müzisyenseniz, Spotify sizin için en iyi tanınma platformlarından biridir.

2023 yılı itibariyle Spotify’da ücretsiz yaklaşık 500 milyon, ücretli ise 200 milyon abone bulunuyor. Bu da yaptığınız müzikleri paylaşmak için Spotify’ı en iyi platformlardan biri yapıyor.

Yaptığınız müzikleri paylaşarak Spotify para kazanma yolculuğuna başlayabilirsiniz. Milyonlarca müzisyeni bir araya getiren bu platformda siz de hızla yerinizi alabilirsiniz.

Spotify’da müziklerinizi paylaşabilmeniz için izlemeniz gereken bazı adımlar var. Spotify, her şeyi yasalara uygun bir şekilde yürütüyor. Bu nedenle yaptığınız müziği Youtube’ta paylaşır gibi anında paylaşamıyorsunuz.

İlk olarak bir müzik şirketiyle anlaşmanız gerekiyor. Aksi takdirde Spotify üzerinden yaptığınız müzikleri pazarlayamazsınız.

Şanslısınız ki önünüzde pek çok seçenek var. Spotify, onlarca şirketle anlaşmalı olarak çalışıyor. Bu nedenle sanatçılara istedikleri şirketi seçme şansı doğuyor. Spotify’da lisanslama ve dağıtım süreçlerini üstlenen bazı şirketler şunlardır;

 • DistroKid
 • CD Baby
 • EmuBands
 • Record Union
 • Vydia
 • iGroove
 • Amuse
 • ONErpm
 • Protone

Bu ve benzeri onlarca şirket ile iletişime geçerek müziğini pazarlamaları için anlaşma yapabilirsiniz.

Ünlüler sadece Spotify dinlenme sayıları sayesinde yılda milyonlarca dolar kazanmaktadır. Geçtiğimiz sene Spotify’da en çok kazanan ünlüler listesine göz atmak ister misiniz? 🙂

 • Drake 114 milyon $,
 • Bad Bunny 87 milyon $,
 • Ed Sheeran 87 milyon $,
 • The Weeknd 77 milyon $,
 • Ariana Grande 75 milyon $,
 • Justin Bieber 74 milyon $ gelir elde etmiştir.

Öneri yazısı: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

2- Çalma Listeleri Oluşturmak

çalma listesi oluşturmak
çalma listesi oluşturmak

Spotify para kazanma yazımıza bir diğer seçenek ile devam edelim. Spotify’da insanlar, müzik zevklerine hitap eden listeleri takip etmeyi tercih eder. Bu nedenle dinleyiciler her müzik türünden binlerce listeye ulaşabilir. Peki, Spotify’da bir playlist oluşturarak siz nasıl para kazanırsınız?

Spotify’da ayda milyonlarca dinlenen sanatçıların yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen sanatçılar da vardır. Aslında bu tarz müzisyenler çok daha yaygındır ve tanınmak için yollar arar.

Piyasaya yeni çıkmış ve henüz tanınmayan müzisyenler çok dinleyicisi olan listelere dahil olmak için ücret öder.

Sizler de bu sayede PlaylistPush uygulaması ile para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz. Bu platformda, yeni müzisyenler ve çalma listesi oluşturan kitle bir araya geliyor. Spotify’da 400 takipçiye ulaştığınızda bu platforma kaydolabiliyorsunuz. Ardından listenize düşen sanatçıları dinleyerek değerlendirmeye başlıyorsunuz.

Spotify para kazanma oranı pek çok şeye göre değişiklik gösterir. Toplam takipçi sayınız, listelerinizin büyüklüğü ya da seçtiğiniz müzik türü değerlendirme başına kazanacağınız parayı etkiliyor. Bu şartların yanı sıra sizden istenen iyi bir dinleyici ve değerlendirmeci olmanızdır.

Playpush sayesinde tek bir değerlendirme ile 1$ ile 12$ arası kazanç sağlayabilirsiniz.

3- Podcast Yapmak

podcast
podcast

Spotify’da podcast yaparak para kazanma konusuna geçmeden önce podcast nedir öğrenelim;

Podcast, bir ya da birden fazla insanın bir araya gelerek yaptıkları konuşmaları kayıt altına almaları ve bu kayıtları çeşitli platformlarda paylaşmalarıdır.

Kimi insanlar içerikleri izleyerek ya da okuyarak değil dinleyerek tüketmeyi tercih ediyor. Bu şekilde zamanlarını çok daha iyi değerlendirebiliyor. Araba kullanırken ya da spor yaparken bir şey izlemek oldukça zor. Bu nedenle podcast yayınları Spotify para kazanma için son dönemde insanlar arasında oldukça popüler.

Her geçen yıl podcast yayını yapanların ve podcast dinleyicilerinin sayısı artıyor. Siz de kendi podcast yayın hayatınızı başlatarak bu serüvene dahil olabilirsiniz. Bilgilerinizi dijital ortamda sesli paylaşarak gelir elde edebilirsiniz.

Podcast yaparak para kazanmak istiyorsanız dikkat edilmesi gereken bir noktayı atlamamak gerek: Geniş dinleyici kitlesine sahip olmak. Eğer dinleyici sayınız az ise maalesef bu işten çok para kazanamazsınız. Bu alanda henüz yeniyseniz bazı adımları takip edebilirsiniz.

İlgili yazı: Podcast Para Kazanma

Nasıl Daha İyi Podcast Yayını Yaparım?

podcast
podcast

Daha çok insana ulaşmak ve bu işten para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz;

 • Sağlam bir konu belirlemek: Konuşacağınız konunun güzel ve ilgi çekici olması en önemli noktadır. İnsanlar sıkıcı konuları dinlemekten hoşlanmaz. Bu nedenle üzerine fazlaca konuşabileceğiniz ilgi çekici konular bulmanız gerekir.
 • Ses ve mikrofon sistemini iyi kurmak: Söylediğiniz şeyler anlaşılmıyorsa yaptığınız işin pek de bir mantığı kalmıyor. İnsanlar sizi dinlerken sesinizi olabildiğince net duymalı. Bundan dolayı hem sesinizi doğru kullanmayı öğrenmeli hem de teknik bazı detayları bilmelisiniz.
 • Topluluk oluşturmak: İşe Instagram ya da Twitter gibi çok kullanılan platformlardan başlayın. Buralardaki takipçi sayınızı artırın. Ardından yaptığınız ya da yapacağınız yayınların pazarlamasına başlayın.
 • Reklam anlaşmaları yapmak: Reklam anlaşmaları genellikle çok takipçisi olan hesaplar ile yapılır. Henüz o noktada değilseniz de endişelenmeyin. Reklam verme arayışında olan pek çok şirket var. Küçük topluluğunuzu ilgilendiren bir konu varsa markalara teklifler götürebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen yol haritasını izleyerek dinleyici sayınızı artırabilirsiniz. Böylelikle daha çok gelir elde edebilirsiniz.

Dünyanın En Zengin Podcast Yayıncıları Kimlerdir?

Podcast ile para kazanan binlerce insan var. Kimileri bu işi çok ileriyi götürüp yılda milyonlarca dolar kazanmaya başladı. Gelin listeyi inceleyelim;

 • Dave Ramsey yılda 200 milyon $,
 • Joe Rogan yılda 120 milyon $,
 • Bill Simnons yılda 100 milyon $,
 • Karen Kilgariff And Georgia Hardstark yılda toplam 40 milyon $,
 • Dax Shepard yılda 40 milyon $,
 • Chapo Trap House yılda 16 milyon $ gelir elde etmektedir.

Spotify Gelir Hesaplama Nasıl Yapılır?

Spotify kazanç hesaplama
Spotify kazanç hesaplama

Spotify para kazanma yazımızda sona yaklaşmış bulunuyoruz. Birbirinden farklı yöntemler ile Spotify’da para kazanabileceğimiz öğrendik. Peki, kazancımızı nasıl hesaplarız?

Spotify 2006 senesinde kurulmuştur ve o zamandan beri düzenli ödemeler gerçekleştirir. Yıllara baktığımızda yapılan ödeme ücretlerinde artış görülür.

Spotify, belirli bir ücret ödemez. Bu platformda kazanacağınız para ayda kaç kişi tarafından dinlendiğinize bağlıdır. Ne kadar çok kişi tarafından dinlenirseniz o kadar fazla kazanırsınız.

Sanatçılar, dinleme başına 0,005 ile 0,009 cent arası kazanır. Türkiye’de kazanacağınız ücret de kur farkına göre değişiklik gösterir.

Spotify 1 milyon dinlenme ücreti ise Amerika’da 3.500$ ile 4.000$ arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan sorular
sıkça sorulan sorular

Spotify aylık ücret ne kadar?

2023 Şubat ayı itibarıyle Spotify aylık abone ücretlerine zam geldi. Yeni fiyatlandırmaya göre öğrenci 14,99 TL; bireysel 29,99 TL; duo 39,99 TL; aile 49,99 TL.

Spotify neye göre para veriyor?

Spotify ücret hesaplaması yaparken aylık toplam dinlenme kaydını tutar. Bu dinlenme sayısına bağlı olarak hak sahibinin ne kadar kazanacağını hesaplar.

Spotify şarkılara ne kadar para veriyor?

Spotify dinlenme başına ücret olarak 0,005 $ ya da 0,009 $ veriyor. Bu ücret Türkiye’de dinlenme başına 1 kuruş yapıyor. Yani 100 kişi sizi dinlediğinde 1 TL kazanmış oluyorsunuz.

1 yıllık Spotify ücreti ne kadar?

Spotify yıllık üyelik paketi 139 TL’dir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

Axess Chip Para Nerelerde Geçerli

Axess Chip Para Nerelerde Geçerli? 2023 EN YENİ LİSTE!

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak | 13 Kazançlı Yöntem!

Papara Para Kazanma Yolları

2023 Yılında Papara Para Kazanma Yolları – Güvenilir Yöntem!

Yorum Yaparak Para Kazanma

Yorum Yaparak Para Kazanma 2023 – Trendyol, Amazon, YouTube!

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2023 | Dizi İzle Para Kazan!

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2023 | Dizi İzle Para Kazan!

Daha Fazla Makale

Kolay Para Kazanma Yolları

Kolay Para Kazanma Yolları – EN KOLAY 10 YÖNTEM

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma 2023 | 8 Site ile Yaz Para Kazan

Chat GPT Para Kazanma

Chat GPT Para Kazanma 2023 | Yapay Zeka ile Para Kazanmak!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak - En Kazançlı 12 Uygulama!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak – En Kazançlı 12 Uygulama!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Para Kazandıran Siteler

Para Kazandıran Siteler – 27 Gerçek Para Kazanma Sitesi!

instagram'dan para kazanmak

Instagram’dan Para Kazanmak 2023 – Fenomen Kazançları!

Swagbucks Para Kazanma - Nasıl Yapılır? Evden Para Kazanmak!

Swagbucks Para Kazanma – Nasıl Yapılır? Evden Para Kazanmak!

X