Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Freelance Para Kazanmak – 10 Yöntemle Evden Para Kazan!

isil tarafından yazıldı.
Freelance Para Kazanmak

Freelance para kazanmak 2023 yılına damga vuran bir konu oldu! Evde para kazanmanın yolları her geçen gün daha çok çalışan tarafından araştırılıyor. Bu sırada uzaktan çalışarak para kazanma sistemine geçenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yani freelance meslekler in, ofise gitmek out!

Pandemi ve şartlar dolar ile para kazanma alternatifi sunması freelance işlere duyulan talebi artırdı. Bu içerikte freelance çalışarak para kazanmak için bilmeniz gerekenleri anlattım. Yalnızca tasarım yaparak para kazanmak gibi her yerde rastlayabileceğiniz fikirlere değil, sıra dışı seçeneklere de yer verdim.

Bitmedi! En iyi freelance para kazanma sitelerini sizin için listeledim. Dolarla para kazanmak isteyenler bunu beğendi. 🙂 Para kazanmak istiyorum ne yapabilirim diyenler! Merak etmeyin freelance para kazanma yollarını anlatacağım. Hazırsanız başlayalım…

Freelance Çalışarak Para Nasıl Kazanılır?

Freelance Çalışmak Nedir? Freelancer Kime Denir?

Biliyorsunuz ki Paratik’te 0’dan başlayarak ve tüm detayları aktararak ilerleriz ki akıllarda soru kalmasın. Okuyucularımız site site dolaşıp doğru bilgiyi aramasın. O nedenle hemen hızlı bir giriş yapalım, freelance para kazanmak isteyenleri aydınlatalım: Freelance çalışmak nedir?

1- Freelance Çalışmak Ne Demek?

Yalnızca bilgisayar, telefon ya da tablet kullanarak, internet aracılığıyla online olarak çalışmak freelance çalışma modelini tanımlar. Aslında freelance çalışmakinternetten para kazanma yoludur diyebiliriz.

Evde nasıl para kazanılır diye araştırma yapmaya başlayanların karşısına çıkan ilk ve en etkili seçenektir. Freelance para kazanmak için bilinmesi gerekenlerle devam edelim: Freelancer kimdir?

2- Freelancer Kimdir?

Freelance çalışarak (Evden çalışarak) para kazanmak freelancer’ların çalışma modelini tanımlar ancak tabii ki her güzel şeyin bir bedeli var. Bu kısma biraz sonra değineceğim. 🙂 

Freelancer’lar genellikle mail yoluyla şirketlerle bağlantı kurarak ya da freelance siteler (Freelancer siteleri) aracılığıyla iş bulurlar. Bu sitelerden dolar kazandıran işler bulmak mümkündür. 

Bu noktada mutlaka söylemem gereken bir şey var: Freelance çalışmak evde oturarak para kazanma yöntemi değildir. Hatta görünenin aksine freelance çalışmanın avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. 

Freelance dolar kazandıran işler size çok büyük getiriler sağlarken sizin de bunun için elbette emek vermeniz gerekecektir.

Şimdi gelin freelance para kazanmak konusunun artılarını, eksilerini masaya yatıralım. Biliyorsunuz ki Paratik’te gerçekler en net şekilde konuşulur. Burada hayal kırıklığına yer yoktur!

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Freelance Para Kazanmak - Avantajlar - Dezavantajlar
Freelance Para Kazanmak – Avantajlar – Dezavantajlar

Freelance olarak para kazanmak oldukça iyi bir fikir! Özellikle internetten dolar kazanmak dendi mi herkesin yüzü gülüyor. Tabii ki freelance para kazanmak için girilen bu yolda da bazı avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor. Kolay para kazanma yolları arayışında olanlar bunu beğenmedi. 🙁

Merak etmeyin, bu dezavantajları nasıl bertaraf edeceğinizi de paylaşacağım, sizin de yüzünüz gülecek. Paratik’te yüzler genelde hep güler. 🙂 

Evden para kazanma yöntemleri size hangi avantajları sunar? Gelin, birlikte bakalım!

İlginizi çekebilir: Evden Para Kazanma Yolları

Freelance Çalışmak Size Neler Kazandırır?

Freelance çalışmak ne kazandırır?

 • Avantaj #1: Dolar üzerinden para kazanmak alternatifi freelance çalışmanın en büyük avantajlarından biridir. Global freelancer sitelerinden iş aldığınızda ödemenizi dolar ile alırsınız. Freelance para kazanmak kur farkına karşı zafer kazanmaktır! 
 • Avantaj #2: Dilediğiniz yerden çalışırsınız. Hayaliniz dünyayı gezmek mi? Peru’da sevimli alpakaları beslerken ya da Tayland’ın çılgın gecelerinde eğlenirken bir yandan işlerinizi yürütebilirsiniz. Freelance çalışarak dünyayı gezenlerin sayısı hiç az değil. “Dijital göçebelerin” yani online çalışarak gezenlerin sayısı dünya genelinde 35 milyondan fazla!

Tabii ki fır fır gezmek zorunda değilsiniz, evde çalışarak para kazanma için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. 🙂

 • Avantaj #3: Çalışma saatlerinizi ve gelirinizi kendiniz belirlersiniz. Eğer o dönemde daha çok paraya ihtiyacınız varsa birden fazla şirketle, farklı projelerde çalışarak kazancınızı artırabilirsiniz. Yeri gelmişken söyleyeyim, freelance çalışmak ek gelir yöntemleri arasında da yer alır.
 • Avantaj #4: Kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Müşterileriniz ile doğrudan çalışacağınız için freelance çalışarak para kazanmak sizi kendi işinizin sahibi yapar.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Dezavantaj #1: Proje bazlı çalışacağınız için gelirinizin her zaman garantisi yoktur. Bir ayda 3 aylık kazanç sağlarken diğer aylarda bir anda bu gelir kesilebilir. Projeler uzayabilir, birebir çalıştığınız bazı firmalar ödemeleri aksatabilir.

İpucu: Uzun dönemli, aylık “fee” ile yapacağınız anlaşmalar size garanti sağlar. Paranızı zamanında almak için ise şirketler ile sözleşme yapmanızı öneririm.

 • Dezavantaj #2: Özellikle freelance para kazanmak yoluna yeni girenler zamanı yönetmekte zorlanabilir. İşler birikebilir ve strese yol açabilir. 

İpucu: Zaman planlayıcı uygulamaları kullanmak, disiplin kazanmak üzere gerekli egzersizleri yapmak size bu konuda yardımcı olur. Freelance para kazanmak sistemli olmayı gerektirir.

 • Dezavantaj #3: Evden para kazanma yöntemleri konsantrasyon gerektiren işleri karşınıza çıkaracaktır. Bazen iş arkadaşlarınız olmadan, kendi başınıza çalışmak zor olabilir. Sıkıldığınızı ya da sosyal becerilerinizi kaybetmeye başladığınızı hissedebilirsiniz.

İpucu: Evinizin yakınında bulunan co-working alanlarını keşfedin ve zaman zaman buralarda çalışın. Böylece sizin gibi freelance çalışan arkadaşlar edinebilir ve birlikte keyifli vakit geçirerek çalışabilirsiniz.

Evde çalışarak para kazanma hayali olanlar yazının devamını dikkatle okusun derim. Hem freelance çalışarak para kazanmak için yöntemler hem de freelance dolar kazanmak için tüyolar sizi bekliyor! 

Gelin, sıra dışı evde para kazanma yolları birlikte keşfedilsin!

Freelance Yapılabilecek Meslekler Nelerdir? 10 Fikir + 1 Bonus Öneri!

Freelance Yapılabilecek Meslekler
Freelance Yapılabilecek Meslekler

Evde nasıl para kazanırım diyenler için ideal meslekler ile devam edelim. En sonda sizi sıra dışı bir seçenek bekliyor. Tüm alternatifleri değerlendirin ama en sonuncu fikri daha iyi değerlendirin.

 • Yazılım mühendisliği: Eğer bir yazılım uzmanıysanız freelance çalışmaya başlamanız çok kolay. Yazılımdan para kazanmak freelance işler arasında oldukça popülerdir. Dilerseniz yazılım dillerini öğrenerek 6 ay ila 1 yıl arasında ufak freelance işler almaya başlayabilirsiniz.
 • Metin yazarlığı: Pek çok web sitesi içerik üretimi için profesyonel metin yazarlarına ihtiyaç duyar. Ayrıca yazarlar slogan bulma, reklam fikirleri üretme gibi işlerde de çalışabilirler. Eğer dil bilgisi kurallarına hakimseniz ve hayal gücünüz yüksekse bu konularda eğitim alarak siz de sektöre atılabilirsiniz. Yazarak para kazanmak için en popüler freelance siteleri biraz sonra geliyor.

Yazarlıkla ilgilenenler bu içeriğimize de mutlaka göz atmalı! Tıklayın: E-kitap Yazarak Para Kazanmak

 • Grafik tasarım / Web tasarım / UX ve UI tasarım: Yani her türlü tasarım! 🙂 Bu meslekleri icra edenlerin çoğu freelance çalışıyor. Siz de bu alanlarda kendinizi geliştirerek özgürce çalışabilirsiniz.
 • Sosyal medya yöneticiliği: Bu iş göründüğü kadar kolay değil, kesinlikle eğitim almanız ve işinizi profesyonel olarak yapmanız gerekiyor. Yani, günlük hayatta attığımız “kahve keyfi” story’leri sosyal medyadan para kazanmak için yeterli değil. Yine de öğrenildiğinde sosyal medya uzmanlığı freelance para kazanmak için çok iyi bir seçenek.
 • Sanal asistanlık: İşte yükselen yeni nesil bir trend! Artık yöneticiler işlerini planlamak için sanal asistanlarla çalışıyor. Nasıl dolar kazanılır diye merak edenler sanal asistan iş ilanlarına mutlaka göz atmalı!
 • Online eğitmenlik / Kurslar oluşturmak: Uzmanı olduğunuz alanda online olarak ders vermek ya da bir eğitim video serisi hazırlayarak Udemy gibi platformlar aracılığıyla satmak freelance çalışma isteği olanlar için güzel bir seçenek.
 • E-ticaret uzmanlığı: Evden çalışarak para kazanma sevdalıları buraya! Online bir mağaza açarak ülkeler arası ticaret yapabilir ve nasıl dolar kazanılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Dikkat! Bu alanda rekabet fazla. Mutlaka eğitim alın ve süreci büyük risklere girmeden adım adım ilerletin. Pek çok ücretli ve ücretsiz online kurs bulunmakta. Evde ne satarak para kazanabilirim diyenlere cevap niteliğinde öneri!
 • Broker: Ekonomi meraklıları buraya! Eğer piyasaları takip ederek para kazanma fikri size yakın geliyorsa bu fikri değerlendirin. Piyasalardaki dalgalanmaları takip ederek alım satım yapma ve kar etme modeline dayanan pek çok sistem vardır. Forex internetten para kazanmak isteyen ekonomi uzmanları tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biridir.
 • Seslendirme sanatçısı: Bu mesleği icra etmek için mutlaka diksiyon ve seslendirme dersi almalısınız. Bu alanda uzmanlaştıktan sonra mikrofonunuzu ve bilgisayarınızı alarak Everest’e dahi çıkabilirsiniz. Kim tutar sizi?
 • Podcast ya da YouTube yayıncılığı: Bu fikri muhtemelen biliyorsunuz. Sıfırdan başlamak sizi korkutuyor olabilir ancak milyon takipçili hesapların da sıfırdan başladığını hatırlatalım. Bu fikir, freelance para kazanmak için güzel fikir. Ayrıca bu alternatifler dolar kazandıran işler arasında zirvede!

Freelance yapılabilecek işler bu şekilde. Ek olarak bonus gelsin!

BONUS: Uzmanı olduğunuz işi online olarak yapmanın yollarını araştırın. Benim işim online yapılmaz ki diyor olabilirsiniz ancak dijital çağda her işi online para kazanma aracına dönüştürmek mümkün. İçerik üreticisi olabilir ya da farklı kanallardan bilginizi pazarlayabilirsiniz. Araştırmanın gücüne inanın, kendinize daha çok inanın!

Podcast fikri ilginizi çekiyorsa bu içeriğimize mutlaka göz atın: Podcast Para Kazanma

Bu bölümde freelance işler nelerdir diye soranlara cevap vermeyi hedefledim. En çok kazandıran freelance işleri bulabilirsiniz. Görüyorsunuz ki freelance para kazanmak zaman, emek ve uzmanlık ister. Oturduğun yerden para kazanmak işi değildir yani uzaktan çalışmak. Yine de dolar ile para kazanmak ve özgürce çalışma şansı düşünüldüğünde buna değer!

Freelance İş Bulmak İçin Siteler

Sırada çok önemli bir liste var! Freelance para kazanmak için elbetteki nereden iş bulabileceğinizi merak ediyorsunuz. Şimdi size ilk göz atmanız gereken 4 web sitesini detaylı olarak anlatacağım. Ardından diğer freelance para kazanma siteleri listesini paylaşacağım. Dev hizmet! 🙂 

Freelance İş Bulmak | İnternetten İş Yapmak
Freelance İş Bulmak | İnternetten İş Yapmak

1- Freelancer.com

Freelance çalışarak para kazanmak dendi mi akla ilk önce “Freelancer” gelir. Bu platform adından da anlaşılacağı üzere freelance para kazanmak isteyenler için geliştirilmiştir. Freelancer kullananlar dolar üzerinden kazanç sağladıkları için çok ciddi gelirler elde edebilmektedir.

Peki, Freelancer com nasıl çalışır? Sisteme bir kereye mahsus olarak ödeme yaparak kaydolursunuz. Profilinizi oluşturur bir hizmet teklifi yayınlarsınız. Ardından bu işi tamamladığınızda müşterileriniz size ödeme yapar.

Sistem üzerinden aldığınız her iş için site komisyon alır. Bu nedenle ücretlendirmeyi bu payı göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Freelancer dan para kazanmak için rakiplerinizi geride bırakmalısınız. Bunun için referans edinmeye özen göstermelisiniz.

Sitenin linkini sizin için buraya ekliyorum: freelancer.com

2- Fiverr

Freelancer dünyasına hoş geldiniz. Milyonlarca kullanıcı tarafından freelance para kazanmak için kullanılan bu platforma kayıt olduktan sonra mevcut projelere teklif vererek iş bulabilirsiniz. Size önerim referans sistemiyle çalışan bu platformda başlangıçta ücreti bi’ tık düşük tutarak bol bol referans edinmeniz. Ardından “Ben seçilmem, seçerim” diyebilirsiniz. 

Yaptığınız işe ve uzmanlığınıza göre bu siteden günde 1000 dolar kazanmak dahi mümkün olabilir. “Dolar kazandıran siteler kalp ben” diyenler bu siteye göz atsın. 😉

3- Upwork

Serbest freelance çalışarak para kazanma nedir? Tabii ki Upwork ile çalışmaktır. Dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen bu sitem zaman zaman hızlı para kazanmak için de mükemmel bir yoldur. Birbirinden farklı o kadar çok ilan bulunur ki bu siteyi detaylı olarak incelediğinizde freelance para kazanmak için bambaşka alternatiflerle karşılaşabilirsiniz.

Bu site özelinde hazırladığımız içeriğe de mutlaka göz atın: Upwork Para Kazanma

4- Bionluk

İşte bizim oralardan bir site! Türkiye’de kurulmuş olan ve Türkçe olarak freelance iş alternatifleri sunan bu siteye mutlaka göz atın. Size bir öneri; bu sitede piyasanın çok altında teklifler yer alıyor, sırf iş almak için meslektaşlarınıza bunu yapmayın. Uzmanı olduğunuz alanda, hak ettiğiniz değerde iş satın.

Freelance İş Almak İçin Alternatif Siteler

Freelance para kazanmak işler bulmanız yoluyla mümkündür. Bunun için yararlanabileceğiniz farklı adresleri aşağıda listeliyorum.

 1. Toptal
 2. Simply Hired
 3. PeoplePerHour
 4. Aquent
 5. Crowded
 6. The Creative Group
 7. 99Designs
 8. Nexxt
 9. Writer Access
 10. TaskRabbit
 11. Skyword
 12. Designhill
 13. Guru
 14. Hireable
 15. FlexJobs

Para kazanma yolları evde kazanç imkanları arasında bu freelance siteleri ön plana çıkıyor. İnternetten dolarla para kazanmak için eşsiz seçenekler var. Mutlaka her birini tek tek incelemenizi öneririm. Çok para kazanmak için ne yapmalıyım sorusunun cevabı bu sitelerde profesyonel olarak iş yapmakta saklı olabilir.

Freelance ücretli mi diye soranlar oluyor, tabii ki ücretli. Hem de çok iyi ücretli! Freelancer ne kadar kazanır sorusunun yanıtını çok iyi bir şekilde alacaksınız. 🙂

DİKKAT! 

Yabancı para kazanma siteleri konusunda dikkatli olmanız gereken en önemli konu kötü niyetli kişiler tarafından dolandırılmamak! İlgili siteleri aradan çıkararak doğrudan sizinle çalışmak istediğini ifade eden kullanıcılara güvenmeyin. Yasal olmayan para kazanma yolları size kazançtan çok kayıp getirir!

Freelance Para Kazanmaya Hazır mısınız?

Freelance para kazanmak konusunda sorularınıza yanıt bulduğunuzu umuyorum. Eğer farklı sorularınız varsa, aşağıda yer alan yorumlar bölümünde buluşalım. Bazendeli gibi para kazanmak için ne yapmalıyım” gibi sorular da alıyoruz. 🙂

İşte tam da bu nedenle sizinle evden çalışarak para kazanmanın birbirinden sıra dışı ve etkili yollarını paylaşıyoruz. Freelance para kazanmak ve daha fazlası için bizi takipte kalın!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Chat GPT Para Kazanma

Chat GPT Para Kazanma 2023 | Yapay Zeka ile Para Kazanmak!

Dolarla Para Kazanmak

Dolarla Para Kazanmak – 2023’DE BU YOLLARLA DOLAR KAZAN!

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

Müzik Dinleyerek Para Kazanmak 2023 | UYGULAMALAR – SİTELER!

E-kitap Yazarak Para Kazanmak – 4 Adımda Yaz, Para Kazan!

Mail Okuyarak Para Kazanma

Mail Okuyarak Para Kazanma 2023 – EN KAZANÇLI 14 SİTE!

Daha Fazla Makale

TikTok Kazanç Hesaplama

TikTok Kazanç Hesaplama 2023 – TikTok Kazancını Öğren!

Kolay Para Kazanma Yolları

Kolay Para Kazanma Yolları – EN KOLAY 10 YÖNTEM

Para Kazandıran Siteler

Para Kazandıran Siteler – 21 Güvenilir Para Kazanma Sitesi!

Twitch Para Kazanma

Twitch Para Kazanma Şartları 2023 – 6 YÖNTEMLE KAZANIN!

Hızlı Para Kazanma

Hızlı Para Kazanma Yolları 2023 – Kazandıran Yeni Fikirler!

1-Saatte-Para-Kazanma

1 Saatte Para Kazanma | Para Kazandıran 10 İş

Nays ile Para Kazanma

Nays İle Para Kazanma Yolları – GÜNDE 200 TL KAZANIN!

Music Xray ile Para Kazanma 2023 – Müzik Dinleyerek Para Kazanmak!

X