İlginç Meslekler Nelerdir? – 20 Sıra Dışı İş!

Yazar: Tuğba Tarih: 06.09.2023
İlginç Meslekler

Hemen hepimiz benzer işlerle uğraşıyoruz. Kimisi programcı kimisi yazar kimisi yönetici. Herkes bir mimar, öğretmen ya da bir pilot ne yapıyor biliyor. Lakin dünyada 7 milyardan fazla insan var. Bu da 7 milyar farklı fikir, görüş ve yaşam demek. Daha farklı şeyler görmek ve okumak istiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz.

Birazdan göreceğiniz meslekler geniş kitleler tarafından yapılmıyor. Çoğu, küçük bir kesim insanın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ortaya çıkmış oldukça ilginç meslekler.

Bu yazımda, Türkiye ve dünyadaki en ilginç meslekleri tanıtacağım. Bu mesleklerden bazıları gerçekten komik bazıları ise kafa karıştırıcı. Okurken çok keyif alacağınızdan eminim. Başkalarının yaptığı değişik meslekleri öğrenmek isteyenleri daha fazla bekletmek istemiyorum. Başlayalım!

1- Sarılma Uzmanı

Sarılma Uzmanı
Sarılma Uzmanı

Özellikle yurtdışında oldukça popüler olan bir meslekten bahsedeceğim. Kulağa ilginç gelse de dünyada sarılma uzmanı olan birçok insan var. Peki insanlar sarılma uzmanlarına neden gereksinim duyuyor?

Sarılmak da bir ihtiyaçtır. İnsanların çoğu fiziksel teması sever. Arkadaşlarıyla sarılır, sevgilileriyle el ele tutuşurlar. Lakin bazı zamanlar sarılma ihtiyacımızı gideremeyiz. Etrafımızda sarılacak insan bulamayız ve yalnızlığa düşeriz. İşte böyle zamanlarda yardıma sarılma uzmanları koşuyor.

Sarılma uzmanları, özellikle anksiyete ya da depresyon hastalarını sakinleştirme ya da iyileştirme amacı taşırlar. Bunun yanı sıra uzun süre yalnızlık çeken ya da kendini sözlü ifade edemeyen pek çok kişi de sarılma uzmanlarına başvurmaktadır. Öyle ki dünya genelinde bu işi sağlayan onlarca firma ve kişi vardır.

Amerikada bu mesleğin adı ”professional cuddler” yani ”profesyonel kucaklayıcı” olarak geçer. Bu insanlar birilerine sarılarak saatte 40$ ile 70$ arası kazanırlar. Dünyanın en değişik mesleklerinden biri diyebiliriz.

Öneri içerik: Masa Başı İşler Listesi

2- Renk Uzmanı

Renk Uzmanı
Renk Uzmanı

Firmaların pazarlama departmanlarında çalışanlar renklerle hep iç içedir. O nedenle renkler konusunda uzman olmak kulağa yabancı gelmiyor.

Tasarım konusuna biraz hakimseniz bilirsiniz ki en önemli şeylerden biri renklerin uyumudur. Her renk ayrı bir duyguyu ifade eder ve farklı anlamlar taşır. İşte renk uzmanları da burada devreye girer. Renk uzmanları da insanların ilgisini en çok nasıl çekebiliriz diye düşünürler.

Bir renk uzmanı, reklam ya da tanıtım alanlarında hedef kitlenin ilgisini en çok çekecek renkleri belirlemeye çalışır. Bu alanda çalışmalar yürütür. Renk uyumu gerektiren her alanda faaliyet yürütebilir.

Renk uzmanları Amerika’da yılda ortalama 55.000$; Türkiye’de ayda 17.000 TL kazanabilirler.

3- Profesyonel Uykucu

Profesyonel Uykucu
Profesyonel Uykucu

Uyurken para kazanmak çok güzel bir hayal değil mi? Kesinlikle öyle. Profesyonel uykuculuk dünyanın en garip mesleklerinden bir tanesi. Dünyada giderek yaygınlaşıyor ve biliniyor. Özellikle Amerika’da birçok insan bu sayede yılda ekstra 20.000$ kazanabiliyor!

Profesyonel uyuyan insanlara ihtiyaç duyulmasının sebebi bazı verilere ihtiyaç duyulması. Siz uyurken doktorlar kalp ritminizi ölçüyor. Uyku halinde beyninizde neler olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bu alanda bilimsel veri topluyor.

Bunun yanı sıra yatak üreten firmalar, adlarını duyurmak ya da müşterilerden geri dönüş alabilmek adına profesyonel uykucu işe alıyor.

4- Yemek Stilisti

Yemek Stilisti
Yemek Stilisti

En eğlenceli mesleklerden bir tanesinde sıra. Özellikle büyük ve pahalı restoranların rakipleri çoktur. Hepsi daha iyisi olmak için çalışır. Peki bir restoranın menüsünden daha önemli ne vardır?

Kulağa garip gelse de yemek stilistleri bir restoran için çok önemlidir. Yemeğin bir tabakta nasıl hem güzel, fotojenik, estetik hem de nasıl iştah açıcı duracağını ayarlarlar.

Kolay bir iş gibi gözükse de yemek stilisti olmak oldukça zorlayıcıdır. Tabaktaki renk ve tasarım uyumunu çok iyi ayarlamak gerekir. Hazırlanan yemeğin en iyi ve en göze çarpan şekilde tabakta durması gerekir.

Yemek kitaplarında, fotoğraflarda ya da menülerde en gerçekçi ve iştah açıcı yemekler göze çarpar. En iyi yemek fotoğrafları ilgimizi çeker. Bunu sağlayanlar da yemek stilistleridir.

Yemek stilistleri İngiltere’de yılda ortalama 35.000£ kazanır.

5- Çay Uzmanı

Çay Uzmanı
Çay Uzmanı

Türk halkı dünyada en çok çay tüketen milletlerden bir tanesi. Özellikle akşam yemeklerinden sonra bardak bol çay tüketmek adetimizdir.

Kulağa çok ilginç gelen başka bir meslekteyiz. Çayolog olarak da bilinen çay uzmanları özellikle büyük firmalar için çalışırlar. Bir çayın dokusunu, rengini, kokusunu ve aromasını test ederler. Bu şekilde bir çayın kalitesi hakkında fikir bildirirler.

Çay uzmanları Amerika’da yılda ortalama 35.000$ kazanır.

6- Yılan Zehri Sağıcısı

Yılan Zehri Sağıcısı
Yılan Zehri Sağıcısı

Cesareti olanlar ve yılanlarla baş edebilirim diyenler için uygun bir mesleğimiz var. Yılan zehri sağıcısı en ilginç ve en önemli mesleklerin başında geliyor.

Bilindiği üzere yılan zehri birçok farmatolojik alanda kullanılır. Yapılacak çalışmalara devam edilebilmesi için bilim insanları yılan zehrine ihtiyaç duyar. Yılan zehri sağıcıları bu alanda yapılan araştırmalara büyük katkı sağlar. Bilim insanlarının panzehir üretmelerine yardımcı olurlar.

Yılan zehri sağıcısı Amerika’da yılda ortalama 38.000$ kazanır.

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

7- İtici

İtici
İtici

Profesyonel iticiler özellikle Japonya gibi çok kalabalık şehirlerde metrodaki insanlar kapılara sıkışmasın diye yardımcı olan kişilerdir. Özellikle günün yoğun saatlerinde insanlar bir an önce eve gitmek ister. Bu nedenle toplu taşımalar özellikle iş çıkış saatlerinde oldukça kalabalıktır.

Japonya’da ”oshiya” olarak bilinen profesyonel iticiler insanların güvenli bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlıyor. 1960’lı yıllarda bu mesleği öğrenciler part-time olarak yapıyordu. Daha sonrasında işe olan ihtiyaç arttı ve tam zamanlı insanlar çalışmaya başladı. Dünyanın en ilginç mesleklerinden biridir diyebilir miyiz? Kesinlikle.

8- Koku Uzmanı

Koku Uzmanı
Koku Uzmanı

En çarpıcı ve ilginç mesleklerden bir diğerindeyiz. Koku uzmanları, koku molekülleri ve bu moleküllerin çeşitli ürünlerin yapımında nasıl kullanılacağı konusunda uzmanlaşmış bilim insanlarıdır. Bir koku uzmanı parfüm ya da farklı ürünlerin kokularını iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yürütür.

Koku uzmanları yeni koku üretir. Bir insanın koku alma algılarını etkileyen faktörleri tespit eder. Gerektiğinde kişiye özel koku geliştirir. Çoğu koku uzmanının Kimya alanında uzmanlığı vardır. Türkiye genelinde de koku atölyeleri bulunur 🙂

Amerika’da koku uzmanları yılda ortalama 75.000$ kazanır.

9- Okülarist

Okülarist
Okülarist

Karayip Korsanları’nı izlediyseniz Ragetti’yi hatırlarsınız. Bir gözü olmayan korsan. Okülaristler, aynı Ragetti’nin yapay gözü gibi göz üretir. Yapay gözleri şekillendir ve uzun süre korunması için çalışmalar yapar.

Yapay göz kişinin görme yetisini geri getirmez. Lakin kişinin dış görüntüsünü oldukça değiştirebilir. Bu nedenle yapay göz uzmanlığı önemli meslekler arasındadır.

Okülaristler Türkiye’de ayda ortalama 20.000 TL kazanır.

10- Hipoterapist

Hipoterapi
Hipoterapi

Hipoterapi, ilaç ya da cerrahi tedavi gerektirmeden, fiziksel ya da zihinsel engeli bulunan hastaların vücut fonksiyonları geliştirmek amacıyla ortaya çıkmış bir tedavi yöntemidir.

Bu tedavi için atların seçilmesinin özel sebepleri var. Öncelikle, atın vücudundaki titreşimler biniciye geçebilmektedir. Bu titreşimler insan sağlığı için faydalıdır. Bunun yanı sıra, atların vücut ısıları, insan ısısından yaklaşık 1,5-2 C° daha yüksektir. Bu da hastaların gevşemesini ve rahat hareket etmesini sağlar.

Hipoterapi, hastanın solunum sistemini ve kas dokusunu geliştirir. Hastanın duruşunu (postür) geliştirir ve iyileştirir. Bağırsak problemlerini azaltır. Kalp-damar sistemini geliştirir ve vücutta koordinasyon sağlar.

Hipoterapi uzmanları İngiltere’de yılda ortalama 50.000£; Amerika’da 75.000$ kazanır.

11- Film İzleyicisi

Film İzleyicisi
Film İzleyicisi

Yapımcılar, vizyona girmeden önce filmlerini izleyip oylayacak kişilere ihtiyaç duyuyor. Bir filmi baştan sona izleyerek izlenimlerinizi aktarıyorsunuz. Bunun için profesyonel olmanıza gerek yok. Lakin iyi film ve kötü film arasındaki ayrımı iyi bir şekilde yapabilmeniz gerekiyor. Film izleyicisi için rahat ve ilginç meslekler arasında diyebiliriz.

Uzman film izleyiciler Amerika’da yılda ortalama 65.000$ kazanır.

İlginizi çekebilir: Youtube Kazanç Hesaplama

12- Sahte Konuk

Sahte Konuk
Sahte Konuk

Doğum günleri, düğün ya da herhangi bir özel etkinlik için yeteri kadar insan toplayamıyorsanız insan kiralayabilirsiniz! Özellikle düzenlenen organizsyonlar daha kalabalık görünsün diye insanlar orada bulunacak kişilere ödeme yapıyor!

Bu işi yaparak özel bir etkinlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Buna ek olarak da paranızı kazanırsınız. Sahte konuk olmayı en ilginç meslekler arasına koyabiliriz. Aynı zamanda en eğlenceli olanı.

Bu işi yaparken günde 400 TL ile 600 TL arası kazanabilirsiniz.

13- Panda Bakıcısı

Panda Bakıcısı
Panda Bakıcısı

Pandalar, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden biri. Bundan dolayı pandalarla özel olarak ilgilenecek insanlar bu alanda eğitim alıyor ve çalışıyor.

Özellikle Çin’de panda bakıcı olarak çalışmak oldukça popüler. Eminim internette panda bakıcılığı yapan insanların videolarına denk gelmişsinizdir. Pandalar son derece sevimli hayvanlar. Bu nedenle iş de oldukça eğlenceli görünüyor.

Panda bakıcıları, gün içerisinde pandalarla oyun oynar. Onlarla vakit geçirir ve onları eğlendirir. Pandaların beslenmelerinden sorumludur. İşlerini yaparken aynı zamanda video çeker. Günü kayıt altına alır. Görev bakımından en ilginç mesleklerden bir tanesidir.

Dünyanın en tatlı hayvanlarıyla her gün vakit geçiren panda bakıcısı yılda yaklaşık 40.000$ kazanabilir.

14- İnsan Heykel

İnsan Heykel
İnsan Heykel

İlginç meslekler yazımıza insan heykellerle devam edelim. İnsan heykeller dünyada her geçen gün daha popüler oluyor. Türkiye’de büyük caddelerde sık sık bu insanlara rastlıyoruz.

İnsan heykeller kendilerini özel boyayla boyar. Ardından sokaklarda gösterilerini sergiler ve para kazanır. İyi bir firmayla anlaşırsanız yüksek miktarlar kazanabilirsiniz.

15- Golf Topu Dalgıcı

Golf Topu Dalgıcı
Golf Topu Dalgıcı

İlginç meslekler yazımıza golf topu dalgıcı ile devam ediyoruz. Yüzme ve dalma konusunda iyiyseniz listenize ekleyebilirsiniz.

Tüple dalışı seviyorsanız yapabileceğiniz mesleklerden bir tanesi golf topu dalgıçlığı. Adından da anlaşılacağı üzere bu dalgıçlar, golf sahalarında bulunan havuzlara dalarak düşen golf toplarını toplamakla görevliler. En garip mesleklerden bir tanesi diyebiliriz.

Golf topu dalgıçları Amerika’da saatte ortalama 25$ kazanır.

16- Doula

Doula
Doula

Doulalar, Türkiye’de daha çok doğum koçu olarak bilinirler. Birçok anne adayı hamilelik gibi zorlu bir sürecin üstesinden gelmek için doğum koçlarından yardım alır.

Doula, anne adaylarının destekçisidir. Doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında anne ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılar. Annelere hem duygusal hem de fiziksel destek sağlar. Annenin doğal yollardan doğum yapabilmesi için, doğum öncesinde anneyi hazırlar. Anne adayına nefes egzersizleri, aroma terapileri, masaj ve meditasyon teknikleri gösterir.

Kısaca bir doğum koçu, anne ve bebeğin ihtiyacı olan her şeyi onlara sağlar. Onların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını gözetir. Bu nedenle en zor ve ilginç meslekler arasındadır.

Doğum koçu Amerika’da yılda ortalama 45.000$ kazanır.

17- Ayurveda Doktoru

Ayurvedik Doktoru
Ayurvedik Doktoru

İlginç meslekler yazımıza ayuverdik uzmanı ile devam edelim. Daha önce çok az kişinin duyduğu ayurvedik doktoru nedir?

Ayurvedik doktoru bizim bildiğimiz doktorlardan biraz farklı. Ayurveda uzmanları Hindistan’da binlerce yıldır geliştirilen teori ve teknikleri kullanarak hastaları iyileştirmeye çalışır. İnsanları fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal dengeye getirmeyi amaçlar.

Ayurveda terapileri bitkisel çaylar, özel diyetler, yoga, masaj, meditasyon içerir. Hastalara vitamin, mineral ve bitki karışımlarının bol olduğu bir diyet uygulanır. Bu tarz doğal yollarla insanları tedavi etmek asıl gayedir.

Ayuverdik doktorları batıda uzman doktor olarak kabul edilmez ve bu alanda lisans alamazlar. Lakin uzman bir doktor, uygun gördüğü vakit ayuverda terapilerini hastalarında uygulayabilir. Ayuverdik doktoru az bilinen mesleklerden biridir.

Ayuverda doktorları Hindistan’da yılda ortalama 20.000$ kazanır.

18- Tahnitçi

Tahnitçi
Tahnitçi

Bu meslek gözünüzü biraz korkutabilir. Türkiye’deki gelenek ve göreneklerden dolayı bu mesleği icra eden çok kişi bulamayız. Lakin yurtdışında tahnitçilik oldukça yaygın bir meslektir. Öncelikle tahnit ne demek kısaca tanıtalım;

Tahnit, cesedin bozulmaması için yapılan çeşitli işlemlerin genel adıdır. Tahnitçiler ise, cesedin bozulmaması için gereken kimyasalları uygular, cesedin iç organlarını çıkarır ve bakımını yapar. Bu sayede cesedin çabuk bozulması engellemiş olur.

Yurtdışında, özellikle Hristiyan toplumlarda ölü defnedilmeden önce, bir cenaze töreni düzenlenir. Bu cenaze törenlerinde tabut açık bırakılır. Ölen kişinin sevenleri son bir kere veda ederler. Bu olayı mümkün kılanlar tehnitçilerdir. Ölen kişiyi cenaze törenine hazırlar. En ilginç mesleklerden bir tanesidir.

Tahnitçiler Amerik’da yılda ortalama 80.000$ kazanır. Bu sayı yılda 150.000$’a kadar çıkabilir.

19- Canlı Manken

Canlı Manken
Canlı Manken

En ilginç mesleklerden bir tanesi de sıkça duyduğumuz mankenlik. Lakin bu bildiğimiz podyum mankenliği değil.

Cansız mankenlerden sıkılan ve daha çok ilgi çekmek isteyen markalar canlı mankenlerle çalışıyor. Cansızlara göre daha doğal durduğu için de canlı vitrin mankenleri oldukça dikkat çekiyor.

Canlı manken olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Çünkü saatlerce aynı pozisyonda sabit durmanız gerekiyor. Çabuk sıkılan ve çok hareketli biriyseniz yapması zor bir meslek olabilir.

Özellikle Amerike’da çok yaygın olan canlı mankenlerin yıllık ortalama maaşı 45.000$‘dır.

20- Köpek Maması Tadımcısı

Köpek Maması Tadımcısı
Köpek Maması Tadımcısı

Kulağa tuhaf gelse de köpek mamalarını tadan profesyonel insanlar var. Bu insanlar, köpek mamasının besin değerini tadarak ölçer. Ardından beslenme raporları hazırlar. Mamayı geliştirmeye dair neler yapılabileceğini rapor eder. Bunların yanı sıra mamanın koku ve dokusunu inceler. En iyi mamanın üretilmesi için çalışmalar yapar.

Bu işi yapabilmek için tad alma becerinizin üst seviyede olması gerekir. Ayrıca, hayvan mamalarının bileşenlerini de çok iyi bilmelisiniz.

Köpek maması tadımcısı Amerika’da yılda yaklaşık 100.000$ kazanır.

Dünyada milyarlarca insan var ve herkes birbirinden farklı demiştik. Bunun sonucunda da ilginç mesleklerin ortaya çıkması kaçınılmaz. Sizin de bildiğiniz değişik ve ilginç meslekler varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Havacılık Yönetimi Maaşları

Havacılık Yönetimi Maaşları 2023 | Nedir? Ne İş Yapar?

Makine Teknikeri Maaşları

Makine Teknikeri Maaşları 2023 | Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur 2023 | (TEMMUZ) Maaşı Ne Kadar?

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil Polis Nasıl Olunur? Başvuru Şartları! Maaş Bilgileri…

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Zara Çalışma Şartları

Zara Çalışma Şartları 2023 | (Temmuz Zamlı) YENİ MAAŞLAR

Daha Fazla Makale

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2023 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı!

Mübaşir Maaşları

Mübaşir Maaşları 2023 | Lise Mezunu, Kadrolu, Sözleşmeli…

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2023 – GÜNCEL YENİ MAAŞLAR!

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları 2023 | Geleceği Var Mı?

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2023 | Zamlı ÜCRETLER! Hesaplama…

Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2023 | Alım Var Mı?

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

A101 Çalışma Şartları

A101 Çalışma Şartları 2023 | (Temmuz) Zamlı Maaşları!

X